Pravidla fóra


Pokud bude tlachání ve Smetišti zcela mimo téma modelářství, případně ohrožující pověst modelářství, bude příspěvek/téma odstraněno.
Životnost vláken bude 31dní. Pokud se neobjeví nový příspěvek tak bude vlákno likvidováno.



Odeslat nové téma Toto téma je zamknuté. Nemůžete posílat nové příspěvky ani odpovídat na starší.  [ Příspěvků: 1554 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92 ... 104  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Elektromobil na dálnici
PříspěvekNapsal: úte 25.01.2022 12:03 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 20.6.2010
Příspěvky: 2313
OK2BUH píše:
Tak mi nejsou jasné ty provozní náklady 450 miliard Kč.

Vždyť jsem psal, aby sis přečetl článek. Je to tam popsané i s odkazy na zdroje.

OK2BUH píše:
Vždyť to bych zvládl provozovat sám. Jezdil bych tam na kole a panely kontroloval dronem. Autor se buď trochu upsal nebo něčemu nerozumíme. Proto se ptám zkušenějších.

To je jednoduché. My zkušenější víme, že pouhým ježděním na kole se profesionální elektrické zařízení udržovat v provozu nedá. Jsou potřeba i jinné lidské činnosti, než je sport. I ten dron poskytne jen základní údaje ke kontrole, ale obsluhu samotnou neprovádí. A jen tak mimochodem - ten "ekvivalent", o kterém jsem psal, by zabral plochu cca 6 x 3 km jen v panelech + obslužný prostor. Takže si klidně představ, že na téhle ploše máš například 1 000 řad panelů s obslužnou uličkou, každá řada 6 km dlouhá. Tohle na kole jenom objet představuje při běžné pracovní době cca 4 měsíce práce.

Ale pokud jsou tu mimo běžnou oblast chápání diskutujících náklady na provoz v měřítku velkých profi instalací, jako jsou zdroje dodávající v řádech GW, pak se tedy držme svého. Proti Tvé instalaci na střeše tedy postavme pro srovnání jaderný zdroj typu RTG - ty v odlehlých oblastech nebo například na družicích poskytují obdobný výkon pár kW a slouží zcela bez údržby po mnoho let. Takže i tady platí, že náklady na provoz jádra a fotovoltaiky jsou podobné :mrgreen:


Naposledy upravil FlyBear dne úte 25.01.2022 12:18, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Elektromobil na dálnici
PříspěvekNapsal: úte 25.01.2022 12:05 
Mazák
Mazák

Registrován: 16.1.2013
Příspěvky: 1171
OK2BUH píše:
Já mám výkon samozřejmě nesrovnatelně menší 4,5 kWp. Elektrárna 1 GWp bude odhadem velká tak 3x3 km. Tak mi nejsou jasné ty provozní náklady 450 miliard Kč. Vždyť to bych zvládl provozovat sám. Jezdil bych tam na kole a panely kontroloval dronem. Autor se buď trochu upsal nebo něčemu nerozumíme. Proto se ptám zkušenějších.

Jo, tak ty s těma tvýma 4.5kWp děláš levně :mrgreen: kompenzaci?
No, a ještě nějaké jiné levné :mrgreen: a vlhké sny by nebyly?
https://www.elcom.cz/produkt/kompenzato ... ovoltaiku/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Elektromobil na dálnici
PříspěvekNapsal: úte 25.01.2022 12:48 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 19.11.2013
Příspěvky: 3515
Bydliště: Olomouc, ČR
MPml píše:
Jo, tak ty s těma tvýma 4.5kWp děláš levně :mrgreen: kompenzaci?
No, a ještě nějaké jiné levné :mrgreen: a vlhké sny by nebyly?
https://www.elcom.cz/produkt/kompenzato ... ovoltaiku/

Co to prosím tě meleš s těmi zelenými ksichtíky? Jakou kompenzaci? Já jsem vysvětloval jak měnič přifázovaný na síť kompenzuje jalovinu. Já bych mohl kompenzovat jalovinu svého domu ale proč bych to dělal když domácnosti jalovinu neplatí? Mám to nastavené v nule. Samozřejmě tam musím mít nastavenou charakteristiku Q(U) aby to vyrábělo správné jalové skoky při změně zátěže jak to vyžaduje PPDS.
Pokud vím tak majitelé velkých FVE dostali nařízeno, že si musí nainstalovat na vlastní náklady ovládání jaloviny z dispečinku. Dispečer s tím může kompenzovat třeba fabriku na stejném vedení.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Elektromobil na dálnici
PříspěvekNapsal: úte 25.01.2022 18:40 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 19.11.2013
Příspěvky: 3515
Bydliště: Olomouc, ČR
FlyBear píše:
To je jednoduché. My zkušenější víme, že pouhým ježděním na kole se profesionální elektrické zařízení udržovat v provozu nedá. Jsou potřeba i jinné lidské činnosti, než je sport. I ten dron poskytne jen základní údaje ke kontrole, ale obsluhu samotnou neprovádí. A jen tak mimochodem - ten "ekvivalent", o kterém jsem psal, by zabral plochu cca 6 x 3 km jen v panelech + obslužný prostor. Takže si klidně představ, že na téhle ploše máš například 1 000 řad panelů s obslužnou uličkou, každá řada 6 km dlouhá. Tohle na kole jenom objet představuje při běžné pracovní době cca 4 měsíce práce.

Ale pokud jsou tu mimo běžnou oblast chápání diskutujících náklady na provoz v měřítku velkých profi instalací, jako jsou zdroje dodávající v řádech GW, pak se tedy držme svého. Proti Tvé instalaci na střeše tedy postavme pro srovnání jaderný zdroj typu RTG - ty v odlehlých oblastech nebo například na družicích poskytují obdobný výkon pár kW a slouží zcela bez údržby po mnoho let. Takže i tady platí, že náklady na provoz jádra a fotovoltaiky jsou podobné :mrgreen:

No vidíš, přesně toto jsem chtěl slyšet. Takže když ten 1 GW solárů rozdělíme lidem na 200 tisíc střech po 5 kWp tak budou provozní náklady nula a případné opravy si budou lidi hradit sami. Na dotacích to stát přijde na pouhých 30 miliard a těch 450 miliard provozních nákladů ušetříme. Ty miliardy na investici samozřejmě taky. Navíc ti lidi budou mít i baterky takže nebudou užírat ani v noci což by s tou velkou FVE nešlo. Pořád myslíte, že dotace jsou zlo? Akce "Stotisíc střech" už běží, jenom ty montážní firmy nestíhají, zájem je příliš velký.


Naposledy upravil OK2BUH dne úte 25.01.2022 21:00, celkově upraveno 2

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Elektromobil na dálnici
PříspěvekNapsal: úte 25.01.2022 18:56 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 1.2.2006
Příspěvky: 1206
Bydliště: Praha, Sobín
Obrázky: 3
A kolik se teprv ušetří, až jim občas doma ty baterky blafnou :-).

_________________
Símův axiom: Každý signál se zlepší, připojíme - li anténu


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Elektromobil na dálnici
PříspěvekNapsal: úte 25.01.2022 23:10 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 20.6.2010
Příspěvky: 2313
OK2BUH píše:
Takže když ten 1 GW solárů rozdělíme lidem na 200 tisíc střech po 5 kWp tak budou provozní náklady nula a případné opravy si budou lidi hradit sami.

Na pohled hezké, ale dobrá naivita. I když si tím těch 200 tisíc domácností na první pohled trochu pomůže, tak co s nimi budeme dělat ve dnech, kdy je zataženo, nebo třeba v zimě?
A kdo bude zásobovat energií průmysl? Nemocnice? Pekárny? Nebo dopravu?

Tobě samotnému bude nebo nebude stačit 5 kWp solár k pokrytí odběru domácnosti, nabíjení elektroauta a ještě aby zbylo na dobíjení baterií (nejlépe tedy tak, aby v nich bylo dost energie třeba na zimu)? A cenu baterií si započítal?

A proč vůbec blbnout se solárem, proč tedy neprosazujeme RTG do každého baráku :mrgreen:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Elektromobil na dálnici
PříspěvekNapsal: úte 25.01.2022 23:35 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9141
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
FlyBear píše:
Na pohled hezké, ale dobrá naivita...

...a o tom je celá zdejší debata. Tím nechci říct, že se máme na ochranu životního prostředí vykašlat. Otázkou je, zda nastavená cesta je opravdu ta jediná správná.

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Elektromobil na dálnici
PříspěvekNapsal: úte 25.01.2022 23:59 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 19.11.2013
Příspěvky: 3515
Bydliště: Olomouc, ČR
FlyBear píše:
Na pohled hezké, ale dobrá naivita. I když si tím těch 200 tisíc domácností na první pohled trochu pomůže, tak co s nimi budeme dělat ve dnech, kdy je zataženo, nebo třeba v zimě?
A kdo bude zásobovat energií průmysl? Nemocnice? Pekárny? Nebo dopravu?

Tobě samotnému bude nebo nebude stačit 5 kWp solár k pokrytí odběru domácnosti, nabíjení elektroauta a ještě aby zbylo na dobíjení baterií (nejlépe tedy tak, aby v nich bylo dost energie třeba na zimu)? A cenu baterií si započítal?

A proč vůbec blbnout se solárem, proč tedy neprosazujeme RTG do každého baráku :mrgreen:

Naivita která všude funguje už řadu let. Samozřejmě, že musí být záloha, nejlépe plynem. Ale ten plyn běží jen těch 30% času když nesvítí. Kdybych měl doma plynový kogenerátor tak mohu dráty k ČEZu ustřihnout. FVE+plyn je nejlevnější řešení i pro stát. Malý atom může být taky ale jen jako baseload. Jako záloha pro FVE se atom nehodí, nejde rychle regulovat. Když to ušetří 65% mě tak by to ušetřilo i státu. S větráky i 80%. Peněz i emisí. Naštěstí už to začínají všichni chápat ale máme 10 let zpoždění proti ostatním.
P.S. pro DAFa Tady nejde už jenom o ekologii ale o tvoje peníze. Zdražení elektřiny není zdaleka poslední. Když vidím za kolik teď nakupují obchodníci na další roky tak mi z toho není moc dobře. Nemusíš mít vlastní soláry, cenu ti budou snižovat ti ostatní. Atom je sice jistota ale cenu vám nesníží.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Elektromobil na dálnici
PříspěvekNapsal: stř 26.01.2022 8:55 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 26.5.2013
Příspěvky: 1538
Bydliště: Brno
OK2BUH píše:
Naivita která všude funguje už řadu let. Samozřejmě, že musí být záloha, nejlépe plynem. Ale ten plyn běží jen těch 30% času když nesvítí. Kdybych měl doma plynový kogenerátor tak mohu dráty k ČEZu ustřihnout. FVE+plyn je nejlevnější řešení i pro stát. Malý atom může být taky ale jen jako baseload. Jako záloha pro FVE se atom nehodí, nejde rychle regulovat. Když to ušetří 65% mě tak by to ušetřilo i státu. S větráky i 80%. Peněz i emisí. Naštěstí už to začínají všichni chápat ale máme 10 let zpoždění proti ostatním.
P.S. pro DAFa Tady nejde už jenom o ekologii ale o tvoje peníze. Zdražení elektřiny není zdaleka poslední. Když vidím za kolik teď nakupují obchodníci na další roky tak mi z toho není moc dobře. Nemusíš mít vlastní soláry, cenu ti budou snižovat ti ostatní. Atom je sice jistota ale cenu vám nesníží.


Záloha plynem, který kompletně dovážíme, a dodávky záleží nejen většinově na Rusku, ale i na EU, není zrovna ze strategického hlediska nejvhodnější. Ze strategického hlediska by se vždy mělo jednat o mix zdrojů, jejichž část dokážeme provozovat nezávisle na zahraničních dodávkách.

_________________
MC-20HOTT,DS-16,X10S,14SG,S-trino MkII,SpeedFire, Extra 102",MiniCorado,LOGO550SE,Goblin570


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Elektromobil na dálnici
PříspěvekNapsal: stř 26.01.2022 10:35 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 19.11.2013
Příspěvky: 3515
Bydliště: Olomouc, ČR
BoŠ píše:

Záloha plynem, který kompletně dovážíme, a dodávky záleží nejen většinově na Rusku, ale i na EU, není zrovna ze strategického hlediska nejvhodnější. Ze strategického hlediska by se vždy mělo jednat o mix zdrojů, jejichž část dokážeme provozovat nezávisle na zahraničních dodávkách.

Ano, to máš naprostou pravdu. Je potřeba mix zdrojů. Prioritně používat ty levné a drahé zapnout jenom v případě nutnosti. Jenomže my máme proti ostatním málo těch levných. Ale už se lidi probudili a začneme to dohánět. Pozdě ale přeci.
https://www.solarninovinky.cz/valdman-s ... -obrovsky/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Elektromobil na dálnici
PříspěvekNapsal: stř 26.01.2022 12:36 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9141
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
OK2BUH píše:
P.S. pro DAFa Tady nejde už jenom o ekologii ale o tvoje peníze. Zdražení elektřiny není zdaleka poslední. Když vidím za kolik teď nakupují obchodníci na další roky tak mi z toho není moc dobře. Nemusíš mít vlastní soláry, cenu ti budou snižovat ti ostatní. Atom je sice jistota ale cenu vám nesníží.

Toho dalšího zdražování se obávám také. Spirála se roztočila. Otázkou je, zda by se roztočila tak moc, kdyby se některé kroky neudělaly, resp. udělaly jinak. Obávám se, že se s vaničkou vylije i to pověstné dítě.

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Elektromobil na dálnici
PříspěvekNapsal: stř 26.01.2022 16:45 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.11.2005
Příspěvky: 7132
Bydliště: Vsetín
Pořídíme si všichni do sklepa Radioizotopový termoelektrický generátor a máme na desetiletí vystaráno :)


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Elektromobil na dálnici
PříspěvekNapsal: stř 26.01.2022 17:10 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 19.11.2013
Příspěvky: 3515
Bydliště: Olomouc, ČR
blesk píše:
Pořídíme si všichni do sklepa Radioizotopový termoelektrický generátor a máme na desetiletí vystaráno :)

Jestli někde objevíš levné plutonium tak dej vědět. 90 tisíc za gram se mi nechce dávat. :)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Elektromobil na dálnici
PříspěvekNapsal: stř 26.01.2022 17:15 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.11.2005
Příspěvky: 7132
Bydliště: Vsetín
OK2BUH píše:
Jestli někde objevíš levné plutonium tak dej vědět. 90 tisíc za gram se mi nechce dávat. :)


Když to rozpočítáš, tak to máš tisícovku na rok :D ale 1g asi stačit nebude... :D


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Elektromobil na dálnici
PříspěvekNapsal: stř 26.01.2022 17:52 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 19.11.2013
Příspěvky: 3515
Bydliště: Olomouc, ČR
blesk píše:

Když to rozpočítáš, tak to máš tisícovku na rok :D ale 1g asi stačit nebude... :D

Sonda co letí k Plutu má na palubě RTG s výkonem 6 kW, to by mi ke štěstí stačilo. Ale má tam 11 kg oxidu plutonia a na to bych asi neměl.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Toto téma je zamknuté. Nemůžete posílat nové příspěvky ani odpovídat na starší.  [ Příspěvků: 1554 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92 ... 104  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 19 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz