Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 28 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: sob 27.08.2022 22:32 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 23.7.2009
Příspěvky: 778
Bydliště: Hodonín
Ahojte,
dlouhou dobu jsem přemýšlel, jak frézovat drážky na panty. Dělal jsem je pomocí dlabacího nožíku, ale vždy to bylo jak od čuňat. Však Purex se vždy postaral...
Včera mě napadlo využít zatím nepoužívaný stolek brusky KDR. Dá se seřizovat výškově, podélně i naklápět. Tak jsem to dneska ubastlil. Princip je dobrý, ale bude to chtít potunit, hlavně použít silnější pásovinu jako základnu vodicích sloupků stolku, ale to jsem tušil už při výrobě. A taky na desku stolku připevnit ještě jednu hladkou desku, ta původní je podélně drážkovaná, tedy blbě se po ní příčně posouvá. Pak to bude dobrý.
Vrtákem 2 mm jsem navrtal několik děr vedle sebe, a pak to podélně "profrézoval". Zkoušel jsem i vrták 1,5 mm, ale ten se prohýbá, musí se opatrně, taky frézku do Dremelu, ale ta má jen krátké břity. A stopku průměru 3,2 mm.


Přílohy:
IMG_20220827_191721.jpg
IMG_20220827_191721.jpg
[ 71.34 KiB | Zobrazeno 2780 krát ]

IMG_20220827_191729.jpg
IMG_20220827_191729.jpg
[ 79.43 KiB | Zobrazeno 2780 krát ]

IMG_20220827_195856.jpg
IMG_20220827_195856.jpg
[ 91.36 KiB | Zobrazeno 2780 krát ]

Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 
PříspěvekNapsal: ned 28.08.2022 6:43 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20846
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
Místo vrtačky s malými otáčkami bych použil malou přímou brusku ("dremela") s alespoň 10-20.000 ot/min. Pak ty frézičky se stopkou 1/8" (3,175mm) budou fungovat dobře, s tímhle ne.
Dají se sehnat i s dlouhými pracovními částmi, mám třeba Ø2mm/27mm.

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: ned 28.08.2022 12:42 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie
Uživatelský avatar

Registrován: 17.12.2008
Příspěvky: 3954
Bydliště: Bohumileč 15
Obrázky: 0
...od detstvi jsem otvory pro ploche panty v kormidlech z balsy vytvarel dlabacim pripravkem,zverejnenym v Modelari.
Jenze nastal cas,kdy lenost zvitezila ....od te doby,vzdy nejdrive udelam diry pro panty a teprve kolem nich stavim letadlo...zatim to funguje viz odkaz :

https://veka1.rajce.idnes.cz/Otvory_pro ... _modelu_./ :)

Pohyblive obrazky zde:



Návod jak vložit video do příspěvku na RCMANIA.cz

veka1


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: ned 28.08.2022 16:39 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 23.4.2010
Příspěvky: 10508
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
Tohle jsem narychlo ubastlil asi před 45 lety. Trochu dofušovaný ale dodnes vyhovuje. Dá se to nakloněním nastavit na jakoukoliv tloušťku křidýlek a drážku pro pant to vystředí do poloviny tloušťky. Pokud je potřeba ho posunout na horní hranu, vypodložím lištou. Dřív jsem dlabal vrtáčkem Combíkem, nyní Dremelou vrtáčkem nebo frézičkou.


Přílohy:
vodítko pantové.jpg
vodítko pantové.jpg
[ 293.55 KiB | Zobrazeno 2318 krát ]

Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: ned 28.08.2022 20:05 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 31.3.2015
Příspěvky: 449
Bydliště: Košice, SR
.... a ja minulý rok toto:
Příloha:
centrpanty.JPG
centrpanty.JPG
[ 70.67 KiB | Zobrazeno 2232 krát ]


Nápad nie je z mojej hlavy.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: ned 28.08.2022 21:26 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie
Uživatelský avatar

Registrován: 17.12.2008
Příspěvky: 3954
Bydliště: Bohumileč 15
Obrázky: 0
... nez cokoli dlabat na hotovem letadle ( byt s vymakanym pripravkem), pokud to jen trochu jde, mi nejlepe vychazi nejdrive nachystat diry a teprve stavet letadlo.... nemuzu tak zdrbat sousost pantu ani kvalitu jednotlivych otvoru nebo poskodit povrch skoro hotoveho dilu . :wink:

Nebo,kdyz uz mam polepeno, tak s tim vydrbu jinak, viz posledni tri radky fotek v odkazu :

https://veka1.rajce.idnes.cz/Racek_-_st ... i_plochy./

pripadne takhle: https://veka1.rajce.idnes.cz/CEJKA_2015 ... rototyp_./

Nevim jak u vas, u mne lenost vitezi ... pripravkovani ,rozmerovani, dlabani.... to mne muze akorat lehce obtekat, none? :D

veka1


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: stř 31.08.2022 13:25 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6889
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
Celeron píše:
Tohle jsem narychlo ubastlil asi před 45 lety. Trochu dofušovaný ale dodnes vyhovuje. Dá se to nakloněním nastavit na jakoukoliv tloušťku křidýlek a drážku pro pant to vystředí do poloviny tloušťky. Pokud je potřeba ho posunout na horní hranu, vypodložím lištou. Dřív jsem dlabal vrtáčkem Combíkem, nyní Dremelou vrtáčkem nebo frézičkou.

Tak tenhle Tvůj přípravek se mi líbí ze všech nejvíc! Asi si ho hned vyrobím. :wink:
Jaká je délka té vodící lišty s drážkou a jaká je šířka drážky? A šroubky jsou M3? :roll:

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: stř 31.08.2022 17:45 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 26.7.2020
Příspěvky: 1099
Bydliště: Žilina, let.Hôrky-Brezovec , SK
Obrázky: 7
JJ , vypada dobre , tiez sa mi paci...

A ked sa pouzije frezka a upne tak aby kusok valcovej casti trcalo z hlavicky (kliestiny) a tocila sa v drazke len valcova cast tak by tu drazku ani nenicilo a mohlo by to celkom dost vydrzat. Pri mojej aktivite v stavbe asi tak na 127 rokov :lol:

_________________
Radiomaster TX16s / FrSky Horus X12s / Spektrum Dx8 G2 + pár lietadielok....


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: stř 31.08.2022 20:32 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 23.4.2010
Příspěvky: 10508
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
VTjr píše:
Jaká je délka té vodící lišty s drážkou a jaká je šířka drážky? A šroubky jsou M3? :roll:

Zítra to trošku namaluju od ruky a dám to sem.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: stř 31.08.2022 23:52 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie
Uživatelský avatar

Registrován: 17.12.2008
Příspěvky: 3954
Bydliště: Bohumileč 15
Obrázky: 0
Pro lenochy s vysokym prijmem financi by mozna stacilo tohle, nebo ne? :?

https://www.heureka.cz/?h%5Bfraze%5D=sa ... bani+pantu

Ps. kdyz jsem byl deti ( pocatek prumyslovky, tj. sedmdesata leta), nekdo mi daroval ty dva verky s drevenou rukojeti na fotce ... a pouzivam je doposud. :|

Příloha:
pripravky pro rucni dlabani otvoru pro ploche  panty.jpg
pripravky pro rucni dlabani otvoru pro ploche panty.jpg
[ 123.49 KiB | Zobrazeno 1589 krát ]



Kdyz Pelikan zacal prodavat sortiment Q model, slavnostne jsem zakoupil "profi sadu" ( viz stejna fotka) abych zistil, ze moje pozadavky neplni... nj, ale jsem hrdym vlastnikem profisady, none? :roll:

Nejvice mne vsak vyhovuje udelat si vrstvene polotovary s definovanym rozestupem otvoru, nakrajet je na cirkuli na pasy a z tech pak stavet kormidla, nebo je vlepovat do polyse ci drevene konstrukce na odpovidajici mista... no a je po dlabani. 8)

Příloha:
polotovary na kormidla s otvory pro panty..jpg
polotovary na kormidla s otvory pro panty..jpg
[ 134.09 KiB | Zobrazeno 1589 krát ]



veka1


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: čtv 01.09.2022 7:47 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 23.4.2010
Příspěvky: 10508
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
Ale jó, jenže Ty přemejšlíš jako výrobák, co dělá dokolečka dokola, tam ti polotovary ušetří spoustu času a pakárny. Tenhle "pantograf", nebo jak to nazvat, je na jednorázovku.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: čtv 01.09.2022 11:18 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 23.4.2010
Příspěvky: 10508
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
Malůvka, snad to je dostatečný. Závity M2,5 jsou řezaný jen jedničkou a dvojkou aby šly tíž. S M3 by to fungovalo taky. Drážka je prořízlá kotoučkem na frézce. Klínkovina není moc tvrdá, použil jsem ji aby se moc netupily boky vrtáků nebo fréz.


Přílohy:
Pantograf.jpg
Pantograf.jpg
[ 36.08 KiB | Zobrazeno 1531 krát ]

Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: čtv 01.09.2022 12:24 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20846
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
Celeron píše:
Ale jó, jenže Ty přemejšlíš jako výrobák, co dělá dokolečka dokola, tam ti polotovary ušetří spoustu času a pakárny. Tenhle "pantograf", nebo jak to nazvat, je na jednorázovku.

Jednorázovku uděláš podobně, jen nelepíš prkna, ale pásky o šířce budoucí odtokovky.
Já tak dělal uložení papírovejch pantů, a to tak že jsem (nepřerušovaný) pásky v místě pantů neslepil a do tý štěrbiny pak plastopapír nastrkal a zalepil.

Jinak na větroni 1800mm i na 1m samokřídlech jsem kormidla pověsil jen na vlies (shora — a zdola ^ ) a funguje to taky.

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 01.09.2022 15:53 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6889
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
jyrry píše:
Jinak na větroni 1800mm i na 1m samokřídlech jsem kormidla pověsil jen na vlies (shora — a zdola ^ ) a funguje to taky.

Tam jsi ziskal i ještě jednu z hlediska aerodynamiky vyhodnou veledůležitou vlastnost a sice hermetičnost celé spáry mezi pevnou části a pohyblivym kormidlem. 8) Málokdo si uvědomuje nakolik "profukování" vzduchu přes širokou spáru zvyšuje odpor, snižuje vykon a účinnost kormidla. :P

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: čtv 01.09.2022 16:00 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6889
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
Celeron píše:
Malůvka, snad to je dostatečný. Závity M2,5 jsou řezaný jen jedničkou a dvojkou aby šly tíž. S M3 by to fungovalo taky. Drážka je prořízlá kotoučkem na frézce. Klínkovina není moc tvrdá, použil jsem ji aby se moc netupily boky vrtáků nebo fréz.

Dík za nákres, je to naprosto dostatečné.
Jen mi ještě ozřejmi co je to ta "klinkovina"! :o
Předpokládám, že nějaká ocel, ze které se vyrábějí klínky řemenic, například. :? No jó, ale kde ji vzit v takové velikosti? Předpokládám, že Ty jsi to prostě našel ve svých šuplikovych zásobách, že? :wink:

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 28 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 25 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz