Switch to full style
Pracovní postupy, technologie, finty, grify, nástroje, poznatky jak co nejlépe něco vyrobit, opravit a tak podobně.
Odeslat odpověď

Jaký filtr do masky k laminování

úte 08.01.2019 20:49

Vyznáte se někdo ve značení stupňů ochrany u filtrů, který je nejvhodnější k laminování? Nějak se mě nedaří to vygooglit. Příklad: A1, A2, ABE1, ABK1, AXP3...

Re: Jaký filtr do masky k laminování

úte 08.01.2019 22:45

Zkus si nastudovat https://www.korus-eshop.cz/data/upload/ ... uvodce.pdf .

Re: Jaký filtr do masky k laminování

stř 09.01.2019 0:07

Tak jsem vyčetl i ze stránek Havelcomposit, že doporučují filtr A1, ale těch látek je tam podle složení víc a byli by možná potřeba i filtry jiné třídy...kdo se v tom má vyznat...každopádně kdyby zde byl někdo znalý a byl by ochoten to podat tak aby to pochopil i ten co se v tom moc nevyzná, byl bych vděčný.

Re: Jaký filtr do masky k laminování

stř 09.01.2019 9:46

Na to ti asi nikto neodpovie, lebo nezalezi iba s cim robis, ale aj co robis a ako to robis. Nariklad ak laminovanim rozumies aj striekanie formy pred laminovanim, budes potrebovat iny filter ako na samotne laminovanie. Potom az zistis co presne potrebujes zistis ze asi nechces platit 30E za jednorazovy filter, tak si proste najdi obchod ktory mas po ruke a prejdi ich ponuku. Zvycajne aj najdes ako sa daju filtre kombinovat - napriklad tie A (chemicke) filtre s P (prachovymi) filtrami. Alebo ci to nebude vyhodnejsie na striekanie mat A2 s P alebo ci pouzivat jeden na vsetko atd.

Ak si vo vyrobe, asi budes chciet specialny filter na danu pracu (naco kupovat drahy na vsetko ked robis len jedno), ak to robis amatersky, asi budes chciet drahsi kombinovany ktory ale vyjde lacnejsie ako 3 rozne na specialne ucely, proste to bude na tebe. V zasade hladas nejaku kombinaciu Avolaco Pvolaco

Re: Jaký filtr do masky k laminování

stř 09.01.2019 15:39

Tak abych to upřesnil, jde jen o laminování-Epoxy 160,285,385..a tužidla. Většinou je u všech kategorií filtrů uvedeno to samé...lakýrnické práce,lepidla atd... a P je na prach, to bych neřešil. Zajímá mě tedy trochu konkrétnější typ, zatím to vidím na stupeň A

Re: Jaký filtr do masky k laminování

čtv 10.01.2019 18:22

ahoj, máte štěstí, že jdu zrovna kolem :lol:

Pracuji jako technický specialista pro jednu nejmenovanou velkou zahraniční firmu vyrábějící OOPP včetně ochrany dýchacích orgánů. Pokusím se doporučení shrnout do několika málo (doufám srozumitelných) bodů:
- při ochraně proti částicím, prachům (např. při broušení, řezání apod.) stačí jakýkoliv respirátor, nebál bych se použít třídu ochrany FFP1 - jsou lacinější než FFP2 a FFP3 a pro modelařinu bohatě stačí, nemyslím si, že vznikají tak obrovské koncentrace, abyste museli utrácet za vyšší faktor ochrany. Sám jej používám často, de facto jakmile sáhnu po šmirglu, protože balsový prach je pro mě mor :(
- pokud máte filtrační polomasku, lze použít částicové filtry - mají označení P1, P2, P3, číslo vždy znamená faktor ochrany, opět i zde bych se nebál použít P1
- jakmile sáhnete po chemii - v modelařině ponejvíce organické, tzn. pryskyřice, je nutné použít organický filtr s označením A. číslo za písmenem, např. A1 , A2, znamená třídu ochrany, např. pro A1 to jsou koncentrace do 1000ppm. Klidně použijte A1.
Na krátké činnosti popř. práce v dobře větraném prostoru lze také použít speciální respirátory, které mají v sobě vrstvičku aktivního uhlí a jsou schopny pochytat organické výpary, ale opravdu pouze částečně. POznáte podle toho, že mají většinou šedou barvu, ale s těmi opatrně, zvláště pak pokud pracujete v nevětraném prostoru delší dobu!
- Pokud aplikujete pryskyřici nebo jakoukoliv organiku nástřikem a vzniká aerosol, nebo potřebujete univerzální ochranu proti organickým výparům i prachu, prodávají se kombinované filtry s označením např. A1P2, A2P3, apod. Popř. se k organickým filtrům dají dokoupit částicové předfiltry, které si na ty plynové jednoduše nacvakenete, našroubujete, záleží jak který výrobce to má.

Kvůli reklamě samozřejmě nemohu uvádět konkrétní typy mého chlebodárce, ale s těmito radami jste schopni nakoupit OOPP od jakéhokoliv výrobce, protože to značení je standardizováno EN normami pro všechny výrobce v EU.
POZOR - co se týče respirátorů, vyvarujte se no-name výrobků za pár korun v hobby-marketech. Kupujte to, co je certifikováno a nese CE značku. Je to samozřejmě dražší, ale nemusíte mít strach o své zdraví.

Pokud byste měli jakékoliv dotazy k tématu OOPP, klidně můžete i přes SZ. Rád poradím.

Re: Jaký filtr do masky k laminování

čtv 10.01.2019 20:48

Tak je to tedy ten filtr kategorie A na Epoxidovou chemii a měl by být dostatečný.
Když jsem si zjišťoval složení Epoxidů bylo tam těch látek víc a na ně by byli potřeba různé filtry, ale asi je to tak, že se některé látky neuvolňují tak snadno, nebo je malá koncentrace a tedy to není důležité řešit.
Díky. Věřím že to pomůže i jiným lepičům :)

To už jen tak pro zajímavost, jsem si dělal poznámky co všechno tam je za salrajt a jaký filtr by byl potřeba:
Epoxydová pryskyřice: Xilen-?, Hexan-?, Bisfenol-?, Epichlorhidrin-A 6055,
Tužidlo: dimethyl-K 6075,6099, benzilalkohol, methylenbis(cyklohexylamin)-AK 6099, aminomethyl(trimethylcyklohexan)-AB 6051,6059

Re: Jaký filtr do masky k laminování

pát 11.01.2019 0:01

Díky za poznámku .... mě unikla ta tužidla! :roll: Tam je totiž to spektrum substancí poměrně širší a zde bych již doporučoval filtry typu ABEK, které ochrání uživatele před organikou, anorganikou a zároveň i kyselými výpary a deriváty amoniaku.
Pokud zde už padly konkrétní typy filtrů, tak je to filtr 6059, který by poskytl opravdu komplexní ochranu.
Zmiňované filtry 6099 jsou už hodně zbytečné, de facto je to to samé jako 6059, pouze tam je navíc ochrana proti rtuti a vše je to umocněno tím, že tyto filtry mají ochranu typu 2 do 5000ppm koncentrace, což už našinec modelář nevyužije. Další problém je, že jsou kompatibilní pouze s celoobličejovými maskami a už vůbec nemluvím o té ceně .... :?

Re: Jaký filtr do masky k laminování

pát 11.01.2019 8:59

Tak super díky moc, teď už jsou informace kompletní a ten filtr 6059 snad většinu toho pobere..

Re: Jaký filtr do masky k laminování

sob 12.01.2019 10:15

Ještě můžeme zkusit probrat alergii na materiály používané při laminování. Byla o tom nedávno diskuse na RC mánii viewtopic.php?f=18&t=85281. Podle mého selského rozumu by se měl alergický modelář pokusit zjistit, na kterou složku má alergii a potom filtr na příslušnou složku raději přidat nebo volit filtr s větší účinností na danou složku. Nebo volit filtr na větší koncentraci?
Jaký máte názor na tuto úvahu?
Předem děkuji.

Re: Jaký filtr do masky k laminování

sob 12.01.2019 11:43

Pokud je modelář alergický na jakoukoliv složku, neměl by ji používat. !! To zásadní věc co vám každý alergolog řekne.

Re: Jaký filtr do masky k laminování

ned 13.01.2019 9:37

To je dost všeobecné, alergologie má různé stupně reakce. Moje zkušenost je taková že když se použije och.maska situace se podstatně zlepší. Mám polomasku a teď kupuju masku i přes oči. Pro modeláře, který nějaký ten problém má, ale nelaminuje dennodenně a má vyzkoušené že mu maska pomůže- nevidím v tom problém. Jinak alergii si může vypěstovat i ten který je zdánlivě nealergik, tím že nepoužívá OP, nebo nemá dostatečné odvětrávání-což ale asi nemá v domácích podmínkách nikdo.

Re: Jaký filtr do masky k laminování

ned 13.01.2019 21:13

Při alergiích bych byl velice opatrný. Nejsem specialiasta na alergie (zaplaťpánbůh zatím ničím takovým netrpím), ale jak zde již zaznělo, v pracovněprávních vztazích je situace jednoznačná - jsi alergik a přicházíš do kontaktu s alergenem => nejsi zdravotně způsobilý pro daný druh práce (nezmiňuji další případ, kdy si pracovník alergii vypěstoval při výkonu práce a pak už se bavíme o nemoci z povolání...)

Teď mě berte opravdu s rezervou, páč se v alergiích nevyznám, ale dokážu si představit, že při určitých alergiích mohou být OOPP vhodným řešením.
Je nutné si ale uvědomit, že běžně dostupné respirační OOPP neposkytují 100% ochranu. Dle EN, podle kterých jsou certifikovány, se připouští určitý průnik netěsnostmi a samotných filtračním mediem. Např. u respirátorů FFP3 je to 2 % částic při naprosto ideální aplikaci (tzn. hladce oholená tvář a dobře nasazený a utěsněný respirátor). U obličejových masek/polomasek je tomu podobně, na rozdíl od běžných respirátorů je zde ovšem menší potenciál průniku netěsnostmi, protože na obličeji těsní lépe i při mluvení nebo nejrůznějších pohybech. Teoreticky téměř 100% ochranu by poskytl snad jen autonomní dýchací přístroj :)

Nicméně při prostudování příspěvků na odkazu od Petra Budaie jsem pochopil, že při určitých alergiích se dá s alergeny pracovat, ale velmi opatrně a ve velmi dobře větraných prostorech, tzn. že u každého alergenu exituje určitá prahová hodnota vyvolávající alergickou reakci, která determinuje možné použití OOPP nebo 100% eliminaci jakékoliv expozice.
Jednoduše - pokud prahová hodnota alerg.reakci vyvolávající koncentrace je větší než deklarovaný průnik kontaminantu/alergenu daným ochranným prostředkem, je možné OOPP použít.

Při hobby manipulaci s alergeny (tedy občasná expozice např. při modelaření) bych osobně při respirační alergii volil minimálně filtrační polomasku (nejlépe celoobličejovou masku) s vhodně zvolenými filtry a optimální periodou výměny. Zapomeňte na běžné respirátory!

U kontaktní dermatitidy se nabízí používat ochranné rukavice, zde ovšem doporučuji skonzulovat s daným výrobcem jaká je doba průniku dané chemické látky/alergenu skrze materiál z kterého jsou rukavice zhotoveny. To vám ale těžko řekne prodavačka v obchodě, nutné kontaktovat přímo výrobce, poslat mu bezpečnostní list alergenu. Vím, že při pravidelných a dlouhodobých expozicích se často používají i 2 rukavice.
Naposledy upravil Honza71 dne pon 14.01.2019 7:05, celkově upraveno 1

Re: Jaký filtr do masky k laminování

ned 13.01.2019 21:54

Treba si uvedomit ze tie filtre na organicke rozpustadla zachytia len cast plynov, princip je ten, ze pri urcitej hustote v ovzdusi znizia koncentraciu na bezpecnu hodnotu (naprilad ak prekracuje koncentracia 10x povolenu hodnotu, tak filter filtrujuci na 90% staci na umoznenie prace), nie je to ako s prachom ze od urcitej velkosti zachytia skoro vsetko. Takze co pre niekoho moze byt pohodova a bezpecna koncentracia, u alergika moze spustit reakciu, pretoze "to" tam stale je ... to je prvy problem ... druhy je to ze tieto alergie sa "vyvijaju" ako dosledok prostredia a kedze sa vyvinula alergia pri plnej koncentracii, rovnako sa moze ta alergia moze vyvinut (= zhorsit) aj na to zmensene mnozstvo, treba s tym pocitat.

Navyse ked je prachovy plny, tak proste zachytava skoro vsetko aj dalej len prietok uz nie je dobry. Tento ked je novy tak zachytava do urcitej (stanovenej) miery, ale s casom pouzivania zachytava menej a menej a nie je to priamo poznat. Zalezi od casu, koncentracie, teploty a ja neviem coho vsetkeho.
Odeslat odpověď