Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 14 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Jak zafixovat lepené hranolky?
PříspěvekNapsal: sob 16.04.2022 12:46 
Mazák
Mazák

Registrován: 4.7.2012
Příspěvky: 2651
Bydliště: Havířov
Obrázky: 0
Dobrý den, už jsem se ptal v kategorii o lodičkách, ale tam asi už nikdo nechodí. Vyrábím zavážecí lodičku a vnitřní část vyztužuji hranolky. Bočnice mám z překližky a na to hranolky 9x9mm. Teď to chci složit dohromady v jeden blok, ale chtěl bych nejdříve spojit bočnice rozpěrkami z hranolků a až potom polepit překližkou. Nevím však jak je zaaretovat, pořád se mi to bortí na nějakou stranu. Mám raději přilepit ty hranolky jen na jednu stranu a až potom přilepit druhou bočnici, nebo to všechno dát rovnou dohromady? Tak jsem to právě zkoušel a rozjíždí se mi to. Nevím jak to správně zafixovat, aby mi to drželo kolmici. Na jednoduchém obrázku vyznačeno červeně
I když položím bočnici na ležato a ten hranolek dávám kolmo vzhůru. K lepení používám epoxy BSI 30 minut.


Přílohy:
Plovák.jpg
Plovák.jpg
[ 60.29 KiB | Zobrazeno 3450 krát ]

Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak zafixovat lepené hranolky?
PříspěvekNapsal: sob 16.04.2022 13:22 
Mazák
Mazák

Registrován: 23.1.2012
Příspěvky: 730
Občas si pomohu přípravkem složeném třeba z kostek lega ke kterému to přisvorkuji.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak zafixovat lepené hranolky?
PříspěvekNapsal: sob 16.04.2022 13:26 
Mazák
Mazák

Registrován: 4.7.2012
Příspěvky: 2651
Bydliště: Havířov
Obrázky: 0
Už jsem dostal rady od pana MISTRA veka1. Mám přilepit ty rozpěrky na spodní díl z překližky s úskoky na hranolky co jsou na bočnicích a složit spodek plus jedna bočnice do L a potom druhou bočnici, tím pádem vznikne U. Tak to tak zkusím. Ale i vám děkuji


Naposledy upravil varok dne pon 03.10.2022 17:46, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak zafixovat lepené hranolky?
PříspěvekNapsal: pon 18.04.2022 16:57 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7414
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
_ Smrkové lišty 9x9 mm už jsou relativně dost masivní. Pro spoj do pravého úhlu horní a dolní
rám bych použil "tesařský" spoj PLÁTOVÁNÍ. Pro zavážecí loďku lepidlo Epoxy 1200 - pokud s ním máš zkušenost
před lepením plát. spojů a potahováním překližkou pod rám dát, na pracovní plochu, igelit (jako SEPARÁTOR)
Tesařské spoje Plátování Při šíři 9 mm lze použít i pro spoj v pravém úhlu u 9mm bych jištění kolíky vynechal
Zaříznutí lupenkovou pilkou (2. směr, ve směru lišty) oštípnutí nožem dobroušení smirek cca č. 80, ometení


Návod jak vložit video do příspěvku na RCMANIA.cz
_ Na obdélníkový rám nalepit překližku, případný přesah překližky odbrousit
_ Odměřování lišt pro horní rám kontrolovat, přiložením k dolnímu rámu Na něm horní rám kontrolně sesadit
na dolní rám dát pásy nebo kus igelitu Horní rám slepit a nalepit na něj překližku (jako potah).
_ Na horní palubě bude potřeba vstupní otvor. Z vnějšku olemovat menším plátovaným rámem ze stejných lišt
_ Mezi dno a horní palubu do rohů natupo vlepit "distanční sloupky" z lišt 9x9 mm nebo silnějších.
_ Šikmé čelo plováků Čela sloupků zkosit, nebo je dole na přídi nelepit do rohů, ale posunuté vzad o sešikmení

__ Ani tento o dost pracnější způsob spojování nosníků (v porovnání se spojováním natupo)
není zárukou nekroucení slepených ploch - panelů a z něj sestaveného trupu.
Příčinou kroucení je proměnná vlhkost v překližce. Musela by se vyměnit za takovou co se při skladování
v pokojových podmínkách nekroutí. Po slepení impregnovat fermeží nebo olejem na dřevo


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak zafixovat lepené hranolky?
PříspěvekNapsal: pon 18.04.2022 21:01 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.3.2010
Příspěvky: 686
Bydliště: Ostrava
To plátování už asi neklapne podle fotek co má varok na rajčeti. Navržený postup od veky1 podle mě naprosto vyhovuje :wink:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak zafixovat lepené hranolky?
PříspěvekNapsal: úte 19.04.2022 8:47 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7414
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
@JFV Že to varok řeší dle "rady od pana MISTRA Veka" jsem postřehl. Jen jeho stránky "rajce" jsem nevyhledal
_ Je mi jasné, že pro rady něj musí být zcela konkrétní jednoduché "kuchařky". Plátování třeba někdy též využije


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak zafixovat lepené hranolky?
PříspěvekNapsal: úte 19.04.2022 10:31 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.3.2010
Příspěvky: 686
Bydliště: Ostrava
Plátování třeba někdy použije, ale vzhledem k tomu jak má slepené bočnice (odkaz je ve vlákně zavážecí loďka), tak navržený postup určitě vyhoví. To plátování by v této chvíli už podle mě byla zbytečná komplikace.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak zafixovat lepené hranolky?
PříspěvekNapsal: stř 20.04.2022 15:06 
Mazák
Mazák

Registrován: 4.7.2012
Příspěvky: 2651
Bydliště: Havířov
Obrázky: 0
Už lepím příčky na ten spodní díl, jak jsem dostal rady a zkusím to slepit jak jsem psal výše.

guchar: https://varok.rajce.idnes.cz/Zavazeci_l ... 1530183712 Ještě uvažuji jestli nedat jednu rozpěrku doprostřed.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak zafixovat lepené hranolky?
PříspěvekNapsal: stř 20.04.2022 16:12 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.3.2010
Příspěvky: 686
Bydliště: Ostrava
Tak ať se dílo daří :wink: Těmi příčkami ve středu nic nezkazíš, ale podle mě ty "plováky" budou díky překližkovému potahu a průřezu těch rohových hranolků tuhé dostatečně. Lodě nedělám, ale mám za to, že to bude dimenzované až až :D


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak zafixovat lepené hranolky?
PříspěvekNapsal: stř 20.04.2022 17:56 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.2.2008
Příspěvky: 1959
Bydliště: Kralupy n.vlt
Obrázky: 0
Jestli správně rozumím, nemáš zatím detailní představu o finálním výrobku. To nemusí být vždy nutné. Sám tvořím často podobným stylem.Jen to obnáší nějakou práci navíc.

Proč neuděláš ty plováky z extrudovaného polystyrenu? Možná máš nějaký důvod ale nenašel jsem tady ani na rajčeti dost informací. Pilka,smirek a za chvíli máš plovák jakéhokoli tvaru.

_________________
https://www.youtube.com/user/dagxcz/videos
http://dagx.rajce.idnes.cz/


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak zafixovat lepené hranolky?
PříspěvekNapsal: stř 20.04.2022 19:10 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.3.2010
Příspěvky: 686
Bydliště: Ostrava
Já bych taky volil XPS, ale to je podle vkusu každého soudruha :D


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak zafixovat lepené hranolky?
PříspěvekNapsal: stř 20.04.2022 21:54 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7414
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
@dagx, JFV: varok_ovi jsem XPS nebo EPS (řezání "horkým" drátem, nebo plátkem pilky) nabízel (v SZ)
+ dřevo + překližka výztuhy. Potah papírem s použitím Herkulesu, před povrchovou úpravou nátěry.
Nebyl to jeho šálek čaje.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak zafixovat lepené hranolky?
PříspěvekNapsal: pát 22.04.2022 16:15 
Mazák
Mazák

Registrován: 4.7.2012
Příspěvky: 2651
Bydliště: Havířov
Obrázky: 0
Děkuji za typy, ale polystyrén nechci. I když by to asi bylo jednodušší, polystyrén možná tak na zateplení baráku.
dagx: Moji představu o lodičce jsem dával do tématu o lodičkách. download/file.php?id=115618&mode=view


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak zafixovat lepené hranolky?
PříspěvekNapsal: pon 03.10.2022 18:01 
Mazák
Mazák

Registrován: 4.7.2012
Příspěvky: 2651
Bydliště: Havířov
Obrázky: 0
Dobrý večer, na nějakou dobu jsem stavbu lodičky vzdal, ale zase jsem se do ni pustil. Nakonec jsem to zkusil podle rad pana Kapuscinského(veka1) a hranolky jsem přilepil na spodní díl a slepil do L, viz. přiložený obrázek. Teď se to snažím slepit do U.


Přílohy:
IMG_20221003_183321.jpg
IMG_20221003_183321.jpg
[ 73.58 KiB | Zobrazeno 948 krát ]

Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 14 ] 

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 35 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz