Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 2 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Pájení nerezovýho lanka
PříspěvekNapsal: úte 07.08.2018 0:04 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10498
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
Vyhrabal jsem na půdě asi 30 let starýho Maxi na 10 ccm, inspirace původně od Graupnera. Ale je zvětšený, trup z laminátu, nosný plochy polystyrén potaženej 0,25 mm sklolaminát na výrobu vícevrstvých plošáků. Kdysi jsem ho tam odstěhoval po tom, co se vysypal metylák HB 61 někdy z konce 70-tých let.
Jak Maxi ležel na tý půdě kupodivu nic střídáním vedra a zimy neodešlo. Dokonce ani ne 4 ks serv Futaba S7 na který jsem tak nějak úplně zapoměl. :oops: Chtěl jsem místo nich osadit nový Hitec ale voni jsou o cca 3 mm kratší, musely by se předělávat držáky.
Takže jsem na Futabách vyměnil původní kabely za JR, osadil ne moc jetou desítku HP 61 a v sobotu bude druhej zálet po 30 letech.
Jedinný co bylo potřeba opravit byl rycínem téměř zatuhlej lanovod ovládání plynu. Podařilo se mi vytáhnout vnitřní lanko a trubku vypláchnout metylem až do čista.
Bylo ale potřeba osadit delší vnitřní lanko. Nenašel jsem nic jinýho než nerezový 1,25 mm průměr nedávno koupený v Matezexu H.K. I když vím, že pájet nerez lanko pájkou PbSn koncovky téměř nejde, zkusil jsem to. Klasická převařená kyselina se zinkem ani ťuk. Ale naprosto mě překvapila neutrální pájecí kapalina z Gesu. Lanko šlo sice trochu hůř propájet, muselo se několikrát pokapat kapalinou, ale oproti všemu ostatnímu úplně perfektně. Až jsem si myslel, že to není nerez. Zkusil jsem ho magnetem, jen velice slabě lepil. Pak jsem ještě zkusil pájet nerezové jádro z modrého lanovodu, co se tu kdysi za bolševika daly koupit a taky se to dalo propájet. Nevím, co v tý flaštičce je ale funguje to i když v návodu není o nerezu ani slovo. Chtěl jsem zkusit i nerezový plech, ale našel jsem jen 1,5 mm tloušťku a to elektrická pájka neprohřeje. Zkusím ještě nerezový slabostěný trubky. :wink:


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Pájení nerezovýho lanka
PříspěvekNapsal: úte 07.08.2018 1:12 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
Ta pájecí kapalina je ale agresivní, takže to už jsi moh použít rovnou kapalinu na nerez. Ta funguje skoro na všechno a stačí jí opravdu nepatrné množství, ale zrovna u lanka jde o to, jestli se ti to podaří důkladně propláchnout. Já když s ní dělám (dělal), tak jsem spoj důkladně opláchnul horkou vodou, pak ještě dobře vymáchal v nitroředidle. Potom jsem měl jistotu, že to nekoroduje a ani po letech není znát koroze ani na železe. Tím myslím odlišná od nepájeného místa.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 2 ] 

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 89 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz