Pravidla fóra


Pokud bude tlachání ve Smetišti zcela mimo téma modelářství, případně ohrožující pověst modelářství, bude příspěvek/téma odstraněno.
Životnost vláken bude 31dní. Pokud se neobjeví nový příspěvek tak bude vlákno likvidováno.



Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 23 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Nejlepší zdroj světla
PříspěvekNapsal: ned 16.01.2022 16:37 
Mazák
Mazák

Registrován: 4.7.2012
Příspěvky: 2651
Bydliště: Havířov
Obrázky: 0
Podle mých zjištění tomu tak není jak píšete. 300W výbojka není jako 300W LED reflektor. Třeba LED reflektor asi 10-20W dokáže nahradit halogenku 150W. Myslím třeba ten přenosný reflektor. Ty větší reflektory s 500W halogenkou nahradí i 50W LED reflektor. V práci máme v podstatě jen LED reflektory. Menší kolem 70W svítí podobně jako ty malé asi 150W výbojky. Na velké hale máme LED reflektory myslím 100 nebo 150W a svítí to dost, podle mě zhruba jako výbojky 500W. Nebo třeba ty dnešní zářivkové světla z LED diod. Běžné zářivky 36W ve světle jsou 2, tedy asi 72W a světlo z LED má odhadem 20-35W a zdá se mi že to svítí mnohem více.

S tím odcházením LED světel je to i o výrobci. Pokud koupíte to nejlevnější na trhu a svítí vám to někde v hale minimálně 8 hodin v kuse, tak je jasné že to půjde po 2 letech kakat. Kupte něco s lepší značkou, nebo jak to napsat a cena se vám za chvíli vrátí.


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Nejlepší zdroj světla
PříspěvekNapsal: ned 16.01.2022 18:18 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10498
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
varok píše:
300W výbojka není jako 300W LED reflektor. Třeba LED reflektor asi 10-20W dokáže nahradit halogenku 150W. Myslím třeba ten přenosný reflektor. Ty větší reflektory s 500W halogenkou nahradí i 50W LED reflektor. V práci máme v podstatě jen LED reflektory. Menší kolem 70W svítí podobně jako ty malé asi 150W výbojky. Na velké hale máme LED reflektory myslím 100 nebo 150W a svítí to dost, podle mě zhruba jako výbojky 500W. Nebo třeba ty dnešní zářivkové světla z LED diod. Běžné zářivky 36W ve světle jsou 2, tedy asi 72W a světlo z LED má odhadem 20-35W a zdá se mi že to svítí mnohem více..


To jsou jen tvoje osobní dojmy. Co takhle luxmetr, z toho vypadnou hodnoty. Jenže je to stejně k prdu, pokud nemáš oba porovnávaný zdroje ve stejný vzdálenosti a neporovnáš svit přepínáním zdrojů a měřením. A i pak hodně záleží na směrový charakteristice porovnávaných svítidel.
Asi před 5 lety jsem měl možnost porovnat měřením 100W Osram Xenophot (videohalogen), 18W HIDku (metalhalidová výbojka) od Welsch Allyn a 20W LEDku COB, vše v ohnisku stejných parabol. Co si myslíš, že dosvítilo nejdál?


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nejlepší zdroj světla
PříspěvekNapsal: úte 18.01.2022 18:48 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 19.6.2010
Příspěvky: 2313
Nechci se zde srovnávat tady s radioaktivním uhlíkem (parafráze klasika :) ), ale takový BFU jdouce nakupovat "žárovky" do bytu, domu či dílny si s sebou zpravidla nejen nebere luxmetr, ale ani nijak jinak neporovnává nakupované zboží se speciálními videolampami jako třeba OSRAM XENOPHOT.

Není tomu zas tak dávno, kdy se prodávaly klasické, dnes již prakticky zakázané, žárovky. Jejich "velikost" ve smyslu "jak moc svítí" se mezi lidem běžně udávala ve watech, které byly na těch žárovkách uvedeny coby příkon.
Takže do lampičky na stole jsem dával "čtyřicítku", na chodbě byly ve stropních svítidlech "šedesátky" a někde v pokoji v lustru dokonce i "stovka". Při přechodu na EU povolené zdroje světla, především pak na současné LED, se výrobci tomuto naprosto vžitému zvyku přizpůsobili a nové "LED žárovky" i nadále označují stejnými čísly - takže BFU si může bez velkých problémů opět koupit tu svou "čtyřicítku" nebo "šedesátku" atd.

Akorát to číslo už neudává příkon LED zdroje, ale jen jakýsi marketingový "ekvivalent velikosti" k těm starým klasickým žárovkám.
Tím pádem dnešní LED "stovka" má podle typu a výrobce příkon plus minus 10 watů. Případná halogenka by byla někde mezi těmihle 10W a původními 100W.

Proto je potřeba si pro energitické porovnání dát pozor na to, jaký údaj se porovnává a porovnat opravdu příkony.
Stará "stovka" by tak klidně mohla mít eko štítek G- a nová LED A+.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nejlepší zdroj světla
PříspěvekNapsal: úte 18.01.2022 20:36 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie
Uživatelský avatar

Registrován: 14.11.2013
Příspěvky: 1386
Bydliště: Chocerady
Flybear: přečti si o čem je tu řeč.
Žádný marketingový tah ale naprosto reálné porovnání svítivosti vzhledem k příkonu. Oba dva údaje udané výrobci.
Taky se tu nikdo nebavil o žárovce ale o výbojce.

_________________
www.havelaircraft.cz
info@havelaircraft.cz
Facebook- Havelaircraft


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nejlepší zdroj světla
PříspěvekNapsal: úte 18.01.2022 20:56 
Administrátor serveru
Administrátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 24.4.2003
Příspěvky: 10764
Bydliště: Praha Hloubětín ČR
Obrázky: 266
Blog: Zobrazit blog (3)
To je samozřejmě pravda. Ale modelář dokáže udělat porovnání kolik lumenu dostane za kolik wattů.

Problém je spíš v tom, že na štítku je proti realitě těch lumenů nějak více, wattů nějak méně, driver nějak ruší rádio, nějak nesedí životnost, barva světla, atd... Štítek snese všechno. A tak nezbude měřit, než jen věřit.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nejlepší zdroj světla
PříspěvekNapsal: čtv 20.01.2022 10:11 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 16.11.2009
Příspěvky: 543
Bydliště: Blízko D1 exit 66
Já porovnávám kvalitu led světla podle toho jak se hřeje.
Správně dimenzované svítidlo má být vlažné (dle mého).
Cokoliv více znamená, že se šetřilo a pro dosažení stejných hodnot se prostě do méně ledek cpe více proudu.

Proto taky v akváriu mám třeba LED světla udělané z kombinace různých LED trubic (to kvůli možnosti ovlivnějí teploty světla) z číny a svítím na 60% výkonu přes čínský regulátor k akváriu. Rozdíl mezi 100% a 60% okem téměř nepoznám. Podle mě cokoliv nad 60% už moc světla nepřidalo, ale šlo to hlavně do tepla.
Svítí to každý den a po několika letech to nejeví známky degradace.

Kdežto, když jsem ty samé LED trubice připojil přímo na zdroj 12V, tak se to hřálo a po roce když jsem to porovnal s nepoužitou trubkou, tak to svítilo o poznání méně.

_________________
Lítám letadla a malé koptéry, občas přes FPV. Zatím jen bubliny.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nejlepší zdroj světla
PříspěvekNapsal: úte 25.01.2022 23:57 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 28.7.2004
Příspěvky: 1266
Bydliště: Škvorec
Celerone jak dopadl ten testík? Pár let používám pod vodou tu HIDku od WA, tak jestli je čas přezbrojit?

_________________
LMK Říčany
Graupner HoTT


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nejlepší zdroj světla
PříspěvekNapsal: čtv 27.01.2022 18:39 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10498
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
koko píše:
Celerone jak dopadl ten testík? Pár let používám pod vodou tu HIDku od WA, tak jestli je čas přezbrojit?

No hádej. :mrgreen: Co pod vodou dostříkne nejdál? Prozradím, že to souvisí s velikostí světelnýho zdroje v ohnisku. :wink:
A propo, co máš za WA-čko? Malou 10W nebo přepínatelnou 10/14W, provedení MR nebo "zkumavku" v parabole? A nebo máš velkou 18W? A výrobce, Halcyon, Trautenberg, nebo něco jinýho?


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 23 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: hary13 a 24 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz