Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 21 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Pájení mosazi
PříspěvekNapsal: pon 13.02.2023 7:27 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9139
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Ještě si pamatuju pár věcí, které mě učili ve VÚZ (byť to je už asi 30 let). Sváření plamenem, obloukem, TIG (WIG), MUG, MAG, plazma a další. I o pájení nám něco říkali, hlavně plamenem. A nejen říkali, mohli jsme i prakticky vyzkoušet. Co se mi líbilo, bylo pájení Al materiálů. Ale o pájení obloukem tam nějak řeč nebyla, oni věděli proč.
P.S. Dával jsem odkaz na PB pájku do fy. CFH. Má jí už několik let a plně mi vyhovuje. Jdou k ní dokoupit i další věci, takže je možné k tomu koupit třeba pájku s kladívkem - https://www.hornbach.cz/p/pajecka-s-kla ... 7/3889483/. Jen se to přešroubuje na hadici, a mnoho dalších doplňků, třeba i svářecí soupravu - https://www.hornbach.cz/p/prenosny-auto ... 00/922872/ (ovšem ta je opravdu jen hobby, sváření asi nebude nic moc, autogen je autogen).

_________________
Hitec Aurora 9X


Naposledy upravil DAF dne pon 13.02.2023 9:18, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Pájení mosazi
PříspěvekNapsal: pon 13.02.2023 9:12 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 19.5.2009
Příspěvky: 476
Bydliště: Kunčice u Nechanic => u HK
Obrázky: 0
No vida ... mosaz a teplo. Nevěděl jsem a tak jsem nevědomky udělal dobře, když jsem používal materiál na výrobu trumpet z "Amátky". "Zaučil jsem se" u známého, dnes již bohužel nežijícího hradeckého modeláře Jirky Dobiáše . . . Výbornej člověk ....
L


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: pájení mosazi
PříspěvekNapsal: pon 13.02.2023 13:41 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7453
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
MPml píše:
To samozřejmě guchar s svým googlem ani netuší, takže jako vždy najde "řešení" co nejnesmyslnější, nejnevhodnější a nebo alespoň nejdražší. A to se fakt vyplatí :mrgreen:
Ne vždy jsme v podmínkách kdy si můžeme vybírat způsob podle nejlepší vhodnosti, s ohledem na stav soudobého pokroku. Za takové situace se může hodit to co je v daném případě dostupné. A byť i mizerně, tak přeci jen nějak použitelné. Video co jsem měl na mysli má na trubkách ten samý autor Vidlák. Jen oblouk nehoří mezi dvěma uhlíkovými elektrodami. To co jsem vyjádřil nepřesně byl výraz (tvrdé) pájení. Ke spojování dvou stejných kovů se používá technologie sváření. Měl jsem tedy hovořit o možnosti způsobu náhrady tvrdého pájení, svařováním elektrickým obloukem. I když přidávaný materiál sváru, zde nepochází z elektrody svářečky. To jaké teploty dosáhnou spojované mosazné díly a přidávaný drát, je závislé od přísunu a odvodu tepla. Ano, se správně seřízeným plamenem, se snadněji dosáhne stavu nepřehřátí roztavené mosazi.V tom videu se spojují dva Fe kusy mosazným svářecím drátem. Na závěr pro puristy TIG AC sváření v ochranné atmosféře, s wolframovou elektrodou pro spojování mosazných částí, je to co se oblouk s grafitovou elektrodou snažil (hodně blbě) napodobit. No jo, no. Ač se mi to nedaří, tak v další účasti se zkusím přidržet motta: Méně je někdy více.


Návod jak vložit video do příspěvku na RCMANIA.cz


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pájení mosazi
PříspěvekNapsal: pon 13.02.2023 13:54 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9139
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Toto video jsem měl také na mysli - "pokus". Pokud by to bylo výhodné, určitě by se výzkumem a vývojem někdo už dávno zaobíral, případně to už také vyráběl sériově. Tuhle popisovanou metodu bych použil někde na pustém ostrově, kdyby mi došly zásoby PB. Ovšem tam bych zase určitě neměl ani dostatečně výkonný zdroj elektřiny :lol: . Takže lepší bude zůstat u běžného plynu, ať už PB, nebo acetylen. V krizových situacích můžeme použít nouzová řešení, ale proč je používat v situacích, kdy mám jiné ověřené metody. Beru to jako zábavné video, že si dal někdo práci prošlápnout slepou uličku a při té příležitosti pobavil ostatní.

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: pájení mosazi
PříspěvekNapsal: pon 13.02.2023 15:57 
Mazák
Mazák

Registrován: 16.1.2013
Příspěvky: 1171
guchar píše:
Ne vždy jsme v podmínkách kdy si můžeme vybírat způsob podle nejlepší vhodnosti, s ohledem na stav soudobého pokroku. Za takové situace se může hodit to co je v daném případě dostupné. A byť i mizerně, tak přeci jen nějak použitelné. Video co jsem měl na mysli má na trubkách ten samý autor Vidlák. Jen oblouk nehoří mezi dvěma uhlíkovými elektrodami. To co jsem vyjádřil nepřesně byl výraz (tvrdé) pájení. Ke spojování dvou stejných kovů se používá technologie sváření. Měl jsem tedy hovořit o možnosti způsobu náhrady tvrdého pájení, svařováním elektrickým obloukem. I když přidávaný materiál sváru, zde nepochází z elektrody svářečky. To jaké teploty dosáhnou spojované mosazné díly a přidávaný drát, je závislé od přísunu a odvodu tepla. Ano, se správně seřízeným plamenem, se snadněji dosáhne stavu nepřehřátí roztavené mosazi.V tom videu se spojují dva Fe kusy mosazným svářecím drátem. Na závěr pro puristy TIG AC sváření v ochranné atmosféře, s wolframovou elektrodou pro spojování mosazných částí, je to co se oblouk s grafitovou elektrodou snažil (hodně blbě) napodobit. No jo, no. Ač se mi to nedaří, tak v další účasti se zkusím přidržet motta: Méně je někdy více.


Návod jak vložit video do příspěvku na RCMANIA.cz

Zkusím to specifikovat přesněji.
Já v tom půlhodinovým :roll: videu vidím pokus o opatlaný 8O kus železa čímsi, co kdysi asi bylo mosazí.
Pájení ( spojování různých předmětů, kde to má pevnost a vzhled ) tam s prominutím nevidím.
Tečka
Takže až najdeš nějaký video pájení pomocí oblouku, kde výsledek není čirá truchlohra, můžeš sem dát link.
-----------
A ještě bych rád upozornil, že tazatel se ptal naprosto jasně - viz první příspěvek:
"Chci se zeptat, zdali je možné letovat čtyřhranou mosaz 5 * 5 mm"
------------
Pokud umíš číst (silně pochybuji - protože to jinak není možný), tak se neptal na sváření a ani ne na pájení oceli mosazí, ale na pájení mosazných dílců k sobě
Takže to video (abys to měl jednodušší :lol: ) by mělo obsahovat pájení mosazných dílců o rozměrech třeba 5x5 mm k sobě tím obloukem
Pokud je v tom náhodou :lol: něco jiného, tak si laskavě založ svoje nový téma a prosím laskavě nespamuj těma nesmyslama .
Je to prosím srozumitelné?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pájení mosazi
PříspěvekNapsal: pon 13.02.2023 21:46 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20841
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
Asi bych začal tím, že teplota tavení mosazi je kolem 900°C.
Tím nejspíš odpadají nápady pájet mosaz mosazí.
Chce to tedy vybrat pájku (pájka = kov, použitý k pájení, to kopyto kterým se pájí se jmenuje páječka :-) ), která se taví při znatelně nižší teplotě. Pak kupodivu přichází zjištění, že ty stříbrné nejsou zrovna levné a jejich použití při tvorbě nějaké větší konstrukce pozemního vozidla poněkud zasáhne do peněženky. V tomto bodě bych se zamyslel nad použitím úplně jiných materiálů, než kdovíkde sehnané mosazné čtyřhrany...

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 21 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: MS COMPOSIT, VTjr a 50 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz