Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 10 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: F3K - úhel výškovky
PříspěvekNapsal: stř 24.07.2013 8:44 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 19.12.2010
Příspěvky: 291
Bydliště: Voděrady RK
Přilepil a zalaminoval jsem k trupu novou výškovku a pohlídal si jenom kolmost vůči směrovce. Když se ale na trup podívám z boku, tak pevná část výškovky není rovnoběžná s křídlem. Špička výškovky je níž jakoby přitažená. Jaký to bude mít vliv na letové vlastnosti? Jediná možnost asi bude posunout těžiště dopředu.


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: F3K - úhel výškovky
PříspěvekNapsal: stř 24.07.2013 9:27 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 29.4.2003
Příspěvky: 2064
Bydliště: Bratislava, SK
Vplyv to má zásadný a polohou ťažiska tomu nepomôžeš, naopak... Univerzálna rada ako to má byť ale neexistuje, záleží od konkrétneho typu, profilu krídla a jeho uhlu nastaveniu voči trupu, profilu výškovky... Obvykle je krídlo nastavené voči osi trupu v uhle ktorý vyžaduje použitý profil a výškovka voči osi trupu v nule, nie je to ale pravidlo. V nule mám na mysli tetivu profilu, nie jeho spodnú časť. Na určenie správnej polohy ťažiska sú potom postupy, základ je ale mať éro geometricky v poriadku.
Či už má tvoja výškovka symetrický alebo nesymetrický profil, aby bola jeho tetiva v nule voči osi trupu, musí byť logicky predná časť trochu bližšie k trupu ako zadná. Takže to možno máš nakoniec v poriadku. :wink:


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: F3K - úhel výškovky
PříspěvekNapsal: stř 24.07.2013 9:57 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 19.12.2010
Příspěvky: 291
Bydliště: Voděrady RK
Uvidím jak to potom půjde seřídit, ta původní výškovka byla dost zkroucená a taky to lítalo. :)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: F3K - úhel výškovky
PříspěvekNapsal: stř 24.07.2013 10:35 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 16558
Úhel seřízení je pro F3K velmi důležitý, protože se pohybuje relativně blízko nuly. Pokud by to bylo u normálního větroně, tak to není tak kritické, je tam větší úhel seřízení a cca +- 0,5° doženeš posunem těžiště. Tady musíš mít ten úhel dost přesně, jinak to nepůjde házet.

_________________
Pokud cokoliv v této diskusi hodnotím, nebo se k něčemu vyjadřuji, je to jen má domněnka


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: F3K - úhel výškovky
PříspěvekNapsal: stř 24.07.2013 10:59 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 19.12.2010
Příspěvky: 291
Bydliště: Voděrady RK
no tak já to mám minimálně 5° :lol:
a sakra takže lupínkovka a znova :(


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: F3K - úhel výškovky
PříspěvekNapsal: stř 24.07.2013 15:07 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 16558
Předpokládám, že si z toho děláš psinu a nemyslíš to vážně. 5° je nelétatelné, 3° taky......
U F3K konstrukcí kde něco dopatlaváš a nejseš si jistý tím úhlem se to řeší tak, že máš výškovku na dva plastové M3 šroubky se zapuštěnou hlavou a postupně dobrušuješ sedélko výškovky v kombinaci s posunem těžiště až to rozlétáš do stavu, že je výškovka v nule ( kormidlo VOP je přesně v ose se stabilizátorem VOP) pro let i hod a pro hod jsou křidélka cca 1,5mm nahoru.

_________________
Pokud cokoliv v této diskusi hodnotím, nebo se k něčemu vyjadřuji, je to jen má domněnka


Naposledy upravil JMalik dne stř 24.07.2013 15:41, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: F3K - úhel výškovky
PříspěvekNapsal: stř 24.07.2013 15:38 
Nováček serveru
Nováček serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 19.7.2009
Příspěvky: 38
Bydliště: Bratislava - Slovakia
Chalpci a v nule voci comu? ;)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: F3K - úhel výškovky
PříspěvekNapsal: stř 24.07.2013 15:42 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 16558
Borisp píše:
Chalpci a v nule voci comu? ;)

Upřesnil jsem ten minulý příspěvek o ten text v závorce.

_________________
Pokud cokoliv v této diskusi hodnotím, nebo se k něčemu vyjadřuji, je to jen má domněnka


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: F3K - úhel výškovky
PříspěvekNapsal: stř 24.07.2013 15:52 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 19.12.2010
Příspěvky: 291
Bydliště: Voděrady RK
JMalik píše:
U F3K konstrukcí kde něco dopatlaváš a nejseš si jistý tím úhlem se to řeší tak, že máš výškovku na dva plastové M3 šroubky se zapuštěnou hlavou a postupně dobrušuješ sedélko výškovky v kombinaci s posunem těžiště až to rozlétáš do stavu, že je výškovka v nule ( kormidlo VOP je přesně v ose se stabilizátorem VOP) pro let i hod a pro hod jsou křidélka cca 1,5mm nahoru.

Jenomže to už mám 2 proměnné - těžiště a úhel náběhu výškovky to už nebudu vědět s čím mám hýbat až to budu zalítávat.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: F3K - úhel výškovky
PříspěvekNapsal: stř 24.07.2013 16:28 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 16558
Salaman píše:
Jenomže to už mám 2 proměnné - těžiště a úhel náběhu výškovky to už nebudu vědět s čím mám hýbat až to budu zalítávat.


Jde to celkem snadno.
Dáš těžiště někam kam se tak odvážíš a lehce to hodíš s flaperonem v nule. Po dostoupání a srovnání do kluzu to vyladíš na optimální klouzání a pro následující hod vyklopíš už flaperon nahoru o cca 1,5 -2mm.
Hodíš to a budeš pozorovat, jestli to mizí v dálce těsně nad zemí, nebo to jde do lopingu.
Když to nebude stoupat, tak posuneš těžiště dopředu a zvětšíš úhel seřízení.
Když to půjde do lopingu, tak dáš těžiště dozadu a menší úhel seřízení.
Postupně budeš zvyšovat to maximum jak jsi schopný házet. Neházej naplno hned, zaryješ to buď před sebe, nebo za sebe po lopingu!
Ze začátku nebudeš brousit to sedlo výškovky, ale přetrimovávat výškovku, protože to nevyladíš za pět hodů a ubrousil by si to sedlo až na trup :wink: Brousit to začneš, až bude +- jasné co to přesně chce.
Měl by jsi to dostat do stavu, že to hodíš svým maximálním výkonem (technicky dobře provedený hod) a z horizontu jak to švihneš to přejde plynule do kolmého stoupání po vertikále. V kluzu by to mělo letět na maximálním výkonu (těžiště poměrně vzadu), ale tak, aby to bylo dobře řiditelné a nepoztrácel jsi zbytečně moc v mírné turbulenci.
Tohle je dost důležité a když si vezmeš moje Káčko, které mám tak seřízené, tak ti to poletí jinak, protože hážeš buď méně, nebo naopak razantněji. Zrovna tak já, když seřídím Káčko synovi, který nemá tu sílu a švih a vezmu si to po něm s jeho seřízením já, tak mi to půjde do lopingu.

_________________
Pokud cokoliv v této diskusi hodnotím, nebo se k něčemu vyjadřuji, je to jen má domněnka


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 10 ] 

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz