RCmania.cz - web pro modeláře a modely
http://rcmania.cz/

Překližka balsová 2mm 28x48 Pelikan
http://rcmania.cz/viewtopic.php?f=18&t=87807
Stránka 1 z 1

Autor:  ondřej [ stř 15.04.2020 19:46 ]
Předmět příspěvku:  Překližka balsová 2mm 28x48 Pelikan

Zdravím,
má někdo již nějakou zkušenost s touto balsovou překližkou. Váha oproti prkénkům,...?

Autor:  sozda [ sob 18.04.2020 8:43 ]
Předmět příspěvku:  Re: Překližka balsová 2mm 28x48 Pelikan

Balsovou překližku jsem používal, nevím jestli byla od Pelikána, ale měl jsem s ní výborné zkušenosti, byla lehounká, pevná a výborně držela pohromadě hlavně jsem z ní vyráběl přepážky do historiků, akorát ta cena byla vyšší a pak když jsem si vyrobil kalandr ze staré kopírky tak jsem si překližku i vyráběl. Stačila na to balsa 0,8 dvě desky s lety dřeva pootočenými o 90° a mezi ně jsem dával balsovou drť prosycenou PVA lepidlem tuším Ponal nebo neco podobného. Lehce se to zapeklo, aby to ztuhlo a potom se to nechalo vyschnout v zatíženém stavu cca týden. Bylo to pevné houževnaté a lehoučké. A podstatně levnější, ale nápad používat balsovou překližku vzešel od Pelikána.

Autor:  jarda17 [ pon 20.04.2020 8:32 ]
Předmět příspěvku:  Re: Překližka balsová 2mm 28x48 Pelikan

Zaujalo mne, žejsi dával mezi ně balsovou drť. Jaký měla význam ta drť? Já bych to jen jednoduše slepil k sobě..

Autor:  kocour [ úte 21.04.2020 8:32 ]
Předmět příspěvku:  Re: Překližka balsová 2mm 28x48 Pelikan

Já jsem vybaven různými odřezky z výroby našeho bývalého náčelníka. Ze zbytků balzy 2 mm jsem slepoval překližku na přepážkv velkých polomaket větroňů. Byly ze 2 vrstev, pootočených o 90 stupňů, lepil jsem to Purexem. Váhově to podle mne odpovídá překližce 1,5 - 2 mm. Vzpomínám, jak jsem v r. 1973 lepil Amigo II ze stavebnice Graupner, kde přepážky trupu byly taky z balzové (3 vrstvé) překližky 3 mm.

Autor:  Golfista [ úte 21.04.2020 9:49 ]
Předmět příspěvku:  Re: Překližka balsová 2mm 28x48 Pelikan

Balzovou překližku jsem vyráběl z balzy 1mm na první elektrolety, v době kdy mi všichni tvrdili že to nemůže letět. Takže je to několik desítek let dozadu. Ale čím jsem ty první lepil si nemůžu vzpomenout. Dnes jí lepím epoxydem. O váze se bavit nemusíme, je to balza a ta bude vždy lehčí než toplovka, bukovka, nebo finská bříza.
Místo balzové překližky, dnes používám překližku gabonovou. Je podobně lehká a nepoměrně pevnější.

Autor:  sozda [ čtv 30.04.2020 7:53 ]
Předmět příspěvku:  Re: Překližka balsová 2mm 28x48 Pelikan

Zdravím vespolek,
balsovou drť jsem dával do překližky z jednoho prostého důvodu, byly to zbytky z hoblování , hrubého broušení, takže to byly spíše tenké krátké kousky na délku tak 0,5 ač 3 mm šířka a tloušťka cca 0,1 až 0,3 mm odhadem něco jemnějšího neco hrubšího zkrátka vláknitá drť, která neměla danou linii vlákny, takže vlastně fungovala všesměrově co se výstuže týká, (jako když se do laminátu používá skleněný roving taky vlákna nemají stejný směr), takhle jsem si to " vědecky" zdůvodnil, hlavní význam byl ten že jsem měl takových to špon plnou velkou bednu, už se netopilo a tak mě to bylo lito jen tak vyhodit a jako výplň do překližky se mi to jevilo jako dobrý nápad a to se i potvrdilo. Žádné kouzla pouze trochu přemýšlení. Když nemám drť tak používám 3 vrstvy - 3 prkénka a kladu je tak aby se ve vrstvách vlákna neshodovaly, když z toho dělám přepážky do trupu jsou takhle dělané pevnější. A mám takový dojem že právě v překližce kterou jsem kdysi koupil byl ten vnitřek překližky taky z drtě, právě proto jsem to takhle dělal. Ale to je skoro 30 let :-)
Letu zdar

Stránka 1 z 1 Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/