Switch to full style
RC házedla - kategorie, která má hodně blízko k "opravdovému" sportu.
Odeslat odpověď

Nahore na zadech

sob 06.10.2018 16:33

Mam uz delší dobu MiMi DLG. Nedávno jsem ho oprasil a zasel na louku. Pri každém hodu (zatím bez otocky) mi to vždy skonci nahoře na zádech. Nez to otocim je polovina výšky v haji. Cim to? Pri hodu nemam na vysílačce žádné speciální nastaveni (třeba jinak nastavena vyskovka/smerovka). To uvadim pro případ pokud by tam nejake nastaveni byt melo. Dekuji.

Re: Nahore na zadech

sob 06.10.2018 17:45

křídélka mírně nahoru (1-2mm) opatrně přidávat...

Re: Nahore na zadech

sob 06.10.2018 19:09

Křidélka nemam :-).

Re: Nahore na zadech

sob 06.10.2018 20:55

Píšeš, že jsi to měl delší dobu "ve skladu", zkus zkontrolovat geometrii a seřízení.

Re: Nahore na zadech

sob 06.10.2018 21:20

Zkontroloval jsem vyvazeni (pricne a podélné), na louce jsem s tim párkrát hodil (normalne rovne) a dotrimoval, aby to letelo rovne a krasne to klouzalo. Nevím co bych mel zkontrolovat vice. Cele jsem to pred x lety stavěl sam jako da se říct první letadlo (mimo asi dvou nebo tri snad jeste na zakladce v kroužku). Vymenil jsem izolepu (závěsy), protože za tu dobu co to leželo to uz moc nedrzelo.

Re: Nahore na zadech

sob 06.10.2018 22:14

Vyvážení je jedna část kontroly, nemáš třeba zkroucený trup, ocasky, křídlo? Ono stačí málo, třeba se seschla výškovka, v relativně malé rychlosti kluzu to takový vliv mít nebude, ale při rychlém hodí se to projeví. Vzpomeň si na divetest (obdoba).
V normálním letu to klidně poletí třeba ve skluzu, čehož si nemusíš všimnout, ale při hodu to poletí zcela určitě podstatně rychleji.

Re: Nahore na zadech

ned 14.10.2018 15:52

Tak to asi budu muset poprosit někoho zkusenejsiho... Nenasel by se nekdo v okoli Loun? Dekuji

Edit1: Tak vyskovka je fakt trochu do vrtule (jde o milimetry). Vyměním ji a jeste zkontroluji zbytek. Dam vedet jak to dopadlo.

Edit2: Teď jsem si ještě uvědomil, že to asi i špatně hážu :-). Házím to tedy zatím bez otočky, ale dost pod úhlem (tak 45 st. to bude) v domění, aby to stoupalo... (výškovka v neutrální poloze). To by pak odpovídalo tomu, že to nahoře ztratí rychlost, jde do po křídle a na konec to skončí vzhůru nohama a začne to padat dolů a nezbyde nic jiného než to střemhlav otočit... A ono se to má házet jenom pod mírným úhlem (možná i rovně?) a nastavit mírně výškovku na stoupání (pár stupňů), že? Je fakt, že jsem to nikdy pořádně nestudoval, ale vypozoroval jsem to před pár dny z videí. Sice něco jsem o tom četl to ano, ale asi jsem to špatně pochopil. Sranda byla, když jsem to házel poprvé co jsem to postavil a výškovce jsem pořádně naložil... po hodu mě to obratem skoro trefilo do palice :-). Takže jsem nastavení výškovky při hodu asi zavrhl a tím jsem tomu pak už nevěnoval pozornost.

A nebo je to celé takto? Tzn. výškovku po cca vteřině odhodu srovnat?
viewtopic.php?f=19&t=83317

"V režimu hod je výškovka přitažená (například o 2 mm), aby model co nejrychleji po opuštění ruky přešel do svislého letu. Flaperony jsou u většiny modelů přizvednuté pro snížení odporu, tzv. do rychlosti . Výjimka je pouze u modelů určených do naprostého klidu, kde jsou v neutrálni pozici. Tento letový režim musí být spouštěný na mikrospínači umístěném na spodní straně vysílače. Tlačítko je držené po celou dobu otočky a po opuštění modelu z ruky se musí zhruba do 1s vypnout, jinak by letadlo udělalo přemet."

Re: Nahore na zadech

pát 19.10.2018 14:26

Objasni mi nekdo jak spravne na ten hod? Dekuji.

Re: Nahore na zadech

pát 19.10.2018 18:51

Pokud tam nejsou křidélka, tak jsou jenom dvě možnosti:

1. Nahoře včas potlačit.
2. Letový režim pro hod s mírně potlačenou výškovkou. Ale opravdu jen nepatrně, ať se z toho nestane lovec krtků.

Re: Nahore na zadech

sob 20.10.2018 11:53

Dekuji tak nejak jsem si to myslel, tedy ne pri položení prvního dotazu, ale toho posledního :-).
Odeslat odpověď