Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 113 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Progress - Composite Bross
PříspěvekNapsal: pát 06.10.2017 6:58 
Mazák
Mazák

Registrován: 15.2.2016
Příspěvky: 501
Bydliště: Frýdek-Místek
Je to opravdu moc hezké letadlo. Sleduji a tiše závidím. :wink:

Mohu se zeptat, na kolik tohle Káčko přijde?


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Progress - Composite Bross
PříspěvekNapsal: pát 06.10.2017 9:57 
Mazák
Mazák

Registrován: 13.5.2006
Příspěvky: 691
Bydliště: Zlín
Obrázky: 8
Odkaz na objednávací formulář jsem už dával, tady tedy ještě jednou https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIp ... w/viewform
Email kontakt je compositebross@gmail.com nebo telefon na Honzu Pejchara 606420999.

Doporučuji zavolat Honzovi, ten s Tebou vše rád probere.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Progress - Composite Bross
PříspěvekNapsal: pát 06.10.2017 17:01 
Mazák
Mazák

Registrován: 13.5.2006
Příspěvky: 691
Bydliště: Zlín
Obrázky: 8
Odpoledne jsem dodělal poslední drobnosti.

1. zavětrování křidélek, VOP a SOP. Používám na to klasickou průsvitnou kancelářskou pásku o šíře 10 mm. První pásku si lepidlem nahoru chytím na koncích ke stolu. Druhou pásku lepidlem dolů s přesahem cca 3 mm lepím na první. Následně seříznu podle pravítka na požadovanou šíři. Je potřeba si to natrénovat, aby páska byla napnut tak akorát. Jinak dělá varhánky.
2. dodělal jsem osazení trupu, kdy ve špici je na jedné straně magnetický vypínač, vedle toho na stojáka baterka a vedle ní je přijímač. Špice se tím vyplní takřka na 100%.
3. základ jsem napípal do vysílačky. O svém nastavení se rozepíšu později. Jako základ jsem použil to co dali kluci.
4. zalepil jsem krytky serv v křídle
5. dovážil éro na těžiště 64 mm ( střed doporučené hodnoty ) Aktuálně jsem na letové váze 261g.

U dalších ér už vím, kde ušetřím cca 8-10 g při použití stejného osazení.

Zítra zálet a ladění základního seřízení.


Přílohy:
IMG_2358[2].JPG
IMG_2358[2].JPG
[ 77.44 KiB | Zobrazeno 7135 krát ]

IMG_2359[2].JPG
IMG_2359[2].JPG
[ 70.73 KiB | Zobrazeno 7135 krát ]

IMG_2360[1].JPG
IMG_2360[1].JPG
[ 83.62 KiB | Zobrazeno 7135 krát ]

IMG_2362[1].JPG
IMG_2362[1].JPG
[ 64.88 KiB | Zobrazeno 7135 krát ]



Naposledy upravil makyk dne pát 06.10.2017 17:15, celkově upraveno 1
Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Progress - Composite Bross
PříspěvekNapsal: pát 06.10.2017 17:03 
Mazák
Mazák

Registrován: 13.5.2006
Příspěvky: 691
Bydliště: Zlín
Obrázky: 8
Na dalších fotkách je jak základní seřízení dle kluků. A jeden detail na kterém je vidět precizní práci, která je při výrobě odváděna.


Přílohy:
IMG_2363[1].JPG
IMG_2363[1].JPG
[ 89.28 KiB | Zobrazeno 7134 krát ]

IMG_2361[1].JPG
IMG_2361[1].JPG
[ 49.29 KiB | Zobrazeno 7134 krát ]

Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Progress - Composite Bross
PříspěvekNapsal: ned 08.10.2017 8:06 
Mazák
Mazák

Registrován: 13.5.2006
Příspěvky: 691
Bydliště: Zlín
Obrázky: 8
Pár informací ze včerejšího záletu. Základní nastavení jsem udělal dle kluků, viz předcházející foto. Těžiště mám 64 mm. Jediné co jsem hned udělal jinak tak jsou výchylky v letovém režimu termika na křidélkách. Jsem tak na 40% normálních výchylek.

Bodově pár věcí:

1. dive test - podle něj mi vychází těžiště moc vpředu ( potopím a éro moc rychle vybírá samo ) Tady mě čeká ještě velké zkoušení co mi bude vyhovovat.
2. diferenciace křidélek - dle doporučení je OK ( éro jemně klesá při střídavých výchylkách pravá levá )
3. mix butterfly - zvětšil jsem si potlačeno na VOP, protože jsem zvyklý spíš tahat
4. zatím mám použité letové režimy start, normál a termika. Ve startu je to pro mě první éro, na kterém mám VOP v nule a mám jen přizvednuté křidélka. Progress jde z ruky pěkně nahoru. Spíš musím v poslední 1/3 stoupání jemně tlačit. ( laborování s těžištěm tuto fázi bude ovlivňovat )
5. termika - pevná doporučená výchylka, éro pěkně drží ve vzduchu a přitom je příjemně pronikavé. Při kroužení a velkém přetažení se velmi rychle brchá s malou ztrátou výšky.
6. hody - neskutečně mi sedl dodávaný kolík a jeho nastavení vůči křídlu. Progress jde s ruky velmi pěkně a po celou dobu mám jistotu jeho polohy.
7. musím dovážit křídlo, bude to poprvé v životě, ale éro si to zaslouží. Teď je jemně vidět že jde v rovném letu za kolíkem.

Včera jsem odlítal cca 60 min. Závěr pro mě je, že kluci odvedli neskutečnou práci. Éro je dodáno s veškerými potřebnými věcmi na dokončení v provedení 1*. Tuhost celku je neskutečná. Zpracování se musí vidět, popisování jednotlivých částí by bylo na román. Preciznost při návrhu je dotažená do nejmenšího detailu. Stačí se podívat jak třeba sedí šroubky v křídle, nebo na přechody křídlo trup.

Po celou dobu co tady sepisuji stavbu mi v hlavě šla myšlenka, jak to napsat aby to nevypadalo, že jsem zaujatý a nic lepšího na trhu není. Kluci mě ale svou špičkovou prací do této role dostali. Jsem z jejich Progresse neskutečně nadšený. Pánové hluboká poklona.

Budu sem postupně dávat ještě detaily kolem seřízení.


Přílohy:
IMG_2368[1].JPG
IMG_2368[1].JPG
[ 158.27 KiB | Zobrazeno 7070 krát ]

Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Progress - Composite Bross
PříspěvekNapsal: ned 08.10.2017 9:16 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel

Registrován: 22.9.2008
Příspěvky: 71
Bydliště: Škrdlovice
Ahoj,
jsem rád, že Ti to Marceli sedlo. Pokusím se odpovědět na věci, které nyní seřizuješ.

1. Dive test - V podstatě podle tohoto testu neseřizuji žádné F3K letadlo. Prioritou je pro mě termika, kterou jsem schopen s daným modelem postřehnout a využít jí. To znamená, že stejný model, ale o jiné váze, bude mít těžiště jinde!
4. Letadlo v podstatě nepořebuje žádnou fázi preset (výrazně přitažená vop) pro start, aby stoupalo. Ještě si chci sám udělat nějaká měření, zda by nastavení presetu znamenalo velký přínos ve výšce. Osobně chvíli před dosáhnutím vrcholu stoupání jemně tlačím proto, abych nebyl nucen dělat velké potlačení a přechod do kluzu mi tak přijde plynulejší.
6. Dodávaný kolík je kapitola sama pro sebe. Prototypoval jsem ho asi měsíc, předcházelo vytisknutí několika tvarů na 3D tiskárně a následné formování nejlepšího. Na PC takový tvar nikdy člověk dokonale neodhadne. Nechtěli jsme ani v tomto případě kopírovat a šli si vlastní cestou.
7. Dovážení křídla, křídlo je z hlediska výztuh dělané symetricky. Dovážit je potřeba pouze váha kolíku. Pokud si před tím nedovažoval, bylo tu způsobené poddajnou tuhostí konstrukce, kdy se projevilo zkroucení modelu v hodu a potom model letěl pokaždé jinam. Tohle se opravdu nekroutí, proto to potom pilot pozná. Jsem rád, že jsi mi v podstatě jenom potvrdil to, co jsem si myslel.

Ať to lítá!!

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=AZS0qBGUFas


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Progress - Composite Bross
PříspěvekNapsal: ned 08.10.2017 10:05 
Mazák
Mazák

Registrován: 13.5.2006
Příspěvky: 691
Bydliště: Zlín
Obrázky: 8
Milane i já díky, potvrdil jsi mi některé pocity.

ad1, dive test je pro mě první vodítko, kde mám těžiště. Jemné dolaďování je přesně jak píšeš o pocitu. Termika je prioritní režim, na který bychom měli éra seřizovat. :-)

ad6, je to jen jedna z věcí, ke které jste tímto způsobem na éru přistoupili, je jich daleko víc. Smekám. :-)

ad7, u Progresse jsem si nenapípal můj dříve hojně používaný mix křidélka-směrovka. Až po MČR jsem pochopil, proč ty éra honím po nebi a nejsem schopen letět rovně. ( Anténa by mohl vykládat, kolikrát mě za to jebal ) Druhá věc je tuhost éra tady není co okecávat. Diskuze, která byla na MČR mi hodně dala směr, jak přistupovat k některým věcem v nastavení. Dovažování křídla je jeden z těch směrů

Pro ostatní prozradím, že kluci nespí na vavřínech a testují dál. Moc jsem zvědav na jejich poznatky a co posunou do výroby.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Progress - Composite Bross
PříspěvekNapsal: pon 09.10.2017 20:32 
Mazák
Mazák

Registrován: 13.5.2006
Příspěvky: 691
Bydliště: Zlín
Obrázky: 8
Tuto vychytávku jak přichytit kabinku bez izolepy jsem viděl u Milana. Stačí kousek smršťovačky a je konec upatlané kabinky od lepidla.


Přílohy:
BDDD7C8A-E893-413D-AC1E-1A2BAB07F341.jpeg
BDDD7C8A-E893-413D-AC1E-1A2BAB07F341.jpeg
[ 60.25 KiB | Zobrazeno 6988 krát ]

1348F298-8A92-4F88-8FFF-042A01E16C7F.jpeg
1348F298-8A92-4F88-8FFF-042A01E16C7F.jpeg
[ 45.13 KiB | Zobrazeno 6988 krát ]

Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Progress - Composite Bross
PříspěvekNapsal: pon 09.10.2017 23:16 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel

Registrován: 18.1.2014
Příspěvky: 65
Bydliště: Brno
Obrázky: 24
makyk píše:
Tuto vychytávku jak přichytit kabinku bez izolepy jsem viděl u Milana. Stačí kousek smršťovačky a je konec upatlané kabinky od lepidla.

Jsem se chtěl zeptat, jako držák kabinky vlepený uhlíkový drát 1mm (podélně) zevnitř kabinky nestačí? Jsou s tím nějaké negativní zkušenosti? Váhově mi to vychází +1,5g (i méně), tudíž podobně jako smršťovací fólie (obzvlášť ta na fotkách), a zdá se mi to aerodynamicky čistčí.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Progress - Composite Bross
PříspěvekNapsal: úte 10.10.2017 5:13 
Mazák
Mazák

Registrován: 13.5.2006
Příspěvky: 691
Bydliště: Zlín
Obrázky: 8
Určitě stačí. Mnou uvedena varianta je jedna z možností.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Progress - Composite Bross
PříspěvekNapsal: pát 20.10.2017 9:05 
Mazák
Mazák

Registrován: 13.5.2006
Příspěvky: 691
Bydliště: Zlín
Obrázky: 8
Čeká mě dějství druhé. Včera mi na stole přistál Progress číslo 2. Osazení zůstane stejné, jen vše posunu co nejvíce dopředu, abych nemusel dovažovat. Suchá váha veškerých komponentů je 243g. Jsem zvědav kolik bude letová. :-)


Přílohy:
IMG_2461[1].JPG
IMG_2461[1].JPG
[ 85.73 KiB | Zobrazeno 6579 krát ]

IMG_2462[1].JPG
IMG_2462[1].JPG
[ 74.94 KiB | Zobrazeno 6579 krát ]

IMG_2457[1].JPG
IMG_2457[1].JPG
[ 83.17 KiB | Zobrazeno 6579 krát ]

IMG_2458[1].JPG
IMG_2458[1].JPG
[ 58.6 KiB | Zobrazeno 6579 krát ]

Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Progress - Composite Bross
PříspěvekNapsal: ned 03.12.2017 18:51 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel

Registrován: 5.11.2012
Příspěvky: 89
Bydliště: Jičín
Blog: Zobrazit blog (2)
Dnes Progress v luftě.. jak říká Lomcovák "zima jak na motorce"


Přílohy:
Progress.jpeg
Progress.jpeg
[ 197.21 KiB | Zobrazeno 6250 krát ]

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Progress - Composite Bross
PříspěvekNapsal: pon 04.12.2017 7:20 
Mazák
Mazák

Registrován: 13.5.2006
Příspěvky: 691
Bydliště: Zlín
Obrázky: 8
Podařilo se po měsíci dokončit dějství druhé. :-) Letová váha vyšla 249 g. Zálet snad příští víkend.

Marcel


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Progress - Composite Bross
PříspěvekNapsal: pon 04.12.2017 13:25 
Administrátor serveru
Administrátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 24.4.2003
Příspěvky: 10762
Bydliště: Praha Hloubětín ČR
Obrázky: 266
Blog: Zobrazit blog (3)
makyk píše:
Odpoledne jsem dodělal poslední drobnosti.
1. zavětrování křidélek, VOP a SOP. Používám na to klasickou průsvitnou kancelářskou pásku o šíře 10 mm. První pásku si lepidlem nahoru chytím na koncích ke stolu. Druhou pásku lepidlem dolů s přesahem cca 3 mm

Je nějaký důvod používat dvě vrstvy?

Na F5D používám jednu. Přilepím izolepu vhodně seříznuté šířky (používám 3M Scotch Crystal, seříznuté na vrtačce na potřebnou šířku lámacím nožem). Pečlivě přihladím na křidélko. Nasypu trochu mikrobalonů a fouknu. Odhalená páska přestane lepit. Zasoukám do křídla.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Progress - Composite Bross
PříspěvekNapsal: pon 04.12.2017 16:59 
Mazák
Mazák

Registrován: 13.5.2006
Příspěvky: 691
Bydliště: Zlín
Obrázky: 8
TomasC píše:
Je nějaký důvod používat dvě vrstvy?

Na F5D používám jednu. Přilepím izolepu vhodně seříznuté šířky (používám 3M Scotch Crystal, seříznuté na vrtačce na potřebnou šířku lámacím nožem). Pečlivě přihladím na křidélko. Nasypu trochu mikrobalonů a fouknu. Odhalená páska přestane lepit. Zasoukám do křídla.


Nefungovala mi tato varianta vždy spolehlivě. Po čase se mi stávalo, že se mi zaprášená část mikrobalónami přilepila ke křidélku. Obvykle se to stalo za teplejšího letního počasí. U mnou uvedené varianty se to s pochopitelných důvodů nestane. Na druhou stranu je potřeba odchytat stejné napnutí izolep, aby nedocházelo ke krabacení. Někomu se může zdát že dvě izolepy proti sobě jsou moc silné. Proto jsem u některých viděl nahrazení izolepy třeba magnetofonovou páskou.

U F3K není prostor pro zasunutí pásky do křídla, díky umístění pomocného nosníku. ( myšleno u dutého křídla )

Marcel


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 113 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz