Switch to full style
Pracovní postupy, technologie, finty, grify, nástroje, poznatky jak co nejlépe něco vyrobit, opravit a tak podobně.
Odeslat odpověď

Barvení/úprava plastové kabiny

ned 31.05.2020 19:57

Tak jsem si zkusil nabarvit kabinu na P-51 Mustang (bublino let od Šadu) a i když jsem použil základ pro plasty, tak je výsledek katastrofální + mi podtekla barva pod pásku a někde kousek barvy vytrhla/odtáhla.

Dělal jsem to tak, že zevnitř jsem si nakreslil obrys a linie, tak abych jsme je pak mohl lihem odstranit. Potom jsem to oblepil lepenkou, přestříkl základem na plasty, tak abych to měl nastříkané jen na částech co budu barvit. Nevěděl jsem jestli by se to pak okolo nějak jinak nelepilo, nepatlalo a nezabordelilo než bych to oblepil a atd... no a pak bylo nějaké to natírání v několika vrstvách. Pásky jsme sundaval až druhý den po zaschnutí.

Špatně se na to i nějak vykreslovalo, když je to celé měkké a atd...prostě kus petky.

Nemáte nějaké rady jak se s tím popasovat, tak aby to aspoň trošku vypadalo dobře? Nějaké šablonky? Barevné fixy?
Přílohy
kabina1.jpg
kabina2.jpg

Re: barvení/úprava plastové kabiny

ned 31.05.2020 20:07

Já si to orámování kreslil lihovým fixem v barvě ve které má být,a potom to chce malý,plochý,tvrdý štětec a prostě to pomaličku tou barvou přetřít.Je to piplačka ,ale s troškou trpělivosti to jde krásně

Re: barvení/úprava plastové kabiny

ned 31.05.2020 20:34

Na maskování se prodává taková spešl hmota gumová na lexan, je ve spreji, takže to celé nastříkáš tou maskovačkou, pak skalpelem vyřízneš tvar co chceš ve finále mít a dál stříkáš odstínovou barvu. S tímhle už nic neuděláš, jedině to vybrousit papírem pod vodou ( 600-2000) a zalejt celý transparentním lakem.

Re: Barvení/úprava plastové kabiny

pon 01.06.2020 1:39

leve89 píše:
Nemáte nějaké rady jak se s tím popasovat, tak aby to aspoň trošku vypadalo dobře? Nějaké šablonky? Barevné fixy?Ani ne, ale jednou jsem koukal na 6 stranku tohoto vlakna ( treba to pomuze) : viewtopic.php?f=120&t=77997&hilit=rychlostni+Mustangy

veka1

Re: Barvení/úprava plastové kabiny

pon 01.06.2020 11:50

No zkusim to nějak odstranjt...barvil jsem to vodou ředitelnou barvou (jako na celé letadlo)...
Možná to půjde lihem a nebo jen oloupat...někde to moc nedrželo a odtrhlo se to trochu jako žvýkačka.

Případně si nechám poslat novou kabinu, když by to nešlo nějak předělat.

Re: barvení/úprava plastové kabiny

pon 01.06.2020 12:01

Endurko píše: S tímhle už nic neuděláš, jedině to vybrousit papírem pod vodou ( 600-2000) a zalejt celý transparentním lakem.


Zustane pruzracna ( nebo aspon pruhledna) brousena plocha Vivaku ,zalita transparentnim lakem? Mas nejakou fotku, jak takove misto vypada v realu?


veka1

Re: Barvení/úprava plastové kabiny

pon 01.06.2020 12:20

Ano, zůstane průhledná, musí být ale obroušena smirkem s jemnou zrnotosti (1500 a jemnější), aby nerovnosti byly co nejjemnější, a ty pak lak zalyje - získá se zpět transparentnost. Fotku teď nikde po ruce nemám., až bude čas mrknu do starého mobilu ;)

Re: Barvení/úprava plastové kabiny

pon 01.06.2020 12:36

Endurko píše:Ano, zůstane průhledná, musí být ale obroušena smirkem s jemnou zrnotosti (1500 a jemnější), aby nerovnosti byly co nejjemnější, a ty pak lak zalyje - získá se zpět transparentnost. Fotku teď nikde po ruce nemám., až bude čas mrknu do starého mobilu ;)


Jen pozn. Bavime se o Vivaku ,ze kterho je vytazena vetsina kabin modelu ? Bo moje zkusenosti jsou lehce jine.

http://www.zenit.cz/public/media/Plasty ... vak_CZ.pdf

Potazmo : http://www.karasmodel.wz.cz/stazeni_soubory/vivak.pdf

veka1

Re: Barvení/úprava plastové kabiny

pon 01.06.2020 13:01

veka1 píše:
Jen pozn. Bavime se o Vivaku ,ze kterho je vytazena vetsina kabin modelu ? Bo moje zkusenosti jsou lehce jine.Potazmo : http://www.karasmodel.wz.cz/stazeni_soubory/vivak.pdf

veka1


Koukal jsem do pdf, a píšou tam možnost broušení a leštění padem, tak nevím teď jak je velky rozdil lexan vs. Vivak.?? to by chtělo videt asi z pohledu řetězce.

tady je jeden malej test na desce lexanu, lokálně broušeno pod vodou 800 a 1500 smirkem, pak jedna vrstva laku.. lakován je čtverec vpravo. Průhlednost tam je, ale závisí na kvalitě laku a dalších věcech, čistota, rozliv atd..
Přílohy
IMG_20200601_124853.jpg
IMG_20200601_124722.jpg
IMG_20200601_124708.jpg

Re: Barvení/úprava plastové kabiny

pon 01.06.2020 15:01

Lexan jsem na nicem nepouzival, proto se ptam.

Moje zkusenost z kabinama z Vivaku... jak do ni jednou sahnes brusnym papirem ( klidne i 2500) tak ti nepomuze ani svecena brusna pasta ... rozdil v pruhlednosti bude evidentni.

Ten matros je dle mne nevhodny k brouseni a dodatecnemu lesteni ... je mekky. Neodbrusuje se, jako napr plexisklo. Staci malo a tavi se... nutno chladit a pouzivat supr ostry papir. Zasah do plochy je vzdy viditelny, hrany mne az tak netrapi.

Treba delam neco spatne , ale nikdy jsem zadnu poskozenou kabinu nedokazal vratit do pouzitelneho stavu. To ji radeji utrhnu z trupu a nasadim novou.

Riziko je i pouziti nekterych druhu neodzkousenych lepidel, redidel, nebo chemickych cisticu.... casto na povrchu zustanou matne stopy, kere jiz nejdou vylestit.

Pritom se rekne ...no jo Petka , ta snese vsechno. Otazkou je, jake ma jeden pozadavky na kvalitu vysledneho produktu. :(

Pozn.ukazka , co vse si necha libit takova PETG lahev

https://www.google.com/search?client=fi ... ent=psy-ab

Re: Barvení/úprava plastové kabiny

pon 01.06.2020 20:14

Tak jsem nakonec všechnu barvu z kabiny nějak dostal...něco šlo nehtem nebo nožíkem a na závěr dočistil lihem...nebude to nejlepší, ale barva to snad zas zakryje...na EPP poletovadlo to snad bude stačit :D

teď jdu ještě prozkoumávat možnosti jak to nejlépe udělat.

Zatím mám v plánu to dělat postupně (po jednotlivých vzpěrách, tak abych natáhl rovně pásku v jednom kuse) a asi trochu jemně přebrousit místa, kde budu dávat barvu, pak použít základ na plasty a pak přetřít štětcem (bohužel nemám airbrush). No a snad to dopadne dobře :D
Ještě mě napadlo celou kabinku přelakovat, tak aby barva nebyla tak měkká, ale zas bych se bál, že by mohl lak popraskat.

Popřípadě zvažuji zakoupit nějakou šedivou pásku a jen to nalepit na kabinu, ale tam už nebudu mít asi stejný odstín jako u letadla.
Přílohy
kabina3 - sekrabano.jpg

Re: Barvení/úprava plastové kabiny

úte 02.06.2020 11:33

Na Mustangu od Hackera jsem kabinu-rám natřel zevnitř na drzovku obyčejným šedým základem na kov. Tenkým štětcem bez maskovačky, taky to vypadá obstojně.

Re: Barvení/úprava plastové kabiny

stř 03.06.2020 23:03

Tak jsem to udělal na podruhé mnohem lépe. Na EPP poletovadlo by to mělo stačit. Uvidím až to vytvrdne, ale obávám se i tak, že to stále bude takové gumové...asi to dělá ten základ na plasty. Držet to asi bude, když to drželo i předtím a musel jsem to seškrábat. No snad se mi povede i ta přední část pak dodělat.

Neexistuje třebas nějaký lak co by mi to ochránil a nepopraskal, když to bude relativně pružné? Přeci jenom to mám na části trupu, kterou budu neustále otvírat pro vstup do trupu na baterku a ostatní elektronice.
Přílohy
kabina3 - oprava.jpg

Re: Barvení/úprava plastové kabiny

čtv 04.06.2020 7:05

A nebylo by lepší to natřít (nabarvit) zevnitř?

Re: Barvení/úprava plastové kabiny

čtv 04.06.2020 7:52

Určitě by to bylo lepší
Odeslat odpověď