Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 2 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Fireblade 2
PříspěvekNapsal: úte 14.08.2018 22:17 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 25.12.2009
Příspěvky: 309
Bydliště: LMK Chotěboř
Fireblade 2
Tomuto letadlu vděčím za moje poslední úspěchy, takže by bylo dobré se o zkušenosti s tímto klenotem F3K nebe podělit.
Házedlo vyrábí Jaroslav Grezsica, který už dříve prorazil na F3káčkový trh s modelem JJ Edge. Jarek je totiž bývalý autolakýrník a všichni zákazníci si zvykli na dokonalý povrch s bezvadným nástřikem.
Už Fireblade 1 mělo profily Zone V2 a tvar křídla přímo od designera profilu. Letadlo létalo tak skvěle, že ho i dnes do úplného bezvětří nadále používám.
Fireblade 2 má oproti první verzi mnoho změn. Trup je kompletně nový. Jeho chytrý a naprosto jednoduchý způsob ballastování přetrval. Avšak u trupu se zkrátil nos a prodloužil se dozadu. Letadlo nyní po odhodu nekmitne ocasem. Do kabiny lze umístit všechna čtyři serva. Já osobně tuto variantu nevyužívám a létám se servy pro flaperony v křídle. S novými materiály je trup ještě pevnější a lehčí než předchozí verze. Úplně poslední varianta FB2 má kozlík pro výškovku pod trupem. Při přitažené výškovce do hodu už klapku netahá pružina, ale silnější a přesnější servo. Proto jsem i na první variantě nepoužíval na výškovce pružinky, ale dvě lanka přes kladku.
Nejdokonalejší na letadlu je však křídlo. Tvar a profily zůstaly stejné, avšak stejné to není. FB1 byla vyráběna z klasických laminátových forem, které byly zhotoveny běžnou procedurou. Jenomže jak se brousí, leští a to několikrát jak na kopytu i formě, tak z toho je sice dokonalý povrch, ale o přesnosti u jaké se dnes házedla musí stavět, se nedá moc hovořit. Jarek šel u FB2 nekompromisní cestou. Nakoupil kvalitní dural a nechal si to na CNC zhotovit do co nejjemnějšího stavu, pak už povrch jen přeleštil. Výsledek je takový, že je celý profil oproti FB1 o téměř milimetr nižší a co nejvěrněji se shoduje s návrhem. S takto přesným křídlem je pak letový projev daleko lepší.
Křídlo už není duté, ale má v sobě jádro. Pro kvalitní povrch bez pomerančové kůry musí formy zahřívat nad 80°C. S tím mu nastal problém se separátory a barvami, které nejsou běžně na takovou teplotu použitelné. Navíc se forma při takové teplotě pořádně protáhne a karbonu uvnitř se moc nechce. Po těchto všech peripetiích má určitě jeden z nejkrásnějších povrchů, které jsou na modelech s jádrem k vidění. Zákazníci se pak ptají, jestli to je opravdu jádro, nebo jen sandwich.
Proto si myslím, že moderní házedla musejí mít pořádné kovové formy.
Pevnost křídla je rovněž unikátní. Chytře používá kombinace několika druhů vláken, aby křídlo zůstalo betonové, ale neprasklo v choulostivých místech. K tomu napomáhá i stojina. S novými materiály se vejde do hmotnosti křídla 100 g i se stojinou! Takže i „lehouše“ vyhodíte opravdu vysoko a něco snese.
A konečně letový projev. Takto hodné a dobře ukazující házedlo jsem ještě neměl. FB2 je krásně poslušný na vztlakové klapky. Umí létat s klapkami v rozsahu -2 mm až do +12 mm. To si asi dovedete představit, že dokáže zpomalit téměř jako A2 při kroužení v termice a naopak umí pořádně upalovat proti větru s přizdviženými klapkami. FB1 se dá tahat ještě o chloupek víc, ale pronikavost proti větru je o dost horší.
Svou kvalitou si dobilo trh i pódia v Japonsku, Americe i v Evropě. Všechny tyto vlastnosti mě tento rok vynesly 1. místo v družstvech a 3. místo celkově na Mistrovství Evropy F3K. V Eurocontest se zatím pohybuji na 2. místě a na Worldcupu jsem zatím na 1. místě. Létat celý rok na takto vysoké úrovni vyžaduje opravdu dokonalý a spolehlivý model. A já jsem ho našel.


Přílohy:
žlutý.jpg
žlutý.jpg
[ 56.72 KiB | Zobrazeno 3825 krát ]

Uložení serv 3.jpg
Uložení serv 3.jpg
[ 140.44 KiB | Zobrazeno 3825 krát ]

FB2 japan.jpg
FB2 japan.jpg
[ 183.94 KiB | Zobrazeno 3825 krát ]

3 místo jednotlivci b.jpg
3 místo jednotlivci b.jpg
[ 68.24 KiB | Zobrazeno 3825 krát ]


_________________
RCgliders.cz
Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Fireblade 2
PříspěvekNapsal: stř 15.08.2018 21:45 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 27.5.2017
Příspěvky: 14
Výborný příspěvek, gratuluju. Letu zdar. K.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 2 ] 

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz