Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 41 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Cim nahradim pri pajeni kalafunu
PříspěvekNapsal: stř 11.07.2018 10:03 
Mazák
Mazák

Registrován: 16.1.2013
Příspěvky: 1151
coro píše:
Odkedy som vyskúšal trubičkový cín s tavidlom Crystal 505, (niekde Kristal 505) konkrétne Stanol, nechcem nič iné ani vidieť.
Všetko normálne chytá aj to čo s obyčajnou kalafunou nechcelo a bolo treba čistiť.. napríklad priamo na baterku.
A nie je agresívne, nič po čase neodpadne rozleptané ako po použití kvapaliny..
napr https://www.gme.cz/cinova-pajka-cin-0-7 ... 40-stannol

Kristall 505 má jako tavidlo REM1, aktivované 0.5% halidů.
Takže jako kalafuna (čistá) se to chovat nemůže a taky nechová - je to agresivnější (viz ten obsah halidů, které jsou v tom navíc), ale i tak to splňuje běžné korozní testy (třeba DIN 8516) pro bezoplach.
Takže pokud někdo použije tavidlo co odpovídá REM1 s 0.5% (nebo se chová stejně), půjde s tím pájet stejně. Čistá kalafuna se stejně chovat nemůže, protože jí chybí právě těch 0.5% aktivace.
Ovšem, díky tomu, že tam (v té čisté kalafuně) těch 0.5% není, tak je to o to míň agresivní (ta kalafuna).
Podle mě, celkem jednoduché.


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Cim nahradim pri pajeni kalafunu
PříspěvekNapsal: stř 11.07.2018 10:11 
Mazák
Mazák

Registrován: 16.1.2013
Příspěvky: 1151
jyrry píše:
Také tak:

Ještě mám nerozvážně koupenou špulku pájky s MTL401 a tu používám spíš z lítosti (je mi jí líto vyhodit) na některé "hrubé" práce a to ještě když na to mám správnou masochistickou náladu :|

MTL401 se jako to, co je v té 505 chovat nemůže, protože v něm není těch 0.5% halidů (halogenidů).
Obecně ta 401 je vhodná pouze na skutečně čisté věci (opravdu čistý povrch, nebo předúprava, dobře pájitelný materiál ) , kde potřebuješ mít co nejvíc minimalizovanou agresivnost zbytku po pájení.
http://www.marmot.cz/?cz_tavidlo-marmot-mtl401,94


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Cim nahradim pri pajeni kalafunu
PříspěvekNapsal: čtv 12.07.2018 6:44 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2006
Příspěvky: 1409
Bydliště: Litoměřice, ČR
Obrázky: 1
Blog: Zobrazit blog (6)
Taky jsem pro kalafunu. Různé pájecí pasty a vodičky jsou dobré , ale musí se vědět na co se dají použít. Konektory jedině s kalafunou. Pájená místa by měla být čistá a pak není s letováním problém. Co tu ještě nepadlo, tak bacha na studeňáky. On ten pájený spoj musí být po vychladnutí takový jakoby leský a nádherně rozlitý a hladký. Což je někdy s pistolovou páječkou problém, třeba u 4mm konektoru to ještě jde, ale u silnějších je lepší použit klasickou pájku a hrot při pájení občas čistit salmiakem .
Místo acylpyrinu používám kousek novoduru je to taková oranžová hmota. Na smaltované vodiče úplně v pohodě. Acylpyrin jsem zkusil jen jednou a ten strašnej smrad bych už asi nedal :-)

_________________
Jeti DC-24,DS-12,VBar,PsychoHammer,CrossAlps2.8,Sir Edmund Race,Samba 2.6,Ultra 3.5,Logo700,Logo 200


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Cim nahradim pri pajeni kalafunu
PříspěvekNapsal: sob 14.07.2018 14:30 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10487
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
Nojo, jenže novodur se přestal na hajzltrubky používat už někdy na konci 70-tých let a dnes je téměř nesehnatelnej. Naštěstí stačí kousek na celej život. Třeba takový vysokofrekvenční lanko se bez novoduru v podstatě nedá kloudně pocínovat.
Kalafuna čoudí jen když ji přepaluješ, což se bohužel děje při použití trafopáječky, má moc vysokou tepletu. Přejdi na mikropájku s nastavitelnou teplotou, tam pro většinu pájení stačí jen tavidlo, co je v pájecí trubičce.
Jo a na kalafunu bacha, delší inhalace přepálený prokazatelně způsobuje alergický astma, info od plicaře doktora. Má to nějakou spojitost s amorfní strukturou kalafuny.

to Lark: Vyzkoušej si místo nitroředidla aceton a budeš překvapenej. Schne to 3 x rychlejc a nelípe. Taky jsem používal nitro a pak to ohřejval elektrickou opalovačkou aby povrch desky nelepil. :wink:


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Cim nahradim pri pajeni kalafunu
PříspěvekNapsal: sob 14.07.2018 14:55 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel

Registrován: 18.5.2018
Příspěvky: 68
Bydliště: Kousek od Prahé
S trafopájkou se zkrátka musí umět pájet. Kalafuna se vůbec nemusí přepalovat. Není samozřejmě vhodná na úplně maličké věci.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Cim nahradim pri pajeni kalafunu
PříspěvekNapsal: sob 14.07.2018 20:21 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
Celeron píše:
Jo a na kalafunu bacha, delší inhalace přepálený prokazatelně způsobuje alergický astma, info od plicaře doktora. Má to nějakou spojitost s amorfní strukturou kalafuny.

to Lark: Vyzkoušej si místo nitroředidla aceton a budeš překvapenej. Schne to 3 x rychlejc a nelípe. Taky jsem používal nitro a pak to ohřejval elektrickou opalovačkou aby povrch desky nelepil. :wink:

S tou alergií je to asi jak u koho. Když si vzpomenu co jsem se toho za celý život načuchal, a ne jenom z kalafuny, tak už bych musel být dávno pod drnem. :lol: Je ale pravda, že čím mladší generace, tím jsou na různé alergie háklivější čím dál víc, což si myslím je asi dané tou dnešní "úžasně zdravou" výživou, plnou všelijaké chemie a konzervantů, barviv a nevím čeho všeho.
S tím acetonem máš asi pravdu, ale v době kdy jsem já osazoval DPS a intenzivně pájel, bylo sehnání čistého acetonu docela problém a dnes už to nepotřebuju. :lol:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Cim nahradim pri pajeni kalafunu
PříspěvekNapsal: pát 20.07.2018 6:49 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 8.1.2004
Příspěvky: 133
Bydliště: Praha
Obrázky: 0
Dovolil bych si téma uzavřít: Jsou prostě věci které nemají náhradu. Třeba pivo, chleba nebo kalafuna. :D


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Cim nahradim pri pajeni kalafunu
PříspěvekNapsal: pát 20.07.2018 10:53 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20813
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
RCdrakula píše:
S trafopájkou se zkrátka musí umět pájet. Kalafuna se vůbec nemusí přepalovat. Není samozřejmě vhodná na úplně maličké věci.
No... úplně maličké sice ne ale jeden čas jsem celkem úspěšně používal tyto smyčky:
Obrázek
Dalo se s tím osadit na plošňáček třeba cca 8 piditranzistorů a dost dalších součástek do malého žlutého serva Graupner CL-05 (nebo tak nějak).

Kalafunu jsem rozpouštěl a dodnes rozpouštím v toluenu. Udělá to krásně lesklý tvrdý povrch, žádné lepení či matlání. A barvíval jsem to náplněmi do propisek.

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Cim nahradim pri pajeni kalafunu
PříspěvekNapsal: pát 20.07.2018 14:35 
Mazák
Mazák

Registrován: 4.7.2012
Příspěvky: 2651
Bydliště: Havířov
Obrázky: 0
jyrry: Ty kupované laky na plošné spoje jsou myslím taky kalafuna rozpuštěná v toluenu. Sice to schne dost dlouho, ale pak to taky nelepí. Používám taky na DPS a velká spokojenost. Navíc se potom dobře chytá cín.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Cim nahradim pri pajeni kalafunu
PříspěvekNapsal: pát 20.07.2018 22:26 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10487
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
Otázka je, jestli to tím dnes prodávaným "Toluénovým ředidlem" bude fungovat stejně jako kdysi s klasickým čistým toluénem. Kdoví, co do toho přidávaj. Toluén mi protivně smrdí, ale když se lakovaly velký desky, byl lepší než kalafuna v acetonu. Toluen schnul o dost pomaleji než aceton a tak se dala velká deska rovnoměrně natřít nebo naválečkovat. S acetonem než se natřela celá deska byl už začátek lepivej nebo dokonce skoro suchej a nešlo to rovnoměrně natřít. A taky se nestíhaly kompresorem profoukat dírky vrtání.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Cim nahradim pri pajeni kalafunu
PříspěvekNapsal: pon 23.07.2018 14:50 
Mazák
Mazák

Registrován: 4.7.2012
Příspěvky: 2651
Bydliště: Havířov
Obrázky: 0
V jednu dobu se nedal koupit toluen vůbec, jen na živnosťák. Pak šlo koupit jen nějaký toluénový čistič nebo tak nějak. Dnes už se dá koupit zase normální toluen, ale asi nemá stejné složení. Taky se mi zdá že smrdí úplně jinak. Ale to je asi u všech ostatních ředidel.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 41 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz