Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 446 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ... 30  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: čtv 28.06.2018 20:02 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6838
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
Vy teda viete potešiť! :mrgreen:

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 
PříspěvekNapsal: čtv 28.06.2018 20:02 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.8.2011
Příspěvky: 713
Bydliště: Ružindol,SK
Obrázky: 9
tak tie noniusy sú teda otras 8O a pozerám že stieratka na suporte chýbajú :roll: tak na mojej "šmejdackej prome ako ju označuju " mam luxusne noniusy aj stieratka. Zajtra urobím foto :wink: Sice je kúpena v roku 2003, na moje "struhlikanie a údržbu stačí"

_________________
Futaba FC-16, Frsky Taranis +, Fun Cub, Easy star, Easy glider4, Filip600T, kopia Tourist elektro,


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: čtv 28.06.2018 20:04 
Mazák
Mazák

Registrován: 1.1.2008
Příspěvky: 2370
Bydliště: Ban.Bystrica
Bude ta to stat riadne usilia , aby so ho dostal k svojej spokojnosti.
A uz si s nim potocil, ake ma vole


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: čtv 28.06.2018 20:08 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6838
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
To čo som pred kúpou obzeral u toho známeho (ten istý sústruh, ale kupovaný pred 3 rokmi), vyzeralo o niečo lepšie, len to malo značnú priečnu vôľu na supporte (nie v matke, ale v uložení skrutky, lebo sa to hýbalo celé s tou skrutkou aj nóniusom) a to sme sa zhodli, že také niečo nie je problém vymedziť. Zrejme za tie 3 roky išla ich kvalita trochu dole. :(

Ale priznám sa, že neexistenciu fixácie malého supportu a odčítacej rysky na uhlovej stupnici, som si nevšimol. Aj to je riešiteľné, ale už trochu náročnejšie.

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: čtv 28.06.2018 20:10 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6838
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
jozefbb píše:
Bude ta to stat riadne usilia , aby so ho dostal k svojej spokojnosti.
A uz si s nim potocil, ake ma vole

Vôle ani nie, nezaznamenal som takmer žiadne. A supporty chodia ľahko. To sa zrejme asi prejaví až časom. :|
Však uvidíme až začnem aj niečo sústružiť. Na tej palete na zemi sa toho veľa zistiť nedá.

Rozmýšľam ako urobiť fixáciu uhlovej polohy len s využitím tých existujúcich T-drážok, aby som do toho nemusel vŕtať diery na tie štifty a neprišiel tak hneď o záruku. :roll: Priechodku kábla by si hádam ani nevšimli, lebo to moje prevedenie vyzerá profesionálnejšie než to ich pôvodné. :wink: Alebo práve preto si to hneď všimnú. :lol: :lol: :lol:

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: čtv 28.06.2018 20:46 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2011
Příspěvky: 1577
Bydliště: Meziměstí ČR
Mám už asi 4 roky podobný "soustruh" (bez frézky) a poloha podélného suportu mě vůbec netrápí. Vše kromě kuželů dělám hlavním suportem a tam to nemá kam zahýbat. :P
Stupnice jsem si udělal z Al nové s vyraženými čísly.
Kamarád je puntíčkář a kupoval ho stejně se mnou, tak to nevydržel a nechal si udělat nové šrouby a matice suportů (příčný a malý podélný) - oba metrické, takže odečítání v našich jednotkách (mm) není problém. Svezl jsem se s ním a mám taky metrické.
Ještě si odfrézoval přední roh koníka protože u krátkých obrobků překáží suportu. To já zatím neřešil, i když už jsem několikrát nadával, že jsem to neudělal. :wink:
Jinak tahle mašinka pro mé občasné potřeby vyhovuje , už toho zvládla docela dost a hlavně nemusím s každou maličkostí někam běhat otravovat.
Myslím, že až si na to zvykneš a budeš znát mantinely , uděláš na tom skoro všechno co budeš potřebovat.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 28.06.2018 20:55 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
Tu fixaci otočné desky bych asi udělal přišroubováním pera proti té přední podélné drážce. Teda pokud je alespoň trochu přesná a rovnoběžná s podélnou osou lože. Otvory pro šrouby by se mohly udělat trochu volnější, a při částečném dotažení by se dal malý suport srovnat doklepáním na hodinky, a případně to pero ještě zakolíkovat 2 kolíky. Až potom bych teprve udělal tu rysku u otočné stupnice. Myslím, že při pečlivé práci by stačilo rysku vyrazit malým ostrým sekáčkem. Při případné reklamaci by se to pero demontovalo a ty otvory by asi nikdo neřešil. Stejně bych asi vyřešil rysky i u ostatních noniusů.
Ještě k tomu chlazení. Pro domácí použití bych asi nějaké chlazení čerpadlem vůbec neuvažoval. Něco jiného je to asi při nějaké sériové a časté výrobě, ale při občasném použití se chladicí kapaliny většinou kazí a některé jsou zase agresivní, takže opatrně při výběru. dnes už nemám přehled, ale ještě když jsem brousil, tak buď po pár měsících emulze příšerně smrděla a na povrchu plaval mastný sajrajt, nebo mi tam dali jinou, která sice nesmrděla, ale pro změnu sežrala veškerou barvu i s kytem až na holý kov. :lol: Nehledě na to, že když budeš intenzivně chladit, zateče emulze i do suportů a do všech spár sešroubovaných dílů a je pracné to ze suportů vypudit olejem a v těch spárách to většinou nadělá paseku, že se při rozebrání nestačíš divit.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 29.06.2018 11:02 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6838
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
jag42 píše:
...
Myslím, že až si na to zvykneš a budeš znát mantinely , uděláš na tom skoro všechno co budeš potřebovat.

Díky aspoň za tuto jednu povzbudivou reakci! 8)

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: pát 29.06.2018 11:07 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6838
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
Lark píše:
Tu fixaci otočné desky bych asi udělal přišroubováním pera proti té přední podélné drážce. ...

Libore, díky za cennou radu 8) , ale potřeboval bych to ještě víc upřesnit, případně i doplnit nákresem, jestli jsem to správně pochopil.
Napsal jsem Ti e-mail, tak si ho prosím přečti a okomentuj!

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: pát 29.06.2018 11:16 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6838
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
jag42 píše:
... Stupnice jsem si udělal z Al nové s vyraženými čísly.
...

Vzhledem k tomu, čím se denně živím (Laserové gravírování), tak já si dovedu vyrobit stupnice třeba i z antikoru, které budou vypadat úplně profesionálně. :P Nebo taky z eloxovaného Al plechu.
Proto mně sice ty noniusy štvou :( , ale jako závažnější vidím ten druhý problém kalibrace polohy malého supportu. :x
Totiž Ty, jelikož tam nemáš tu frézovací nástavbu, tak ho asi prakticky vůbec nepotřebuješ demontovat. :roll: Takže, jednou si ho přesně zkalibruješ a máš ho pořád přesný. 8) Jenže já když bych pro každé frézování ho shazoval a při nahazování jeho úhlovou polohu znovu a znovu pracně kalibroval, tak se utrápím. :cry: I ten můj starší, sovětský, hobby/pionýrský soustruh Univesal-II navzdory spousty jiných nedostatků má tohle vyřešeno těmi kuželovými kolíky téměř dokonale.

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: pát 29.06.2018 12:31 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
Vlado, máš to v mailu. Pro přesné válcové průměry je opravdu přesnější použít hlavní podélný suport. To přesné ustavení malého suportu na točně jen podle rysky je stejně dost nepřesné a kdykoli s ním otočíš musel by si ho znova rovnat na hodinky.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 29.06.2018 13:19 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6838
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
Lark píše:
Vlado, máš to v mailu. Pro přesné válcové průměry je opravdu přesnější použít hlavní podélný suport. To přesné ustavení malého suportu na točně jen podle rysky je stejně dost nepřesné a kdykoli s ním otočíš musel by si ho znova rovnat na hodinky.
A jak to mají vyřešené velké soustruhy (TOS, Volman a pod)? :?:
Vím například, že mají na usnadnění řezání závitů takovou odtahovací vačku, kterou se nůž vytáhne ze závitu při návratu supportu pro opakované řezání. To je sice trochu jiný problém, ale stejně mne to zajímá, protože to s tím malým supportem souvisí.

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: pát 29.06.2018 13:47 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
Třeba na SV18 je mezi malým suportem a nožovou hlavou ještě krátký příčný suport s malým krokem a je ovládaný excentrem s páčkou. Pro řezání závitů je to výborná věc, ale takových soustruhů asi moc není. Tady je to trochu vidět: http://www.cee-machines.com/machine/12970/ Lepší obrázek jsem nenašel. Ten mechanismus ale musí být v dobrém stavu, aby nezhoršoval přesnost a tuhost a vracel se přesně do předchozí polohy na dorazy.

Edit: Tady je to trochu líp vidět.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 29.06.2018 15:25 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.8.2011
Příspěvky: 713
Bydliště: Ružindol,SK
Obrázky: 9
foto noniusov, sú gravírované žiadne lepiace pásky


Přílohy:
DSC00629.JPG
DSC00629.JPG
[ 48.55 KiB | Zobrazeno 823 krát ]

DSC00630.JPG
DSC00630.JPG
[ 40.64 KiB | Zobrazeno 823 krát ]

DSC00631.JPG
DSC00631.JPG
[ 50.92 KiB | Zobrazeno 823 krát ]

Poznámka: "uhlomer" som pootočil smerom do ľava, kvôli skrutkám ktoré držia nožoví suport, fakt ak by som chcel robiť niečo presnejšie tak by som sa to pokúsil nastaviť z optickým uhlomerom
DSC00634.JPG
DSC00634.JPG
[ 64.33 KiB | Zobrazeno 823 krát ]


_________________
Futaba FC-16, Frsky Taranis +, Fun Cub, Easy star, Easy glider4, Filip600T, kopia Tourist elektro,
Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: pát 29.06.2018 16:33 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
Ty stupnice jsou luxusní. Na to přesnější nastavování úhlů by asi stačil i ten digitální úhloměr z LIDLu a opravdu přesné kužely (unašeče, a podobně), je stejně lepší pasovat na barvu (tušírku, nebo fixu).


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 446 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ... 30  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: uherlu a 46 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz