Switch to full style
Pracovní postupy, technologie, finty, grify, nástroje, poznatky jak co nejlépe něco vyrobit, opravit a tak podobně.
Odeslat odpověď

Gas Soldering Iron PT370 z Lidlu

pon 16.03.2020 19:47

Před asi dvěma lety jsem si koupil tuhle Parkside plynovku páječku / opalovačku/ smršťovačku z Lidlu.
Asi za půl roku přestala hořet a tak jsem ji reklamoval a dostal jinej kus. Ten ale během měsíce stejná závada. Tak jsem ji naštvanej hodil do kouta, že ji znova reklamuju a pak na to nějak zapoměl. Dnes jsem ji našel zarovnanou. Je po záruce, tak jsem se do ní kouknul. Dá se rozpůlit po vyšroubování 4 vrutů a sundání převlečný matice hořáku a rozříznutí typovýho štítku.
Vevnitř je asi polovina těla nádobka na plyn s ventilem, co je spřažen otevíracím pákovým mechanizmem s piezozapalovačem. Z ventilu jde plastová hadička do trysky v mosazným hořáku. Zjistil jsem, že po otevření ventilu se plyn dostane do hadičky, ale z trysky nejde vůbec nic. Tryska zacpaná. Je v ní taková pididírka, že ani pod 8 x lupou jsem ji neviděl, možná tam je nějaký sintr, co nahrazuje trysku. Přemejšlel jsem, čím tu trysku vyčistit. Vyplachování acetonem nepomohlo a tak jsem ji nakonec v opačným směru profouknul stlačeným vzduchem. Z trysky vyletěl kousíček materiálu hadičky. Tryska a ventil má zpětné "krokodýlky" a vypadá to, že při výrobě se těma krokodýlkama hadička uvnitř trochu seřízla a tím se tryska postupně zneprůchodnila.
Po opravě ale hořák "plival", paprsek z hořáku nebyl ostrý a tak jsem musel poladit páčku nastavení průtoku. Naštěstí jde páčka proti ventilu na ozubeným segmentu nastavit na základní hrubej průtok.
Nyní je vše OK, pokud se to zase zacpe, už budu vědět. :wink:
Když to bylo na dvou ze dvou, tak to asi bude typická závada, tak snad to někomu pomůže.
Jirka
Odeslat odpověď