Switch to full style
Pracovní postupy, technologie, finty, grify, nástroje, poznatky jak co nejlépe něco vyrobit, opravit a tak podobně.
Odeslat odpověď

Náběžka eliptickýho křídla

stř 17.07.2019 16:22

Před chvílí jsme s kámošem řešili, jak na hrubo vyřezat a pak vybrousit do čista náběžku eliptickýho křídla. (Spitfire, B35 a podobný)
Takže profil náběžky se plynule zmenšuje a zároveň ubíhá dozadu po půlelipse. Křídlo je polyš vyříznutej metodou Jarda Bílý. Asi to není přesně elipsa ale je to hodně podobný. Náběžka je z bloku balzy u středu 30 x 20 mm, na konci cca 15 x 10 mm, před nalepením napařená, ohnutá podle kopyta a vysušená.
Nezkoušel jste prosím někdo, jestli bude fungovat ji podle krajních šablon ještě před ohnutím přibližně oříznout na formátovce, ohoblovat a vybrousit podle krajových šablon nalepenou na pomocným prkýnku?
Křídlo bych mohl vymodelovat a pak z jeho řezů udělat šablony na to rovný broušení ale obávám se, že na konci křídla to bude s šablonou dost divný. Po nalepení bych mu mohl z modelu křídla vytisknout na 3D tiskárně šablony třeba po 10 cm a pak podle nich by pak dobrousil na čisto.
A nebo když už bude ten model se vykašlat na balzu a náběžku vytisknout a slepit ze segmentů po 200 mm negativní nebo i pozitivní formu a pak náběžku vylaminovat? Tisknout ji přímo z PET-G asi nepůjde, nikde žádná rovina.
Nebo je na eliptický náběžky nějaká jiná finta? Nevzpomínám, že bych někde na tohle téma něco četl.
Díky

Re: Náběžka eliptickýho křídla

stř 17.07.2019 16:51

Já jsem náběžku na křídlo Spitfira lameloval z proužků balzy (tl. 1,5 mm), nahrubo ohobloval, potom dobrousil podle jednotlivých žeber. Pro úplnost dodávám, že proužky balzy jsem lepil na již hotovou kostru křídla, přišpendlenou na pracovní desce.

Re: Náběžka eliptickýho křídla

stř 17.07.2019 18:38

Celeron píše:... Křídlo je polyš vyříznutej metodou Jarda Bílý. Asi to není přesně elipsa ale...

Od tohoto "deformačního" způsobu řezání křídel na Spity kluci od nás utekli. Na konci to nemá se slušným profilem nic společného, je to žiletka dozadu i dopředu a éra pak mají záludné letové vlastnosti. Jeden čas jsem u tohoto řezání asistoval, tak vím jak to vypadá.

Re: Náběžka eliptickýho křídla

stř 17.07.2019 19:28

Buckeye-Blitz píše:Já jsem náběžku na křídlo Spitfira lameloval z proužků balzy (tl. 1,5 mm), nahrubo ohobloval, potom dobrousil podle jednotlivých žeber. Pro úplnost dodávám, že proužky balzy jsem lepil na již hotovou kostru křídla, přišpendlenou na pracovní desce.


Dělal jsem to úplně stejně. 8)

Re: Náběžka eliptickýho křídla

stř 17.07.2019 19:37

Proc takova atomova veda? Pruhy z 5mm balsy namazu purexem,primotam gumou kolem kridla, pak ohobluju. Dokoncim smirkem na prkne a v ruce a jdu od toho.

Re: Náběžka eliptickýho křídla

stř 17.07.2019 20:03

jyrry píše: éra pak mají záludné letové vlastnosti. Jeden čas jsem u tohoto řezání asistoval, tak vím jak to vypadá.

No já jsem s Bílýho Sharkem jeden čas lítal a neřekl bych, že do mělo špatný letový vlastnosti. Tedy s vytočenou šestapůlou a 250 km/hod asi poletí rovně i kus prkna. :) Ale i za kluzu to při přistávání na malý rychlosti nikam nepadalo a to hodně "dojilo" výškovkou.

Re: Náběžka eliptickýho křídla

stř 17.07.2019 20:04

doubravka píše: Dokoncim smirkem na prkne a v ruce a jdu od toho.

Zrovna Ty, takovej "precizník"? :)

Re: Náběžka eliptickýho křídla

stř 17.07.2019 21:19

Celeron píše:Zrovna Ty, takovej "precizník"? :)

Fakt zadny srani a vzdycky to litalo. S kamosem jsem postavil 4 spity najednou a vsechny chodi fantasticky.nikdy jsem nemel zadny sablonky a vzdy to chodilo bez zaludnosti.

Re: Náběžka eliptickýho křídla

čtv 18.07.2019 9:11

Přesně tak. Já na křídlo nalepím nahrubo uříznutou balzu, pak na čelo budoucí náběžky namaluju osu profilu a zbytek zařídí hrubý smirek na prkýnku. Od oka a i elipsu. Nikdy jsem neměl šablony.

Re: Náběžka eliptickýho křídla

čtv 18.07.2019 16:48

Na broušení náběžek a pod. se mi osvědčilo světlo - bodovka. Stíny krásně zvýrazňují hranky a nakláněním broušeného dílu jsem si ověřoval plynulost vznikající plochy.

Re: Náběžka eliptickýho křídla

čtv 18.07.2019 17:28

Když už tady probíráme eliptický křídla, co celoplošnej potah polyše nebo i klasicky na žebra, musí se řezat "pomeranč"? Případně jak moc?

Re: Náběžka eliptickýho křídla

čtv 18.07.2019 19:28

Celeron píše:Když už tady probíráme eliptický křídla, co celoplošnej potah polyše nebo i klasicky na žebra, musí se řezat "pomeranč"? Případně jak moc?

Plat dyhy, purex,do formy a zatizit.

Re: Náběžka eliptickýho křídla

čtv 18.07.2019 22:36

Takže se podá, to jsem netušil...
Díky

Re: Náběžka eliptickýho křídla

pát 19.07.2019 7:49

Celeron píše:Takže se podá, to jsem netušil...
Díky

neni za co. jen to chce delat minimalni presahy (max 3mm) jinak se to trochu zvlni. ale nic co se nedas vybrousit a pretmelit.
Odeslat odpověď