Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 36 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Jak ohnout mosaznou trubičku
PříspěvekNapsal: pon 17.08.2020 23:20 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 4.1.2008
Příspěvky: 1351
Bydliště: Praha
Příloha:
OBLOUK NA KB-23.jpg
OBLOUK NA KB-23.jpg
[ 89.68 KiB | Zobrazeno 3089 krát ]

Zdravim, potřeboval bych naohýbat konce zábradlí na lodi KB 23. (viz obrázek) Je to dost velké, 1:20 Madlo zábradlí je z trubičky 4/3 mm stejně jako sloupky. Představa je taková, že sloupky budou naletované na tom madlu, v palubě budou trčet čepy 3 mm asi 10 mm dlouhé. Po sletování a nastříkání by se to mělo jen nasadit a zafixovat.
Ale co s těmi oblouky?? Tu trubičku těžko ohnu, zatím jsem to ani nezkoušel. Tak mě napadá jediná možnost. Udělat ten oblouk z plné mosazi 4mm délky asi 6 cm a na krajích to stočit na 3 mm. Ty konce oblouku by se zasunuly do toho madla, takže by to ani nemuselo být vidět. To co vede dolu k palubě, to by taky pokračovalo kouskem trubičky, aby se to dalo nastrčit do toho čepu na palubě... Průměr toho ohybu by neměl být větší jak +- 15mm.
Napadá vás něco rychlejšího? (abych nemusel shánět soustružníka ) :?:


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak ohnout mosaznou trubičku
PříspěvekNapsal: pon 17.08.2020 23:32 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 29.4.2011
Příspěvky: 3156
Bydliště: Praha Letňany
A proč by to ta trubka nešla ohnout? Pomůže nsplnit jí nějakým sypkým materiálem - suchý písek, v nouzi i mouka, v krajním případě se dá koupit i ohýbačka viz http://www.litomysky.cz/mat/kasnaradi.htm

_________________
Wind Dragon slow 2,4 GHz byl první...


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak ohnout mosaznou trubičku
PříspěvekNapsal: pon 17.08.2020 23:39 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 4.1.2008
Příspěvky: 1351
Bydliště: Praha
... tak to je zajímavé info. Já se bál, že se jako zlomí. S tím vysypáním materiálu to znám, ale u větších až velkých průměrů. No, já to nakonec asi zkusím ohnout v ruce, vysypu to a uvidím, aspoň udělám pokus. Dík :-)


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak ohnout mosaznou trubičku
PříspěvekNapsal: úte 18.08.2020 1:31 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 30.4.2015
Příspěvky: 216
Bydliště: Třinec
nebo si udělej kladku o poloměru jaký potřebuješ ohnout a drážce široké jak je široká trubka. Jde to vypilovat i na vrtačce, nemusí být soustruh (ale je lepší...) . A pokud ani to nejde udělat, tak si kladku poskládej z podložek velká - malých o poloměru ohybu tolik, aby jejich tloušťka byla stejná jako je průměr ohýbané trubičky - velká. Nasadit na šroub a dobře stáhnout...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak ohnout mosaznou trubičku
PříspěvekNapsal: úte 18.08.2020 6:51 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.11.2005
Příspěvky: 7119
Bydliště: Vsetín
Ještě by bylo fajn tu trubku vyžívat na měko. Tuším že nějaké info kdysi bylo tady...

http://www.rckozmodrom.com


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak ohnout mosaznou trubičku
PříspěvekNapsal: úte 18.08.2020 8:49 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 20.2.2011
Příspěvky: 993
Bydliště: Telč
Co takhle strčit do místa ohybu mosazný, nebo hliníkový drát průměru stejného, jako vnitřní průměr té trubičky a nechat ho tam? Přírůstek hmotnosti snad nebude tak strašný.

_________________
http://semos333.rajce.idnes.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak ohnout mosaznou trubičku
PříspěvekNapsal: úte 18.08.2020 8:56 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10493
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
Já jsem před ohýbáním mosaz a nerez tenkostěných trubiček dovnitř nalil roztavenou tiskařskou liteřinu. Je to v podstatě PbSn pájka s antimonem. Trubky se pak daly ohýbat jen ve svěráku s dřevěným vyložením. No a nakonec se liteřina vytavila Pb hořákem. Z nerezovek vytekla komplet, z mosazných kvůli smáčivosti jsem musel roury profouknout stlačeným vzduchem. I dobře sklepanej písek se smáčkne, liteřina se jen ohne.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak ohnout mosaznou trubičku
PříspěvekNapsal: úte 18.08.2020 9:45 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 4.1.2008
Příspěvky: 1351
Bydliště: Praha
...to je dobrý nápad, vložit dovnitř drát 3mm a nechat ho tam, přírustek váhy nic neřeší. Taky by šlo tam "nalít" taveninu olova. Určitě lepší, než tam jen dusat písek. Jak psal kope, ta ohýbačka drátěná by taky šla, ale to je na dýl. Asi zkusím nejdřív vložit ten drát... dík za nápady. :)


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak ohnout mosaznou trubičku
PříspěvekNapsal: úte 18.08.2020 10:59 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Registrován: 18.8.2005
Příspěvky: 4945
Bydliště: Šternberk, ČR
Obrázky: 0
rakos píše:
...to je dobrý nápad, vložit dovnitř drát 3mm a nechat ho tam ...

... a nebylo by pak v tom případě jednodušší to udělat přímo z drátu?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak ohnout mosaznou trubičku
PříspěvekNapsal: úte 18.08.2020 11:24 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 24.1.2018
Příspěvky: 159
Bydliště: ČR, v blízkosti Olomouce
Mosazné trubičky 4/3 jsem ohýbal na parovody parních strojků úplně běžně pomocí písku. Je důležité trubičku před ohýbáním vyžíhat, to se provádí u slitin mědi úplně stejně, jako kalení u ocelí. Trubička se rozehřeje ( třeba nad sporákem) do červena a následně se vloží do vody. Trubičku je potřeba naplnit opravdu jemným pískem, aby nebyly mezi jednotlivými zrnkami mezery. Po naplnění trubičky je samozřejmě potřeba oba konce trubičky ucpat, aby nemohl písek vylézt ven. Nejjednoduššsí je zploštění konců kleštěmi. Takto připravená trubička se dá lehce ohnout i v ruce, bez rizika zborcení.

_________________
danielskop.xf.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak ohnout mosaznou trubičku
PříspěvekNapsal: úte 18.08.2020 11:30 
Mazák
Mazák

Registrován: 2.3.2012
Příspěvky: 2715
Bydliště: Ústí nad Labem
Také by se nejspíš lépe ohýbala trubka průměru 4/2, tedy se silnější stěnou.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak ohnout mosaznou trubičku
PříspěvekNapsal: úte 18.08.2020 12:55 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 4.1.2008
Příspěvky: 1351
Bydliště: Praha
Příloha:
Ohyb trubičky  4 na 3 mm.JPG
Ohyb trubičky 4 na 3 mm.JPG
[ 120.05 KiB | Zobrazeno 2621 krát ]

... přátelé děkuji za podnětné odpovědi. Tak jsem to spáchal s tím drátem uvnitř - bez problému, ani jsem to nevyžíhal... Proč to neudělat celé z drátu - no, kromě váhy by se to taky podstatně prodražilo, je toho potřeba min. cca 4 m silnějšího a 4 m slabšího materiálu (ty šprincle) Ta silnostěnná trubička - to samé váha vs. cena. Jinak ty ceny jsou dost šílený.
Jinak to moje letování, teda nic moc. Sloupky jsou hezky zabroušené do profilu madla, tak by to chtělo obé ohřát plamenem (malý PB hořáček) a skutečně jen minimum cínu. To ale nemám. Jenže velká pájka 200w to pouhým dotekem neprohřeje, musí se dát na hrot cín - a pak to dopadne, jak je na obrázku, přebytek cínu. Pilovat a čistit... no stejně se to bude lakovat, tak je to skoro jedno.

Ale nakonec nevim nevim - zdá se mi ten vzorek moc masivní z té 4 mm trubky. Budu muset jít do 3 mm madlo a sloupky, ty provrtat a protáhnout 2 až 1,6 mosazný drát nebo ještě slabší strunu. Tak hlavně, že jsem nakoupil 4 mm trubky, všechny co v OBI měly :)
Jinak děkuji za Váš zájem o muj problém...


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak ohnout mosaznou trubičku
PříspěvekNapsal: úte 18.08.2020 19:37 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 4.1.2008
Příspěvky: 1351
Bydliště: Praha
... tak jsem objednal novou várku trubek 3/2,2 mm, z těch to bude lepší. Ohybat už to umim :lol:

Kdyby někdo chtěl ty 4/3 mm za luxusní cenu 50.-/metr, tak si může přijít. Mám jich 5 ks (Praha 4 - Modřany)


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak ohnout mosaznou trubičku
PříspěvekNapsal: úte 18.08.2020 20:21 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 1.5.2003
Příspěvky: 1696
Bydliště: Jaroměř, ČR
Obrázky: 0
rakos píše:
Jinak to moje letování, teda nic moc. Sloupky jsou hezky zabroušené do profilu madla, tak by to chtělo obé ohřát plamenem (malý PB hořáček) a skutečně jen minimum cínu. To ale nemám. Jenže velká pájka 200w to pouhým dotekem neprohřeje, musí se dát na hrot cín - a pak to dopadne, jak je na obrázku, přebytek cínu. Pilovat a čistit...


Někdy před 40 lety mi začal téct chladič na Š1000MB. Byl mosazný. Nevím , jestli celý, ale určitě vrchní část. Tak jsem se pokusil ho zaletovat. 150W pájka a nic...
Otec si vzal svoji vlastnoručně vyrobenou pistolovou pájku (včetně ručně namotaného trafa) a chladič položil na starý elektrický vařič, spoj ohřál a luxusně zaletoval. Chladič v pohodě chladil a nepřežil až návštěvu Avie v motorovém prostoru.

Pokud si chceš pohrát a materiál si předehřeješ, bude Ti stačit pájka 30-60W s přesným hrotem a minimem cínu. Teplotu je nutné odzkoušet, aby si neodletoval, co už je sletované.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak ohnout mosaznou trubičku
PříspěvekNapsal: úte 18.08.2020 20:40 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 4.1.2008
Příspěvky: 1351
Bydliště: Praha
to novfra - myslim, že s těma trubkama 3 mm to pujde i starou silnou pistolovou pájkou. Mám tam silnou smyčku a tyhle trubičky už jsou hodně slabostěné, je tam mnohem méně materiálu na prohřátí proti těm 4 mm trubkám. Tak jen už aby tady byly :) Jinak jsem koukal, že malý hořák na PB stojí pár korun, (+-300.-) tak kdyby bylo nejhůř ....


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 36 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 78 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz