Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 15 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Podložka pro lepení EPP
PříspěvekNapsal: ned 06.01.2019 18:29 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.7.2009
Příspěvky: 775
Bydliště: Hodonín
Ahojte,

prosím o radu - čím podložit lepené díly z EPP, když je lepím sekunďákem, tak aby se to nepřilepilo ke stolu?
Momentálně lepím Magnum Reloaded a i když díly tlusté 30 mm podložím mikroténovými foliemi (odpadové sáčky) tak sekunďák (řídký) protekl a i přes mikroten jsem musel od stolu trhat.
Chystám se stavět Clika od RC Factory a tam jsou použity díly z desek 4 mm, to už by se od stolu rvalo hůř.
Začínám používat i aktivátor, ale přece jenom....
Díky za rady.

Pavel


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Podložka pro lepení EPP
PříspěvekNapsal: ned 06.01.2019 18:56 
Mazák
Mazák

Registrován: 15.8.2011
Příspěvky: 1591
Bydliště: Náchod-nedaleko
Co použít třeba zakrývací fólií na malování, prodávají se různé tloušťky a právě ty silnější by protéct snad už neměli.
Ale co si pamatuji, tak když jsem lepil EPPáky, mikroten vždy stačil a řídký sekunďák používám neustále.

_________________
Létám jak umím, ale hlavně pro radost z toho co dělám...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Podložka pro lepení EPP
PříspěvekNapsal: ned 06.01.2019 21:06 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 24.5.2003
Příspěvky: 2327
Bydliště: Košice, SK
Lepší je igelit. Mikrotén sekunďák prilepí. Skús tiež použiť o niečo hustejší sekunďák. Veľmi riedky nie je na EPP najvhodnejší.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Podložka pro lepení EPP
PříspěvekNapsal: ned 06.01.2019 22:57 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
Trvanlivé pečící papíry, třeba https://www.zbozi.cz/vyrobek/sama-silik ... hnedy-8-m/

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Podložka pro lepení EPP
PříspěvekNapsal: pon 07.01.2019 0:45 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7414
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
@jyrry "Trvanlivé pečící papíry" Jdou pak i hladce odloupnout od EPP? Nebo jen zajistí neprotečení?
Při různém lepení jsem zatím k překrytí plánů používal igelitovou folii
- rukáv. Různé zbytky z potahování foliáků v zahradě. Např.:
Hadice LD-PE - rukáv - šíře 500mm - síla 0,10 mm
nebo jednoduchou 0.2 mm např.:
Stavební fólie PE 0,2 mm


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Podložka pro lepení EPP
PříspěvekNapsal: pon 07.01.2019 3:26 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie
Uživatelský avatar

Registrován: 17.12.2008
Příspěvky: 3951
Bydliště: Bohumileč 15
Obrázky: 0
nekolik mych amaterskych poznatku za cca 3 desetileti, celkem intenzivniho pozivani CA lepidel.

- v zasade nestavim na vykresu,tim odpada jeho zakryvani. :!: Pri stavbe pouzivam uhelnik , metr a posuvku ... koty ctu z vykresu ( pokud je okotovany) jinak si vzdalenosti a pozice dilu musim odmerit a na vyrobku vyznacit.

Napr: https://img15.rajce.idnes.cz/d1501/12/1 ... .jpg?ver=1

Obcas je na nekterych mych fotkach videt vykres, zakryty igelitem ... co mam delat , kdyz pro vetsinu je to vyzadovany folklor a mel bych to uvadet jako upozorneni ve stavebnim navodu :? .

-zakryti (separace) pracovni plochy je vsak velice rozumne z mnoha duvodu. Pouzivam linoleum, igelit , mastne ci voskovane papiry,PVA separator, nebo klasicky vceli vosk nebo pastu na podlahy.

Priklad pracovni desky, separovane vcelim voskem: https://img19.rajce.idnes.cz/d1902/11/1 ... .jpg?ver=1

Zavisi to od kvality povrchu pracovni plochy a druhu provadene prace(rezani, lepeni,laminace, brouseni pod vodou ... )

- pokud slepuji CA lepidlem balsove prkenka , nebo jine materialy na tupo ,do velkych plachet ( 1070x1000mm...) ve velkem mnozstvi, nevice se osvedcilo lepit bez jakehokoli podlozeni :wink:

Podlozenim se vystavuji riziku,ze pretecene lepidlo vytvori na spodni strane lepeneho povrchu lesklou, tvrdou plosku, ktera se spatne odbrusuje a meni mechanicke vlastnosti matrose v okoli. Proto se take snazim minimalizovat mnozstvi lepidla, aby neprotekalo skrz.

Dily lepim tak, aby spoj byl nad drazkou v pracovni desce (staci na stul oboustrankou prilepit v rozumne vzdalenostiod sebe dve prkenka balsy).
Zvykl jsem si spoj nejdrive nabodovat na koncich a uprostred. Drzi okamzite, nejsou potreba spendliky,ani jine forichtungy. Jedno prkenko zatizim, abych lepe trefil tloustku ... nejsem indicky buh a mam k dispozici jenom dve ruce. 8)
Pak opatrne proliju sparu,setru prebytek lepidla a lehce vystrasim aktivatorem v aerosolu, pokud jsem pred lepenim neaplikoval na jednu hranu tekuty aktivator ( vhodnejsi ,ale lehce pracnejsi postup).Nasledne zvednu polotovar z podkladu a doplnim chybejici lepidlo na opacne strane spoje. Do 2mm staci proliti z jedne strany. :)


Podobne lepim i zebra do zarezu v odtokove hrane kridla. Konstrukci odsunu za hranu pracovni desky cca 5mm, srovnam obrys zeber s odtokovkou a lepim. Tim je zarucene, ze ridky sekundak zustane ve spoji a nerozplizne se po odtokove hrane.

viz: https://img20.rajce.idnes.cz/d2003/11/1 ... .jpg?ver=1
https://img20.rajce.idnes.cz/d2003/11/1 ... .jpg?ver=1

- kdyz neni zbyti a musim podkladat,pouzivam mastne,nebo lepe voskovane papiry. Vyuzivam predevsim separacni papir z oboustranek,reklamnich folii, potahovych folii ,nebo z jednosmernych uhlikovych tkanin ...Voskovane papiry pouzivam i v pripade uhlazovani skelnych tkanin prosycenych ridkym sekundakem pri ruznych fofr opravach nebo spesifickych lepenych spojich, napr:

https://img25.rajce.idnes.cz/d2501/14/1 ... .jpg?ver=0
https://img25.rajce.idnes.cz/d2501/14/1 ... .jpg?ver=0
https://img25.rajce.idnes.cz/d2501/14/1 ... .jpg?ver=0

Ukazky zdroju voskovanych papiru:

https://img35.rajce.idnes.cz/d3503/12/1 ... .jpg?ver=0
https://img35.rajce.idnes.cz/d3503/12/1 ... .jpg?ver=0

Pokud musim pouzit z nejakeho duvodu mikroten , beru sacek do mraznicky.Jine,mekci typy nefunguji dle mych predstav. Nefunguje rozumne ani igelit ,nebo potravinarska folie .

Pozn. u igelitovych rukavu je potreba respektovat fakt, ze potistena mista jiz ztratili separacni schopnost .... prilepi se nevratne na vyrobek, jak sekundakem tak epoxidem.... divne,ale je to tak.Sejmout to bez devastace balzy ci herexu nejde ani brousenim. :(

-pokud specham, staci na pracovni desku nalepit normalni hnedrou plastovou balikovku, sire cca 50mm ... a muzu lepit.

A nekdy staci pouha krepovka, ktera se po naskoceni CA lepidla odlepi ,viz:.

https://img33.rajce.idnes.cz/d3302/15/1 ... .jpg?ver=0

Cely cirkus kolem slepovani Psoukadla viz : https://veka1.rajce.idnes.cz/Vystrelovaci_kluzak_Psouk/ :D

veka1


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Podložka pro lepení EPP
PříspěvekNapsal: pon 07.01.2019 8:05 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 29.1.2004
Příspěvky: 5848
Bydliště: Týn nad Vltavou
Obrázky: 5
Blog: Zobrazit blog (1)
Používám igelit. Třeba rozříznutou igelitku, ale bacha, aby to bylo opravdu rovné. Pokud ti vteřiňák protekl skrz 30mm epp, je na Clika určitě moc řídký (nebo jsi ho tam dal moc)

_________________
Vertigo 2m, Extra 330SC, Supertrino F3P (54g)+Lantsov 15", RCFactory Extra 330LT, JETI DS16


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Podložka pro lepení EPP
PříspěvekNapsal: pon 07.01.2019 8:08 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7414
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
Včelí vosk se mi líbí. Na pečící plech (třeba pod hranolky) aplikujeme potřením (kruhová úseč z menšího kolečka).
Jak aplikovat na dřevěnou desku? Nastrouhané vločky (á la taneční parket) a rozleštit? I když tam možná parafin.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Podložka pro lepení EPP
PříspěvekNapsal: pon 07.01.2019 14:38 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 18.10.2014
Příspěvky: 131
Bydliště: Brno-venkov
Obrázky: 4
Ahoj, mám na několika letadlech (EPP, konstrukční stavebnice i laminování) vyzkoušenou balící fólii, co se používá ve skladech na balení třeba palet. Nikdy nic neproteklo, lze použít i přes plánek, krásně se vyšponuje a nic na ní nedrží.Je to levný, kilometr za pár korun. Zkoušel jsem i potravinářskou,co má žena v kuchyni, ale ta mě přišla moc jemná. Ale asi je to na zvyku .
Tak ať se podaří, co se podařit má. Tom

_________________
Graupner MC-20, Filip 600 V, EDGE 540 Great Planes, Z-37 Čmelák, Z-50


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Podložka pro lepení EPP
PříspěvekNapsal: pon 07.01.2019 15:45 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie
Uživatelský avatar

Registrován: 17.12.2008
Příspěvky: 3951
Bydliště: Bohumileč 15
Obrázky: 0
guchar píše:
Včelí vosk se mi líbí. Na pečící plech (třeba pod hranolky) aplikujeme potřením (kruhová úseč z menšího kolečka).
Jak aplikovat na dřevěnou desku? Nastrouhané vločky (á la taneční parket) a rozleštit? I když tam možná parafin.

... vosky a pasty rozpoustim bud v benzinu, nebo v hrnci s teplou vodou ( do 90st C) , viz prvni dva radky nasledujiciho odkazu:

https://veka1.rajce.idnes.cz/Seminar_o_ ... ohumilec./

Ad vceli vosk ... abych s nim nemel praci, kupuju jiz v benzinu rozpusteny a pouzivam jako predseparacni, na nove formy ci kopyta ( pred pouzitimm Oskara nebo PVA) .
Protoze se z dobre nanasi a lesti,da se koupit v drogerce za par supu , zneuzivam ho i k separaci hladkych pracovnich desek z lamina, umakartu a pod. ....desky se pak lip se pak cisti od lepidla , barev a laku a nemusim je zakryvat folii.

Příloha:
vceli vosk na nabytek.jpg
vceli vosk na nabytek.jpg
[ 63.37 KiB | Zobrazeno 2718 krát ]


Příloha:
separatory.jpg
separatory.jpg
[ 79.01 KiB | Zobrazeno 2718 krát ]



Pozn. pokud rozpoustim v technickem benzinu pastu na podlahy, nebo Vantico na voskovou vodicku ( separace zavitu nebo hadrem neseprovatelnych mist ve formach a pod), vzdy pridavam male mnozstvi benzinu do vetsiho mnozstvi pasty a postupne micham.
V opacnem pripade se pozadovany vysledek ( rozpusteni pasty)dost dlouho nechce dostavit.
:)

veka1


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Podložka pro lepení EPP
PříspěvekNapsal: pon 07.01.2019 15:57 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 8.7.2011
Příspěvky: 6960
Bydliště: Písek, ČR
veka1 píše:
nekolik mych amaterskych poznatku za cca 3 desetileti, celkem intenzivniho pozivani CA lepidel..
.
.
veka1

Teda Veko, ty jsi ďábel. Pokaždý mě udiví, kolik věnuješ úsilí do tvých rad. Fotky, odkazy, milión fint a postupů.

Můžu se zeptat, tu injekční jehlu ve špičce plastové lahvičky nějak připevňuješ, nebo je jenom nafest propíchnutá? Zalepený hrot čistíš plamenem?

Díky za info.

_________________
FrSky Horus, letadla, heli+koptéry.
http://rc.ludl.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Podložka pro lepení EPP
PříspěvekNapsal: pon 07.01.2019 17:04 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie
Uživatelský avatar

Registrován: 17.12.2008
Příspěvky: 3951
Bydliště: Bohumileč 15
Obrázky: 0
Woita píše:
Můžu se zeptat, tu injekční jehlu ve špičce plastové lahvičky nějak připevňuješ, nebo je jenom nafest propíchnutá? Zalepený hrot čistíš plamenem?

Díky za info.


Pokud je rozmer koncovky na lahvicce kompatibilni s kuzelem injekcni jehly, tak ji proste pouze nasadim bez uprav. Pokud ne, ubrousim kolmo kovovou cast jehly a seriznutou spickou ji zasunu do originalniho nastavce (plast koncovky nesmi byt seriznuty natolik, aby jehla netesnila) .

Ano, zatuhly sekundak cistim plamenem ... jehla mi vydrzi tak dlouho jak se o ni staram (mechanicke poskozeni a pod) .... i nekolik roku. Obvykle ji ze sroubovatelne koncovky nevyndavam, jen prehazuji uzavery na lahvickach. :)

veka1


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Podložka pro lepení EPP
PříspěvekNapsal: pon 07.01.2019 19:49 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.7.2009
Příspěvky: 775
Bydliště: Hodonín
Ahojte,

v tomto konkrétním případě jsem zalepoval uhlíkové tyčky do křídla Magnuma. Bohužel křídlo bylo jak "turecká šavle" - bylo prohnuté. Tak nezbylo než to podložit, srovnat, zatížit, do zářezu zatlačit tyčku a prolít sekunďákem. Je pravda že jsem nepoužil aktivátor (ten jsem koupil až teprv teď) a střední se mi zdál na to hustý. A taky nemám žádné jehly jak veka, proto to proteklo. Příště použiju igelit, napadá mě i voskový papír do kredence. Zkusím.
Lepit Clika jen tak v ruce si nedovedu představit. A navíc jsem prostě zvyklý si to poskládat, srovnat, sešpendlit a pak lepit.
Díky za rady. Uvidíme.


Přílohy:
IMG_20190107_191615.jpg
IMG_20190107_191615.jpg
[ 48.38 KiB | Zobrazeno 2506 krát ]

Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Podložka pro lepení EPP
PříspěvekNapsal: pon 07.01.2019 20:34 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie
Uživatelský avatar

Registrován: 17.12.2008
Příspěvky: 3951
Bydliště: Bohumileč 15
Obrázky: 0
kocispavel píše:
Ahojte,
A taky nemám žádné jehly jak veka, proto to proteklo. Příště použiju igelit, napadá mě i voskový papír do kredence. Zkusím.
Lepit Clika jen tak v ruce si nedovedu představit. A navíc jsem prostě zvyklý si to poskládat, srovnat, sešpendlit a pak lepit.
Díky za rady. Uvidíme.


... jehly nejsou z hlediska lepeni nutne.... jejich hlavni vyhoda je provozni trvanlivost a do jiste miry auto uzaviraci schopnost.

Po skonceni lepeni kyanoakrylat na konci trubicky zreaguje s vzdusnouvlhkosti a uzavre ji.

Tim je zabezpeceno, ze nevytece ani z dlouhodobe prevrhle lahvicky a ninimalizuje se prisun vlhkosti nad hladinu lepidla.
Do okamziku prvniho otevreni, byla nad hladinou lepidla inertni atmosfera, ktera znacne oddali nastartovani procesu aktivace lepidla v nadobce( delsi skladovatelnost neotevreneho lepidla). K opakovanemu uvedeni do lepici photovosti staci zapalovac.


Zatekani za roh muze do urcite miry omezit pouziti tekuteho aktivatoru. Ten na lepene plochy nanasim steteckem , nekolik minut pred samotnym lepenim.
Pokud lepim hustym ,nebo strednim lepidlem, pripadne gelem , ktere je nutno na stycnou plochu nanest, pak aktivator aplikuji pouze na jednu polovinu spoje .
Na druhou nanesu lepidlo. Tak mam zarucene vytvrzeni i tlustsi vrstvy lepidla a reakce neni prilis bourliva jako v pripade,kdy striknu aktivacni aerosol na povrch spoje. Tim se castecni omezi krehnuti spoje a tepelne namahani okoli slepu.

U podlozeneho spoje mi nejvice vadi tvrde leskle louze , co prebytecne lepidlo na povrchu dilu vytvori ... viz text predesleho prispevku. Proto se dle moznosti takovemu reseni vyhybam. :wink:

Pozn. info, ze nestavim na planku a tudiz neresim jeho prilepeni ke konstrukci by nemelo svadet k myslence lepit ptaka v ruce.... poletuchy se stavi v pripravrcich a sablonach , za pouziti ruznych udelatek a meridel. Kyanoakrylat jen znacne snizuje potrebu klasickych spendliku. :D

veka1


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Podložka pro lepení EPP
PříspěvekNapsal: ned 13.01.2019 12:10 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.7.2009
Příspěvky: 775
Bydliště: Hodonín
Ahojte,

tak jsem zkusil ten pečicí papír. Oboustranně silikonovaný. A funguje to!
Zkušebně jsem na tom lepil kousek EPP sekunďákem, pěnou a taky kus balsy bílým lepidlem PerfectG.
A schálně tak, aby to proteklo až na papír. A nic. Krásně se sklouplo.
Takže pro příště už jenom tímto.

Zdravím

Pavel


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 15 ] 

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: kaplik a 41 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz