Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 80 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Čínská frézka fpx25e
PříspěvekNapsal: sob 28.11.2020 19:33 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20841
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
Dorazila mi nová hračka pro zhotovování dílů jiných hraček :-)
Dokončil jsem na ní během zkoušení druhou kostku do zatahovacího podvozku (ta první vznikla na frézovacím doplňku soustruhu).
Ty tři setiny za nulou jsou házivost na konci delšího kolíku. Jsem spokojen.

edit: teda nevim proč si ta fotka lehla... :?


Přílohy:
20201127_183045.jpg
20201127_183045.jpg
[ 90.05 KiB | Zobrazeno 5199 krát ]

20201127_160825.jpg
20201127_160825.jpg
[ 68.28 KiB | Zobrazeno 5199 krát ]

20201127_184247.jpg
20201127_184247.jpg
[ 71.69 KiB | Zobrazeno 5197 krát ]

20201127_160920.jpg
20201127_160920.jpg
[ 48.94 KiB | Zobrazeno 5034 krát ]


_________________
jyrry.webnode.cz
Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Čínská frézka fpx25e
PříspěvekNapsal: sob 28.11.2020 20:09 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9139
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Dobře, mlčím, nebudu říkat, že tiše závidím :wink: . Pěkný kousek, ale stejně bych ho neměl kam dát.

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Čínská frézka fpx25e
PříspěvekNapsal: sob 28.11.2020 20:14 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 23.4.2010
Příspěvky: 10507
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
Mám ji přes 10 let. Moc ji nemorduj velkejma frézama, jak se kousne rozlítnou se plastový kola v převodovce. Jsou stříknutý, nemaj žádnej modul v řadě. Udělal jsem po havárii nový, kombinace mosaz delrin. Pokud se ti rozlítnou, tak nemáš mustr na kružnice a je to pakárna domejšlet. Navíc se ty kola musí udělat skládaný jinak na jedný hřídeli nejde modulovejma frézama menší kolo udělat.
Na obou trapézech jsem musel naříznout matky a dát na ně stahovací šroubky M3 na vymezení vůle v matce.
Asi máš novejší s protiváhou ve sloupu, já mám ještě na boku zkrutnou pružinu přes páku. Čep jsem posunul o 27 mm nahoru, Z osa má mnohem lepší rozsah chodu.
Kup si k tomu kleštinovou hlavičku na válcový frézy. Tahle vrtací není zajištěná na kuželu mezi morze trnem a hlavičkou a vím o člověku, co mu to na kuželu povolilo a fréza se zavrtala a už to lítalo. Já ten kužel pro sichr zalepil a do vrtací hlavičky dávám jen frézy pod 6 mm průměr.
Jinak si asi těžko budeš zvykat na debilní dělení noniusů a hlavně šílenou vůli na Z ose. Já to vyřešil digi pravítkama z Unimaxu na všech osách.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Čínská frézka fpx25e
PříspěvekNapsal: sob 28.11.2020 20:51 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20841
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
Dík, rady uživatele rád čtu a leckterou se budu řídit.
Zkrutnou pružinu mám taky. Hlavička s kleštinou je ve výběru. Frézy mám zatím 6mm největší, aktuálně nemám ani ambice na větší, zatím. O kolech jsem už četl, dají se objednat náhradní - https://shop.retezyolomouc.cz/ozubena-k ... m-ozubenim (vykoukáno na jednom fóru). Vymezení vůlí - zatím to nechám, dokud je v záruce, pak uvidím. Dělení noniusů, no, to je fakt zápřah na hlavu :-D

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Čínská frézka fpx25e
PříspěvekNapsal: sob 28.11.2020 20:56 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20841
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
https://forum.strojirenstvi.cz/viewtopic.php?t=3953

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Čínská frézka fpx25e
PříspěvekNapsal: sob 28.11.2020 22:02 
Administrátor serveru
Administrátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 25.4.2003
Příspěvky: 10795
Bydliště: Praha Hloubětín ČR
Obrázky: 266
Blog: Zobrazit blog (3)
Fotku jsem ti otočil. Pošli odkaz kde jsi koupil. Díky


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Čínská frézka fpx25e
PříspěvekNapsal: sob 28.11.2020 23:10 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20841
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
https://www.svarecky-obchod.cz/kovoobra ... px-25e.htm

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Čínská frézka fpx25e
PříspěvekNapsal: ned 29.11.2020 1:09 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6878
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
jyrry píše:
... Dělení noniusů, no, to je fakt zápřah na hlavu :-D

Ono je to bohužel podobné i na soustruhofrézce AT320, co mám. No hrůza, kalkulačka musí být furt po ruce. :wink: Co mám ruský strojek Universal-II, tak tam jsem ji potřeboval zřídka, jen když jsem např. počítal úhel kuželu. Na ty blbé nóniusy pomůže fakt jen doplnění stroje o digitální pravítka. Škoda jen, že ta levná z Unimaxu jsou dost nepřesná. Na 100mm posunu podle nich, je chyba do plusu reálného posunu i několik desetin. :x Asi to bude tím, že ony jsou navrženy primárně na couly a do metriky se to jen přepočítává a to bohužel nepřesně. :roll: Většinou to nevadí, ale pokud se točí/frézují delší kusy, tak nespoléhat se jen na ně, ale kontrolnĕ mĕřit, mĕřit, mĕřit! :P

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Čínská frézka fpx25e
PříspěvekNapsal: ned 29.11.2020 16:23 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 23.4.2010
Příspěvky: 10507
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
jyrry píše:
O kolech jsem už četl, dají se objednat náhradní - https://shop.retezyolomouc.cz/ozubena-k ... m-ozubenim (vykoukáno na jednom fóru).

Na to zapomeň, pokud tam vyloženě nemaj ND kola pro tuhle frézku. Třeba přesuvníkový dvojkolo pro řazení N a V otáček včetně dvojkola vřetene je takovej patvar, že poskládat ho z jednotlivých kol je skoro nemožný.
Jo a svěrák, co máš, jsem měl taky a musel jsem si koupit malej brusičskej se šikmým šroubem, mívá ho Unimax. Ten můj při dotažení lehce vyvracel posuvnou čelist a přenášelo se to i na úhlování obrobku. Porovnej si délku vedení posuvný čelisti na profi strojním svěráku a toho co máš a je to jasný.
To VTjr: Já těm pravítkům docela věřím. Mám je i na soustruhu a ještě se mi nestalo že bych podle nich "přejel". Když jsem si koupil první, tak jsem u kámoše, co má horizontku se skleněnejma pravítkama svoje metrový pravítko kontroloval přidělaný na upínacím stole a měření bylo chycený do výsuvu vřetena. Víš kolik byl opakovanej rozdíl na 900 mm pravítka, co šlo testnout? 16-18 stovek! Takže při 10 x menších velikostech, co se na těhle hračkoidech dají obrábět, jseš někde na hodnotě 10 x lepší. To nemá smysl řešit a pokud je potřeba přesnější, samozřejmě stále měřit mikrometrama a jinejma měřákama.
Já spíš jako hlavní problém těhle hračkoidů vidím jejich malou tuhost a tím nutnost ubírání 5 x menší špóny, než co si můžeš dovolit na 20 x těžší mašině. Prostě to je na povrchu vidět že se to klepe.
Ale co jinýho dělat, větší mašiny nemám kam dát a nyní by si na sebe už ani nevydělaly.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Čínská frézka fpx25e
PříspěvekNapsal: ned 29.11.2020 19:16 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6878
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
Ja těm levným pravítkům taky vĕřil, a tak jsem si jimi vybavil křížový stůl v laserové popisovačce/gravírce. Neustále počítání na ne příliš zřetelných stupnicích nóniusů posuvných šroubů dost zdržovalo a byl to značný posun k vyší produktivitě při nastavování. Ale občas hloubím poisky do vícenásobných vstřikovacích forem, kde je krok posunu přesnĕ dán ve výkresu. A ten je (musí být) opravdu přesný na tisíciny mm. No a tam jsem zjistil, že ta mĕřidla z unimaxu přesná nejsou. Ukazují o pár desetin na pohybu cca 100mm než je skutečnost. Zrovna nedávno jsem dĕlal popisky panelu z nerezového plechu, kde se pálila stupnice kolem otvorů vzdálených 70mm. Ale při správnépoloze dalšího otvoru bylo na mĕřidle 69,20mm. Plechový panel byl vyřezán na laseru, takže ten byl určitĕ přesný. Panelů bylo 4ks a na všech se to chvako stejnĕ.
Takže ano pravítka jsou fajn, ale tam kde se hraje na setiny, ale u vĕtších i na desetiny, vĕřit jim, ale obezřetnĕ. :P

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Čínská frézka fpx25e
PříspěvekNapsal: ned 29.11.2020 19:34 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 23.4.2010
Příspěvky: 10507
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
A bavíme se o stejnejch pravítkách? Hliníkovej U profil, v něm černá páska, na nich je struktura tvaru T jedno vedle druhýho. Nemáš náhodou ty T-čka vzhůru nohama? Příčky těch T-ček musí být na straně USB vývodu detektoru. Opačně to opravdu proměřuje, někdy si údaj dokonce přeskočí.
Jak jsem psal, proti skleněnýmu mi to proměřuje 16-18 stovek na 90cm. To taky může být teplota pravítka.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Čínská frézka fpx25e
PříspěvekNapsal: ned 29.11.2020 21:36 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 15.2.2009
Příspěvky: 1124
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora
VTjr píše:
Ono je to bohužel podobné i na soustruhofrézce AT320, co mám. No hrůza, kalkulačka musí být furt po ruce... :P


Jen bych se zeptal co tam máte za dělení? Palcový šroub tam bude těžko. Co já měl na svých strojcích, tak jsem vyházel, změřil o kolik se to posune na 1 otáčku a podle toho si udělal nové stupnice dělené po 0,1mm.

_________________
EPP samokřídla
fotky: https://mapy.cz/fotografie?fotomapy&x=15&y=49&z=8&aid=861


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Čínská frézka fpx25e
PříspěvekNapsal: ned 29.11.2020 22:06 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6878
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
To není problém, děleni je třeba pĕknĕ po 0,5; 0,1 nebo 0,05mm. Problém je, že na jednu celou otáčku pinoly je třeba 70 dílků po 0,05mm a to se pak počíta blbĕ, když celá otáčka udĕlá posun o pĕkné hausnumero. :( A ještĕ horší je to na kole podélného posunu suportu, kde je na otáčku 28 dílků po 0,5mm. :o Naštěstí normální je malý podélný suport, kde je 40 dílků po 0,05mm, tedy 2mm na otáčku, a taky i příčný posun s 80 dílky po 0,05mm, tedy 4mm na otáčku, resp na průmĕru 8mm. 8)
Nejvíc mĕ ale mate ten údaj o dĕlení na stupnici, kde je napsáno třeba 0,05mm/dílek, nebo 2/1000". 8O Pochopitelnĕ buď jedno nebo druhé nemůže být zároveň pravda. Co ale ve skutečnosti platí, teda doufám, že metrika, ale musím to ještĕ provĕřit. Pak ale chudáci Amerikáni, co to koupí. :wink:

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Čínská frézka fpx25e
PříspěvekNapsal: ned 29.11.2020 22:37 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.11.2005
Příspěvky: 7132
Bydliště: Vsetín
Tak 3,5mm na otáčku není takové peklo, to máme aj v práci kdesi na mašině, teď už nevím ale jestli to byl soustruh, nebo frézka. No ale těch 1,4mm je morda :-D :-D


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Čínská frézka fpx25e
PříspěvekNapsal: ned 29.11.2020 23:10 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20841
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
Tak to mám se soustruhem docela kliku, jsou tam celkem "normální" čísla :-)

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 80 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5, 6  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Kuta33 a 32 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz