Switch to full style
RC házedla - kategorie, která má hodně blízko k "opravdovému" sportu.
Odeslat odpověď

Skromná recenzia F3Kčka "Bravo"

úte 05.06.2018 14:07

Plním sľub, ktorý som dal a touto kratučkou recenziou sa chcem s vami podeliť o postrehy zo stavby/lietania s F3K modelom Bravo od Iva Bratršovského. Bude to bez fotiek.

1. Dizajn - subjektívne ho hodnotím ako výborný, štíhle línie dávajú tušiť vysoký výkon. Predtým mi rukami prešli F3Kčka Thowt a Fenix. Toto je podľa mňa najkrajší kus z trojice.

2. Spracovanie - hodnotím ako výborné v danej cenovej kategórii. Mám tri postrehy: keď som ukladal servá do krídel, robil som to tak, že najskôr som spravil jedno krídlo a uloženie druhého serva som len zrkadlovo preniesol na druhé krídlo. Netušil som ale, že na tom druhom krídle je pri jeho koreni z vnútornej strany o niečo viac epoxidu a druhé servo tak narazilo na bariéru, ktorá sa nedala prekonať a musel som jeho uloženie posunúť od koreňa krídla smerom k jeho špičke. Sedlo pre tiahlo som už ale mal zrkadlovo zalepené podľa prvého krídla a tak vznikla komplikácia. Chápem, že pri výrobe modelu sa nedá všetko na sto percent ustrážiť a keby som prvé servo uložil o niečo ďalej a potom zrkadlovo spravil druhé servo, žiadna komplikácia by nenastala.
Druhý postreh je pevnosť trupu v mieste, kde sa naň napája smerovka. Keďže lokálne je tam trup zoslabený výrezom pre tiahlo výškovky, pri jednom lete a pristátí do vysokej trávy sa mi stalo, že to trup v danom mieste nevydržal a praskol. Opraviť to samozrejme šlo, no podobnú skúsenosť má aj Libor Kolman (viď jeho stránky) a tak na pevnosť v danom mieste si treba dať pozor.
Tretí postreh - môj trup má čiernou farbou nastriekanú špičku trupu /predpokladám, že zo sklotextilu kvôli možnosti umiestniť 2,4GHz antény prijímača v trupe/. Kabínku mám prichytenú silnou páskou a tak sa mi farba pri odliepaní olúpala. Pozor na to.

3. Stavba - kto už vybavoval F3Kčko elektronikou, nebude mať žiadne problémy, zdá sa síce, že miesta v trupe je menej /tenký prierez/, ale zmestilo sa tam všetko (prijímač Frsky 4 kanál, servá Dymond, 1S lipol batéria)

4. Lietanie - keďže som nemal súťažné ambície, nešiel som silou mocou po nízkej hmotnosti. A tak lietadlo nemám ani odvážené /ťažký hriech pri F3K viem:)/. Jeho letový prejav je ale výborný. Ak ho nastavíte na lenivca, odpustí chyby. Posunutím ťažiska dozadu sa jeho výkon samozrejme zvýši, spolu so zvýšeným nárokom na pilotáž.
Vyzdvihol by som dôležitosť správneho farebného prevedenia. Už sa mi stalo, že som v danom momente nedokázal určiť jednoznačnú polohu modelu na oblohe (panika, korekcia smeru, zistenie, že lietadlo je otočené inak, než mi vravel mozog, panika, ďalšia korekcia, všetko v poriadku). Odporúčam budúcim majiteľom, aby zvolili kontrastné farebné prevedenie (ľavá polovica krídla iná než pravá) a uľahčili si tak identifikáciu modelu vo vzduchu - tá čierna uhlíková farba je sexi, ale to vám viditeľnosť nezlepší.

Práve dnes som bol lietať, využil som typickú výhodu F3K (do jednej ruky model, do druhej vysielač, na oči okuliare, smer lúka). Lúka pokosená, naľavo slnko, napravo temné základne búrkových mrakov. Po pár hodoch vietor v jednom momente ustal a vzduch sa zmenil na med. Ani muchám sa nechcelo hýbať krídlami. Stačilo model hodiť a chytil som sa pod tým tmavým mrakom. Cca 5 minút krúženia a následné kvapky dažďa ma zahnali domov. Využil som typickú výhodu F3K (do jednej ruky model, do druhej vysielač, na oči okuliare tentokrát proti dažďu a nohy na plecia). Ale za ten spontánny let to stálo.

Veľa radosti z lietania praje,
Juraj

Re: Skromná recenzia F3Kčka "Bravo"

stř 06.06.2018 13:43

Ďalší káčkar v blízkosti môjho bydliska? To sa mi páči. Keby si potreboval s niečim poradiť, nastaviť, tak kludne píš môžeme ísť aj zalietať spolu napr na TN letisko. Bravo som mal aj ja a teraz ho má kamarát, tiež z TN.

Re: Skromná recenzia F3Kčka "Bravo"

pát 08.06.2018 7:13

Zdravím četl jsem si váší recenzi ohledně modelu zvažuji koupě takového modelu zajímalo by mě jak je to s pevností tohoto modelu .Zkušenější chytají model do ruky ale jako začátečník to bude chvilku trvat a když s tím budu přistávat do trávy kolik ten model vydrží nedoškrábe se.Určitě by jsem si dal udělat nějaké barevné křídla aby byl dobře vidět

Re: Skromná recenzia F3Kčka "Bravo"

pát 08.06.2018 12:32

PeePoTN píše:Ďalší káčkar v blízkosti môjho bydliska? To sa mi páči. Keby si potreboval s niečim poradiť, nastaviť, tak kludne píš môžeme ísť aj zalietať spolu napr na TN letisko. Bravo som mal aj ja a teraz ho má kamarát, tiež z TN.


Vďaka:) Ja behám po okolitých lúkach (momentálne sú čerstvo pokosené). Bývam na dedine, pri Ilave.

Re: Skromná recenzia F3Kčka "Bravo"

pát 08.06.2018 12:41

XL-kov píše:Zdravím četl jsem si váší recenzi ohledně modelu zvažuji koupě takového modelu zajímalo by mě jak je to s pevností tohoto modelu .Zkušenější chytají model do ruky ale jako začátečník to bude chvilku trvat a když s tím budu přistávat do trávy kolik ten model vydrží nedoškrábe se.Určitě by jsem si dal udělat nějaké barevné křídla aby byl dobře vidět


Pevnosti modelu by som sa vôbec nebál (okrem tej slabšej spomenutej koncovej časti trupu). Je to celouhlík, pevnosť je teda jasná a čakaná. Poškriabať sa poškriabe časom všetko, to by ste museli za každých okolností vedieť pristáť rovno do ruky.
Ako začiatočník by som sa z pohľadu lietania a prevádzky modelu vôbec nebál. Jediný problém môže byť, ak ste ozaj začiatočník aj v stavbe- Kčko nie je bublinkové polystyrénové lietadlo. Treba niečo vedieť o kompozitoch a práci s nimi, trup je úzky, treba sa vyhrať s uložením elektroniky. Ak máte kopec času a chuť osadiť Kčko sám, smelo do toho. Všetko je to len o tom, koľko peňazí chce do toho človek investovať, koľko času má na dokončenie a čo si od toho sľubuje. Bravo je krásne lietadlo, lieta veľmi dobre, spracované je pekne. Kúpou chybu nespravíte.

Re: Skromná recenzia F3Kčka "Bravo"

pát 08.06.2018 19:05

Dík za odpověd asi si ho taky přídím ,začatečník jsem ale s lětáním s modely F3k jinak modelařím přes třicet roku a nejraději stavím modely dle plánku tak doufám že doděláni tohoto modelu elektronikou nebude činit potíže. Jaké jste v modelu použil serva ,používáte nějaké nastavení ohledně startu a přistíní

Re: Skromná recenzia F3Kčka "Bravo"

pát 08.06.2018 19:18

XL-kov píše:Dík za odpověd asi si ho taky přídím ,začatečník jsem ale s lětáním s modely F3k jinak modelařím přes třicet roku a nejraději stavím modely dle plánku tak doufám že doděláni tohoto modelu elektronikou nebude činit potíže. Jaké jste v modelu použil serva ,používáte nějaké nastavení ohledně startu a přistíní


Takže rozhodne nie začiatočník:)
Servá úplná F3Klasika - Dymond D60 dva kusy a Dymond D47 dva kusy. Ja lietam Frsky- 4k prijímač a na jeden (!) lipol článok, no pozor, ak máte tento systém, niektoré Frsky prijímače neumožňujú takéto napájanie 1S.
čo sa týka nastavení, momentálne lietam s modelom surovo všetko v nule od narodenia, jedine výškovku som potlačil pri zalietaní. Takže s nastavením vám moc nepomôžem, no je možné, že Libor Kolman na jeho stránkach bude mať niečo o nastavení modelu, on tiež lieta Bravo.

Re: Skromná recenzia F3Kčka "Bravo"

úte 12.06.2018 19:17

Ahoj, po několika měsících jsem chtěl podívat, co je zde nového a vidím tvoji skromnou recenzi.
Děkuji Ti za ní, hezky sepsáno.
Jak píšeš o přebytku epoxidu ve středu křídla, díky kterému nedalo příliš pohybovat se servem při umisťování..
Je tam epoxidová zahuštěnka, která spojuje oba potahy křídle ve středu a je v ní vyvrtaná díra pro šroub. Občas se tam toho dá při slepování křídla moc, ale určitě ne tolik, že by se tam nevlezlo servo. Jak jsi popisoval, je potřeba si tam zkusit v první řadě servo umístit a pak teprve udělat průchodku do nosníku pro táhlo a podle toho servo zalepit.
Co se týče slabého místa trupu - na konci trubky před směrovkou, souhlasím. Asi tři lidi ho v těch místech nalomili. Z toho množství vyrobených modelů to není taková hrůza a všem se to přihodilo při neopatrném přistání. Od nového roku jsem tam začal přidávat při výrobě výztuhy. Pokud by chtěl někdo trubičku s užším průměrem pro vlepení, nastavení a opravu tohoto místa, pošlu. :)
Ještě ke kabince, mně se z ní ještě barvu nepodařilo sloupnout :D , ale jestli chceš pošlu Ti novou, řekni si jakou barvu chceš.

Jinak k modelu Bravo z pohledu výrobce.
Je to éro, které už létá nejen u nás, ale i v cizině dost dlouho. Cca od roku 2015 dostalo Bravo novou podobu dolnoplošníku z mé dílny. Tato koncepce se hodně osvědčila a funguje velmi dobře. Model má klidný letový projev, je velmi snadné ho seřídit, v jedničkové kvalitě má super povrch, design a disponuje vysokou pevností. Všechny verze křídla mají hlavní nosník v vysokopevnostního uhlíku, takže křídlo je tuhé jak na ohyb, tak na krut. Je sice duté, tzn. sendvičové konstrukce, ale díky AG profilům, které nejsou tak tenké jako jsou používány v dnešní době, ale pevnost je srovnatelná s dnešními top modely s plným jádrem. Pokud chce někdo ještě něco pevnějšího, vyrobím mu double-carbon, který je stejně lehký jako standartní verze, ale cca o 30% tužší.
Bravo ztrácí na výšce hodu oproti nejnovějším modelům. To už prostě díky pomalejším profilům nedožene. Já osobně jsem jej házel do 62-64m max. Standartně budete házet něco kolem 50m lepší vrhači i 60m. Na nejnovější modely tak ztrácí v průměru tak 10m. Toto ale vynahradí krásným kroužením, citlivostí na termiku a klidným letovým projevem.

Shrnul bych to zařazením Brava do střední kategorie pro super polétání za barákem, i první soutěže. Poměr cena/výkon/kvalita je velmi příznivý. Je to český výrobek z negativních forem, na který seženete případný náhradní díl. Je možné ho vyrobit v různých designech a barvách. Čekací doba je cca týden.

Všechny zdraví
Ivo

Re: Skromná recenzia F3Kčka "Bravo"

stř 13.06.2018 14:38

Ivo, vďaka za slová pochvaly. Tá farba sa odlúpla na samotnej gondole (nie kabínke, tam drží). Je to len kozmetická záležitosť a slovami filmovej klasiky "na funkci to nemá vliv".
Za seba môžem povedať, že subjektívne s Bravom dosahujem najvyššie výšky hodu - v porovnaní s predchádzajúcim Thowtom a Fenixom. A pokojné letové vlastnosti sa dnes potvrdili - bol som lietať, z tretieho hodu som dal desať minút pokojnej termiky, pristál som rovno do ruky (podotýkam, že sám seba stále hodnotím ako začiatočníka v F3K). A po chytení do ruky si vravím, že tak pekný let iba na tretí hod nejdem pokaziť, vypol som vysielač a šiel domov. Zajtra si to zopakujem, ak sa udrží počasie:)
Každopádne model moje lietanie "za barákom" plne uspokojuje. Káčko má výhodu okamžitej pripravenosti na let. A ak človek žije na dedine ako ja, stačí vybehnúť na niektorú z lúk a zápas s gravitáciou sa môže začať.
Ivo, keď postavíš Bravo II, a bude to krajšie a lepšie lietadlo, ozvem sa:)
Odeslat odpověď