Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 61 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: čtv 10.06.2021 14:28 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 28.9.2005
Příspěvky: 2388
Bydliště: Doma
pojal jsem takovy napad, ze bych po mnoha, mnoha letech riznul do neceho balsoveho a postavil si znovu Messengera od Modely po 30 letech. napadlo me - jak nejlepe prenest z planku tvary dilu a zeber na balsu? napadlo me okopirovat, vytisknout a nalepit ten papir na balsu a orezat podle toho, coz asi bude fungovat, ale jak z toho pak sundat ten papir aby zebra byla zase krasne balsova a nebylo to pak videt? nebo nejak rucne prekreslit? tisknout primo na balsu?


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 
PříspěvekNapsal: čtv 10.06.2021 14:47 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10493
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
Za mých mladých let existoval kopírák do psacího stroje. :mrgreen: Ale pomrvíš s tím plánek. Proto jsme při stavbě vždy kupovali dva, dnes by to šlo dost do peněz.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: čtv 10.06.2021 14:51 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 25.12.2007
Příspěvky: 614
Bydliště: Poltár
Jedna z možností je okopírovať/naskenovať plán, vytlačiť na laserovej tlačiarni (pri skenovaní je možno vyrobiť aj zrkadlový obraz), vytlačiť, požadovaný diel jednoducho na balzu alebo preglejku nažehliť žehličkou. jednoduché a funguje to....

_________________
T16SZ


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 10.06.2021 15:02 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 1.9.2020
Příspěvky: 18
Také to jde žehličkou rovnou s plánku na balzu. :D


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 10.06.2021 15:09 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9109
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Na kroužku to děláme nalepením okopírovaného dílu z plánku, používáme vodou ředitelné lepidlo (tyčinky). Po vyříznutí lze strhnout a zbytek odbrousit, či odmočit po navlhčení. Ale žebra bych dělal klasicky rašplovkou.

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: čtv 10.06.2021 15:19 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 28.9.2005
Příspěvky: 2388
Bydliště: Doma
tiskarnu mam doma, ale inkoustovku, to neprotlacim, zehlit to asi taky nebudu.. kopirak do psaciho stroje jsem nemel v ruce nejmin 20 let, nevim jestli se vubec jeste da koupit :-) zkusim teda nalepit na balsu okopirovane dily koresem nebo herkules tycinkou.
zebra pujdou raspli, to je tradice, jde jen o prepazky a par takovych tech zahnutych dilu.. nejak jsem chytnul nostalgicky stesk po mem letadle z mladi, nakoupil balsu a ted na to zalibne koukam.. http://www.rckozmodrom.com/Volnemodely/ ... planek.jpg


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: čtv 10.06.2021 15:27 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Registrován: 18.8.2005
Příspěvky: 4945
Bydliště: Šternberk, ČR
Obrázky: 0
Dá se to i opíchat špendlíkem skrz plán.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 10.06.2021 15:54 
Mazák
Mazák

Registrován: 28.2.2014
Příspěvky: 1871
Bydliště: Blatnica, SR
Vytlač si diely na samolepky A4, vystrihni a nalep. Strhneš to celé a bez problémov.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 10.06.2021 15:54 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9109
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Dá, ale...musíš plán dobře uchytit na materiál, aby se to nepohnulo. Také jsem tuto metodu používal. A když už uděláš kopii plánku a ještě ho rozstříháš, tak už bude (podle mě) lepší to přichytit lepidlem a pak to říznout.

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: čtv 10.06.2021 16:11 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10493
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
Hoši, s tou laserkou bacha! Jak jede papír pekárnou, pokaždý se A4 nedefinovaně zdrcne až o několik mm, ale jen v jedný ose. Který záleží jak je v papírně válcovanej a pak nařezanej, po vláknech (válcování) se zdrcne víc než napříč. A jak moc je daný vlhkostí, stářím a nevím čím dalším. Přišel jsem na to už někdy 1994, když se na Minoltě tiskly předlohy na plošáky, proti naprosto přesný CNC Excellon vrtačce to dělalo na desce 150 x 140 mm i kolem 3 mm, takže na formátu A4 skoro dvojnásobek.

Kopírák běžně v papírnictví, hledej uhlový papír nebo transférový papír.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: čtv 10.06.2021 16:35 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7413
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
Vedle metody "kopírák" ještě jde použít metoda "švadlenka".
Propíchají se jen čáry na plánku, které se mají přenášet, na něčem měkkém, novina a pod.
Místo jednoho špendlíku lze užít rádlo, kolečko na držátku. Kolečko má po obvodu jako gramofonové jehly.
Ty dírky v čarách se zapudrují prachem vyrobeným z barevné křídy. Body se spojí tužkou.
Krejčovské rádýlko BISCOTTI 070210, dřevěné / kovové, délka 15cm
https://www.textilcentrum.cz/krejcovske-radylko-biscotti-070210-drevene-kovove-delka-15cm.html
Jehličkové kolečko
https://www.eureko.cz/pristroje-a-vybaveni/lekarska-diagnostika/jehlickove-kolecko


Pro díly, kde je nutná větší přesnost, lépe použít popsaný tisk skenu s nalepením nebo přišpendlením na balzu

Se vzdušnou vlhkostí se mění i papír plánku, takže u velkých dílů kontrola dle kótování.
Pokud návrh konstrukce modelu s nějako možnou rozumnou nepřesností počítá (model na ni není citlivý)
je to výhoda. Díly jsem tiskl na rubní stranu milimetrového papíru. Na lícním rastru kontrola ocelovým měříkem
Požadavky na (třídu) přesnosti tišťáků mohou být výrazně vyšší než u balzových dílů.


Naposledy upravil guchar dne čtv 10.06.2021 17:02, celkově upraveno 2

Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: čtv 10.06.2021 16:55 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.7.2009
Příspěvky: 775
Bydliště: Hodonín
Ahoj,
taky jsem dřív díly vystříhal z papíru, nalepil je na balsu a pak řezal.
Nyní jsem vyzkoušel novou metodu - díly z plánku okopíruju na kopírce, kopii přiložím lícem - kresbou - na balsu a hadříkem namočeným v nitroředidle potírám kopii ze zadní strany. Kresba se bezvadně otiskne. Výhoda - je to rychlé a přesné, nevýhoda - nutno zajistit kopii proti posunu (špendlíky, páska), smrad a nutnost se trefit na pásek balsy a i možná větší odpad.
Zdravím.
Pavel


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: čtv 10.06.2021 17:06 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7413
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
@kocispavel Nezkoušel jsi u laserových kopií (kopírka nebo tiskárna) kopírování - přenos horkou žehličkou?


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: čtv 10.06.2021 17:12 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 25.12.2007
Příspěvky: 614
Bydliště: Poltár
Tomík píše:
Také to jde žehličkou rovnou s plánku na balzu. :D

Nie vždy. Záleží na tom, čím je plán tlačený...

_________________
T16SZ


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 10.06.2021 17:17 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10493
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
kocispavel píše:
Ahoj,
Výhoda - je to přesné,

Ty sis asi nepřečetl můj text o dva přispěvky výše. Cokoliv na papíře, co projde teplotou nad cca 150 st. C. je naopak nepřesné. Pokud tedy nevadí někakých 5-6 mm na delší straně formátu A4.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 61 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 45 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz