Switch to full style
Pracovní postupy, technologie, finty, grify, nástroje, poznatky jak co nejlépe něco vyrobit, opravit a tak podobně.
Odeslat odpověď

Al spojovací trubky

sob 14.07.2018 14:43

Jak známo, některý Al spojovací trubky na motorákách vlivem vibrací a tření v laminátových pouzdrech dělají černý "šmír". Je to složením Al slitiny a jestli je povrch eloxovaný či ne. Teď s tím mám na motoráku problém, křídelní trubka čistá, ale trubky výškovky 12 a 16 mm šmírujou a na bílým trupu to je hnus. Když půjdu s dvěma 20 cm trubičkama do eloxovny (víc toho na elox bohužel nemám) tak mě vyhoděj.
Nezkoušel jste někdo nahradit při tomhle šmírování Al trubku uhlíkovkou? Uhlík je černej a tak mě zajímá, přestane to? 12 mm uhlíkovku mám, 16 mm už je celkem problém sehnat ale dá se. Co tenkostěná nerezovka? Vím, je mnohem těžší a taky pokud není bezešvá je trochu šišatá. :cry:

Re: Al spojovací trubky

sob 14.07.2018 14:57

A nešlo by to naeloxovat podomácku?

Re: Al spojovací trubky

sob 14.07.2018 15:23

nikdy jsem nebyl špinavej od uhlíku - na rozdíl od hliníku :D .
Tomu hliníku by krátkodobě mohlo trochu pomoct i napastování voskem. To jsem dělal na desce frézy , aby nešpinila dřevo .

Re: Al spojovací trubky

sob 14.07.2018 15:35

RCdrakula píše:A nešlo by to naeloxovat podomácku?


Jo, to by asi šlo ale v tomhle teple neudržíš teplotu lázně do 25 st. C. což je podmínka aby se vytvořil správně "porézní" povrch. Úspěšně jsem eloxoval s následným probarvením jen v zimě venku za mrazu. Nádobu se sírovkou jsem měl ponořenou ve vaničce se sněhovou břečkou a hlídal to přidáváním dalšího ledu na teplotu cca 20 st.

Re: Al spojovací trubky

sob 14.07.2018 18:33

http://www.jova1.cz/dilna/elox/elox.html

http://www.astronom.cz/procyon/chemistry/elox.html

Pravda, všude se píše do 25C.

Re: Al spojovací trubky

sob 14.07.2018 19:58

z eloxu te nevyhodi jen jestli to jde eloxovat
a nahradit to uhlikem?

Re: Al spojovací trubky

sob 14.07.2018 20:01

A proč ne?

Re: Al spojovací trubky

sob 14.07.2018 21:10

Chtěl jsem nahradit AL trubku (atypický 19mm průměr :( ) uhlíkovou. Poptal jsem to u číňanů co vyrábí na zakázku (i pro letecký průmysl), domluvil cenu za 2 ks (řádově stokoruny), poslali to za týden. Když to přišo, spadla mi brada, sci-fi technologie jak na raketoplán, dokonalý výrobek. A to jsem si ještě mohl vybrat jestli chci lesklý nebo matný povrch.
Doporučuju, pokud někdo projevíte zájem, pošlu kontakt.
Uhlík = lehčí a pevnější než hliník. S tím érem jsem pak měl drsnou havárii, a díky tomu že trubka při nehodě praskla gilotinovým střihem, jsem jí snadno z upadnutých křídel vytáhnul a žádná škoda se nekonala. Hliníková by se byla zdeformovala a ohnula a už bych jí asi z křídel nevytáhnul. Za mě tedy s uhlíkem naprostá spokojenost A NEMAŽE! :lol:

Re: Al spojovací trubky

ned 15.07.2018 8:54

SKAY píše:a nahradit to uhlikem?

Však jó, s tím jsem počítal hned v prvním dotazu. Hlavně mě zajímalo, jestli uhlík taky nemaže při chvění v laminátovým pouzdře. Trubka 12 mm průměr už je osazená ale 16 mm se hůř shání ale už je na cestě. Akorát je metr za 800,- a 80 cm mě zbyde a kdoví jestli pro ní někdy bude využití.

Re: Al spojovací trubky

ned 15.07.2018 20:40

to se někdy hodí penize jsou neska jen cisla
hlavne at to mas na tesno a neuklepesto

Re: Al spojovací trubky

pon 16.07.2018 16:45

Celeron píše:Jo, to by asi šlo ale v tomhle teple neudržíš teplotu lázně do 25 st. C. což je podmínka aby se vytvořil správně "porézní" povrch...

Otázkou však je, zda pro tenhle účel potřebuješ mít ten povrch porézní :?:
Ten dobře absorbuje barvu, tedy je vhodný na barevný elox. Ale jestli by nebyl lepší povrch celistvý, málo porézní, který se sice nedá se dobře obarvit (nebo vůbec), ale zas má povrch velmi tvrdý a odolný otěru. A o to přece jde :P , ne o barevný elox, ale o tvrdou povrchovou slupku Al2O3, aby se to neotíralo. :wink:

Re: Al spojovací trubky

úte 17.07.2018 8:44

I na přírodní, kterej se neprobarvuje knihy doporučují do 25 st. C. Tak proč dělat výzkum? Navíc uhlíkovka je už na cestě.
Odeslat odpověď