RCmania.cz - web pro modeláře a modely
http://rcmania.cz/

Náhon z monofilové nitě
http://rcmania.cz/viewtopic.php?f=18&t=88283
Stránka 1 z 1

Autor:  kope [ čtv 25.06.2020 14:58 ]
Předmět příspěvku:  Náhon z monofilové nitě

Stavím takový menší model ze stavebnice a narazil jsem na jednu věc, kterou jsem ještě nikdy nepoužil. U modelu jsou náhony kormidel z monofilové nitě (je součástí stavebnice) a návod říká, že niť se má vést od páky kormidla k servu, protáhnout jí dírou na páce serva na jedné straně, jít vrchem, protáhnout niť dírou v páce na druhé straně a zpátky ke kormidlu - schematicky je to na obrázku - modře páka serva, červeně niť.
Příloha:
lanko.jpg
lanko.jpg
[ 43.63 KiB | Zobrazeno 1696 krát ]


Navíc je v návodu uvedeno, že niť se nemá moc šponovat, aby se nezkroutila konstrukce - je to fakt dost subtilní.
Tak jsem to udělal, ale při testování jsem zjistil, že monofilová niť prokluzuje. Můj dotaz tedy je - zajišťuje se ta niť ještě nějakým způsobem na té páce serva? Napadlo mne kápnout tam kapku CA lepidla, ale zase se bojím, aby to bylo funkční, aby třeba nezkřehl ten monofil nebo aby se to časem neuvolnilo. Nebo jsem udělal něco už na začátku špatně a je na to nějaký trik?

Autor:  DAF [ čtv 25.06.2020 16:09 ]
Předmět příspěvku:  Re: Náhon z monofilové nitě

Zkus to lanko vést nikoliv na obrázku naznačeným směrem, ale naopak jakoby dopředu, otočit je zpátky na horní stranu páky a buď povléknout pod nití nahoře. Mohlo by se to trochu utáhnout. Případně, pokud by to prokluzovalo, mohl bys to shora zase protáhnout otvorem páky a pak teprve vést k páce kormidla.

Autor:  ufon13 [ čtv 25.06.2020 17:14 ]
Předmět příspěvku:  Re: Náhon z monofilové nitě

použij maličký vrut v jedné z dalších dírek na páce serva na vrut dej podložku a stáhni tu nit mezi páku a podložku. Pozor na délku vrutu aby nedrhnul o skřín serva.

Autor:  kope [ pát 26.06.2020 12:17 ]
Předmět příspěvku:  Re: Náhon z monofilové nitě

Jo to řešení pomocí minivrutu vypadá dobře, to zkusím, díky.

Autor:  YenyaKas [ pát 26.06.2020 12:43 ]
Předmět příspěvku:  Re: Náhon z monofilové nitě

Já mám náhon kormidel na větroni metodou žaves - nit je obtočená přímo bez ničeho dalšího okolo středového šroubu kterým se páka přitahuje k servu, a šroub dotažený. Jako možná se tím ta nit poškozuje, ale zase se s tím nijak nehýbe, tak to asi nevadí.

Stránka 1 z 1 Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/