Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 61 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: čtv 10.06.2021 17:54 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie
Uživatelský avatar

Registrován: 17.12.2008
Příspěvky: 3951
Bydliště: Bohumileč 15
Obrázky: 0
Staci pruhy balsy, preklizky, plastu atd. polepit beznou oboustrannou paskou .. klidne i nekolik pasu pasky naskladat vedle sebe.

Na tento polotovar usadit do spravne pozice papir s vytistenym, nebo namalovanym dilcem (dily).

Papir a podklad zajistit proti vzajemnemu pohybu prilozenim, nebo pridrzenim.

Zvednout okraj, odchlipnout do strany cast kryciho voskoveho papiru a na obnazenou cast oboustranky prilepit okraj planku. Tim je jednoznacne definovana vzajemna pozice planku a polotovaru.

Zbyva postupne pod papirem sloupnout zbytek voskoveho papiru a plynulym prihlazenim papirovy vykres na prkno prilepit bez vrasek a vln. :wink:

Pozn.. stejny postup pouzivam pri slepovani vykresu z vytistenych A4.

Dil vyriznout, zacistit napr. brousemim a zbylou pasku i s papirem sloupnout. Kombinovana dvojka paska/papir je houzevnata a primerene tuha ,toz se pri odstranovani netrha. :)

Uvedeny postup pouzivam od dob, co jsem koupil prvni oboustrannou pasku, hlavne pri vyrobe rezacich sablon na polysove kridla.

Vytisknu profil, vygenerovany napr.programem Profili na kancelarsky papir a ten jeste v celku priplacnu na paskou polepeny polotovar sablony.

Papir formatu A4 obvykle lepim nerozstrihany (nebo strihly,ale primerene siroky), aby pri lepeni na podklad nedoslo k deformaci tvaru dilcu na nem vytistenych.

Pozn, pokud pouziju ke stejnemu postupu kancelarsky samolepici papir,musim pocitat s tim,ze sejmuti z hotoveho dilu neni tak snadne , jako u papiru prilepneho oboustrankou, proto samolepici papir na sablonach vetsinou zustava na furt .

veka1


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 
PříspěvekNapsal: čtv 10.06.2021 17:56 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.11.2005
Příspěvky: 7119
Bydliště: Vsetín
Tak to teda nevím co máš za tiskárnu, teď jsem to schválně zkoušel na laserovce Brother a na obdélníku 150x250 to při tisku na obyč kancelářský 80g papír udělalo příčně 0,5mm a podélně 1mm. To mám zkušenost spíš s pravítky (plastové z papírnictví) že na 300mm se klidně rozejdou o 1mm. V práci tisknu výkresy na A3 a nikdy jsem si nějakého velkého zkreslení nevšiml.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: čtv 10.06.2021 19:19 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.7.2009
Příspěvky: 775
Bydliště: Hodonín
guchar píše:
@kocispavel Nezkoušel jsi u laserových kopií (kopírka nebo tiskárna) kopírování - přenos horkou žehličkou?

Ne, tento postup jsem četl v návodu na plánku na malý elektrolet Lemík http://eshop.rcrevue.cz/planky-rc-revue ... k-042.html


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: čtv 10.06.2021 19:21 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.7.2009
Příspěvky: 775
Bydliště: Hodonín
Celeron píše:
Ty sis asi nepřečetl můj text o dva přispěvky výše. Cokoliv na papíře, co projde teplotou nad cca 150 st. C. je naopak nepřesné. Pokud tedy nevadí někakých 5-6 mm na delší straně formátu A4.


Nevím, zítra v práci vyzkouším.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: čtv 10.06.2021 22:20 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7414
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
Změna 5 až 6 mm na cca 300 mm (A4 210 x 297mm) mi přijde příliš velká změna.
Změny se k kterými jsem se na 290 mm potkal většinou byly od 0.5 do 1.0 mm.

Papír je dvakrát až třikrát rozměrově stálejší, ve směru podélném, než ve směru příčném.
Určení podélného a příčného (napříč) směru papíru:
Příčný a podélný směr papíru lze stanovit takto: Ze zkušebního archu se vystřihnou dva proužky A a B,
dlouhé 150 mm a 15 mm široké a to kolmo na sebe. (Na archu a proužcích se vyznačí směry X a Y)
Oba proužky se uchopí na jednom konci mezi palec a ukazovák. V místě uchopení se nastaví do vodorovné polohy
Mohou nastat dva případy: spodní(S) proužek se více ohýbá než horní(H), = spodní je NAPŘÍČ, horní je PODÉL
Volné konce A a B leží na sobě = spodní je PODÉL, dolní je NAPŘÍČ. Nebo když leží na sobě zaměníme A za B.
Při strojní výrobě jde o orientaci proužků papíru vůči směru jejich průchodu papírenským strojem.

KOH-I-NOOR u plastových školních pomůcek uvádí přesnost stupnice 0.2% délky Tj. na 300mm = 0.6mm


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: čtv 10.06.2021 22:27 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 1.10.2014
Příspěvky: 2
Bydliště: Kojetice u Prahy
A co pauzák?
Kdysi stačilo položit na plán, obkreslit měkkou tužkou, pauzák otočit, položit na materiál a znovu obkreslit.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 10.06.2021 22:43 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 8.6.2021
Příspěvky: 24
Bydliště: Praha 4 - Háje
Snadná pomoc. Stáhněte si tohle PDF:
https://www.matem.cz/wp-content/uploads ... -papir.pdf
Je to čtverečkovaný papír na A4 v rastru 5mm. Vytiskněte, proměřte.
Na mojí HP LJ P2015 (koupená repasovaná a už má pár let naběháno)
jsem oproti ocelovému měřítku v celé ploše nezaznamenal větší odchylku, než asi 0,3 mm.

Papír se v tiskárně nezdrcne, může být špatný posuv papíru nebo přepočet průměru válců na rozměr obrazu (v ose Y - delší strana papíru).
Pokud jsou větší odchylky a jsou náhodné, tiskárna není vhodná.
Pokud je odchylka jenom lineární zvětšení/zmenšení, dá se soubor v grafickém editoru korigovat (selektivně osa X a Y)

Pokud je rozměr předlohy do 20 cm, orientovat kritický směr vodorovně (kratší strana A4), protože tam hraje roli pouze
rozmítání paprsku zrcátkem, které bývá nastavené dobře. Prokluz papíru může hrát roli v ose Y (delší strana A4).

Předlohy na plošňáky se běžně tisknou na fólii na laserové tiskárně. Dokonce se dávají dvě fólie na sebe, takže soutisk musí být dobrý.
Pokud není potřeba přenos toneru teplem, inkoustové tiskárny mívají shodu rozměrů velmi dobrou.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 11.06.2021 6:03 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.7.2009
Příspěvky: 775
Bydliště: Hodonín
[quote="kanagom"]Snadná pomoc. Stáhněte si tohle PDF:
https://www.matem.cz/wp-content/uploads ... -papir.pdf
Je to čtverečkovaný papír na A4 v rastru 5mm. Vytiskněte, proměřte.
Na mojí HP LJ P2015 (koupená repasovaná a už má pár let naběháno)
jsem oproti ocelovému měřítku v celé ploše nezaznamenal větší odchylku, než asi 0,3 mm.

Ahoj,

tak staženo a vytištěno na téměř funglovce Develop Ineo+250i.
Rastr měřen podélně i příčně novým pravítkem Kohinoor ( 400 mm ) a rozdíl v rozměrech jsem nenašel.
tedy pro potřeby mého hobby modelářství naprosto dostačující.
Jo, rozdíly v rozměrech jsou po vytištění výkresů z CADů. Tam si rozměry tiskárna v řádu procent upravuje.
Pavel


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: pát 11.06.2021 6:33 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4515
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
Dát to někomu vyfrézovat je asi nejjednodušší a nejpřesnější metoda. Vymýšlet cokoli jiného je komplikované a pracné. Nicméně jak píše jio, pokud trváš na
kompletní své činnosti, tak další nejrychlejší postup je ten špendlík.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: pát 11.06.2021 7:06 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie
Uživatelský avatar

Registrován: 17.12.2008
Příspěvky: 3951
Bydliště: Bohumileč 15
Obrázky: 0
dudaj píše:
Dát to někomu vyfrézovat je asi nejjednodušší a nejpřesnější metoda. Vymýšlet cokoli jiného je komplikované a pracné. Nicméně jak píše jio, pokud trváš na
kompletní své činnosti, tak další nejrychlejší postup je ten špendlík.


no nevim.... prijde mi, ze bych se upichal k smrti :lol: Proto u mne vitezi, oboustranka, tu pichat nemusim. 8)

veka 1


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: pát 11.06.2021 7:20 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 28.9.2005
Příspěvky: 2388
Bydliště: Doma
panove, neni to zas tolik dilu, podivejte se na planek.. zkusim to s tou oboustrankou nebo tycinkove lepidlo a papir, diky za tipy.

dudaj: dat to nekomu vyfrezovat ovsem znamena ze bych to musel prekreslovat do strojove zpracovatelneho planu :-)


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: pát 11.06.2021 8:36 
Mazák
Mazák

Registrován: 28.2.2014
Příspěvky: 1871
Bydliště: Blatnica, SR
Vytlačil som to pdf-ko na laserovke CANON MF6140dn, na dĺžku to má 264,5 mm, na šírku 180mm.
Takže rozdiel iba v jednom smere 0,5mm, čo je nič. :wink:
Pravítko KOH-I-NOOR HARDTMUTH 50cm.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 11.06.2021 8:47 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 12.2.2016
Příspěvky: 1975
Bydliště: Vysočina, ČR
Možná by se to smršťování omezilo protažením (třeba i několikerým) papíru tiskárnou před žádaným tiskem (nebo vytisknout na papír prvně nějaký zbytečný čáry?).


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 11.06.2021 10:33 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 21.9.2008
Příspěvky: 3152
Bydliště: Nové Mesto nad Váhom, SK
ellet píše:
Možná by se to smršťování omezilo protažením (třeba i několikerým) papíru tiskárnou před žádaným tiskem (nebo vytisknout na papír prvně nějaký zbytečný čáry?).


Toto pomáha!

_________________
Realistické RC modely - http://rcmodely.cevaro.sk


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: pát 11.06.2021 11:02 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 12.2.2016
Příspěvky: 1975
Bydliště: Vysočina, ČR
Taky by to chtělo vědět, jestli se po několika dnech "uležení" po tisku, původní rozměry archu nevrátí (vzdušná vlhkost...?).


Naposledy upravil ellet dne pát 11.06.2021 11:05, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 61 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 31 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz