Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 10 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Čím lepit uhlíkové nosníky.
PříspěvekNapsal: pát 30.07.2021 8:14 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 21.1.2012
Příspěvky: 465
Bydliště: Havířov
Obrázky: 28
Dobrý den ,
rozhodl jsem se částečně opustit staré osvědčené stavební materiály a nahradit je novými pevnějšími a lehčími – tedy konkrétně uhlíkem. Jelikož s uhlíkem nemám žádné zkušenosti, rád bych se poradil s těmi, kdo jej už ke stavbě používají. Tak že, první dotaz – lepení. Čím nejlépe lepit uhlíkové nosníky křídla na balsové a překližkové žebra ? Druhý dotaz – potahování. Chtěl bych model potáhnout vliesem a tak bych potřeboval vědět, zda vlies bude dobře držet na náběžné a odtokové hraně křídla, z uhlíku, pokud jej přilepím lepícím lakem a nebo kanagomem ?
Děkuji za Vaše rady a doporučení. Mirek

_________________
Hrom do vrtule !!


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Čím lepit uhlíkové nosníky.
PříspěvekNapsal: pát 30.07.2021 9:10 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 21.9.2008
Příspěvky: 3151
Bydliště: Nové Mesto nad Váhom, SK
Ja uhlík lepím sekundovým lepidlom a bez problémov. Skôr sa roztrhne po vláknach, ako odlepí...

_________________
Realistické RC modely - http://rcmodely.cevaro.sk


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Čím lepit uhlíkové nosníky.
PříspěvekNapsal: pát 30.07.2021 9:14 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9091
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Osvědčilo se mi vteřinové lepidlo, dřív se to rozštípe, než by spoj povolil. Zkoušel jsem i Epoxy ChS 1200 (resp. jeho současnou variantu), drží, ale stalo se mi, že po (velmi) dlouhé době se spoj rozdělil (důvod netuším, že by nějaká mastnota?, možná by pomohlo zdrsnit lepenou plochu - neudělal jsem). Zkoušel jsem na tyčky lepit mosazné závitové koncovky táhel dvousložkovým lepidlem na kovy, tam se mi to nějak neosvědčilo (nahrazeno vteřiňákem). Potahoval uhlík jsem zatím nezkoušel.

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Čím lepit uhlíkové nosníky.
PříspěvekNapsal: pát 30.07.2021 11:25 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.11.2005
Příspěvky: 7115
Bydliště: Vsetín
hlavně odmastit a ještě lépe možná lehce přebrousit (používám) a přilepit vteřiňákem. Ono to je ještě od separátoru z formy.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Čím lepit uhlíkové nosníky.
PříspěvekNapsal: pát 30.07.2021 13:42 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 3.3.2019
Příspěvky: 304
Ahoj mohu se taky podelit o zkusenosti s lepeni uhliku k ostatnim materialum co se tyka modelariny. Ale asi nic noveho, Ja lepim uhlikove nosniky k balse nebo preklizce taky vterinovym lepidlem a to idealne stredne hystym vterinakem, po te striknu aktivator ale mnohdy to neni nutne. Pouzivam taky peti nebo patnacti-minutovy epoxyd, a drzi to opravdu dobre, kuprikladu treba kridlo na RC-Hazedlo s nabezkou z uhlik. trubky a hlavnim nosnikem taky z trubky a odtokovkou z prouzku uhliku si cele poskladam na pracovni desce a potom to cele opatrne zakapu ve spojich vterinakem a vsude si pekne vterinak tzv. zaleze sam a drzi to jako hrom. Pri potahovani takoveho kridla to delam jako za starych casu-normalne prilakuji Vlies lepicim lakem, pokud neni lepici lak tak pouziji normalni lak na nabytek s troskou kanagomu a taky to jde, tak to asi tak vse a Ahoj Jirka.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Čím lepit uhlíkové nosníky.
PříspěvekNapsal: pát 30.07.2021 21:28 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 18.5.2009
Příspěvky: 476
Bydliště: Kunčice u Nechanic => u HK
Obrázky: 0
pro DAF a ostatní
já táhla svých čmoudilů jsem řešil uhlíkovou trubičkou - asi pr 4mm do které šla volně vsunout závitová tyč 2,5mm . . vnitřek trubičky jsem vošudlal kouskem srulovanýho šmirglu,
pochopitelně plátýnka, z vnějšku taky a namíchal krapet L285 vzal aramidovou nit vytaženou z tkaniny a namotal na závitovku, zasunula zbylý konec omotal kolem trubičky, aby se neštípla . .
Z obr to je jasné, zkoušky v tahu jsem nedělal, na éro 7 kg to stačí . .
L
Příloha:
táhlo.jpg
táhlo.jpg
[ 170.38 KiB | Zobrazeno 2221 krát ]



Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Čím lepit uhlíkové nosníky.
PříspěvekNapsal: pát 30.07.2021 22:43 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel

Registrován: 12.6.2020
Příspěvky: 82
Vteřiňákem.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Čím lepit uhlíkové nosníky.
PříspěvekNapsal: ned 01.08.2021 5:31 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9091
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Je to už sice malinko mimo, ale když už se ta debata rozjela, já táhla dělám z dvojky uhlíku, na konec jsem vteřiňákem přilepil mosaznou koncovku a celé to vkládám do vnější trubky lanovodu. Celé vedení musí být maximálně rovné a pokud tam někde je oblouk, tak s opravdu hodně velkým rádiusem, aby to zbytečně nezvyšovalo odpor při pohybu. Je to vhodně na střední modely, tedy .40 +/-. Na dvoumetrového akrobata s 80kou benzínem bych to určitě nedal, tam bych použil něco takového, co popisuje Leon.


Přílohy:
táhlo.jpg
táhlo.jpg
[ 27.78 KiB | Zobrazeno 1947 krát ]


_________________
Hitec Aurora 9X
Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Čím lepit uhlíkové nosníky.
PříspěvekNapsal: ned 01.08.2021 9:53 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Registrován: 8.8.2017
Příspěvky: 996
Bydliště: JABLONECKO
Blbý dotaz DAFE,není to tak trochu zbytečné dělat vedení pro uhlík po celé délce? Nestačily by jen průchodky?Nevím o tom nic moc,uhlík jsem ještě nepoužíval jen občas koketuji s laminátem .


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Čím lepit uhlíkové nosníky.
PříspěvekNapsal: ned 01.08.2021 14:11 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9091
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Kdyby to byla trubka s nějakou vhodnou koncovkou, tak by to mohlo být úplně volné, stejně jako klasická balsová táhla. U hladké tyčky bych se bál vybočení při vzpěru (tlaku), zvláště pokud by průchodky byly dál od sebe. Používám to na středních modelech, tedy od dvou kil výš (nejtěžší má 4 kg). Tím, že bych tam dal jen průchodky toho na hmotnosti moc neušetřím a hlavně, při instalaci nemám problém s nasunutím, obzvlášť u již uzavřeného konstrukčního trupu. Ale u bublinkové konstrukce, jaké ty hlavně stavíš, pokud by to bylo vedeno zvenku a při vhodně zvolených roztečích, by se to ale nejspíš použít dalo. Používám dvojky tyčky do trojky trubky o vnitřním průměru také 2 mm.

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 10 ] 

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz