Switch to full style
Pracovní postupy, technologie, finty, grify, nástroje, poznatky jak co nejlépe něco vyrobit, opravit a tak podobně.
Odeslat odpověď

Napínací lak

úte 17.07.2018 16:18

Dobrý den, chtěl bych se zeptat ohledně napínacího laku. Hledal jsem tady, ale našlo mi to jen hodně staré témata. Dá se v dnešní době někde sehnat napínací lak za rozumný peníz? Všude mají jen ten nitrocoat v malých plechovkách za necelou stovku. Na jino.cz jsem našel i větší litrové plechovky, vyjde to levněji. Nebo mají v e-shopech od Graupnera barevné laky, ale myslím jen 100ml a za nekřesťanské peníze. V nejhorším objednám tohle. Co používáte prosím vy? Nebo už všichni přešli na folie?

Re: Napínací lak

úte 17.07.2018 16:32

C 1106 jde original sehnat jen v 9L balení z Colorlaku.Cena kolem 4000Kč.Druhá možnost je koupit to v menším od firmy Bupak což je jen jiný přebal.Bupak nic nevyrábí jen plní do svých obalů takže v plechovce je C1106 z Colorlaku.
https://www.modelcentrum.cz/produkt/LAK ... vka-i57109

Re: Napínací lak

úte 17.07.2018 16:40

Ten od Colorlaku jsem našel taky, ale jen ty 9L. Ten nitrocoat je tedy odlévaný ten lak od Colorlaku? Aha. Tu 1L plechovku mají i u jino.cz jak jsem psal. Takže asi nic jiného není. Děkuji

Re: Napínací lak

úte 17.07.2018 16:42

Používám ten Nitrocoat. Chtěl jsem ti poslat odkaz na shop s potřebami pro Ultralight, který mám uložený a napínací lak tam měli a vycházel rozhodně líp než z modelářské prodejny. Ale teď koukám, že už mají jen Ceconite tkaninu a lak ne. Ale pro jistotu, kdyby sis tam chtěl zavolat:
http://www.aviatik.cz/potahove-materialy-laky-lepidla/

Re: Napínací lak

úte 17.07.2018 16:51

Nevím kolik toho laku potřebuješ? Ale nejlíp funguje napínací lak na plátno. Používají ho letečtí nadšenci, kteří si staví svoje letadla a potahují většinu ploch plátnem. Takhle mi kamarád sehnal od někoho u nich na letišti půl kila napínáku. Po naředění ho bude tak na pět let minimálně.
Takže jestli máš možnost někde v okolí, za zeptání nic nedáš.
P.
KOPE byl rychlejší.

Re: Napínací lak

úte 17.07.2018 17:06

Doma jsem našel starý lepící lak co jsem kdysy dělal gumáčka Kadet. Je ještě ve skleněné láhvi 250ml jako se kdysy dávaly ředidla apod. Výrobce Acet v.s.o ale na netu mi to nic rozumného nenašlo. Měl jsem i napínací, značku nevím, ale možná taky ten Acet, jenže to je spoustu let zpátky, kdysy jsem ho ztvrdlý vyhodil. Byl v podobné láhvi jako dnes bývá velká tatarská omáčka, majonéza apod. Kdybych věděl jaká bude né krize, ale né moc rozumná cena, tak bych ho nechal. Ty lidi okolo letadel neznám. Tedy jednoho ano, ale ten jen čistě létá v hotových letadlech. :(
Nedávno jsem koupil tu malou 200ml plechovku zaponového laku v pvmodel. A Blembondo má pravdu, prodává to Bupak Made in Czech Republik. Tak nechápu ty cizojazyčné názvy, popisy apod.
Kolik potřebuji zatím nevím. Chci už konečně dodělat toho mého Liona, ale budu stavět více letadel a folii nechci. Tak se zkusím zeptat u pana Víta v ostravě, jestli by neuměl objednat i tu 1L plechovku, popř. objednám na jino.cz nebo podobně.
Navíc zaponový lak se asi už moc nepoužívá jak jsem tady pročítal diskuze, mnoho lidí používá nějaký bezbarvý lak na nábytek, tak tam by neměl být problém něco sehnat.
Barvy od Colorlaku používám, jsou výborné, tak bych zkusil od této firmy někde sehnat i bezbarvý lak.
Děkuji

Re: Napínací lak

úte 17.07.2018 17:41

Cena těch malých plechovek je opravdu vysoká, ale fungují a navíc tu plechovku za 100 kč můžeš hodně naředit a je toho fakt dost. V kroužku toho s prckama nalakujeme docela dost a zase taková spotřeba toho není. Pokud je to ten Lion co si myslím, tak ti určitě bude jedna plechovka stačit... (pokud to není vyžraný lion s rozpětím 5m :-D )

Re: Napínací lak

úte 17.07.2018 18:39

Né, je to klasický Lion co tady chlapi dělají s rozpětím 1700mm. Už ho mám hotový, jen potáhnout.

Aha, dovnitř jsem ještě nekoukal na hustotu, ale jestli to jde hodně zředit, tak to zkusím.

Re: Napínací lak

stř 18.07.2018 11:37

Já jsem měl kdysi v 70. letech postaveného klasického Liona, ale se zvětšeným rozpětím na 2m. :wink:
Na střední části křídel jsem přidal pár žeber, na uších asi po jednom a výškovku jsem taky o 2 žebra na každou stranu zvětšil. Taky jsem doplnil vrchní tuhý potah na náběžnou část profilu křídla.
Létalo to výborně, vyhrál jsem s tím i několik místních soutěží RC-V1. A ačkoli jsem trup neprodlužoval, bylo to i tak dostatečně podélně stabilní a nebyl s tím ani při 1-kanálovém řízení problém.
Pak jsem přešel na proporcionální vícekanálové řízení, které jsem stavěl amatérsky, potřeboval hodně peněz na součástky a serva, tak jsem všechny své jednokanálové a upoutané modely, včetně toho Liona, prodal. Takže ani nevím kde je jeho konec.

Re: Napínací lak

stř 18.07.2018 15:50

Chtěl bych se prosím ještě zeptat. Když je trup bedničkového typu, z plné balsy, tak se nemusí potah napínat napínacím lakem? Normálně se trup nalakuje lesklým nebo zaponovým lakem, potáhne papírem a nalakuje se opět jen zaponem nebo lesklým lakem a napínacím jen křídlo a VOP?
Něco jsem si už četl, ale nevím jestli jsem to správně pochopil.
Co jsem kdysy dávno dělal gumáčka Kadet, ten byl celý z balsových a smrkových lišt i trup. To jsem byl ještě malý a na vzhledu mi moc nezáleželo, tak jsem to prostě nějak potáhnul, napnul a bylo. Ale potah nebyl pěkně našponovaný, byl takový hrbolatý, i když jsem dal 2 nebo 3 vrstvy napínacího laku.

Re: Napínací lak

stř 18.07.2018 15:58

ako mazák tu na rcmanii, by si sa mohol už doftipit že bedničkovy trup z plnej balzy keď budeš potahovat papierom nemusíš vypínať. :wink:

Re: Napínací lak

stř 18.07.2018 16:20

Víš jak jsme to dělali kdysi, když nebyl lepící/napínací/zaponovej lak po ruce a nechtělo se nám jet 60 km do prodejny? Koupili jsme v místní drogérii 0,7l bezbarvýho nitrolaku, vuřt jestli lesklej či matnej (na "zapon" musel být lesklý) a do něho vymačkali červenej Kanagon a přidali pár kapek rycínovýho oleje jako "plastifikátor". Fungovalo to stejně, možná líp, protože originál lepící lak pokud nebylo vedro či se nedal schnout nad topení tak zbělal. Takle směska to nedělala.
Kdo to dělal stejně, tak ať se přizná. :mrgreen:

Re: Napínací lak

stř 18.07.2018 16:39

ingwarr: Mám možná hodně příspěvků, ale jako mazák se necítím. Takže je to pravda, že se nemusí napínat. Děkuji.

Celeron: No já jsem trošku mladší ročník, tak to nemohu pamatovat. Ale co jsem tady četl, tak kanagom už není co býval. Kdysy jsem ho na toho gumáčka a spoustu házedel používal taky, ale to jsou 90. léta, to ještě kvalita byla.

Re: Napínací lak

stř 18.07.2018 16:57

Já jsem jednou v nouzi "nalakoval" celé křídlo malého upoutance Kanagomem. Mikelanta byla opravdu jak buben. :lol: Ale takové napnutí by subtilnější konstrukce snad ani nevydržela. :roll:
Jinak dnešní Kanagom je sice trochu jiný, než ten socialistický (trochu jinak voní a snadněji zbělá), ale ty napínací vlastnosti má podle mne pořád stejné. Takže ten návod náhrady napínacího laku, co výše popsal Celeron, by asi fungoval i s novým Kanagomem. Klidně bych koupil nitrocelulózový lak Celolesk (je pořád k dostání v kilových plechovkách, možná i v menších) a přidal do něj Kanagom (třeba i ten ricínový olej - s tím ale já zkušenost nemám a byl bych opatrný). A samozřejmě vyzkoušel bych to na menším množství, třeba na 1 deci a pak na kusu papíru v nějakém rámečku, jak to funguje. Teprve pak bych tím napínal potah modelu. :wink:

Ono potah je finální operace stavby modelu, kterým se ale dá snadno vše pokazit (mluvím z vlastních zkušeností). Zrovna tak je to i s další povrchovou úpravou, jako je stříkání barvou, nebo ochrannými lakovými vrstvami (např proti palivu).
Přiznám se, že tyto věci nemám řádně zmáknuté a dotažené do dokonalosti. :( Často proto výsledek mých prací finálně neodpovídá té kvalitě draku, co jsem měl ještě před barvením/lakováním. Prostě lakýrník a maketář asi ze mne nikdy nebude. :( :mrgreen:

Re: Napínací lak

stř 18.07.2018 17:11

Tak kdybych měl letadlo nakonec lakovat barvami, to by mi asi problém nedělalo(lakuji i auta). Ale mě jde jen o ten princip.
Kdysy jsem ani neřešil nějaké lakování modelu jak jsem už psal. na surový model jsem lepícím lakem nalepil potahový papír co byl ve stavebnici. Nechal zaschnout a lakoval napínacím lakem. Za prvé to ale bylo docela malé letadlo, nevím přesně ale rozpětí kolem 500mm a navíc jak už jsem psal, v té době mi bylo odhadem 10 let a to jsem ještě tak neřešil.
Až se oteplí tak to v garáži zkusím.
Odeslat odpověď