Switch to full style
Pracovní postupy, technologie, finty, grify, nástroje, poznatky jak co nejlépe něco vyrobit, opravit a tak podobně.
Odeslat odpověď

Re: Jak odlehčit spojky křídel z ocelové kulatiny

stř 06.02.2019 10:04

Na obrázku od VEKY je to frezované ale viděl jsem to i soustružené (u trvdých materiálů asi broušené ) a pak není potřebná aretace.
Přílohy
f1a.jpg

Re: Jak odlehčit spojky křídel z ocelové kulatiny

stř 06.02.2019 10:10

Golem píše:Na obrázku od VEKY je to frezované ale viděl jsem to i soustružené (u trvdých materiálů asi broušené ) a pak není potřebná aretace.

A ako sa frezuje taka gulata tycka do kuzela?

Re: Jak odlehčit spojky křídel z ocelové kulatiny

stř 06.02.2019 11:22

AVALON57 píše:nic bych neměnil! 12mm kulatina ve 4m modelu skoro 5 kg hmotnosti je spíše málo. Nepíšeš o jaký model se jedná, ale pokud umí letět trochu rychleji. pak je 12 mm na spodní hranici. Upřesni typ modelu a způsob lítání - termika, svah ???


Víš ono taky záleží, z jakého materiálu je ta 12 kulatina, pokud to nebude tepelně zpracovaná ocel, ale pouze třeba nerezová ocel, která se vyrábí jako poměrně přesná kulatina ( i těch nerezových ocelí se vyrábí několik druhů pro různé použití) tak bych měl z toho strach, že křídlo zamávne, a už je ta 12 ohnutá. Takže bych použil vždy něco "lepšího" třeba jak jsem dal odkaz na vodící tyče z T.E.A.

Re: Jak odlehčit spojky křídel z ocelové kulatiny

stř 06.02.2019 12:15

LV. Na tom obrázku je i pohled z boku ( vpravo). Tam je to asi frézované ( broušené ). Kužel se dělá soustružením (broušením).

Re: Jak odlehčit spojky křídel z ocelové kulatiny

stř 06.02.2019 15:45

jyrry píše:
konstrukčně je nesmysl kombinovat spolu materiály jako ocel s uhlíkem nebo ještě hůř hliník s uhlíkem. Porovnej si moduly pružnosti těch materiálů. A ty se "nesčítají"; hliník už dávno propruží než se uhlík začne namáhat k prasknutí...
|


Přesně této situace jsem se bál = nemá smysl ocel ven a uhlík dovnitř.

Re: Jak odlehčit spojky křídel z ocelové kulatiny

stř 06.02.2019 15:57

Rosta2 píše:
Víš ono taky záleží, z jakého materiálu je ta 12 kulatina, pokud to nebude tepelně zpracovaná ocel, ale pouze třeba nerezová ocel, která se vyrábí jako poměrně přesná kulatina ( i těch nerezových ocelí se vyrábí několik druhů pro různé použití) tak bych měl z toho strach, že křídlo zamávne, a už je ta 12 ohnutá. Takže bych použil vždy něco "lepšího" třeba jak jsem dal odkaz na vodící tyče z T.E.A.


Z jakého materiálu je původní kulatina nevím, je to pochromovaná asi nějaká černá ocel.
Domníval jsem se, že šlo výrobci hlavně o maximální snížení nákladů při výrobě, proto tam třeba nedal uhlíkovou kulatinu nebo nějaký složitější tvar. Kulatina cca 25Kč uhlík cca 500Kč.
Domníval jsem se tedy že výměna by byla možná.

Protože používané materiály mají velké rozsahy pevností střelím př.
železo 300MPa až ocel 550MPa
nerezy nástrojové, žáropevný, žáruvzdorné až po dnešní měkké nepoužitelné šrouby
na internetu jesle snažil dohledávat pevnosti uhlíku a v nějaké diplomce naměřili i jen 40% pevnosti oproti kvalitním výrobcům.

Z těchto důvodů jsem chtěl s někým konzultovat zkušenosti.

Re: Jak odlehčit spojky křídel z ocelové kulatiny

stř 06.02.2019 16:13

Ta vodící tyč z T.E.A. je taky hodně dobrá určitě jí někde uplatním.

Re: Jak odlehčit spojky křídel z ocelové kulatiny

stř 06.02.2019 16:17

Golem píše:Na obrázku od VEKY je to frezované ale viděl jsem to i soustružené (u trvdých materiálů asi broušené ) a pak není potřebná aretace.


Včera jsem to pochopil jako odsoustružení do kuželu, proto jsem se ptal na ta pouzdra.
V případě kuželu jsem se bál velkého snížení pevnosti.

Odbrousit nebo odfrézovat na plocho mi přijde v mém případě z hlediska pouzdra hodně zajímavé + snížení pevnosti by nebylo takové jako u kuželu.
Spojka by se opírala na hoře a dole do stávajících pouzder.
Nemusel bych riskovat neznámí materiál, ale mohl bych upravit stávající spojku.

Stačilo by aretovat „kulatinu“ proti pootočení?
Nebo byste raději vlepili klíny podél celé spojky, aby byla podepřená a nebortila se?

Re: Jak odlehčit spojky křídel z ocelové kulatiny

stř 06.02.2019 16:42

Ohledně té tvrdosti stávající kulatiny můžeš udělat alespoň přibližnou srovnávací zkoušku klepnutím důlčíkem do čela tyčky a stejnou silou do jiného známého materiálu a porovnat průměry důlků.

Re: Jak odlehčit spojky křídel z ocelové kulatiny

stř 06.02.2019 16:44

A nebo tady http://simzac.cz/titanove-kruhove-tyce/ ... ade-5.html

Re: Jak odlehčit spojky křídel z ocelové kulatiny

stř 06.02.2019 17:18

Našel jsem pro titanové tyče cca pevnost v tahu cca 850MPa. Super odkaz děkuji.

Jen použitím této tyče bez úprav bych ušetřil cca 250gramů bez rizika zlomení.
+ ještě jí zbrousit na šířku to by se dalo ušetřit celkově cca 350gramů oproti oceli.

Re: Jak odlehčit spojky křídel z ocelové kulatiny

stř 06.02.2019 22:37

Tady vymýšlíš jadernej reaktor a nakonec přijdeš na to, že až tě přestane bavit plácání do nevidím v termice, budeš tomu nakonec nakládat aby to mělo aspoň trochu kinetické energie na loping nebo výkrut bez kilometrovýho rozjezdu.. Z tohoto termickej lehouš stejně nevymyslíš a na trochu zábavy je lehkej větroň nuda...

Re: Jak odlehčit spojky křídel z ocelové kulatiny

čtv 07.02.2019 0:00

LV píše:A ako sa frezuje taka gulata tycka do kuzela?


Laco mas pravdu, blbe jsem se vyjadril , ne do kuzele, ale do klinu. A nefrezuje, ale brousi na brusce.

Vsem se hluboce omlouvam za dezinformacni text (tak to dopada , kdyz jeden u psani vypne mysleni ) .... jiz jsem to v prispevku upravil.

Pozn. Nechut uzivatele pouzit spojku z relativne citelneho a houzevnateho matrose,ktera navic funguje jako pridavna zatez ( takove to 2v1) mi neprislusi resit ( on je reditel .... ) .

Reagoval sem na prispevek proto,ze dle meho chapni textu nesedi nazev s obsahem dalsiho sdeleni ve vlaknu.

Autor se v nazvu pta,jak odlehcit spojku z ocelove kulatiny,coz mne zaujalo z pohledu technologa :o

Podle popisu ovsem hleda nahradu za kus toho oceloveho klacku co ma aktualne v letadle.Tento fakt vsak posouva problem do konstrukterske roviny,no ne ? :)


veka1

Re: Jak odlehčit spojky křídel z ocelové kulatiny

čtv 07.02.2019 5:29

honza.i píše:
Z jakého materiálu je původní kulatina nevím, je to pochromovaná asi nějaká černá ocel.
Domníval jsem se, že šlo výrobci hlavně o maximální snížení nákladů při výrobě, proto tam třeba nedal uhlíkovou kulatinu nebo nějaký složitější tvar. Kulatina cca 25Kč uhlík cca 500Kč.
Domníval jsem se tedy že výměna by byla možná.

Protože používané materiály mají velké rozsahy pevností střelím př.
železo 300MPa až ocel 550MPa
nerezy nástrojové, žáropevný, žáruvzdorné až po dnešní měkké nepoužitelné šrouby
na internetu jesle snažil dohledávat pevnosti uhlíku a v nějaké diplomce naměřili i jen 40% pevnosti oproti kvalitním výrobcům.

Z těchto důvodů jsem chtěl s někým konzultovat zkušenosti.


Skoro všechno jsem z téhle diskuze pochopil. Jen porovnání železo-ocel je trochu zvláštní. Kde se dá koupit kulatina ze železa? Myslím železo jako Fe.

Re: Jak odlehčit spojky křídel z ocelové kulatiny

čtv 07.02.2019 8:13

Valsorim píše: Kde se dá koupit kulatina ze železa? Myslím železo jako Fe.

Sice jsem taky rejpal, ale takhle radoby chytre, ovsem ale priblble bych se nezeptal :roll:
Odeslat odpověď