Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 11 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Laminátové křidlo
PříspěvekNapsal: pát 18.02.2005 21:57 
Nováček serveru
Nováček serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.8.2004
Příspěvky: 24
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm
Dobrý den :wink:
Jak postavit polysterenové křidlo potažené laminátem??? :!: Nebo čistě jenom skořepina z laminatu s jemným nosnikem?
Přemyšlím o křidle pro F3K, tedy velmi lehké a pevné.
Zatím jsem žadné křidlo nelaminoval.
Epoxid nedo priskiřice??? :!:
Tkaninu už mam vybranou.
Neznate nějaké finty? :!:


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pát 18.02.2005 22:21 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 15.2.2004
Příspěvky: 403
Bydliště: Nový Jičín
Na setkání modelářů v Kelči jsem viděl u kámoše ze Slovinska křído (takové jaké asi chceš udělat) a ten ho dělal následovně: udělal si výřezy (modrý styrodur) pak jádro vytáhl z výřezů a na ty natáhl frsh folii (taková ta na balení palet, nevím jak se jí říká správně :oops: ) jádro olaminoval a vrátil ho zpátky do výřezů a nechal schnou asi týden. No a křídlo bylo na světě ale jěště dodal že to určitě nebylo na prví pokus a chce to najít optimální množství pryskyřice, jak moc to zatížit atd. Povrch sice nebyl 100% hladký ale říkal že to nevadí no a lítalo to nádherně a dlouho.
:?: Epoxyd či pryskyřice :?: v laminování se používají buďto epoxydové pryskyřice nebo polyesterové pryskyřice samozrejmě plus příslušné tužidlo (tvrdidlo) V modelařině se nejvíce používá asi Epoxydová pryskyřice typ L (od různých výrobců, např Havel, 5M, RG)
Dobrou pomůckou pro začátek je katalog a manuál od firmy RG, zkus se mrknout na www.r-g.de


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pát 18.02.2005 22:54 
Nováček serveru
Nováček serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.8.2004
Příspěvky: 24
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm
Dík :wink:
ježe mě jde taky dost o povrch ,aby to mělo dobrý kluz, mělo by to byt házedlo.
Ale možna na povrch by to šlo udělat ,tak že bych vyřizl křidlo z polystytenu a laminoval bych do negativu po vyřezu, vyloženém tu folii ,co jsi doporučil a pak by mohl vyzniknout hladky povrch. Pryskiřice by neměla kam tect a vytuhla by bez latkového vzorku na povrchu.
Ale nevím jestli to je dobrý nápad. :roll:
S tou pryskyřici jsen myslel tak, že jsem slyšel že některé leptaji polystyren, :arrow: což není ono u polstyrenového křidla. :)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: sob 19.02.2005 14:48 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 15.2.2004
Příspěvky: 403
Bydliště: Nový Jičín
Jo já jsem to asi blbě popsal :oops: , ale ty jsi to pochopil správně s tím laminováním donegativů výřezů. Povrch byl, jak to napsat, no asi stejný rozdíl jako když model potáhneš papírem nebo fólií. Je to nejjednodušší řešení, no pokud chceš mít povrch jako zrcadlo tak se bez negativních forem asi neobejdeš, ale výroba je dosti pracná a náročná, a pokud neuděláš alespoň nějakou sérii tak se to ani nevyplatí. To je jednodušší si ho koupit hotové ušetříš spoustu času, peněz a nervů :)
S tím leptáním neměj obavy většina pryskyřic jej neleptá (alespoń ty co jsem s něma pracoval, LETOXIT a L) mimo laminování jsme je používali i jako lepidlo při olepování výřezů z polystyrénu dýhou nebo balsou.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: ned 20.02.2005 13:06 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 4.10.2003
Příspěvky: 305
Na laminováni je dobra L-285 a tuzidlo jake potrebujes (podel doby zpracovani). Dalsi moznost jak udelat formu je nejdriv si udelat na skle ten pudorys kridla ze skelne taknina, nechat vytvrdnout, bude to maximalne hladne(za pouziti separatoru nebo vosku na parkety) a pak to proste vakuovat na negativni formu a bude to mit nadherna povrch. takhle jsem videl delat F3J ale tam to sklo vakuval na pozitivni formu a vypadlo uz hotove kridlo. Jo a posledni vec Pokud neudelas tak 5 letadel, tak se na cenu hotoveho kompozitu stejne nedostanes, protoze trup si asi dost tezko udelas a stejne u toho stravis moc casu....


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: ned 20.02.2005 20:28 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 4.12.2004
Příspěvky: 192
Bydliště: Třebechovice pod Orebem
Mrkni na www.f3k.cz a raději si to kup nejsi schopen to vyrobit,věř mi


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: ned 20.02.2005 21:09 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 4.10.2003
Příspěvky: 305
Je schopen to vyrobit, 5000 za model je dost, ale pokud to bude delat sam, spocita si praci a material, tak ho to proste levenji nevyjde. Jediny rozdil je v tom, ze kdyz to stavis sam, tak ty penize do toho tecou postupne a zda se ze je to levnejsi, ale to je omyl.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: ned 20.02.2005 22:23 
Nováček serveru
Nováček serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.8.2004
Příspěvky: 24
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm
uznavám že vyroba negativů by byla asi přiliš pracná :oops: ,nakonec ně napadla ještě jedna možnost, vyřízl bych křidlo z polystyrenu přelaminoval bych ho skelnou tkaninou a na povrch bych nalaminoval vrstvu dederonu (prutažný jenom v jednom směru) ktery je velmi jemny a na povrch by byly jen jemne proužky (na šířku). :)
taky jsem zkoušel pár vzorku a zjistil jsem že jsou dost těžké, neni nějaká finta jak mít laminát lehčí??? :?:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte 22.02.2005 20:42 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 4.10.2003
Příspěvky: 305
Moznosti je nmoho,i to by slo, nebo udelat pozitivni formu, tu kitovat a pak formovaci pryskirici na negativni formy, ale krome balzoveho era nebo letadla z komponentu na volne modely to bude vzdy proste drahe, vim co mluvim....


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte 22.02.2005 21:17 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 4.12.2004
Příspěvky: 192
Bydliště: Třebechovice pod Orebem
Každý si myslí že je to od výrobce drahé a že je to hračka to vyrobit,s tím že ani neví jaký se k tomu používá lepidlo to bude docela legrace,to bude zmetků :-))) křídla olaminovává Hořejší tak mrkni na jeho stránky.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv 08.02.2007 23:11 
Nováček serveru
Nováček serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 19.3.2006
Příspěvky: 40
Bydliště: Vysoké Mýto
já už pracuju skoro 3 roky ve firmě kde se vyráběj lamináty a můžu říct, že kdo nikdy neviděl jak se laminuje, nebo sice viděl, ale nezná postup výroby forem, tak to pro něj bude docela problém, já jsem dělal pár forem na doplňky na svoje auto, třeba masku na š120, nebo jsem dělal i pár dílů na autobus, vždycky mě dali originál, podle toho jsem musel udělat formu a z té potom výrobek. Teď už to všechno znám, ale než jsem se to všechno naučil, tak jsem taky měl pár zmetků, třeba jak to správně naseparovat, aby to šlo od sebe odlepit atd. naštěstí ten materiál tolik nestojí když s tím člověk dělá v práci :D


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 11 ] 

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz