Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 13 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Olovo a laminát
PříspěvekNapsal: pon 16.08.2021 12:29 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel

Registrován: 1.12.2003
Příspěvky: 137
Bydliště: Praha 10, Strašnice
Ahoj, potřebuji vyvážit letadlo, je teď těžké na zadek. Je to F4U Corsair 1:5. Potřebuji dovážit cca 750g nejlépe do předního laminátového krytu motoru. Ještě nikdy jsem to nedělal, tak se radši ptám. Nemáte někdo zkušenosti, zda by to bylo možné vylít olovo přímo do laminátového krytu (přes nějakou izolaci nebo prosím poraďte) nebo je potřeba si na to vyrobit nějaké kopyto, a do něj to odlít. Díky T.


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Olovo a laminát
PříspěvekNapsal: pon 16.08.2021 12:32 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 5.6.2011
Příspěvky: 768
Bydliště: Odolena Voda
Obrázky: 4
Blog: Zobrazit blog (9)
ahoj, radši bych ho přidělal někam na domek motoru, i když ho bude více, kryt drží šrouby které by mohli povolit, přeci jenom je to docela váha


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Olovo a laminát
PříspěvekNapsal: pon 16.08.2021 12:39 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4506
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
Do laminátu lze odlít olovo, ale z vnější strany musí být ponořen ve vodě. Dělal jsem to takhle do vytištěné špice z PLA.
Druhá možnost je obtisknout do sádry a odlít do sádry. Nejjednodušší a nejčistčí jsou ovšem asi olověné broky namíchat s epoxidem.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Olovo a laminát
PříspěvekNapsal: pon 16.08.2021 12:46 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 20.2.2011
Příspěvky: 992
Bydliště: Telč
A lít do laminátu radši ne. Třeba z plastelíny udělat obtisk a okopírovat sádrou, nebo tak něco. Dá se také lít do balzové krabičky (tak na jedno použití, ale jde to).

EDIT: trik s vodou, jak píše dudaj, mě nenapadl

_________________
http://semos333.rajce.idnes.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Olovo a laminát
PříspěvekNapsal: pon 16.08.2021 13:08 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel

Registrován: 1.12.2003
Příspěvky: 137
Bydliště: Praha 10, Strašnice
Díky moc za rady, asi ty olověné broky smíchám s epoxidem, bude to asi nejjednodušší a nebo si vytisknu na 3d tiskárně formu a do ní to odleju. T.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Olovo a laminát
PříspěvekNapsal: pon 16.08.2021 14:19 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 15.6.2015
Příspěvky: 35
Do špice natlačit plastelínu,do ní vtlačit nějaký šroub hlavou utopený v té plastelíně (aby to šlo vytáhnout)Do plastové štamprle nalít sádru,do ní ten plastelínový otisk vtlačit(držet přitom za ten šroub)Sádrovou formu nechat dooobře vysušit.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Olovo a laminát
PříspěvekNapsal: pon 16.08.2021 16:50 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.7.2020
Příspěvky: 70
Bydliště: Praha 8 - Karolinenthal
Co to naskládat někam vůkol motorového lože a využít mrtvou váhu na tlumení vibrací?

_________________
Pořád se učím létat rovně akobatickou cochcárnu a nejpomalejší pylony.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Olovo a laminát
PříspěvekNapsal: pon 16.08.2021 21:30 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie
Uživatelský avatar

Registrován: 17.12.2008
Příspěvky: 3950
Bydliště: Bohumileč 15
Obrázky: 0
jen takova uvaha... co zpusobi , ze se zrodi myslenka vyuzit kryt ( nepatri k silovym dilum konstrukce) k upevneni 750g olovene hmoty.

To jsou steny tak tluste,ze ten kryt je schopen fungovat jako samonosny prvek a prenaset setrvacne sily od olova do konstrukce trupu?

Co se bude dit s krytem, nalozenym olovem , kdyz eroplan poleti s promenlivym nasobkem 5-10 ( nebo i vice), coz je bezna hodnota u modelu stihacich letadel.

Obvykle jsou kryty motoru navrzeny jako okrasna ,tvarove ne moc stabilni hrachovina s minimalne zesilenymi upevnovacimi misty ,na kerou radeji nesahat,bo sa polame :lol: ... a najednou z nej bude skladiste posilovny 8O

Resenim by byl patricne dimenzovany "kryt" ,kery by byl integralni soucasti trupu .. no ,ale to uz by se nejmenoval kryt, ze? :?

veka1


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Olovo a laminát
PříspěvekNapsal: úte 17.08.2021 0:55 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10487
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
Sádrový formy a olovo radši nebrat. Ono totiž dokonale vysušit sádru je dlouhodobej proces. Nalejt olovo do zcela nevysušený formy je vo hubu a hlavně voči, to olovo "vybuchuje" od páry, která uniká ze sádry.
Olovo jsem zkoušel nalít do čumáku laminátový špičky větroně. Chladil jsem zvenčí vodou a stejně čumák z ve formě stříkanýho laminátu hnusně zežloutl. Prostě se to neuchladí a dojde ke změnám v laminátu. Od tý doby jsem olovo hobloval na asi 0,5 mm silný hobliny. Ty se snadno mechanicky napěchují do potřebnýho místa v čumáku a pak se to přeleje epoxydem, případně posichruje přelaminováním kouskem tkaniny cca 120-200. To jsem oloukal u vodáků, kteří olověnejma hoblinama temovali spoje litinových kanalizačních trubek.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Olovo a laminát
PříspěvekNapsal: úte 17.08.2021 6:37 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4506
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
Celeron píše:
Sádrový formy a olovo radši nebrat. Ono totiž dokonale vysušit sádru je dlouhodobej proces. Nalejt olovo do zcela nevysušený formy je vo hubu a hlavně voči, to olovo "vybuchuje" od páry, která uniká ze sádry.
Olovo jsem zkoušel nalít do čumáku laminátový špičky větroně. Chladil jsem zvenčí vodou a stejně čumák z ve formě stříkanýho laminátu hnusně zežloutl. .


Do sádry jsme jako kluci odlévali hliník na bloky od skateboardů - tenkrát to ještě nebylo k sehnání. Moc odlití sádra nevydržela - tak 3x, ale nic jsme nesušili.
A pohodě. A tam je mnohem vyšší teplota.

A do tý špice to nesmíš nalít najednou, ale postupně. Na homogenitě toho bloku nezáleží. Jak říkám, odlil jsem do PLA v pohodě.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Olovo a laminát
PříspěvekNapsal: úte 17.08.2021 6:50 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4506
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
veka1 píše:
jen takova uvaha... co zpusobi , ze se zrodi myslenka vyuzit kryt ( nepatri k silovym dilum konstrukce) k upevneni 750g olovene hmoty.



Peter, zas bych to tak nedramatizoval. U modelu 2,5m rozpětí to zas taková váha není. Je to fakt malej kousek olova a kryt lze příslušným způsobem drobně zpevnit. A i kdyby měl 7,5 kg zatížení na ten kryt, tak to drama není. Fakt záleží, jak si to připraví.
I já v F-16 mám závaží 650 g ve špici a je to vlastně taky sundavací kryt. A to G tam bude mnohem vyšší.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Olovo a laminát
PříspěvekNapsal: úte 17.08.2021 7:48 
Mazák
Mazák

Registrován: 10.1.2011
Příspěvky: 585
Bydliště: Žebrák
naprostý souhlas s Vekou
dávat olovo na vyvážení modelu do krytu motoru by mě asi nikdy nenapadlo, obvzlášť když jde o 750g :D


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Olovo a laminát
PříspěvekNapsal: úte 17.08.2021 8:55 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel

Registrován: 1.12.2003
Příspěvky: 137
Bydliště: Praha 10, Strašnice
Já jsem už dovažoval několik menších modelů do krytu, ale nikdy litím olova, proto jsem se na to ptal. Nikdy jsem neměl s uvolněním krytu žádný problém a to byly ty kryty připevněné jen tam kde kryt přesahuje přes trup. Tenhle kryt je hodně pevný, žádná okrasa to není a je ještě přidělaný na 5 místech zepředu k motorové přepážce, tak by to mělo být v pohodě. Díky za rady a nápady.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 13 ] 

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz