Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 25 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: pon 20.09.2021 6:16 
Mazák
Mazák

Registrován: 16.1.2013
Příspěvky: 1151
VTjr píše:
Tak vyjdu s pravdou ven, už to nemá cenu tajit. :D

Je to skutečně na závity, ale ono to závity neřeže není to očko! Ono je válcuje. :P

Ty oříšky ze zakalené oceli mají v tom V-čku drážky odpovídající příslušnému stoupání a slouží to ne na řezání, ale válcovaní závitů do hladké tvárné tyčky.
Jakmile jsem pochopil na co to může sloužit, tak jsem si to hned vyzkoušel jsem to na kusu hřebíku. Musí se hodně mazat, ale závit je z toho dobrý. Taky jsem zkusil u běžného kupovaného šroubu M3x25mm, kde byl závit asi jen do poloviny, doválcovat ho až co nejblíž ke hlavičce. Šlo to hůř než s tím hřebíkem, přece jen ta šroubová ocel je houževnatější. Největší problém byl s tím jak to za tu hlavičku pořádně upnout :roll: No, točit přes drážku šroubovákem - to ani náhodou, zatím co při řezání očkem to většinou jde. Ale nakonec se mi to povedlo - musí se to postupně asi na 4-krát, hřebík šel asi na 2-krát. Každopádně obyčejná M3 matka tam teď krásně jde našroubovat. 8)
Zde je foto výsledku:
Příloha:
Příloha 20210918_171015m.jpg je dlouhodobě nedostupná.


Taky by to chtělo sehnat nějaké tabulky jaký průměr tyčky pro to válcování na ten který průměr závitu zvolit, určitě se válcuje do tenčích tyček než je jmenovitý průměr závitu.

Tady přikládám další fotku s detailem rozevřeného V-čka, která napoví víc.
Příloha:
Příloha 20210918_171015m.jpg je dlouhodobě nedostupná.


Jinak, kdysi tu byla taková debata o zhotovování koncovek táhel k servům. Na to se nejčastěji používají špejle do výpletů jízdních kol. A někteří varovali před tím, aby se ty závity do běžných ocelových tyček dořezávaly očkem, že je třeba vždy použít ty původní konce s válcovaným závitem, který je proti řezanému závitu odolnější proti lomu. To platilo zejména pro helináře. :P
Tak mne teď napadlo, že by se na tu výrobu táhel dal využít právě tenhle historický nástroj. :roll: Škoda jen, že on začíná od M2,5, (na ta táhla pro menší modely by to chtělo mít i M2), pak jsou tam oříšky pro M3; M3,5, M4 a byly i pro M5 a M6. ale poslední dva oříšky se bohužel ztratily. Aby s tím šlo vůbec řezat, musel jsem na soustruhu vytočit váleček, který je nahradil. Otázkou však je, zda by si to vůbec poradilo s dost tvrdými špejlemi, jestli by se to nemělo válcovat za tepla? :o

Fakt by mě zajímalo, kam na tyhle "objevy" chodíš. Protože taková smršť nesmyslů..... jako na yntermetu.
Takže v první řadě - pokud má to něco válcovat, tak tam asi :mrgreen: budou muset být ty válce, jako jsou u každé normální válcovací čelisti ("očka"). (viz slovo "válcování" - od slova válec (nástroj))
https://www.alouettetool.com/wp-content ... ng-Die.jpg
když tam nejsou, těžko to teda si bude válcovací čelist. Nejspíš to to bude teda řezat a ne válcovat.
Takže věc se jmenuje "čelisťová závitnice ruční" (nebo taky dělené očko, kovářské očko, kovářská závitnice......) a je to zcela běžný "hrubý" nástroj na řezání (žádné tváření) (opravy) závitů. Kovářské proto, protože se dá tak nějak utahovat (nastavovat průměr), takže se tím dá řezat (mizerně, ale nějak to jde) i závit na polotovar o větším (nepřesném) průměru než by správně měl být - tzn. typicky na kus vznikly volným kováním zredukované tyče. V dobách, kdy strojírenské školství ještě nebylo hledáním na ynternetu (před 89) to dokonce bylo i běžně v učebnicích.
Příloha:
dělené očko.png
dělené očko.png [ 10.57 KiB | Zobrazeno 2307 krát ]

v anglosaských zemích se obvykle používal odklápěcí tvar
Příloha:
Výběr_018.png
Výběr_018.png
[ 203.54 KiB | Zobrazeno 2307 krát ]


Ty "špejle" :lol: se jmenují špice (dráty do kol), a závity se na nich válcují zásadně za studena, do zušlechtěného drátu. Opět vymýšlet nesmysly (že by se to jako mělo válcovat za tepla :mrgreen: ) není pokud má věc fungovat, nutné. Navíc vzhledem k tomu, že ty dráty bývají zlepšené na nějakých 130 - 190 kp/mm, tak tím děleným očkem z uhlíkovky (dělená očka jsou z uhlíkovky) bys nevyřízl ani jeden kus.
A koupit dělené očko jde pořád - akorát v současnosti to má ten levnější tvar - je to z běžného šestihranu
https://www.amazon.com/8-11-Split-Die-T ... B003H2R93E
A řeže to obecně mizerně - protože to má geometrií takovou jako to má a navíc se ta geometrie s tím jak se to utáhne mění, taky to neřeže jako klasické očko řezným kuželem, ale v celé délce (spíš škrabe), takže to jde pomalu a tudíž profil a výsledná tolerance toho vytvořeného "závitu" je pak taková.....no kovářská.
Nevhodnou geometrií jde tak nějak obejít tím, že se to řízne (ty dělené čelisti, při výrobě) čelistníkem, který je o dvě výšky závitu větší - pak se nelámou ty rohy a nedře to v celém profilu.


Nahoru
 Profil  
 
 
PříspěvekNapsal: pon 20.09.2021 14:15 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7404
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
_ Drátové kolo je takový druh paprskového kola, jehož ráfek je s nábojem kola spojen drátěným výpletem
DRÁTY KOL (ŠPICE/PAPRSKY), (k nim s vnitřní závitem NIPL) Nástroj pro válcování závitů
Hlava válcovačky závitů Cyclo /-/ Válcovačka závitů drátů Cyclo Tools bez hlavy
Závity na špice válcují Biketone /-/ CYKLONARADI servisní práce PEDALSPORT
CYKLONÁŘADÍ (British Cyclinc Standard - threads)


Návod jak vložit video do příspěvku na RCMANIA.cz

_ Vozová dřevěná kola jsou dnes žádanou dekorací zahrad a chalup. Dekorační dřevěná loukoťová kola
Stejně jako u vody dřevěná kormidla, což má být dřevěné kormidelní kolo např.: KORMIDELNÍ KOLA


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: pon 20.09.2021 20:31 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 17.11.2015
Příspěvky: 19
Bydliště: Praha-východ
...
Taky by to chtělo sehnat nějaké tabulky jaký průměr tyčky pro to válcování na ten který průměr závitu zvolit, určitě se válcuje do tenčích tyček než je jmenovitý průměr závitu.
...

Stačí otevřít strojnické tabulky.
Údaj "střední průměr závitu" je ta hodnota, kterou hledáš :wink:


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 22.09.2021 11:04 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6838
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
To byla jen řečnická otázka, samozřejmě když to budu opravdu potřebovat, tak v nějakých tabulkách si to najdu. :wink:

Nicméně nejsem si jist, zda střední průměr je ten správný. :roll: Když uvažujeme geometricky, tak při tváření závitu jde o deformaci, kde z obdélníkového průřezu tvarujeme trojúhelník o stejném obsahu, přičemž šířka základny se nemění, jen výška. Pokud ale ten trojúhelník rozsekneme v polovině výšky, tak obsah horní poloviny bude jen 1/3 obsahu dolního zbylého lichoběžníku. Celou věc navíc komplikuje to, že ten trojúhelníkový průřez je natočen na válci a ta základna je na menším poloměru než špička, co zas bude objem spodní části zmenšovat. Takže pravda bude někde pod tím středním průměrem a to asi v tabulkách zohledněno bude.

Ale je asi zbytečné se o tom bavit, když tady v předešlých příspěvcích ti geniální bardi celou věc o tváření (natož válcování) smetli jako blbost. Jaksi ale pozapomněli nám tady vysvětlit, proč při tom tváření závitu do hřebíku mi nevznikali žádné špony a proč ten průměr závitu narostl proti polotovaru ze 4,6 na 5mm? :P

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: stř 22.09.2021 11:24 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6838
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
MPml píše:
Ty "špejle" :lol: se jmenují špice (dráty do kol)...

guchar píše:
_ Drátové kolo je takový druh paprskového kola, jehož ráfek je s nábojem kola spojen drátěným výpletem
DRÁTY KOL (ŠPICE/PAPRSKY),
_ Vozová dřevěná kola jsou dnes žádanou dekorací zahrad a chalup. ...Dekorační dřevěná loukoťová kola ...
Stejně jako u vody dřevěná kormidla, což má být dřevěné kormidelní kolo ...

Tak děkuji za jazykovědnou osvětu, s těmy loukotěmi a kormidelními koly už výrazně off topic.

Já jen chci na svoji obranu upozornit všechny, že ačkoli celý život plynně a bez výraznějšího akcentu mluvím česky, tak školy mám jen slovenské. Česky jsem se psát naučil jako samouk a i tady píši převážně česky jen z důvodu jistého tréninku a taky úcty k většině diskutérů, kteří navštěvují tento český web. Zrovna tak mám plynulou ruštinu, kterou v psaném projevu zdokonaluji na jednom ruském modelářském fóru (kde už mám tisícovku příspěvků). Ale ruští diskutéři si spíš váží, že někdo ze Slovenska s nimi diskutuje v jejich rodné řeči. :mrgreen:
Výraz pro označení drát do kol, špice se používá i ve slovenštine (taky špice), ale mezi cyklisty se velmi často používá i výraz špajle, čemu je ekvivalent českého špejle, co jsem taky od českých cyklistů slyšel (nepochybně každý tomu rozumí, co je na mysli). Jelikož pro téma vlákna je to věc naprosto nepodstatná, tak jsem napsal to pojmenování, co mne v první chvíli napadlo. Snad se toho tolik nestalo. :oops:

Ale komu sa moja čeština nepáči, tak tomu môžem písať slovensky. :wink: Starší s tým nebudú mať problém a mladí tieto vlákna asi aj tak nečítajú. :P

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: stř 22.09.2021 11:54 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 5.6.2011
Příspěvky: 768
Bydliště: Odolena Voda
Obrázky: 4
Blog: Zobrazit blog (9)
nic si z toho nedělej, tady špici taky neznaj


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: stř 22.09.2021 12:17 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6838
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
MPml píše:
Fakt by mě zajímalo, kam na tyhle "objevy" chodíš. Protože taková smršť nesmyslů..... jako na yntermetu.
...

No pan MPml opět nezklamal. :roll:
Jednak nadměrnou citací (to se asi nenaučí nikdy), jednak svým arogantním, mentorským a povýšeneckým tonem v úvodu příspěvku, kterým naprosto pokazil celý dojem :( Protože, když pominu ty arogantní výpady, tak informačně je ten jeho příspěvek poměrně hodnotný. :| Za což děkuji, to myslím zcela upřimně. 8)

Obrázek je sice dost podobný té mé větší kovářské závitnici, ale té menší tvarem dělených oček zas tak podobný není.
Příloha:
porovnani_delene_ocko.jpg
porovnani_delene_ocko.jpg
[ 40.24 KiB | Zobrazeno 2085 krát ]

Všimni si, že jejich tvar je víc do V a při použití jmenovitých průměrů pro to které stoupání vůbec nedochází k doteku s hranami, které by řezaly, ale k k doteku tečnovému, tedy ty jejich zoubky neřežou, ale se tangenciálním pohybem v doteku středních částí těch V-ček smýkají po povrchu válcového polotovaru a pokud je ten materiál dostatečně tvárný (co hřebík nepochybně je, i proto jsem to na něm zkoušel), tak ho tvarují do formy závitu. Tedy není to opravdu válcování (co jsem neprve chybně uvedl, ale hned už při prvním upozornění si to uvědomil a MPml sis asi nevšiml, že jsem proto i celé vlákno podruhé přejmenoval) ale tváření smykem. Pochopitelně mi bylo hned jasné, že s bicyklovými špicemi by si to tímhle způsobem neporadilo, proto taky vznikla ta mylná úvaha o vyšší teplotě. Ale je mi jasné, že dostat jejich materiál do austenitové fáze by je sice změkčilo, ale po ochlazení by se jejich krystalická struktura se už nikdy nevrátila k té co byla původní (tedy něco na způsob patentovaného drátu, kde rady typu odkalit, ohnout a pak zpět zakalit pochopitelně nevedou k dobrému výsledku).
První pokus na tom hřebíku jsem uskutečnil tom menší závitnicí. Největší rozměr, který v ní zbyl byl určen pro M4 (odpovídající stoupání), já jsem ale po ruce neměl žádnou tyčku o průměru 3,7-4,0mm, tak jsem tam dal ten větší kus hřebíku o průměru 4,6mm, no a do něj jsem natvaroval závit M5x0,7, tedy jemnější, hrubý je M5x0,8, tuším. Ale i navzdory tomu, že jsem použil válcový polotovar většího průměru, tak k řezání závitu ostrými hranami nedocházelo, jen k tomu hlazení. Pochopitelně by k němu nedocházelo ani při menším průměru. Pak jsem vyzkoušel i ten šroubek M3 dořezat závit ke hlavičce. Opět žádné třísky, jen jemný kovový prach, tedy žádné řezání, jen vytlačování. Velkou závitnici jsem nezkoušel, takže z toho jsem usoudil, že ten menší nástroj není k řezání ale k tváření závitů.
Ale později (to už po napsání příspěvků do tohoto vlákna) jsem nakonec rozhýbal i ten větší nástroj. Ten má tu geometrii poněkud jinou, takže hrany oček se zarývají do materiálu a má opravdu snahu řezat. Nejprve jsem si myslel, že je to obyčejný M8x1,25, ale spíš to vypadá na palcový se stoupáním 20z/inch, tedy stoupání 1,27mm (M8 šroub do toho nejde našroubovat). Moc to s ním ale nejde, poněvadž je starý, zrezatělý a ty části děleného očka mají ve tom vedení značnou vůli, takže to nedrží správnou stopu a závit to trhá. Takže je to vhodné jen jako muzeální exponát.

Každopádně se všem na fóru omlouvám, že jsem si tady dovolil založit vlákno a v něm nahlas přemýšlet. :oops:

Taky Tě musím upozornit, že já tu neaspiruji na to, že bych uváděl nějaká nezpochybnitelná moudra, naopak, začalo to jako takový kvíz pro pobavení a hned v dalším příspěvku jsem uvedl, že sám tyhle nástroje vidím poprvé v životě a postupně i sám jsem metodou pokus-omyl přišel na co to slouží. Taky nemám celoživotní strojařskou praxi, nejsem vyučen strojním zámečníkem ani nemám vystudovanou strojařskou technologii. Jsem elektrotechnický inženýr a zabývám se většinu svého života laserovými technologiemi, takže mám blízko i k fyzice. Ale strojařina je moje hobby, ostatně kterého modeláře není, mám doma určitě nadprůměrné vybavení (2 soustruhy, frézku ...). Ale já si s tím de facto hraji, nikdy jsem nebyl v situaci, že bych něco musel vyrábět efektivně a sériově. V tom se nepochybně lišíme. Proto taky nemůžeš na mne aplikovat stejná měřítka jako na své zaměstnance (jinak asi bych pod tak popudivým šéfem ani nechtěl pracovat :lol: )

Tady na fóru je debata, kde si vyjasňujeme názory, tím se taky učíme a nakonec dospějeme k poznání a pravdě. Mrzí mne, že kvůli tvým arogantním útokům tady musím zaplevelovat vlákno vysvětlováním a obhajobou. Tedy asi nemusím, ale chci, zpočátku jsem velmi chtěl podobným ostrým způsobem kontrovat, ale počkal jsem, vychladl a snažím se Ti to jen vysvětlit. Je ale těžké diskutovat a dobírat se pravdy s partnerem, který fórum považuje za bojiště. :(

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: čtv 23.09.2021 3:13 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7404
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
ZÁVITY strojně VÁLCOVANÉ (moderní stroje) některé pojmy a vysvětlivky (EN = AJ)


Návod jak vložit video do příspěvku na RCMANIA.cz

difference between a bolt with rolled threads and one with cut threads



Návod jak vložit video do příspěvku na RCMANIA.cz


Návod jak vložit video do příspěvku na RCMANIA.cz


Naposledy upravil guchar dne čtv 23.09.2021 3:42, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: čtv 23.09.2021 3:40 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7404
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
@VTjr Máš pravdu patřím do časů TV + Ro SK jazyk v ČR (a obráceně) online výuka a procvičování nonstop.
Pokud jde o "jazykovědnou osvětu" je to osvěta s poznámkami pro zájemce a zejména pro mne
když se po čase občas vracím a je třeba berliček pro sklerotickou hlavu k minule nalezeným návaznostem

Pokud je má "rozsáhlost souvislostí" někomu proti srsti (vidí ji jako OT), stačí dát vědět v SZ Minulé promažu
v budoucích se budu držet při zemi Ne vždy panuje shoda, občas tam někdo najde věci/odkazy pro něj užitečné


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: čtv 23.09.2021 6:58 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6838
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
Nic nemaž! :P Ztratily by se logické souvislosti. Stejnĕ přece platí, že cokoli, co se zveřejni na webu, už na nĕm navĕky zůstane a žije si svym životem. A třeba když nĕkoho slovnĕ napadnu, tak to už stejnĕ neodpářu.

Já se nebránim osvĕtĕ (pokud je prezentována neútočnĕ, bez arogancie a povýšenectví - vime koho mám na mysli, i když i za touto formou poskytnuté informace nakonec dĕkuji 8) ) a i mírné OT mi taky nevadí. Jen ty Tvoje loukotĕ a kormidelni kola mi přišly už trochu víc mimo. :|
Ale ta videa z předešlých příspĕvků jšou fakt poučné a přesně k tématu. Dík. :mrgreen:

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 25 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz