Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 23 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: pát 16.07.2021 23:11 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 16.7.2021
Příspěvky: 2
Bydliště: Praha
Ahoj, za prvé bych rád řekl, že nejsem aktivní modelář, pouze jsem se tomu během dětství tak volnočasově věnoval s tátou. Po delší době mi padlo oko na starý balzový model dvouplošníku (něco jako tento: https://veka1.rajce.idnes.cz/Verville-Sperry_M-1_Messenger_%2Cmotor_Modela_CO2_a_par_dalsich_podkladu_na_kyslicniky./ ) a vzpomněl jsem si, jak jsme vždy "ohýbali" směrovkou, aby nám letadlo na jedno napumpování pomocí bombičky alespoň nějak kroužilo nad hlavou a doufali jsme, že nezbuchne někam, odkud ho budeme muset lovit.

Rád bych se zeptal, jestli by bylo možné zachovat CO2 motor (neumím odhadnout, jestli má dostatečný tah) a přidělat si k tomu ovládání směru a výšky a během těch pár minut co to drží ve vzduchu to mít šanci nějak ovládat? Vlastně mě jen zajímá, jestli by to nějaký zkušenější modelář nepovažoval za úplný nesmysl.

Děkuji za odpovědi!


Nahoru
 Profil  
 
 
PříspěvekNapsal: sob 17.07.2021 5:35 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 2.7.2017
Příspěvky: 257
Bydliště: Olomouc
Obrázky: 62
Ahoj.
Už si moc nevzpomínám,jaký měl ten CO2 motor tah,ale asi to nicmoc nebude. Nevím,kolik tvůj model váží,jaké má rozpětí atd. Osobně si ale myslím,že navýšení hmotnosti o serva,Rx a AKU bude nad síly tohoto pohánědla. :D Zvlášť jde-li o dvouplošník,který má zvýšený čelní odpor. Postavil jsem si loni takového malocha,ovšem na elektro. Model i s malými servy (GO-05) váží 197g - a je to na hranici výkonu motoru (Emax GT 2203)
Asi budou lehčí serva i Rx...ale já bych zůstal u volňáska. :) S62


Přílohy:
20201219_171640.jpg
20201219_171640.jpg
[ 75.1 KiB | Zobrazeno 2156 krát ]


_________________
FunCub,Solius,Texas-"Rudý skřet", Middle Stick, Admirál II... + Graupner Mx-20 Hott
Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: sob 17.07.2021 6:44 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9109
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Ahoj,
jako každému začátečníkovi zde, ti doporučím si do profilu doplnit místo, kde se vyskytuješ. Můžeš potřebovat osobní radu a takhle tě nikdo nenajde, resp. nikdo nebude chtít jezdit přes půl republiky (ani ty za někým).
Motor CO2 dostatečný tah mít nejspíš bude, ovšem nevím, jak je to dnes s bombičkami a jednak má poměrně velmi krátkou dobu chodu, to by sis moc nezalétal. Zkus si prohledat třeba RC Album a vytáhni si modely podobné velikosti a koncepce, z popisu si vyčteš možné osazení modelu. Tady https://www.rcalbum.cz/hledat?q=Messenger je letmý výčet.
Aby sis opravdu s modelem zalétal, doporučil bych přechod na nějaký elektromotor. Myslím, že něco takového https://2114988612.s1.eshop-rychle.cz/M ... 00-d97.htm, či takového https://2114988612.s1.eshop-rychle.cz/M ... 0-d760.htm by na pohon bohatě stačilo. K tomu samozřejmě příslušným regl a baterku, ta by stačila 2S kolem 400 - 600 mAh, dvě serva, něco malého, třeba tohle https://2114988612.s1.eshop-rychle.cz/S ... 0A-d83.htm (na trhu je toho víc - https://www.pelikandaniel.com/?sec=product&id=66571 a https://www.pelikandaniel.com/?sec=product&id=66572). No a pak samozřejmě nějakou soupravu, na to tu je také sáhodlouhá diskuze ohledně výběru (v příslušné sekci).

Vlasto, co to tam máš za plánek na zdi?

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: sob 17.07.2021 9:41 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 28.9.2005
Příspěvky: 2388
Bydliště: Doma
pridelani ovladani pri zachovani CO2 motoru je podle me mozne. Messenger ma mit cca 100g s timto motorem. pridani ovladani vyskovka a smerovka pocitej cca 6 gramu za dve mini serva, 6-10 gramu baterie (staci mala treba 150mah single clanek), maly prijimac muze mit 2-3 gramy. par gramu za bizu (tahla, paky, balza na upevneni serv) a muzes se vejit do 20 gramu navyseni. pri extremnim setreni mene (1,9 gramu servo, 2g prijimac, 6 gramu baterie a vejdes se do dejme tomu 15g). ano je to 20 procent navic, motor by to mel utahnout.jen musis velmi peclive rozvrhnout rozvrzeni komponent, abys trefil teziste a nemusel dovazovat.

popravde, ja planuju postavit Messengera znovu, ale rovnou na elektromotor. modela co2 ma i s nadrzi 25g, takze zmena na elektromotor pri vhodne male baterii neudela zas o tolik vetsi navyseni hmotnosti proti tomu, kdybych nechal co2 motor a jen pridal RC. a vykon a vydrz bude samozrejme nekde jinde.
spravne forum pro tebe by bylo tohle http://www.minimakety.cz


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: sob 17.07.2021 12:07 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 21.9.2014
Příspěvky: 459
Bydliště: Český Těšín, ČR
Z prvotního dotazu jsem úplně přesně nepochopil, jestli se jedná o úpravu hotového modelu na CO2, nebo zůstal v šuplíku jenom motorek a stavělo by se znovu.
Pokud je to již hotový model a v dobrém, letuschopném stavu, asi bych ho nechal jak je v originále. Při úpravě by se musely rozpohybovat ocasní plochy a pochybuji, že to půjde bez výměny potahu.
Jinak samozřejmě přidat RC by šlo, našel jsem video s podobnou úpravou, sice místo CO2 malý detoňáček, ale má to parádní.
http://www.rcvidea.cz/messenger-a-atom-036-cc-zalet_a9151930c.html

Jeden "Modela" Messenger mi doma taky pomalu roste, ten bude ale komplet elektro.
Příloha:
IMG_20210717_130252.jpg
IMG_20210717_130252.jpg
[ 98.04 KiB | Zobrazeno 1938 krát ]


_________________
Rozdíl mezi chlapcem a mužem je pouze v ceně jeho hraček.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: sob 17.07.2021 13:55 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4515
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
Ty motory mají velmi malý tah a krátkou dobu běhu. Udělat to řízené půjde, ale bude to docela náročné na znalosti, sehnání lehkého vybavení a podobně. Navíc let s těžším modelem bude velmi krátký. Osobně bych se do toho nepouštěl. Určitě se najde fanda do těchto věcí se zkušenostmi, který by to udělal. ale jak píšeš. Nikdy jsi se aktivní modelařině nevěnoval.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: sob 17.07.2021 14:19 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 19.2.2017
Příspěvky: 356
Bydliště: Ruda nad Moravou
Ahoj, za mě odzkoušeno a doporučeno, že CO2 a RC se nevylučuje a je super relax!
Předně - tah motoru Modela CO2 je limitně asi do 120g, extrém 130 - ale jasně, na takový otáčky, kdy se doba letu adekvátně zkrátí, bo motor musí jet ve zběsilých otáčkách. Ideálně je být pod 100g, a samozřejmě tu dost hraje zmíněný čelní odpor modelu (tlustý Messenger + dvě křídla = dost).
To se eliminovalo větší nádrží - buď prodávanou dvojitou nádrží 10ccm (tzv. "kanystr"), nebo se spojovaly 2 standartní nádrže (přepuštením jedné z druhé) - ale to nebylo tak efektivní. Viděl jsem i soustavu 3 nádrží (pro 2motorák).
Stále mluvíme o CO2 Modela - motory Gasparin měly nádrže o různých objemech též, a dokonce některé motory přímo uzpůsobeny pro RC řízení otáček motoru - a to regulačním ventilem přípusti plynu \)a k tomu i adekvátní "kanystr").
Jinak to jde u motorů CO2 udělat i otáčením válce (= změnou časování úvrati) - v návodech od Veky je regulace přes nádrž (jejímž pootočením či změnou se též válec otočí).

Tehdy - kolem roku 2000 = počátky lehkých vybavení a Slow-fly byla standartní výbava přijímač REX (9g), serva 9g a jako zdroj 3x (nebo 4x) NiCd 110mAh = to vše kolem 40g s jedním servem.
Já velmi rád lítal se soutěžním výkonnostním modelem CO2, kdy v pylonu jsem vozil popsaný přijímač a accu, servo bylo v trupu za pylonem a nití taháno kormidlo SOP (vraceno gumičkou). Parádní večerní polétání v klidu či oleji, když došly baterky (nebo se nabíjely) v elektroletu. Když se našla termika (nad vyhřátými asfalty apod.), i půlhodinové lety (někdy byla prdel to z termiky dostat) a přesto přistání k noze. S váhou jsem byl na 90g, létání se standartní nádrží. (Nakonec ho táta zase po letech oživil, ale vyměnil CO2 za stříďák a do pylonu přidal regler a accu, a přesto to celé odlehčil :D ).

Pro makety CO2 (třeba Hackerovy stavebnice Piper, Decathlon, TigerMoth) jsme rádi používali jednokanál pípák CETO MIKRO, kdy celá letová část měla 9 gramů ! Limitní ale byla síla servíčka (magnetického vybavovače) a vyžadovalo to perfektní provedení táhla a akorátnost kormidla. Tyto stavebnice - modely této velikosti mívaly s GM120 kolem 990g, s Modelou pak 110g. (mám 2 letové části a vysílač, dříve řízeno také MARSkou - určitě to chci vrátit do modelů, když už je zase na 40MHz volněji).

Musím tu podotknout, že mi nikdy nescházelo řízení výškovky (natož otáček), tehdy to byla zbytečná váha... a u stabilního samolétajícího modelu stačilo a bylo radostí lítat kolem hlavy a přistát si k noze, ne za modelem běhat - a k tomu řízení SOP stačila .

Dnes je RC výbava úplně jinde, a záleží vlastně na vysílači (systému), co lze použít. U Spektrumu máš třeba superlehký AR6400 = kompakt deska přijímač + 2 serva, silově na tuto velikost dostačující. Možná bych měl obavu ohledně chodu při vibracích CO2 motoru, který dokáže slušně třást drakem" - je třeba vymyslet uložení co nejdál a mimo vibrace. Obecně se mi lineární serva neosvědčila, či mě nepřesvědčila.

Jinak skoro vždy se najde přijímač od 2g (třeba vyloupnutý z obalu nebo s letováním napřímo bez konktorů apod., jak se dělá od nepaměti). Serva stačí 1,7g - 3,5g. Baterie skutečně jednočlánek (vrtulníčkový 138, 160mAh apod.).

Takový Messenger tuhle váhu ani nepozná, když se trefíš do těžiště (můžeš si pomoct změnou umístění nádrže), ale problém Messengera ze stavebnice jsou těžké PSH díly, takže model lehký nikdy moc nebude - ale motor ho uveze.
Jen asi lety nebudou 6-10 minut (jako u elektriky) - ale výhodou je, že když jsem tehdy měl sebou kyvetovou bombu CO2 se 150g plynu - zvedneš model ze země, a za pár vteřin letíš zase, bez nabíjení - a bez měnění bombiček (kanystr jsi stejně jednou bombičkou taktak naplnil, a ne ideálně), vydrželo to na mnoho skoků a startů.
Mno a dobu letu lze tu navýšit - viz začátek mého asi zbytečně dlouhého příspěvku :roll:

Sumaré - určitě jde model CO2 řídit líp něž kdy dříve, a netřeba tu myšlenku zavrhnout na úkor změny projektu na standartní elektrolet (nic proti - dělám obojí). Ale CO2 a RC má své kouzlo, nevýhody (létání jen za jistých teplot, filigránské strojařina motoru a potíže s tím spojené, což je ale pro mnohé a i pro mě zábavou) - ale i výhody, jak už jsem coby CO2 maniac popsal :-)

Bayeux

PS: mám historika 30", s motorem CO2 (jako původně byl) G160 (bezojnicový) a řízena je SOP, VOP i otáčky motoru (otáčením hlavy válce) - letová váha je 89 gramů. Výbava = 3x servo 2,5g, přijímač Minima s letováním napřímo (bez konektorů) o váze 1,2g a vrtulníčková baterie...

_________________
EXminimaketář & El & CO2 maniac dezertující ke kořenům - KHMM.cz; Hitec FLASHman 4 až 8, HTS


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: sob 17.07.2021 14:19 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 19.2.2017
Příspěvky: 356
Bydliště: Ruda nad Moravou
dudaj píše:
Ty motory mají velmi malý tah a krátkou dobu běhu. Udělat to řízené půjde, ale bude to docela náročné na znalosti, sehnání lehkého vybavení a podobně. Navíc let s těžším modelem bude velmi krátký. Osobně bych se do toho nepouštěl. Určitě se najde fanda do těchto věcí se zkušenostmi, který by to udělal. ale jak píšeš. Nikdy jsi se aktivní modelařině nevěnoval.


Něž jsem dopsal tento článek, kolega mi - fandovi - hezky připravil půdu.

Musím mu tu dát za pravdu, že to není asi pro někoho, kdo motor CO2 neumí "udělat" tak, aby slušně a dlouho a bez problémů běhal (což si troufám říct, že umím) a není to určitě cesta k JEN radostnému poletování...
Přesto nezrazuju, a budu rád napomocný radou. Mám radost z každého modelu na motor CO2 ! Bayeux

PS: řídíme i modely na gumu... Nepopírám kouzlo volného letu - ba naopak! Ale někdy hold není model kde pustit, a někdy někteří už nemají ty nohy pro model dojít. A také se snadněji zalétává - což platí i pro CO2 :-)

_________________
EXminimaketář & El & CO2 maniac dezertující ke kořenům - KHMM.cz; Hitec FLASHman 4 až 8, HTS


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: sob 17.07.2021 15:00 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 28.9.2005
Příspěvky: 2388
Bydliště: Doma
ty jo.. ten AR6400 vypada super do tech ultra mikro modylku. skoda ze mam Jeti..


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: sob 17.07.2021 15:22 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 19.2.2017
Příspěvky: 356
Bydliště: Ruda nad Moravou
JJ, na Spektrum je takových modulů habakuk, radost pohledět. Silově, přesností a "nulou" je to s lineárními servy bída, ale na tyto modely, jejich rychlost a přirozenou stabilitu nic, co se nedá "upáčkovat".

Další cesty jsou SETové vybavení z vrakoviště hraček - zde ale často bývá problém s dosahem a obsahem (trimy, reverzy...).

Mno jo, i Hitec nemá nic ULTRA LIGHT, ale jde okleštit a obětovat třeba Minima a je z toho Rx 1,2g (ovšem s přímým letováním na desku = nulová variabilita do jiného modelu).
A navíc vysílače přes SLT protokol tuším mluvící s Tactic, který používal Flyzone v malých modýlcích...

Cesta se vždy dá najít - ještě pořád můžeme lítat na 35 a 40MHz, a tam teho též je! (i čínského, mno nebudu vzpomínat na vybavení MicroInvent, které je vhodné od pistácia do modelů menších než malých... měl jsem tu čest s tím pracovat a lítat po boku přítele Š.Gašparína... a stále to na několik modelů nebo modelech schovávám).

_________________
EXminimaketář & El & CO2 maniac dezertující ke kořenům - KHMM.cz; Hitec FLASHman 4 až 8, HTS


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: sob 17.07.2021 15:45 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9109
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
On i Hitec má 4 g přijímač, Minima 6L. Je ovšem s klasickými konektory (daly by se odpájet). Problém je v tom, že na našem trhu už nejsou, viděl jsem je venku a na stránkách výrobce. Ale Hitec, k mé smůle (koupil jsem nové rádio před asi 4 roky), jednak zrušil výrobu Tx a bůhví, jak dlouho pojede výroba Rx.

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: sob 17.07.2021 16:45 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 16.7.2021
Příspěvky: 2
Bydliště: Praha
Teda, rozpoutala se tu slušná diskuze. Mně se CO2 motory prostě tak nějak líbí víc než elektrika. Mám to zažité z dětství, takže pro to nemám nějaké relevantní důvody. Prostě se mi to líbí. Ale nebránil bych se klidně úpravě na spalovací motor - ten mini vlastní výroby z videa je super! Ale asi to opravdu vypadá tak, že bych to celé postavil znovu. Toho starého modelu je mi asi líto, abych se pokoušel to předělat.

Dají se ještě sehnát plánky, případně celá originální stavebnice Messengeru? Kdyby někdo měl, klidně bych koupil - moc si neumím představit, že mám objednávat balzu jen podle plánku letadla, na to nemám dost zkušeností a ani nevím, jestli stavebnice neměly speciální díly - žebra v křídlech apod? Asi nic co by se nedalo vyrobit, ale rád bych to udržel v nějaké formě koníčku a ne, abych strávil týdny sháněním dřeva a výrobě dílů, které byly původně ve stavebnici.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: sob 17.07.2021 16:53 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 28.9.2005
Příspěvky: 2388
Bydliště: Doma
planek samozrejme. staci nechat vytiskout ve spravne velikosti. https://outerzone.co.uk/plan_details.asp?ID=11288
co se tyce origo stavebnice, obcas se objevi na bazaru nebo aukru, ale asi bych do toho uz nesel. balza po tech letech nebude nic moc, papir tez, jediny co jsou tam komplikovanejsi na vyrobu jsou ty vakuove dily, ale jak uz tu nekdo psal, jsou nic moc, tezke, takze bych to vyrobil znovu z balzy nebo neceho lehkeho. ja jsem nakoupil balzu, listy, papir, kolecka mechova 53mm (o fous mensi nez jsou origo) a chystam se do toho zariznout az bude cas (tedy volne definovana perioda mezi jednim tydnem a dvaceti lety..). motor neco lehkeho do 20g, regl 6A hobbyking, serva po dvou trech gramech, prijimac bud R7 nano nebo R6g co mam doma volny.. jeste jsem premyslel jestli delat servo na kridelka, ale asi je to zbytecne.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: sob 17.07.2021 17:05 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9109
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Pár plánků z Outerzone.uk jsem nechal tisknout, byly ve správné velikosti a nenašel jsem tam nějaký "zádrhel", který by komplikoval stavbu. Pokud to stáhneš, neměl by být problém. Jinak mám doma v PC také sken toho plánku.
A že se ztrhla debata? Vždyť ten model stavělo hafo lidí, kteří zde jsou registrovaní a mnoho z nich na něj vzpomíná se slzou v oku! Sám jsem jeden dostavoval kolegovi (také to byla jeho vzpomínka na mládí). Elektrifikoval jsem ho a osadil RC vybavením. Nádherné pomalé poletování kolem hlavy. Ovládání S, V a M, nebylo to na žádné velké akrobatění (to nebyl ani originál), ale příjemný relax na večer, když už nefuní a ještě není tma.

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: sob 17.07.2021 17:18 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 26.7.2020
Příspěvky: 1099
Bydliště: Žilina, let.Hôrky-Brezovec , SK
Obrázky: 7
Kuba78 píše:
ty jo.. ten AR6400 vypada super do tech ultra mikro modylku. skoda ze mam Jeti..

Je to pekny prijimac ale nachylny na cistotu - tie mikroserva su slabucke a otvorene. Mne sa nejaky bordel (trava,kusok hliny) dostal do tych prevodov (samozrejme som o tom nevedel ) , nasledkom toho chvilu po starte zhorel jeden motor a nasledne aj elektronika prijimaca.
Uz by som ho (alebo jemu podobny s linearnymi servami) na model na vonok nekupil (alebo zaistil proti spine-mohlo by to stacit).
Do haly bez problemov...

_________________
Radiomaster TX16s / FrSky Horus X12s / Spektrum Dx8 G2 + pár lietadielok....


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 23 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: uherlu a 49 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz