Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 33 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Zkroucená výškovka-jak opravit?
PříspěvekNapsal: sob 11.07.2020 18:42 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9109
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Ono i ta výškovka by asi nějak šla, ale nebude to sranda. Jinak pokud jde o nosníky, abych se vyhnul "lukům", řeším to třeba tak, že nosník slepím z několika lišta a teprve pak opracuju na přesný rozměr. Luky dávám proti sobě, čímž se to samo srovná, a ještě fixuju k něčemu, co je rovné (pracovní deska apod.). Na kroužku jsem srovnával (fackt hustou) vrtuli - klučina to zapomněl po lakování přišpendlit křídlo (spěchal už domů) a do příště z toho byla vrtule jak sviňa. Přetlačeno do obráceného tvaru, přelakováno a hned za mokra jsem to přelíznul nahřátou žehličkou. Srovnalo se to a pokud to nerozbil, lítá s tím dodnes :lol: . U lakovaných potahů někdy stačí to jen přetřít ředidlem, aby se rozvolnil podklad, a po přetočení to zaschne samo. Fólie je bohužel "měkčí", tak se musí překrucovat víc. A taky ne všechno jde, např. křídlo s torzní skříní, byť se jednalo o asi 2 mm pozitiv, se mi přetlačit nepodařilo, raději jsem udělal nové.

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Zkroucená výškovka-jak opravit?
PříspěvekNapsal: ned 12.07.2020 5:01 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie
Uživatelský avatar

Registrován: 17.12.2008
Příspěvky: 3951
Bydliště: Bohumileč 15
Obrázky: 0
Jsem to cekal.... jeste jednou ... rovname masiv, ne lepenou konstrukci 8)

Nejsem si jist zda jsem to spravne pochopil,ale z puvodniho dotazu mi vyslo, ze vyskovka je flak pozehlene balsy,nebo ramova plocha konstrukce z nakrajenych pasku balsy, tj. neni to lepeny, vrstveny dil.

Proto jsem uvedl sve zkusenosti s rovnanim spejli a odtokovek u kterych plati co jsem napsal.

V okamziku, kdy je z masivu vytvoreny sendvic ( preklizka ), nebo jina 3d konstrukce, mnou uvedeny postup nelze pouzit. Tam se do dela jinak,to by bylo na samostatny , delsi clanek.

veka1


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zkroucená výškovka-jak opravit?
PříspěvekNapsal: ned 12.07.2020 6:30 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9109
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Já vím, četl jsem, jen jsem uvedl jiný možný způsob. Tvoje metoda jde použít na tenčí lišty, pásy, možná i žbrdlinkové konstrukce. Já jsem třeba lepil nosník nějakých 15x7 (přesněji 3x5x7). Ta sendvičová, potažmo překližková konstrukce má tu výhodu, že nebude mít snahu si "vzpomínat" na svůj původní tvar.
P.S. Silnější nosníky bude podle mě lepší slepit, než rovnat. Slabší nosníky, případně pláty, asi těžko půjde lepit. Tam bude lepší to rovnat podle tebe.

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zkroucená výškovka-jak opravit?
PříspěvekNapsal: ned 12.07.2020 7:16 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie
Uživatelský avatar

Registrován: 17.12.2008
Příspěvky: 3951
Bydliště: Bohumileč 15
Obrázky: 0
DAF píše:
Já vím, četl jsem, jen jsem uvedl jiný možný způsob. Tvoje metoda jde použít na tenčí lišty, pásy, možná i žbrdlinkové konstrukce. Já jsem třeba lepil nosník nějakých 15x7 (přesněji 3x5x7). Ta sendvičová, potažmo překližková konstrukce má tu výhodu, že nebude mít snahu si "vzpomínat" na svůj původní tvar.


Tak do tretice.... masiv... se chova zcela jinak, nez vrstvene drevo.... to je pointa. Opravdu , pri vhodnem zpusobu deformovani si zapamatuje, jak ma v budoucnu vypadat. Jako ten had ,co ho krotitel protahne mezi prsty a on zustane primej jako hulka az do dalsiho drezerskeho pokynu, kdy se samovolne zauzluje. :wink:

U lepenych vrstvenych konstrukci je dobre si uvedomit, ze staci poslepovat nesourode drevo (byt v sablone a rovne) , casem se mezi sebou parezy poperou a silnejsi vyhraje... vysledek vrtule ,nebo luk. 8)

Pozn. jen si vzpomen na cloveky, co se tu cas od casu vyptavaji, jak maji vyrovnat zvlnenou preklizku... to je panecku makacka. A vono to opravdu temer nejde... umele vytvorene vnitrni pnuti se dost spatne eliminuje.

Totez plati, kdyz udelas ( odvakuujes, odlisujes ve sverkovem lisu...) deskoidni laminatovy sendvic a vlakna v potahu nejsou symetricky, nebo maji ruzne prurezy . V tu ranu je o zabavu je postarano.... po uvolneni z formy mas vrtuli na pockani, bez sance ji dodatecne nedesruktivne srovnat.
:)

veka1


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zkroucená výškovka-jak opravit?
PříspěvekNapsal: ned 12.07.2020 10:23 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9109
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Když nařežu díly z jednoho prkénka, o kolik budou jednotlivé části rozdílné? Budu-li to lepit ze standardní, lehké a nějaké tvrdé a těžké balsy, tak to bude, jak ty říkáš, z různých pařezů, pak se to může opravdu přetlačit do luku. Bude to takový dřevěný "bimetal" (třeba jen taková změna vlhkosti dělá divy). Pokud to bude že stejného základu, "bidřeval" nevznikne.
Tak znovu, neříkám, že tvoje metoda nefunguje, jen to dávám jako možnou alternativu 8) .

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zkroucená výškovka-jak opravit?
PříspěvekNapsal: ned 12.07.2020 20:41 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 2.7.2017
Příspěvky: 257
Bydliště: Olomouc
Obrázky: 62
No ... Já bych asi ,pánové, byl línej posera a výškovku /či jinou zkroucenou plochu -či konstrukci/ holt postavil zgruntu novou... :oops: S62

_________________
FunCub,Solius,Texas-"Rudý skřet", Middle Stick, Admirál II... + Graupner Mx-20 Hott


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zkroucená výškovka-jak opravit?
PříspěvekNapsal: pon 13.07.2020 9:53 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10493
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
DAF píše:
Když nařežu díly z jednoho prkénka, o kolik budou jednotlivé části rozdílné?

No o hodně. :) Tos snad nikdy neměl v ruce prkýnko, co z jedný strany bylo jak bláto a o druhou sis zlomil skalpel?
Jaký jsou řezy prkýnek Ti snad vysvětlovat nemusím. :wink:


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zkroucená výškovka-jak opravit?
PříspěvekNapsal: pon 13.07.2020 10:22 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9109
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Ale měl, ovšem už při koupi si vybírám balsu takovou, aby měla maximálně možně stejnou kvalitu po celé délce i šířce. Při stavbě pak také dělám to, že z jednoho prkénka (s průběžnou kvalitou) řežu díly, které používám na obě poloviny křídla (tedy pokud to jde, jako např. nosníky, žebra apod., u tuhého potahu, kdy padne skoro jedno celé prkénko na jednu polovinu, třeba horní či dolní, to samozřejmě aplikovat nejde, nebo komplikovaně).

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zkroucená výškovka-jak opravit?
PříspěvekNapsal: stř 22.07.2020 7:47 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 14.5.2008
Příspěvky: 595
Bydliště: Praha
Je to plný prkno a v něm jsou kulaté vylehčovací otvory.Nechtěl jsem to dělat nový,protože na tý plácačce od výškovky pokračuje docela složitý barevný schéma povrchový úpravy.Ale asi nebude jiná cesta.Nejdřív to zkusím trošku násilím mezi prsty i s fólií a když to nepůjde,tak sundám fólií a srovnám to pak.A jestli to nepůjde,tak udělám novou a potáhnu jí bílou fólií a ono se to nějak ztratí.Je to cvičňák a patlat se mi se čtyřma barevnýma proužkama se mi fakt nechce.Dík všem za pomoct kluci


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zkroucená výškovka-jak opravit?
PříspěvekNapsal: ned 27.12.2020 22:09 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 21.9.2011
Příspěvky: 209
Bydliště: Svitavsko
Využiji toto téma, abych zbytečně nezakládal nový thread, k následujícímu dotazu:

Při stavbě Extry 2,7m jsem si nechtěně odložil na chvíli křidélko na radiátor a ejhle, ono se tak trošku prohnulo (ve středu cca o 3-5mm). Jedná se o konstrukční křidélko z překližky potažené balsou, není ještě potažené folií, rozměr cca 110 x 10-15cm
Zkoušel jsem to nechat zatížené na rovné desce - bezvýsledně. Zkoušel jsem dávat na radiátor obráceně - to je super, krásně se narovná, ale po chvíli se vrátí do luku:(
Zkoušel jsem rovnat horkovzdušnou pistolí - také pouze časově omezená účinnost.
Ještě mě napadlo zkusit položit na špalíčky a ve středu šikovně zatížit tak, aby se prohnulo opačně a nechat pár dní v této poloze.

Co zkusit opatrně jemně navlhčit z jedné strany? Nebo kombinace vlhčení a opačného zatížení - viz předchozí poznámka?

Máte prosím někdo zkušenosti?

Děkuji.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zkroucená výškovka-jak opravit?
PříspěvekNapsal: pon 28.12.2020 14:33 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9109
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Tím zvhlčením bych začal a pak bych to (co nejdřív) protáhnul fólií v přehnuté pozici.

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zkroucená výškovka-jak opravit?
PříspěvekNapsal: pon 04.01.2021 9:02 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 21.9.2011
Příspěvky: 209
Bydliště: Svitavsko
DAF píše:
Tím zvhlčením bych začal a pak bych to (co nejdřív) protáhnul fólií v přehnuté pozici.



Myslíš jako navlhčit, srovnat a po vyschnutí potáhnout folií? díky


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zkroucená výškovka-jak opravit?
PříspěvekNapsal: pon 04.01.2021 10:44 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9109
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Fólie dokáže mírně změnit tvar, tedy třeba prohnutí, nebo upraví negativ. Když to potáhneš po srovnání (navlhčení a vyschnutí za současného "přetlačení" na druhou stranu - přetlačuju tak o polovinu nežádoucího ohybu, nutno vyzkoušet), fólie je schopná tvar udržet (většinou). Případně, pokud ho neudrží (bývá to pak už menší, než původní ohyb), je možné to prohnout a přežehlit, aby se fólie "nově" vypnula.

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zkroucená výškovka-jak opravit?
PříspěvekNapsal: pon 04.01.2021 11:19 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 21.9.2011
Příspěvky: 209
Bydliště: Svitavsko
DAF: jasny, diky - vyzkouším.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zkroucená výškovka-jak opravit?
PříspěvekNapsal: pon 04.01.2021 12:56 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 21.9.2008
Příspěvky: 3152
Bydliště: Nové Mesto nad Váhom, SK
veka1 píše:
...
Totez plati, kdyz udelas ( odvakuujes, odlisujes ve sverkovem lisu...) deskoidni laminatovy sendvic a vlakna v potahu nejsou symetricky, nebo maji ruzne prurezy . V tu ranu je o zabavu je postarano.... po uvolneni z formy mas vrtuli na pockani, bez sance ji dodatecne nedesruktivne srovnat. [/i] :)

veka1


Peťo, a nešlo by takto vyrábať vrtule? :D

Jasne, je to žart, ale inak máš tisíc percentnú pravdu!
Inak sa správa drevo (masív), inak nejaký zlepenec.
Ono je to v podstate veda, čo tomu rozumejú iba takí maníci ako Ty!

_________________
Realistické RC modely - http://rcmodely.cevaro.sk


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 33 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 31 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz