Switch to full style
Pracovní postupy, technologie, finty, grify, nástroje, poznatky jak co nejlépe něco vyrobit, opravit a tak podobně.
Odeslat odpověď

Odstranění potahu

úte 12.03.2019 20:40

Dobrý večer
Neví nikdo jak odstranit starý potah střikany barvou. Asi modelspan, nějaký šetrny způsob.
Děkuji

Re: Odstranění potahu

úte 12.03.2019 20:45

google_search.php?cx=partner-pub-2581144759434193%3A7975555438&cof=FORID%3A10&ie=UTF-8&q=odstran%C4%9Bn%C3%AD+potahu&sa=Hledat

Zabalit do novin, noviny prosytit acetonem a dát do igelitky. Jestli je to lepené kanagonem a budeš to macerovat moc dlouho, tak z igelitky vyndáš pouze rozsyp.

Re: Odstranění potahu

úte 12.03.2019 20:53

Pravděpodobně se ozve, ale kdyby ne, tak ne jen v tomto vševědoucí, zdejší uživatel, veka1 bude vědět :mrgreen: :mrgreen:

Re: Odstranění potahu

úte 12.03.2019 21:02

Mě se tedy kdysi osvědčilo, to křídlo omotat toaletním papírem, s těmi novinami to půjde o něco hůř, tedy aby ty noviny držely na tom křídle, po tom omotání a nasycení toho toaletního papíru acetonem, dát do toho igelitového pytle, pytel uzavřít a snad stačilo - už si to moc nepamatuji je už do hafo let, okolo 10min a možná i méně, a potah se sloupl, jako hadí kůže.

Re: Odstranění potahu

úte 12.03.2019 21:20

hmm..... viewtopic.php?f=26&t=51718&hilit=+odstraneni+potahu

nebo : http://www.vekamodel.cz/rekonstrukce-po ... -upravy-0/

obecne o potahovani:

viewtopic.php?f=18&t=8153&hilit=odstraneni+potahu
http://www.vekamodel.cz/potahovani-mode ... jak-na-to/
viewtopic.php?f=119&t=43711&hilit=historik+sv+23&start=30 ... atd .

veka1

Re: Odstranění potahu

stř 13.03.2019 14:38

Já bych potřeboval stáhnout nějaký (zatím ale netuším jaký, ještě jsem do toho nedloubnul) lak z křídel - problém je, že je to polystyren s dýhovým potahem.

Dýha je celkem tenká, místama navíc po létech lehce popraskaná - takže aceton nepřipadá v úvahu, docela bych potřeboval, aby mi tam nějaké jádro zbylo :)

Obávám se nejhoršího, tedy ruční práce a smirku... Na trupu vyzkouším Vekovu metodu kapesníčků a acetonu, ale na křídlech si to nedovolím.

Re: Odstranění potahu

stř 13.03.2019 15:45

bitovod píše:Já bych potřeboval stáhnout nějaký (zatím ale netuším jaký, ještě jsem do toho nedloubnul) lak z křídel - problém je, že je to polystyren s dýhovým potahem.

Dýha je celkem tenká, místama navíc po létech lehce popraskaná - takže aceton nepřipadá v úvahu, docela bych potřeboval, aby mi tam nějaké jádro zbylo :)

Obávám se nejhoršího, tedy ruční práce a smirku... Na trupu vyzkouším Vekovu metodu kapesníčků a acetonu, ale na křídlech si to nedovolím.


Hmm.... cetls z ceho je to kridlo F2B akrobata? :wink:

Vrstvy od povrchu ke stredu kridla:

2k lak, zluta baze, 2k plnic, zaponovy lak, stredni modelspan, 1,5mm balsa, 5mm tlusta vrstva polyse ( podelnymi dutinami odlehcene jadro) a vzduch.
Kupodivu nic se nerozpadlo a eroplan poletuje jiz 8 rokem po rekonstrukci . Celkove stari 23 let.

Zasadni vec .... neprehanet cas (radove minuty, nutno skusmo zjistit) a mnozstvi acetonu (primerene) . Barvu zvedaji pary acetonu (proto je dulezita tesnost zabalu), ne samotna kapalina.

Delsi, nez akoratni pobyt vyrobku v zabalu muze vest k jeho destrukci , nebo pouze ke zvrasneni barvy, kera pak znovu stvrdne, protoze agresivni pary acetonu vyprchaji. Igelit pro ne neni nepruchozi prekazka.

Proto je rozumne odstranovat barvu ( potah) jenom z takove plochy ,kerou po rozbaleni jeden stiha ocistit, nez to vse znovu prischne k podkaldu. Pak je nutno proces opakovat.

Pozn. Pokud se vse udela tak akorat, lze napr. z polysoveho kridla, potazeneho balsou, nebo dyhou a papirem, nastrikanym barvou, odstranit pouze barvu a papir prilakovany zaponem se ani nehne... viz prvni dil serialu na mem webu.

Ukazka likvidace 2K barvy , plnice a sterkoveho tmelu z laminatove haubny: http://www.vekamodel.cz/oprava-laminatoveho-krytu/

veka1

Re: Odstranění potahu

stř 13.03.2019 15:59

Ale četl, četl a vím, že to máš vyzkoušené - rozdíl je v tom, že já tam mám nějakou poměrně tenkou dýhu (vypadá to, že dost pod milimetr, ještě jsem do toho nedloubnul), na které jsou stářím tu a tam i popraskaná léta, tak se fakt bojím, aby to tamtudy nevyběhlo do toho polyše. Ale dobře, na nějakém málo namáhaném konci křídla to zkusím. Ale bojím, fakt hodně bojím :)

Re: Odstranění potahu

stř 13.03.2019 17:33

bitovod píše:Ale četl, četl a vím, že to máš vyzkoušené - rozdíl je v tom, že já tam mám nějakou poměrně tenkou dýhu (vypadá to, že dost pod milimetr, ještě jsem do toho nedloubnul), na které jsou stářím tu a tam i popraskaná léta, tak se fakt bojím, aby to tamtudy nevyběhlo do toho polyše. Ale dobře, na nějakém málo namáhaném konci křídla to zkusím. Ale bojím, fakt hodně bojím :)


Tak ten zabalovy ubousek obtoc kolem kridla vickrat, nepolevej ho, ale natri stetcem. Jednoduse nesmis toho acetonu navalit ... protoze zatece kam nema. By mel zustat navzlinany v ubrousku.

Kdyz se bojis moc , tak mista, kde jsou praskliny zalep strednim sekundakem, disperzi , nebo prelep papirovou paskou.

I kdyz je dyha tenka, nemela by v plne plose moc prosakovat, bo je pod ni lepidlo.

Ale jak sam pises... bude nutno skusit na vzorku.

Nebo se poohledni po vhodnem odstranovaci starych nateru ... ale s rozumem... ty maj taky nevypocitatelne chovani.

veka1
Odeslat odpověď