RCmania.cz - web pro modeláře a modely
http://rcmania.cz/

Problém s vrtací hlavičkou
http://rcmania.cz/viewtopic.php?f=18&t=84528
Stránka 1 z 1

Autor:  Celeron [ pon 27.08.2018 0:10 ]
Předmět příspěvku:  Problém s vrtací hlavičkou

Mám nějakou nemocnou vrtací hlavičku 0-13 mm na trnu MK2 do koníku soustruhu. I když ji dotáhnu na bejka kličkou, tak se při větším zatížení protočí vrták. Vypadá to, že čelisti v hlavičce nedrží vrták po celý dýlce, jsou jakoby nepatrně rozevřený. Při povolování jde hlavička na dva kroky, nejdříve asi půl otáčky kličky a pak znova odpor a teprve po jeho překonání se vrták uvolní.
Koupil jsem novou a i když je taky s ozubeným věncem, stačí ji zatahovat a povolovat rukou a vrták se neprotočí. Asi má proti ty nemocný víc samosvorný závit, na plný roztažení má 12,5 otáčky, stará měla jen 8.
Ta stará je nejspíš na vyhození a tak bych potřeboval poradit, jak z ní dostat MK2 trn. Je v tom nějaká finta "akce a reakce" jako třeba při vyrážení nože z hoblíku? Hlavička nemá středový šroub ani otvor, jestli na to není nějaká finta, musel bych do středu vyvrtat otvor cca 6 mm až k MK2 trnu a kusem tyčky ho zkusit vyrazit.

Autor:  aviatik666 [ pon 27.08.2018 5:11 ]
Předmět příspěvku:  Re: Problém s vrtací hlavičkou

Jebni do té staré vrtací hlavičky pořádným kladivem, praskne a rozpadne se a máš po "neřešitelném" problému. :wink:

Autor:  Lark [ pon 27.08.2018 6:12 ]
Předmět příspěvku:  Re: Problém s vrtací hlavičkou

Tu díru na vyražení trnu do ní navrtej bez obav. Můžeš jí zkusit naložit na chvíli do petráku, nebo nafty, a pak jí zkusit vyfoukat kompresorem za stálého protáčení, aby se uvolnily čelisti. Může být jen bordel za čelistmi. Neznám její konstrukci, ale u některých se dá ten ozubený věnec vyrazit z objímky a hlavičku rozebrat, ale jestli je to ale nějaký šunt, tak to je škoda námahy. Jinak ten kužel může být pěkně "zarostlý" a vyražení pak bude taky problém.

Autor:  Rosta2 [ pon 03.09.2018 20:35 ]
Předmět příspěvku:  Re: Problém s vrtací hlavičkou

Už jsem viděl, několik uražených vrtačkových trnů, ale ve vrtací hlavičce, ten zbytek toho trnu držel, jako by tam byl vrostlý, a to byly nové hlavičky i nové trny. Myslím, že ten vrtačkový trn, nestojí zase tak velkou sumu, a asi ho bude lepší koupit nový, než si při rozbíjení staré vrtací hlavičky, udělat nějaký úraz :(

Autor:  Lark [ pon 03.09.2018 20:55 ]
Předmět příspěvku:  Re: Problém s vrtací hlavičkou

Já jsem z několika hlaviček ten trn taky vyndaval, ale byl tam už z výroby červík M8 na 5, nebo 6 imbus a do jedné jsem tu díru a závit dělal dodatečně a vždy jsem trn vyndal. Prostřík jsem to WD a stačilo ten červík pořádně dotáhnout, a pak do něj praštit přes průbojník. Chce to krátkou ostrou ránu. Někdy se ale u starých hlaviček stane, že ten trn opravdu jakoby sroste s hlavičkou. Hodně záleží jak přesně jsou ty kužely vyrobené. Když se to nepovede, tak je asi lepší tu hlavičku zahodit i s trnem, než do toho bušit nějakou palicí.

Autor:  vikideath [ pon 03.09.2018 21:06 ]
Předmět příspěvku:  Re: Problém s vrtací hlavičkou

Ahoj Mk kužely z vrtacích hlaviček vyděláváme celkem běžně. Správný je postup s dírou , ovšem pro příště si ji tam vyvrtej dopředu , nejlépe na soustruhu ať to je v ose. Tlučením kladivem také většinou moc nedocílíš , ale pod malým vřetenovým lisem skoro 100% úspěšnost . Ten kužel na Mk trnu co jde do hlavičky je tzv. samosvorný ,proto to jde tak ztěžka a na závěr , pokud použiješ lis , raději to celé překryj nějakým hadrem ať nemáš nečekaný letecký den. Přeji mnoho zdaru.

Autor:  Celeron [ úte 04.09.2018 11:23 ]
Předmět příspěvku:  Re: Problém s vrtací hlavičkou

Teď jsem koukal na cenu MK2 pro vrtací hlavičku. Kdybych věděl, že stojí 120 kaček, tak bych snad ani nezakládal tohle vlákno. :oops:

Stránka 1 z 1 Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/