Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 31 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Urobil som si radosť ......
PříspěvekNapsal: stř 13.02.2019 11:04 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.7.2009
Příspěvky: 775
Bydliště: Hodonín
veka1 píše:

Lubo... ale ja mam radost, ze ty mas radost :wink:

Pozn. .... len som take prekazitko zatial nikdy nepotreboval, bo som si poradil po svojom. No co uz, nemusim mat vsetko, no nie? :D

veka1


Ahoj,

taky to odjakživa dělám jen obyč. kleštěmi. A když si chytím prsty oba konce drátu při jeho ucviknutí a vezmu to i prstem, to je potom "radost"...


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Urobil som si radosť ......
PříspěvekNapsal: stř 13.02.2019 11:11 
Administrátor serveru
Administrátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 24.4.2003
Příspěvky: 10764
Bydliště: Praha Hloubětín ČR
Obrázky: 266
Blog: Zobrazit blog (3)
Taky to tak dělám, ale tak jde dělat táhlo z bláta. Se strunou je obecně problém. A nedovedu si představit, že tak budu dělat táhlo na páku širokou jen 1mm.

Zároveň, pokud máš opravdu kolmé kleště, tak nejsi prostě schopen udělat kolmý ohyb. Materiál se vždycky v rámci pružnosti kousek vrátí.

Osobně jsem přešel ze struny 0,8mm na nerez 1mm. Lépe se s tím dělá, nepraská.
Navýšení průměru o 0,2mm, tedy o 25% se zvedne Modul průřezu v ohybu W na 195% a Kvadratický moment I na 244%. Zaplatím za to táhlem těžším o 56%. Dle mě je to lepší.

Nabízím to jen jako svůj pohled. A uznávám, že než jsem si ty kleštičky vybrousil, tak bych měl táhel opravdu zásobu..


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Urobil som si radosť ......
PříspěvekNapsal: stř 13.02.2019 12:05 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
veka1 píše:
Podminkou uspechu a funkcnosti je pouziti kvalitniho oceloveho dratu ( houzevnaty, neprekaleny)...

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Urobil som si radosť ......
PříspěvekNapsal: stř 13.02.2019 12:39 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie
Uživatelský avatar

Registrován: 17.12.2008
Příspěvky: 3951
Bydliště: Bohumileč 15
Obrázky: 0
jio píše:
To otočení znám a bohužel z vlastní zkušenosti dobře. Když je struna tvrdší a otočím to, tak je pak docela zajímavé sledovat, když to za letu v tom místě upadne.

Pokud jsi to nezažil, mohu doporučit. Je to zážitek k nezaplacení.


Chlapi ... ctete ty doprovodni texty???? Nikdy by mne nenapadlo rict A a nedoplnit k tomu B.

Cca poslednich 30 let co dany postup pouzivam v praxi,tj. ... radove stovky funkcnich tahel v ruznych typech modelu, povazuji za celkem slusny dukaz provereni funkcnosti postupu co jsem zverejnil. Doposud jsem nezaeregistroval kolaps tahla v ohybu . Ani u zakazniku , ani u nmych modelu.

Pozn. do Mustanga a podobnych, predevsim motorovych silenosti, bych se neodvazil udelat neco ,co by mohlo za nekolik let provozu zkolabovat a zrusit eroplan ci priovodit jine nestesti (toho meho provozuji od roku 2006) .


I koncovky na bowdenech mam reseny lehce jinak nez je zvykem , abych nemusel resit vytazeny drat z mosazne koncovky.

Příloha:
koncovky1.jpg
koncovky1.jpg
[ 69.5 KiB | Zobrazeno 1418 krát ]

Příloha:
koncovky 2.jpg
koncovky 2.jpg
[ 63.81 KiB | Zobrazeno 1418 krát ]



A jsme u toho opakovane... pro dany postup musii byt pouzit vhodny druh materialu... nesmi to byt blato, ani prekalena ocel.

Houzevnatost .... to je to co potrebuje jakekoli tahlo, namahane tisicema vibracnich cyklu v prubehu celkove provozni doby vyrobku.

veka1


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Urobil som si radosť ......
PříspěvekNapsal: stř 13.02.2019 12:49 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie
Uživatelský avatar

Registrován: 17.12.2008
Příspěvky: 3951
Bydliště: Bohumileč 15
Obrázky: 0
TomasC píše:
Taky to tak dělám, ale tak jde dělat táhlo z bláta. Se strunou je obecně problém.....


Schvalne jsem do vieda dal jak strunu pr. 0,8 mm co je v klasickem bowdenu, tak strunu 1,6.

Opravdu kvalitni ocelovou strunu. Aby bylo videt, ze to opravdu jde.

1mm rameno neni zadny problem... skus , uvidis . Resim to okometricky, ale fakt je, ze na celistech mam skrabnutou rysku pro nejbeznejsi tloustku pacek.
Ale po nekolika desitkach ohybu , jiz zadnou znacku jeden nepotrebuje... jde to jako na bezicim pasu. :)

Ad uhel ... kdyz vis o co jde, po nekilka ohybech konkretniho matrose, celkem rychle najdes ten spravny gryf .... vsak jsi sikovny modelar, no ne?

veka1


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Urobil som si radosť ......
PříspěvekNapsal: stř 13.02.2019 13:26 
Administrátor serveru
Administrátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 24.4.2003
Příspěvky: 10764
Bydliště: Praha Hloubětín ČR
Obrázky: 266
Blog: Zobrazit blog (3)
Myslím, že je to jak píšeš. Já dělám táhlo jen občas a tak tu praxi prostě nemám a nahrazuji to přípravkem. Nicméně, máš nějaké doporučení na materiál?


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Urobil som si radosť ......
PříspěvekNapsal: stř 13.02.2019 13:33 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie
Uživatelský avatar

Registrován: 17.12.2008
Příspěvky: 3951
Bydliště: Bohumileč 15
Obrázky: 0
TomasC píše:
Myslím, že je to jak píšeš. Já dělám táhlo jen občas a tak tu praxi prostě nemám a nahrazuji to přípravkem. Nicméně, máš nějaké doporučení na materiál?


... cislo matrose nevim ( musel bych hledat) , ale rovnany tzv. patentovy ( pruzinovy) drat je vyhovujici polotovar.

Byla doba, kdy jsem vyrabel podvozky ve vetsim mnozstvi, toz jsem ho kupoval v kotoucich (na kg) ve Ferone. Ted mam sve dodavatele rovnaneho dratu, tak to neresim. :)

veka1


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Urobil som si radosť ......
PříspěvekNapsal: stř 13.02.2019 13:43 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 5.1.2007
Příspěvky: 9185
Bydliště: Trenčianska Turná
Obrázky: 0
veka1 píše:
Ted mam sve dodavatele rovnaneho dratu, tak to neresim. :)


A ako sa rovná taká struna je všeobecne známe :lol:

_________________
Nie som zlý.... iba rýpem
www.elektromodely.sk


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Urobil som si radosť ......
PříspěvekNapsal: stř 13.02.2019 15:05 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Registrován: 18.8.2005
Příspěvky: 4945
Bydliště: Šternberk, ČR
Obrázky: 0
veka1 píše:
Chlapi ... ctete ty doprovodni texty???? Nikdy by mne nenapadlo rict A a nedoplnit k tomu B.

Peter, žádný doprovodný text nevyřeší obvyklý stav. Ten je, že jdu třeba do Satrie, koupím kompletní bowden a ten použiju. V něm je struna 0,8 a ta je jaká je.

Ty máš své postupy léta ověřené a určitě hodné následování. Naprosta většina lidí (samozřejmě mimo LV) předpokladám že ale používá postup, který jsem popsal jako obvyklý. A na ten ty kleště fungují. Takže bych je nezatracoval, není jen jedno řešení dané věci.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Urobil som si radosť ......
PříspěvekNapsal: stř 13.02.2019 15:51 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie
Uživatelský avatar

Registrován: 17.12.2008
Příspěvky: 3951
Bydliště: Bohumileč 15
Obrázky: 0
Ja nic nezatracuji ani ty kleste . Mnohym uzivatelum vyhovuji, mne by omezovali. Myslim ,ze jsou zkonstruovany na jeden prumer dratu a jednu velikost ohybu ( ale s jistotou to nevim).

V realu provedou s dratetm totez, co udelam ja v obycejnych plochych klestich.

Pouzity drat to pretvoreni za studena musi zvladnout bez jakekoli ujmy ... jinak v tom modelu nema co hledat!!!!!!!!!!!!!!! Vibrace jsou svina, svinska .

V komercnich bovdenech je normalni patentovy drat, takze vyhovujici polotovar. I drat co koupis samostatne , kdyz nekupujes zkompletovany bovden je patentovany.

Viz napr: https://www.pruzinarnaseckar.cz/materia ... bu-pruzin/

By mne zajimalo, kery vyrobce bovdenu by si lajznul na tak dulezitou soucastku pouzit nekvalitni matros.

Protoze tusim, ze kombinacky ma doma skoro kazdy, uverejnil jsem lety ( nejenom mnou) overeny postup , jak vyrobit kvalitni Z ukoncemi tahla. Cilem bylo ukazat lidem, ze to jde i v domacich podminkach udelat velice funkcne.

ukazka Z- ka na 2mm dratu od kola:

Příloha:
z_2mm_001.jpg
z_2mm_001.jpg
[ 114.66 KiB | Zobrazeno 1341 krát ]


Příloha:
z_2mm _003.jpg
z_2mm _003.jpg
[ 127.51 KiB | Zobrazeno 1341 krát ]



veka1


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Urobil som si radosť ......
PříspěvekNapsal: stř 13.02.2019 16:59 
Administrátor serveru
Administrátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 24.4.2003
Příspěvky: 10764
Bydliště: Praha Hloubětín ČR
Obrázky: 266
Blog: Zobrazit blog (3)
Díky za normy. Patentovaný drát si seženu.

Moje představa je cca tohle. Omluvte kvalitu fotek. Hledal jsem které vůbec ten záběr obsahují a vyřízl jsem to. To, že konec Z ohybu nepokračuje rovně, jak je vidět na posledním obrázku je schválně. Netrhá to pak obaly křídel.


Přílohy:
DSC_0115.JPG
DSC_0115.JPG
[ 67.84 KiB | Zobrazeno 1307 krát ]

DSC_0112.JPG
DSC_0112.JPG
[ 43.46 KiB | Zobrazeno 1307 krát ]

DSC_0113.JPG
DSC_0113.JPG
[ 308.64 KiB | Zobrazeno 1307 krát ]

Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Urobil som si radosť ......
PříspěvekNapsal: stř 13.02.2019 17:01 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Registrován: 18.8.2005
Příspěvky: 4945
Bydliště: Šternberk, ČR
Obrázky: 0
Veka1: Pokud ten drát bereš po kilech a máš opakovanou výrobu, tak je to, co píšeš o výběru materiálu reálné. Já když po delší době něco lepím, tak mi často stačí 1 (slovy jeden) koupený bowden napůl. A ten když koupím (pokud už neleží v regálu od minula), tak prd vím z čeho je.

No a pak když to za letu upadne, tak znám i příjemnější zážitky. Takže k tomu otáčením jsem a budu skeptický. Holt, není nad vlastní zkušenost.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Urobil som si radosť ......
PříspěvekNapsal: stř 13.02.2019 17:17 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 5.1.2007
Příspěvky: 9185
Bydliště: Trenčianska Turná
Obrázky: 0
jio píše:
Naprosta většina lidí (samozřejmě mimo LV) předpokladám že ale používá postup, který jsem popsal jako obvyklý.

LV "Z" na konci tiahla nepouziva minimalne 8 rokov. Naposledy som to pouzil na EPP akrobate Blast 2. Kedze uz nemam ziadny EPP model nevidim dovod taketo nieco pouzit. A ano, ohybal som to kliestami ako Kapucino.

_________________
Nie som zlý.... iba rýpem
www.elektromodely.sk


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Urobil som si radosť ......
PříspěvekNapsal: stř 13.02.2019 17:55 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Registrován: 18.8.2005
Příspěvky: 4945
Bydliště: Šternberk, ČR
Obrázky: 0
Však píšu, mimo LV. Tak v čem je problém?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Urobil som si radosť ......
PříspěvekNapsal: stř 13.02.2019 18:29 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie
Uživatelský avatar

Registrován: 17.12.2008
Příspěvky: 3951
Bydliště: Bohumileč 15
Obrázky: 0
jio píše:
Veka1: Pokud ten drát bereš po kilech.


Jiz delsi dobu nepotrebuji vetsi zasoby dratu ... mam sortiment co si to nevyzaduje.

Bowdeny kupuji zakazkove ( mnou stanovena delka a provedeni) od Milana Libise, nebo Milana Porkristla.U tech dvou mam relativni zaruku, ze vedi co a z ceho delaj. :)

Kdyz jsem nucen koupit bowden nebo jeho dily v modelarskem obchode,pokud to jde zjistim puvod ( dodavatele dratu).
Krome toho , staci udelat na konci rovneho polotovaru jeden ohyb do L a poznam , zda jich koupim i vic.

Samo, ze ten zkusebni kus musim koupit , presto ze praskne ... ale ty dalsi si uz nevezmu .
Navic udealm sluzbu i obchodnikovi , kery v taky cas vi, co lidem nabizi, no ne?

Cele jsem to zverejnil pro potrebne. Zbytek se zaridi po svem, coz povazuji za spravne :wink:

Jeste pozn. verim ( ale radeji to napisu) ,ze nikoho nenapadne kvuli snadnejsimu ohybani ten patentovy drat zihat, nebo jinak tepelne upravovat..... to je zarucena cesta do .... no, ke katastrofe.

veka1


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 31 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google Adsense [Bot] a 42 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz