Switch to full style
Pracovní postupy, technologie, finty, grify, nástroje, poznatky jak co nejlépe něco vyrobit, opravit a tak podobně.
Odeslat odpověď

Měřák na velký vrtule

pát 05.07.2019 16:26

Asi 35 let používám na měření vrtulí tenhle měřák. Dá se na něm změřit zda má vrtule na obou listech stejný průběh stoupání a zda jeden list nepředbíhá druhý. Jenže to je poplatný velikosti vrtůlí z přelomu 70-80 tých let, kdy desítka byl maximální obsah motoru a tak to umí jen vrtule do průměru 320 mm.
Neviděl jste prosím někdo, někde stupnici na větší vrtule než 320 mm? Prý existuje do 600 mm. Asi by se to dalo namalovat v Cadu ale je to velká spousta počítání pro každý průměr znova a znova.
Proč to řeším? Minulý týden jsem byl s benzínovou Extrou 2,2m a při blbým přistání v silným bočním větru jsem urazil konec dřevěný vrtule 20/8" na kterou jsem lítal už asi 3 roky. Dal jsem jinou od stejnýho výrobce se stejným označením a motor řval a Extra vůbec neletěla. Na zemi jsem zjistil, že Roto 35 točilo 9100 ot/min, což je o 1200 víc než s původní vrtulí. Podezření hned padlo na vrtuli. A taky jo, do průměru 200 mm má správné stoupání 200 ale pak se stoupání snižuje a na průměru 320mm má už jen stoupání 150 a dál bude asi mít ještě míň, což je naprosto špatně. Proto se přetáčela a netáhla.
Našel jsem ještě jednu dřevěnou 20/8" ta vypadá stoupáním dobře ale zase jeden list běží 5 mm nad druhým, což je příznak křivé dosedací plochy na unášeč v ose listů. To se dá opatrně zabrousit.
Vyhrabal jsem ještě laminátovou vrtuli 21/8" kterou jsem dřív na Extře vyzkoušel ale ač jsem ji staticky vyvážil, hodně vibrovala. Zkusil jsem ji proměřit a taky problém, jeden list má na průměru 320 stoupání 180 a druhej 220. Za chodu jeden list musel táhnout víc a předpokládám, že to dělalo problém s dynamickým vyvážením vrtule. Takže zase špatná dosedací plocha pro unášeč, tentokrát kolmo na listy.
S tím rovnáním dosedací plochy, máte prosím někdo nějakou fintu jak na to? Malý vrtule se daly zarovnávat na trnu v přípravku na soustruhu, ale do jde tak do průměru těch 320 mm.

Re: Měřák na velký vrtule

pát 05.07.2019 19:54

Jestli to dobře chápu, nepotřebuješ znát přesné stoupání, ale porovnat stoupání původní vrtule s novou, a prověřit oba konce nové vrtule. Na to ti stačí přípravkem prodloužit vzdálenost středu od pravítka.

Re: Měřák na velký vrtule

pát 05.07.2019 20:58

Na orientační analýzu existuje SW, který ze dvou fotek vrtule zhora a zboku udělá komplet "měření"
Když se ale koukám na to stoupání H v tabulce, nevím nakolik tomu zase věřit...
Takže přikládám fotky a kopii obrazovky z takto změřené vrtule GWS 5/3. Z tabulky pak lze ještě vygenerovat grafy viz. záložky nad tabulkou.
TOP.jpg

SIDE.jpg

PropellerScanner.jpg


Obě fotky doporučuji udělat ze stejné vzdálenosti od vrtule (nejlépe ze stativu), pak je oříznout na stejnou šířku bodů, udělat na maximálním kontrastním podkladu tj. bílem, pokud bude vrtule barevná, bez stínu tj. v měkém světle - bez blesku nejlépe když bude pod mrakem. Tady ty použité fotky jsou udělané tak, jak by to vypadat asi nemělo...

SW se jmenuje PropellerScanner a je volně ke stažení zde: http://www.mh-aerotools.de/airfoils/index.htm
Na stránkach je i jinej SW na návrhy a výpočty vrtulí, takže asi by tam šli spočíst i ty křivky pro ten větší měřák...

Asi by se dal použít i sklonoměr, pokud jsem to správně pochopil dle videa https://youtu.be/bkIuJDLLOYk

No a poslední krajní možnost je udělat si kopírku a vyrobyt si kopii té původní vrtule :wink:

Re: Měřák na velký vrtule

pát 05.07.2019 21:33

....kdyz jeden nema krome vrtule nic enem kus spejle, trojuhelnik a tuzku:

mereni stoupani vrtule.jpg


veka1

Re: Měřák na velký vrtule

sob 06.07.2019 0:10

dudaj píše:Jestli to dobře chápu, nepotřebuješ znát přesné stoupání, ale porovnat stoupání původní vrtule s novou, a prověřit oba konce nové vrtule.

No to právě že né, stoupání je potřeba měřit, viz ta vrtule co měla proměnný stoupání a přetáčela se. S původní odzkoušenou to porovnat nejde, je rozštípaná.

Re: Měřák na velký vrtule

sob 06.07.2019 0:21

veka1 píše:....kdyz jeden nema krome vrtule nic enem kus spejle, trojuhelnik a tuzku:
veka1

Jasně, stejnej princip jako ten můj měřák. Na porovnání dvou listů a nebo vrtulí postačující, na měření stoupání by se muselo odměřovat délky, dosazovat do rovnice a počítat.
Až bude trochu čas, hodím stupnici do CADu a přidám další průměry. V Draftsightu to asi nejde ale jsou CADy, kde se dají generovat čáry podle rovnice s přírůstkem některý vstupní hodnoty. Myslím, že bude stačit od průměru 300 mm do 700 mm po cca 100 mm.

Re: Měřák na velký vrtule

sob 06.07.2019 0:25

hrst píše:Na orientační analýzu existuje SW, který ze dvou fotek vrtule zhora a zboku udělá komplet "měření"

No já ti nevím, jak to z fotky bude přesný. Když si představím jen nepřesnosti v nastavení foťáku proti vrtuli a hlavně chyby dnešních objektivů s plastovejma čočkama, tak tomu moc nevěřím. Ale zkusím, co to umí. Díky.

Re: Měřák na velký vrtule

sob 06.07.2019 1:38

Celeron píše:Jasně, stejnej princip jako ten můj měřák. Na porovnání dvou listů a nebo vrtulí postačující, na měření stoupání by se muselo odměřovat délky, dosazovat do rovnice a počítat.
.


ceho delky odmerovat??? Rovnice??? Ja rovnice nerad. :?

Ziju v tom ,ze kdyz na stul namaluji caru , kde si vyznacim delku obvodu kruznic ve zvolenych rezech , pak staci prikladat trojuhelnik na odpovidajici znacky a merit hodnotu stoupani v mm, prilozenim spejle na spodni stranu listu ve zvolenych rezech po polomeru.


stoupani na vrtuli_001.jpg

stoupáni na vrtuli_002.jpg


veka1

Re: Měřák na velký vrtule

sob 06.07.2019 8:28

Celeron píše:No to právě že né, stoupání je potřeba měřit, viz ta vrtule co měla proměnný stoupání a přetáčela se. S původní odzkoušenou to porovnat nejde, je rozštípaná.


A víš jaký měla stoupání ta původní vrtule ? Protože u vrtule nikdy není stoupání po délce listu stejné - ke koncům se zmenšuje pro odlehčení a to každý výrobce dělá jinak. Takže pokud nemáš přesně proměřenou původní vrtuli, tak stejně není čeho se chytit a je to o nových testech s jinými vrtulemi.

Jinak nevím jaké máš možnosti ve svých Cad programech, ale já využívám v Cinemě4D spirály . nadefinuji průměr a stoupání na jednu otočku a odměřím v daném profilu úhel. Vzoreček jsem přestal používat už před lety.

Re: Měřák na velký vrtule

sob 06.07.2019 11:04

Jo vím kolik měla, až po průměr 320 měla stoupání 200 (8"). Tahle, co se přetáčela byla asi nějak nepovedená, jak jsem psal, do průměru 200 byla dobrá, pak se stoupání zmenšovalo a to dost, na průměru 320 skoro o čtvrtinu a co bylo na konci ani netuším..
Včera jsem zabrousil dosedací plochu pro unášeč uhlíkovky 21/8" aby měla na obou listech stejný stoupání. Tah a rychlost vyšší než u dřevěný 20/8" a vibrace tím srovnáním zmizely. Je vidět, že výrobcům se nedá až tak věřit a je dobrý kromě statickýho vyvážení zkontrolovat i geometrii.
dudaj píše:spirály . nadefinuji průměr a stoupání na jednu otočku a odměřím v daném profilu úhel. Vzoreček jsem přestal používat už před lety

Jasně, tohle umím taky. Ale pokud bys chtěl namalovat stupnici tak bys musel ručně ze spirály odčítat úhly a kreslit. To generování ze vzorce s přírůstkem ti vygeneruje stupnici třeba po 10 stupních samo a pak ji stačí jen pro konkrétní průměr oříznout vnitřním a vnějším obloukem aby vzniklo to co je na měřáku v odkazu. A pak to zopakovat pro další průměr vrtule.
Stejnej problém jako pokud chceš vygenerovat přesnej tvar evolventy zubu ozubenýho kola, taky je nejlepší z rovnice.
Odeslat odpověď