Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 27 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: pon 08.02.2021 17:22 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 20.2.2011
Příspěvky: 993
Bydliště: Telč
Uvažoval jsem, že navážu na starší vlákno zde: http://www.rcmania.cz/viewtopic.php?f=18&t=86844. Ale připadá mi lepší založit nové.

Vyrobil jsem svoji první negativní formu. Spíš formičku. Výrobek je dlouhý asi 8cm. Jde o větrací trubky na loď. Všechny tři trubky, které jsem potřeboval, se podařily. Hodnotím to jako jednoznačný úspěch. Ale přesto je toho hodně, co zdokonalovat. Tak se chci zepat na pár věcí.
Příloha:
Poznámka: forma, dělící rovnina, kopto
46.jpg
46.jpg
[ 91.78 KiB | Zobrazeno 2849 krát ]



Použil jsem pryskyřici LH 385 a tužidlo H 285. Separační vosk jsem neměl, pouze PVA separátor. Doma jsem měl leštěnku na auta (nějaký rozpuštěný tvrdý vosk) a vosk na parkety Druchema. Na utěsnění dělící roviny jsem použil sklenářkský tmel. Gelcoat taky nemám.

Kopyto i formu jsem nejdřív vyleštil několikrát leštěnkou na auta, pak asi 2-3x voskem na parkety (vše leštěno hadříkem). Potom přišlo PVA nanášené šťourátkem do uší a pro lepší ochranu separace trochu základové barvy ve spreji. A zde je první dotaz:

Často se mi stávalo, že PVA nechtělo na některých místech držet. Hned po natření se "smrsklo". Nakonec jsem usoudil, že to nevadí, že když na vosku nedrží PVA, nebude ani epoxid. Což byla pravda. Ale asi to není dobře. Je vůbec žádoucí kombinovat PVA s voskem? Musí se použít vosk určený přímo na separování (nějaký blue wax)?

Příloha:
Poznámka: výrobek
47.jpg
47.jpg
[ 88.4 KiB | Zobrazeno 2849 krát ]



A pak druhý dotaz: nejprve jsem vylaminoval jednu půlku výrobku do formy, pak druhou. Je to dost titěrná trubička, 1cm průměr v užší části. Pak jsem ty dvě půlky chtěl spojit. Ale jak se to správně dělá? Dal jsem půlky formy k sobě a zboku se snažil kouskem balzy "zastrčit" otřepy dovnitř, aby šla forma spojit. Když se to podařilo, pak jsem dírama z boku urovnával tkaninu co nejlíp. Ale to moc nešlo, vlákna byla všelijak skřížená a prostrkaná. Takže v místě spojení polovin vznikly bubliny.
Příloha:
Poznámka: bubliny
48.jpg
48.jpg
[ 44.07 KiB | Zobrazeno 2849 krát ]



Jak se to dělá správně? A co výrobky, kde není příliš místa na nějaký "boční vstup" ? Nějaké úzké dluhé trupy, například?

_________________
http://semos333.rajce.idnes.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 
PříspěvekNapsal: pon 08.02.2021 22:15 
Nováček serveru
Nováček serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 22.11.2015
Příspěvky: 23
Bydliště: Berounsko
Každý kdo ti odpoví tak to bude dělat jinak. Já na separaci používám pastu na parkety (DIAVA) a aby se sneslo PVA s pastou tak používám BISTROL Takže pasta,bistrol a PVA. Někdo kupuje pasty určené pro laminování a někdo separuje pouze včelím voskem bez PVA. Bistrol a PVA nanáším molitanem. Tu barvu tam nestříkej pokud ji nechceš mít na výrobku. Výroba formy pro MISS MORAVA


Přílohy:
forma2.JPG
forma2.JPG
[ 106.75 KiB | Zobrazeno 2642 krát ]

forma.JPG
forma.JPG
[ 101.51 KiB | Zobrazeno 2642 krát ]



Naposledy upravil Petr12n9 dne pon 08.02.2021 22:40, celkově upraveno 1
Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 08.02.2021 22:17 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10493
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
Potřeboval bys laminační školení, co prováděl před pár lety Peter Vekamodel. :)
Zkus ho, jestli něco bude až korona nebude.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: pon 08.02.2021 22:57 
Nováček serveru
Nováček serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 22.11.2015
Příspěvky: 23
Bydliště: Berounsko
Jak píše Celeron tady se to nenaučíš a vše vysvětlit je spíše kniha.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 08.02.2021 23:31 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.1.2017
Příspěvky: 1339
Bydliště: Brno
Jako taky bych se zúčastnil Vekova kurzu, kdyby to šlo. Ale teda - copak toto je tak nesdělitelné, aby to nešlo zformulovat do textu a napsat sem? Dost pochybuju. Tohle je "fórum", což je věc přímo určená ke sdělování takovýchto zkušeností. I kdyby to bylo složité, i kdyby to každý dělal trochu jinak, přece to není nějaká magická věc, která by se kouzlem bránila popsání slovy, no né?

I Peter to přece vykládá slovy a co neřekne, to z velké části jde aspoň nafotit.

Já bych se přimlouval za to, aby tady ti zkušenější, pokud mají k tomu co říct, přecejen zkusili své zkušenosti formulovat slovy nebo fotkami. Díky předem i za původního tazatele.

_________________
Sky Surfer; HK Paraglide; DYI: samokřídlo Ita, elektrovětroň Kaze, delta Quasar3D; FlySky i6


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 08.02.2021 23:57 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie
Uživatelský avatar

Registrován: 17.12.2008
Příspěvky: 3951
Bydliště: Bohumileč 15
Obrázky: 0
Vetsinu z toho co popisujes jsem tu zverejnil jiz nasobne krat.... :)


Je tezke si ty prispevky vyhledat a prostudovat? Udelal jsem i vlakno o opravach, kde jsou pohromade odkazy , aby lidi nemuseli hledat.

K tomu doplnit nove info co cas od casu pridavam na FB web a rajce ( odkazy jsou na titulu meho webu). Neni tam vse ... ale tel a messenger nemam v rezimu utajeni.

Psat pres kopir porad stejne odpovedi... proste ze mne puvodni entuziazmus postupne vyprchal..., navic starnu a spoustu veci neumim. 8)

Pozn. seriozne premyslim o online vysilani na siti ... proste postavit mobil na stativ a pres Messenger,nebo neco podobneho prenaset video z vybrane cinnosti, vcetne okamzite komunikace s pripojenymi zajemci.

Nevim ,zda bych to zvladl pouze s mobilem, bo narazim na neustale preostrovani obrazu( u meho nejde vypnout auto ostreni) , pokud s vecma pripadne s celym clovekem rychleji pohybuji. :(


veka1
.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: úte 09.02.2021 5:21 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
Ony se informace dají čerpat z různých pramenů. Já bych pročetl tuto sérii článků o výrobě forem a dalších dílů na Sbach 342 2,2m. Je to tam všechno pohromadě :-)
http://www.mojehobby.cz/magazin/

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 09.02.2021 8:56 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 20.2.2011
Příspěvky: 993
Bydliště: Telč
Tak pozor :-). Hledal a četl jsem toho hodně. Tady na fóru, na mo-na-ku, dokonce vekovo rajče....a tak. Ale ty dvě věci, na které jsem se ptal (pva nedrží na vosku, spojení polovin v malém prostoru), na to jsem nenarazil. Možná jsem to přehlíd, možná to tu opravdu neni, možná to každý dělá po svém. Nevím. Ale nejsem z těch, kteří jsou líní hledat (už proto, že vím, že hned druhý příspěvek bude "už to tu padlo" :-) ).

Nicméně díky za odpovědi - Bistrol jsem neznal, na odkaz s sbachem kouknu. Nakonec nejspíš objednám nějaký separační vosk, abych ho doma měl. Ale ty praktiky při spojení polovin mi ještě unikají.

_________________
http://semos333.rajce.idnes.cz/


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 09.02.2021 9:28 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 5.1.2007
Příspěvky: 9185
Bydliště: Trenčianska Turná
Obrázky: 0
PVA neočkuje na základovom vosku, alebo Oskare.
PVA ale na takéto jednoduché veci používať nemusíš. Stačí ti hocaký separačný vosk (Blue wax , Oskar...)

_________________
Nie som zlý.... iba rýpem
www.elektromodely.sk


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: úte 09.02.2021 10:07 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 20.2.2011
Příspěvky: 993
Bydliště: Telč
Děkuju, koupím nejspíš Oskar, nebo Formula Five. Který by se pro takové menší, občasné pokusy hodil líp?

Tady jsem našel něco o tom spojování (bod 5): http://www.rcmodely.com/index.php/technika/nae-dilna/76-postup-vyroby-kompozitovych-dil. O něco takového jsem se trochu pokoušel, ale asi to chtělo mít ostřejší nůžky a hlavně větší výrobek.

Ještě tohle by mě zajímalo: http://www.mojehobby.cz/open/diskuze/37/prisp_1237537_5.jpg . Píše tam, že na utěsnění dělící roviny použil modelovací hmotnu Havel. Nic takového jsem nenašel, co se používá dnes?

_________________
http://semos333.rajce.idnes.cz/


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 09.02.2021 12:31 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 14.2.2006
Příspěvky: 163
Bydliště: Seňa, Slovensko
semo píše:
Děkuju, koupím nejspíš Oskar, nebo Formula Five. Který by se pro takové menší, občasné pokusy hodil líp?

Tady jsem našel něco o tom spojování (bod 5): http://www.rcmodely.com/index.php/technika/nae-dilna/76-postup-vyroby-kompozitovych-dil. O něco takového jsem se trochu pokoušel, ale asi to chtělo mít ostřejší nůžky a hlavně větší výrobek.

Ještě tohle by mě zajímalo: http://www.mojehobby.cz/open/diskuze/37/prisp_1237537_5.jpg . Píše tam, že na utěsnění dělící roviny použil modelovací hmotnu Havel. Nic takového jsem nenašel, co se používá dnes?


Toto je ta tesniaca hmota Havel: https://www.havel-composites.com/sk/pro ... -3683-8616

Tu pouzivam aj ja.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: úte 09.02.2021 12:49 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 20.2.2011
Příspěvky: 993
Bydliště: Telč
Děkuju, já to nemohl právě pod názvy hmota, modelína, tmel a podobně najít.
Jinak, volal mi Peter (veka1) a lecos mi ještě vysvětlil. Požádal mě, abych se zmínil, že telefonoval, aby bylo vidět, že na to tady nekašle :).

_________________
http://semos333.rajce.idnes.cz/


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 09.02.2021 12:54 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 14.2.2006
Příspěvky: 163
Bydliště: Seňa, Slovensko
Trochu prispejem aj ja. Pred časom som robil formu z polyesteru, čo nie je najlepsia voľba. Preto padlo rozhodnutie pri dalšom modely na formu z epoxidovej živice a gelcoatu F200 od MGS. Zakladový vosk Havel a PVA. Na fotkách je výsledok. Pri polyestere to nerobilo a tu mam mapy ako zo Sygicu :D Aby bol výsledok uspokojivý, musel som leštit formu s brusnou pastou Oscar 50. Kabina sa podarila perfektne, tak neviem čo som pokazil?

Práve preto som sa rozhodol dobuducna pre Frekote B15 a následne 770NC. Robia s tým veľke lietadlá, je to rýchle a spoľahlivé a hlavne už žiaden prach sadajuci do schnuceho PVA (statická elektrina po leštení vosku priťahuje proste všetko a nemam k dispozicii striekaci box)

Příloha:
Forma0.jpg
Forma0.jpg
[ 127.57 KiB | Zobrazeno 2367 krát ]

,
Příloha:
Forma1.jpg
Forma1.jpg
[ 69.21 KiB | Zobrazeno 2367 krát ]

Příloha:
Poznámka: forma po pracnom leštení
Forma2.jpg
Forma2.jpg
[ 98.63 KiB | Zobrazeno 2367 krát ]



Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: úte 09.02.2021 13:47 
Nováček serveru
Nováček serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 22.11.2015
Příspěvky: 23
Bydliště: Berounsko
Pokud je forma udělaná dobře tak dělící rovinu netěsním a na výrobku to málo co tam je začistím. Jednoduchá forma je ze 2 půlek co je ten třetí díl? jinak někdo při slepování trupu letadla uvnitř nafoukne balónek který to přitlačí. Je dobré mít v dělící rovině zámky aby to sedělo šrouby to časem moc nestředí. Udělat pouzdro pro trubku na spojení křídel bylo 5pokusů než se začalo dařit. Pokládat tkaninu do 90 stupňů aby to bylo bez bublin taky chce znalosti.


Přílohy:
mot_kryt.JPG
mot_kryt.JPG
[ 108.58 KiB | Zobrazeno 2338 krát ]

Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 09.02.2021 13:54 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4515
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
semo píše:
..................



1. PVA na vosku při stříkání vytvoří slévající se kapky. Předejdeš problému, pokud jemně zaprášíš a necháš zaschnout. Opakuješ párkrát.
Chce to cvik, ale dá se v pohodě.
Stejně se postupuje i u barev do formy.

2.Tkaninu ustříhni tak, aby byla ve formě zapadlá a nevyčuhovala ven.
Zahusti epoxid (mikrobalonem, aerosilem, bavlnou eventuelně mixem těhle věcí)
Zahuštěný epoxid nacpi do pytlíku a ustříhni špic. Vytlač epoxid z pytlíku dirkou a nanášej zevnitř na hrany, které budeš spojovat k sobě tak, aby epoxid
vystupoval i nad rovinu slepu. Pak to spoj.
Základ úspěchu je správná hustota hmoty.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 27 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: mati a 43 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz