Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 58 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Alergie na laminovací pryskyřici.
PříspěvekNapsal: sob 22.12.2018 22:27 
Mazák
Mazák

Registrován: 23.1.2012
Příspěvky: 730
Nesetkal jste se někdo s alergií na laminovací pryskyřici .
Začal jsem být alergický na LETOXID a L285.
Po rozmíchání sebemenšího množství pryskyřice do pár dnů nateču , loupají se mi rty .
Naposled jsem rozmíchal 5g a dostával se z toho 14 dní.
Při práci používám rukavice a po laminaci odnesu díl do jiného místnosti a dílnu vyvětrám , ale bez výsledku.
Na epoxidová lepidla 1200 , 30 min , 5min ani zalévací epoxid Araldite jsem žádnou reakci nepozoroval .
Nemáte tip na jinou pryskyřici.
Díky za odpovědi.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Alergie na laminovací pryskyřici.
PříspěvekNapsal: sob 22.12.2018 22:46 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 25.11.2008
Příspěvky: 1465
Bydliště: Dobruška
Setkal, víckrát. Naštěstí ne u sebe, ale bylo to hrozný. Já viděl popraskanou kůži a otevřené rány až do masa. Nic hezkého. Znal jsem jedného co se mu thle dělo i když se jenom přiblížil k laminátovému trupu. Bojím se, že mi to taky jednou začne. S laminátem dělám celkem často i dnes a zítra budu laminovat hodně.

_________________
Snažím se stavět letadla tak, aby i po havárii jsem se nemusel stydět za to, jak vypadají vevnitř.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Alergie na laminovací pryskyřici.
PříspěvekNapsal: ned 23.12.2018 9:00 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.4.2003
Příspěvky: 1259
Bydliště: Teplice v Čechách
Ano, mám ten problém. Kdysi jsem lepil epoxidem v malé nevětrané dílně, všechno matlal rukama, žádný problém jsem neměl. Pak najednou jsem v noci otekl a od té doby nemůžu ani projít prostorem, kde zrovna někdo pracuje s epoxidy.

https://www.kolmanl.info/index.php?show ... A_ZDRAVI_2

První pomoc vždy byla koňská injekce kalcia, ale následky setkání s pryskyřicemi trvaly vždy mnoho dní. Otoky, šílené svědění. Za ta léta jsem na sobě vypozoroval, že kritická je fáze míchání složek pryskyřice a prvních cca 10 minut tuhnutí. Dělám proto tyhle práce venku, dříve za panelákem, dnes v místnosti, ve které zajistím protahování vzduchu. Rukavice a dlouhý rukáv, zpočátku nemohu strkat hlavu někam těsně k výrobku. Po deseti minutách mohu hlavou blíže, ze směsi už se asi neuvolňuje tolik složek, které tu alergickou reakci způsobují. Protože to potřebuje tvrdnout za nějaké minimální teploty, je pro mě místnost, ve které díl nechám na deset dvanáct hodin tabu. Bohužel mě vadí i ty pětiminuťáky.

Nevyzkoušel jsem nikdy práci s pořádným respirátorem, možná by dokázal zabránit té alergické reakci. Ale bojím se to na sobě testovat :-D Důležité je mít doktora, který Tě zná a který bez nějakých diskuzí v případě nouze píchne to kalcium.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Alergie na laminovací pryskyřici.
PříspěvekNapsal: ned 23.12.2018 9:49 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 1.1.2005
Příspěvky: 288
Bydliště: Polička
Použij respitátor od fa 3M se dvěma filtry.Ty ale musí být proti chemickým výparům (výparům z barev). Je to o zvyku s ním dělat, ale je to lepší než mít zdravotní problémy. Prostor po práci důkladně odvětrat.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Alergie na laminovací pryskyřici.
PříspěvekNapsal: ned 23.12.2018 11:38 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4515
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
jakmile na cokoli dostaneš alergii, je to na vždy .
A pokud ne navždy tak na 10 -20 let.
Takže doporučuji změnit technologie stavby, nebo někomu zadat.
S alergiema není radno si zahrávat. Člověk si může vypěstovat astma a řadu dalších velmi zajímavých problémů.
Sám jsem si tím prošel a dnes jsem celkem v pohodě. Ale opakovat bych to nechtěl.
Jakékoli věci od lékařů řeší důsledky, abys přežil. Ne příčinu a vyléčení. To je o čase a životosprávě.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Alergie na laminovací pryskyřici.
PříspěvekNapsal: ned 23.12.2018 12:44 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.4.2008
Příspěvky: 12768
Bydliště: praha 5
Já jsem si takto před lety vytvořil alergii na prstolep, záněty dutin, moc nezabíraly ani antibiotika, jediné, co mi pomohlo a dodnes pomáhá, je inhalování vincentky. dnes už je to sice lepší, práci s prstolepem jsem omezil na minimum, ale trvalý následky to má stejně, třeba jít létat na svah za výraznějšího větru a to i v létě, okamžitě rýma a náběh na zánět dutin, takže svahování za výraznějšího větru jsem nakonec vzdal.

možná by ti trochu pomohlo při práci s epoxydem--výpary při zpracování odsávat třeba kuchynskou digestoří, kdysi jsem si dělal odsávání v paneláku--jedna místnost byla přímo modelářská dílna, do vyklápěčky jsem měl dodělanou přepážku, která těsnila k otevřenému křídlu okna a výpary to hnalo ven z místnosti--já to měl udělané kuli lakování--stříkání, takže digestoř nahoře, kdybys ji měl postavenou na výšku na pracovním stole, výpary by ti do nosu vubec jít neměli.

digestoř mám vyvedenou ven ve vrchní části té vyklápěčky, ve spodní části té vyklápěčky mám vyvrtané uzaviratelné pruduchy aby si ta digestoř mohla přisávat vzduch zvenčí a nevytahovala hlavně v zimě teplo z místnosti, fungovalo to skvěle, jen jsem se pak musel o to odsávání --dílnu začít dělit s manželkou, která tam začala chodit kouřit :D

https://pepin65.rajce.idnes.cz/modelars ... _panelaku/

finálně jsem sehnal na bazoši větší dvoumotorovou digestoř miele --dvoumotorová má na nejnižší otáčky přecijenom trochu vyšší výkon a je tišší, tu jednomotorovou jsem pak přestěhoval pod strop.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Alergie na laminovací pryskyřici.
PříspěvekNapsal: ned 23.12.2018 12:58 
Mazák
Mazák

Registrován: 4.7.2012
Příspěvky: 2651
Bydliště: Havířov
Obrázky: 0
Čert ví co do těch epoxydů a jiných látek dávají za sr...y. Já dělám dost na autech a kdysy jsem běžně používal ředidla na umývání ruk apod. Nic. V posledních letech změnili složení a taky mám alergii na různé ředidla apod. Na ruchách ekzémy apod.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Alergie na laminovací pryskyřici.
PříspěvekNapsal: ned 23.12.2018 13:26 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.10.2011
Příspěvky: 1722
Bydliště: uhlířská lhota 74
co se týče ředidel také to je o výrobci. C6000 od Barvy -laky Hostivař, je už po otevření cítit jako to staré dobré za soudruhů prodávané, přičemž C6000 od Colorlak nejen že někdy C-čkové laky sráží popřípadě mohou zšednout až zbělet ale je výrazně cítit benzinem obzvláště po umití rukou -to potom smrdím jak kdybych se šel vykoupat do nádrže auta.
C6000 od Druchemy je tak někde mezi těmito zmíněnými.
O podobných odchylkách mezi epoxydy si iluze nedělám.
Zajímavé ale je, že to kvalitní bývá mnohdy i levnější.
Jakožto alergik-exematik-astmatik mívám také různé reakce můj alergolog říká že stejně jako mi vakcinací s narůstající koncentrací alergenu potlačil alergii na pyly stejný princip se dá použít na jakoukoli jinou alergii působící látku.
Vzhledem k tomu, že to modelaření je denní chlebíček jinak to ani nejde......poslední alergickou reakci zrovna prožívám ...pupínky na rukách s loupáním kůže až do živého ....šáhl jsem si na UV resin do tiskárny.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Alergie na laminovací pryskyřici.
PříspěvekNapsal: ned 23.12.2018 14:23 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4515
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
varok píše:
Čert ví co do těch epoxydů a jiných látek dávají za sr...y. Já dělám dost na autech a kdysy jsem běžně používal ředidla na umývání ruk apod. Nic. V posledních letech změnili složení a taky mám alergii na různé ředidla apod. Na ruchách ekzémy apod.


není to o tom, co přidávají do epoxydů, ale do jídla .
Díky chemii a lepku ve stravě se stáváme méně odolní. Stres taky výrazně zhoršuje naši imunitu.
Tělo se chvilku brání a pak podlehne.
Já před deseti lety výrazně omezil bílou mouku,téměř vypustil uzeniny a je to hodně znát.
dnes mám pupínek vyjímečně , modelařinou se živím a s epoxydy dělám denně.

Každý musí hledat chyby u sebe .


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Alergie na laminovací pryskyřici.
PříspěvekNapsal: ned 23.12.2018 17:10 
Mazák
Mazák

Registrován: 4.7.2012
Příspěvky: 2651
Bydliště: Havířov
Obrázky: 0
Ufon13: A já myslel že je to naopak. V garáži jsem doteď používal právě ty ředidla od Barvy Laky Hostivař. Podle zápachu se mi právě zdají jiné než bývaly ředidla cítit kdysy. V práci jsem používal ředidlo C6000 od Colorlaku a je tam napsané původní receptura. Zápach má trošku jiný, tak jsem chtěl do garáže to od Colorlaku, ale není to tedy dobrý nápad? Druchema nevím jak vypadají ředidla. Ještě jsem měl od Siga Pro, v té zelené průhledné láhvi asi 1L. Teď mají myslím bílou matně průhlednou láhev.
S barvami jsem ale taky více spokojen s Colorlak než Industrol od B a L Hostivař.
Ale k tématu. Používal jsem zatím jen epoxydy od různých výrobců, třeba Patex, Selco nebo nevím přesně a teď mám podle zdejších pánů mistrů od BSI a velká spokojenost. Alergii ani u jednoho nepozoruji.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Alergie na laminovací pryskyřici.
PříspěvekNapsal: ned 23.12.2018 17:24 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 24.5.2003
Příspěvky: 2327
Bydliště: Košice, SK
varok píše:
Čert ví co do těch epoxydů a jiných látek dávají za sr...y. Já dělám dost na autech a kdysy jsem běžně používal ředidla na umývání ruk apod. Nic. V posledních letech změnili složení a taky mám alergii na různé ředidla apod. Na ruchách ekzémy apod.

Skôr by som povedal, že si si tu alergiu dobrovoľne vypestoval.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Alergie na laminovací pryskyřici.
PříspěvekNapsal: ned 23.12.2018 20:20 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 25.3.2014
Příspěvky: 1573
Bydliště: Letovice,ČR
Jó, pánové, alergie. To můžu vykládat.
Senný rýmy mě zbavila známá doktorka pomocí jakýchsi jinejch injekcí, než těch zředěnejch alergenů.
Asi před 15 rokama jsem dodělával zakázku a celej den ( asi 10 hod.) jsem lepil vteřiňákem. Přes hubu mi foukal větrák, abych to nedejchal, ale marně. V noci jsem myslel, že je to má poslední hodinka a vykašlu plíce. Od tý doby prakticky nemůžu použít vteřiňák, abych nesoplil.
No a nakonec před 3 rokama ( už se pomalu začínám těšit na důchod- tedy 5,5 roků) najednou vyrážka na rukách. Došlo to až na posudkový lékařství nemocí z povolání. Tam zjistili, že je to z nějaký konzervační látky do gelů. Ty sračky doma nepoužíváme, ale našlo se to v solvině co máme v práci. Musela se najít nějaká jiná, kde to není.
Uznali mi to jako nemoc z povolání. A to jsem pořád do tý doby tvrdil, že mám blbu vzdorný ruce, kterým nic nevadí.
Takže pozor na ty věci a používejte co nejvíc ochranných pomůcek. Ty potvory alergický se můžou projevit až po letech.

_________________
Co napíšu je jen můj názor, který nikomu nevnucuju.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Alergie na laminovací pryskyřici.
PříspěvekNapsal: ned 23.12.2018 20:51 
Mazák
Mazák

Registrován: 4.7.2012
Příspěvky: 2651
Bydliště: Havířov
Obrázky: 0
U mě Lanolín a Peruánský balzám. Taky bych neměl používat některé typy solvin, krémů na ruce, prací prášky, ale když to někdy jinak nejde?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Alergie na laminovací pryskyřici.
PříspěvekNapsal: ned 23.12.2018 21:13 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 25.11.2008
Příspěvky: 1465
Bydliště: Dobruška
Netušil jsem, že je tolik lidí na chemikálie alergických. Naháníte mi hrůzu. Zrovna jsem dolaminoval formu na trup a dílnu větranou nemám, i když bych chtěl.

_________________
Snažím se stavět letadla tak, aby i po havárii jsem se nemusel stydět za to, jak vypadají vevnitř.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Alergie na laminovací pryskyřici.
PříspěvekNapsal: ned 23.12.2018 21:15 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 25.11.2008
Příspěvky: 1465
Bydliště: Dobruška
Ještě dotaz. U některých epoxidů jsem čet, že jsou o hodně míň škodlivý. Je tomu tak doopravdy?

_________________
Snažím se stavět letadla tak, aby i po havárii jsem se nemusel stydět za to, jak vypadají vevnitř.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 58 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: darth.hokro, mior a 51 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz