Pravidla fóra


Pokud bude tlachání ve Smetišti zcela mimo téma modelářství, případně ohrožující pověst modelářství, bude příspěvek/téma odstraněno.
Životnost vláken bude 31dní. Pokud se neobjeví nový příspěvek tak bude vlákno likvidováno.



Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 169 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 12  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: pon 31.05.2021 9:13 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 19.9.2005
Příspěvky: 312
Bydliště: Brno, Velká Bíteš
chci se podělit o zkušenost z víkendu

Kousek za městem na louce, kde jsme se plácali s bublinkami, přišli dva asi 30-ti letí kluci, vytáhli tabletu a menší dron a že jdou na to. Tak jsme je šli pozdravit a prý to kluci mají nové z číny a jdou to vyzkoušet. Jeden ťapal na tabletu a navigoval druhého a hurá nad domy, že si natočí kde bydlí.. Když jsme je poslouchali, tak se nám svírali chodidla v pěst, protože se začli dohadovat jak je to daleko a prý to má dosah 1,5 km. Nedalo mě to a zeptal jsem se jestli mají vyzkoušené co se stane pak. To se uvidí a letěli dál... Pak se ozvalo krtečkovo jééé, byli mimo dosah, dron začal přistávat u někoho na zahradě. Uf tentokrát to dobře dopadlo...

O nějaké registraci a testu prý slyšeli v televizi, nic takového neměli a nepotřebovali, však to mají z číny...
A můžeš jim to říkat kolikrát chceš, ale je to marný, je to marný, je to marný. A tady se musím legislativy zastat, protože to je TEN důvod, proč se zavedla. Ještě je pořád plno lidí, kteří znají svoje práva, ale nějak nechtějí plnit svoje povinnosti.
Ne že by mě kdysi nenapadlo si taky natočit barák, ale ne při prvním letu. V dnešní době už bych se na to vyprdnul kvůli dobrým sousedským vztahům a navíc je to zakázané.

Tím se nechci dotknout tazatele. Ten ví a je modelář, registraci a piloťák si v nejbližší večer určitě udělá.
Tito kucí evidentně modeláři nebyli, ale třeba je tato zkušenost pohne taky správným směrem.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 
PříspěvekNapsal: pon 31.05.2021 9:42 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 28.9.2005
Příspěvky: 2388
Bydliště: Doma
no hlavne je to nazorna ukazka toho, jak legislativa funguje. kdo na to chce kaslat, tak na to bude kaslat. zabranila snad legislativa tomu, aby ti kluci pristali nekomu na zahrade?


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: pon 31.05.2021 10:09 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 8.3.2011
Příspěvky: 360
Bydliště: Praha 5 Smíchov
Obrázky: 4
sopta píše:
chci se podělit o zkušenost z víkendu

Kousek za městem na louce, kde jsme se plácali s bublinkami, přišli dva asi 30-ti letí kluci, vytáhli tabletu a menší dron a že jdou na to. Tak jsme je šli pozdravit a prý to kluci mají nové z číny a jdou to vyzkoušet. Jeden ťapal na tabletu a navigoval druhého a hurá nad domy, že si natočí kde bydlí.. Když jsme je poslouchali, tak se nám svírali chodidla v pěst, protože se začli dohadovat jak je to daleko a prý to má dosah 1,5 km. Nedalo mě to a zeptal jsem se jestli mají vyzkoušené co se stane pak. To se uvidí a letěli dál... Pak se ozvalo krtečkovo jééé, byli mimo dosah, dron začal přistávat u někoho na zahradě. Uf tentokrát to dobře dopadlo...

O nějaké registraci a testu prý slyšeli v televizi, nic takového neměli a nepotřebovali, však to mají z číny...
A můžeš jim to říkat kolikrát chceš, ale je to marný, je to marný, je to marný. A tady se musím legislativy zastat, protože to je TEN důvod, proč se zavedla. Ještě je pořád plno lidí, kteří znají svoje práva, ale nějak nechtějí plnit svoje povinnosti.
Ne že by mě kdysi nenapadlo si taky natočit barák, ale ne při prvním letu. V dnešní době už bych se na to vyprdnul kvůli dobrým sousedským vztahům a navíc je to zakázané.

Tím se nechci dotknout tazatele. Ten ví a je modelář, registraci a piloťák si v nejbližší večer určitě udělá.
Tito kucí evidentně modeláři nebyli, ale třeba je tato zkušenost pohne taky správným směrem.


Je to smutne, kdyz pak diky takovym prijedeme s kopterama (pro laiky dronama) na placek kde bezne modelari letaji tak jsme hned ti spatni. Nastesti az na jeden pripad jsme se vzdy domluvili a i radi predvedli co vsechno FPV obnasi. Legislativu dodrzujeme - zkousky a registraci mame vsichni, vzdy alespon jeden z nas dela pozorovatele (spottera) a hlida provoz jak ve vzduchu tak na zemi, litame v ramci dohledu, zadny longrange, jen takove freestyle placani se po okoli, pripadne trening mezi brankami na zavody.

_________________
Hacker Rapier; MPX FC,EG,ES; Phoenix 2k; RCF SBach 342XL
mikroheli a hromada kopter
FrSky Horus X10s


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: pon 31.05.2021 11:19 
Administrátor serveru
Administrátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 24.4.2003
Příspěvky: 10752
Bydliště: Praha Hloubětín ČR
Obrázky: 266
Blog: Zobrazit blog (3)
chorche píše:
Je to smutne, kdyz pak diky takovym prijedeme s kopterama (pro laiky dronama) na placek kde bezne modelari letaji tak jsme hned ti spatni. Nastesti az na jeden pripad jsme se vzdy domluvili.
Souhlasím a myslím, že v tomto komunita FPV komunikaci v minulosti poněkud podcenila.

chorche píše:
Legislativu dodrzujeme - zkousky a registraci mame vsichni, vzdy alespon jeden z nas dela pozorovatele (spottera) a hlida provoz jak ve vzduchu tak na zemi, litame v ramci dohledu.

Domnívám se, že je dost na hranici legislativy. V 2019/947. https://eur-lex.europa.eu/legal-content ... d1e32-60-1
PŘÍLOHA, ČÁST A, UAS.OPEN.060 Povinnosti dálkově řídícího pilota, 4)
Pro účely odst. 2 písm. b) může být dálkově řídícím pilotům nápomocen pozorovatel bezpilotních letadel nacházející se po jejich boku, který prostřednictvím nezprostředkovaného vizuálního pozorování bezpilotního letadla pomáhá dálkově řídícímu pilotu v bezpečném provádění letu.
Tedy pro každého pilota jeden pozorovatel.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: pon 31.05.2021 12:05 
Mazák
Mazák

Registrován: 15.8.2011
Příspěvky: 1591
Bydliště: Náchod-nedaleko
Taky mám docela zážitek z víkendu kdy přišel létat jeden dronista. Způsob jak létal a kde létal byl na ránu! Legislativu měl evidentně u zadní části těla a s jistotou můžu říct že kompletně ve všem....

_________________
Létám jak umím, ale hlavně pro radost z toho co dělám...


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 31.05.2021 14:36 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 8.3.2011
Příspěvky: 360
Bydliště: Praha 5 Smíchov
Obrázky: 4
TomasC píše:
Souhlasím a myslím, že v tomto komunita FPV komunikaci v minulosti poněkud podcenila.


Domnívám se, že je dost na hranici legislativy. V 2019/947. https://eur-lex.europa.eu/legal-content ... d1e32-60-1
PŘÍLOHA, ČÁST A, UAS.OPEN.060 Povinnosti dálkově řídícího pilota, 4)
Pro účely odst. 2 písm. b) může být dálkově řídícím pilotům nápomocen pozorovatel bezpilotních letadel nacházející se po jejich boku, který prostřednictvím nezprostředkovaného vizuálního pozorování bezpilotního letadla pomáhá dálkově řídícímu pilotu v bezpečném provádění letu.
Tedy pro každého pilota jeden pozorovatel.


Chapu ze je to na hrane, ale porad lepsi alespon jeden pozorovatel nez zadny. Vzdy se znazime domluvit s ostatnimi co letaji letadla na rozdeleni prostoru, aby jsme predesli vzajemne kolizi a minimalne jeden z nas pozoruje veskery provoz jak ve vzduchu ta na zemi a informuje ostatni.
Zatim to az na jeden zmineny pripad fungovalo a vetsinou prisli kolegove "letadylkari" omrknout techniku. Jelikoz vozim i druhe FPV bryle/monitor tak jsem je mohl i svezt, coz vcelku "prolomilo ledy". Rozhodne zvedavce nevyhanim a naopak rad vysvetlim a predvedu i kdyz u laiku opakuji stale ty same dotazy :D

_________________
Hacker Rapier; MPX FC,EG,ES; Phoenix 2k; RCF SBach 342XL
mikroheli a hromada kopter
FrSky Horus X10s


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: pon 31.05.2021 14:44 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 19.9.2005
Příspěvky: 312
Bydliště: Brno, Velká Bíteš
Proti copterám nic nemám, ale vadila mě ta ignorace rozumu. Ani nevím jestli to funguje a hrr s tím přes hory doly, domy, lidi..
Stejnou hloupost jde udělat i s letadlem. Když mě byť jen 250g hmoty spadne na hlavu ze 100m, tak budu mít "pokažený odpoledne".

Legislativa by měla naučit přemýšlet co bych dělat neměl / měl.

Samozřejmě kdo chce ignorovat, tak stejně bude, ale to je jako na silnici za volantem. 50km/hod je pro část lidí jen orientační minimální rychlost v obci.. a to prošli autoškolou :)


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: pon 31.05.2021 18:54 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 1.5.2003
Příspěvky: 7421
Obrázky: 1
Blog: Zobrazit blog (25)
Jen se opatrne zeptam.
Letate jeste furt pro radost, nebo uz to mate letani jen jako doplnek pro testy, prukazky, qrkody, spottery, atd?


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: pon 31.05.2021 19:29 
Mazák
Mazák

Registrován: 15.8.2011
Příspěvky: 1591
Bydliště: Náchod-nedaleko
graup15 píše:
Jen se opatrne zeptam.
Letate jeste furt pro radost, nebo uz to mate letani jen jako doplnek pro testy, prukazky, qrkody, spottery, atd?


Já stále pro radost. Ale občas se za tím vším táhne něco.... hmmm, přirovnal bych to třeba k divnýmu smradu!

_________________
Létám jak umím, ale hlavně pro radost z toho co dělám...


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 31.05.2021 19:51 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9091
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Kuba78 píše:
no hlavne je to nazorna ukazka toho, jak legislativa funguje. kdo na to chce kaslat, tak na to bude kaslat. zabranila snad legislativa tomu, aby ti kluci pristali nekomu na zahrade?

Zkus navrhnout lepší řešení. Bohužel tohle platí v celé historii lidstva, bez ohledu letopočet a na režim, který v daném místě vládne.

4 graup15, stále pro radost, nechal jsem si vytisknout v reklamce "espézetky" a nalepil na modely. Arch samolepek, formát A4, mě stál nějakých 55,-Kč a značek je na něm tolik, že je možná budu mít ještě v důchodu. Jediný rozdíl, že si budu muset sehnat obal na průkazku a dávat si větší pozor, abych jí měl s sebou na létání. O víkendu jsem si byl zalétat a žádný rozdíl jsem nepociťoval, furt stejné, jako loni (musel jsem přijet na letiště, odemknout bránu, sestavit model před letem atd.).

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: pon 31.05.2021 21:25 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Registrován: 18.8.2005
Příspěvky: 4941
Bydliště: Šternberk, ČR
Obrázky: 0
Já začal raději také pro radost (dokud to ušlapu) jezdit na kole.
Mohu jezdit sám, obrousím tím jako bonus i kousek sádla a hlavně mi do toho (zatím) nikdo nekecá. Ve sklepě je místa dost a modely a krámy k tomu, které tam už delší dobu leží, tam klidně mohou ležet i dál a někdo to pak vyhodí.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 01.06.2021 7:36 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 6.1.2012
Příspěvky: 3666
Bydliště: Řečkovice
Obrázky: 0
graup15 píše:
Jen se opatrne zeptam.
Letate jeste furt pro radost, nebo uz to mate letani jen jako doplnek pro testy, prukazky, qrkody, spottery, atd?

Vsadím se, že náhled do legislativy, složení zkoušky, vytištění průkazky a QR (klubové QR, jsem dokonce dostal s novou známkou - díky Tomáši! (TomasC) ) + nalepení na modely mi zabralo mnohem míň času, jak těm, co tu píší, jak budou rebelovat a žádné zkoušky či QR dělat nebudou. :)

Aršík QR (svých i klubových) a průkazku mám v peněžence. A když, tak obrázek průkazky se mi na rádiu ukazuje jako úvodní obrazovka.

Od té doby se o "TO" nestarám a dál lítám.

_________________
(šroubovák | kleště | měřák | pájka | drátky | poletuchy | 24ch volantovka)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: úte 01.06.2021 8:02 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 8.4.2020
Příspěvky: 296
Bydliště: Valašské Meziříčí
Nevím, proč se z toho dělá taková věda. Udělat online test přece není takový problém, třeba na druhý pokus, když to hodně zmastím. Polepit modely malými štítky nikomu neublíží, třeba na víčku od baterek. A výtisk průkazky jsem dal do vysílače do prázdně šachty pro externí modul, to abych jej nemohl zapomenout. Od té doby se mé lítání ničím neliší od toho loňského. Jen na rcmanii je spousta naprosto zbytečných článků o zvůli úřadů a občanské neposlušnosti. Přece si svůj oblíbený koníček nebudu kazit takovými malichernostmi. Je dobře, že nějaký trouba nemůže říct, že nevěděl, že nemůže svým modelem ... Na silnici máme taky nějaká pravidla a nikdo se jim tolik nediví.

Edit: jen oprava překlepu

_________________
Taranis QX7, Quattro, Wendy, Classic EP, Decathlon Super, Hotwing 1200, Z-50 ŠAD


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 01.06.2021 9:37 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9091
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Nemám QR kód, ale vyrobil jsem ve wordu štítek, na kterém je kód svazu, pod ním moje licence a vedle (malým písmem) číslo telefonu (není povinné). V reklamce mi to vytiskli na transparentní fólii (za 55,-Kč), ze které jen odstřihnu štítek a nalepím. Na fólii mám štítků asi 20 na větší modely (s větším písmem) a asi stejný počet menších na malé modely. Fakt hromada vyčerpávající dřiny. A stejně jako někteří zdejší kolegové, změnu jsem jinak nepocítil žádnou. Jediný rozdíl, že jako člen svazu jsem nemusel podstupovat individuální registraci. Ovšem protože se budou registrovat mí kluci z kroužku, tak si to vynahradím u nich.

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: úte 01.06.2021 16:48 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 4.8.2015
Příspěvky: 415
Bydliště: Královéhradecko
Obrázky: 24
Igor659 píše:
...
Je dobře, že nějaký trouba nemůže říct, že nevěděl, že nemůže svým modelem ... Na silnici máme taky nějaká pravidla a nikdo se jim tolik nediví.

Edit: jen oprava překlepu


Když už přirovnáváš letecký provoz k tomu silničnímu, tak nutit cyklisty na silnici, aby jezdili jen s řidičákem a měli na bicyklech SPZ, by byl stejný nesmysl, jako když se to samé chce teď po modelářích. A to cyklisté způsobí na silnicích daleko více nehod, než letečtí modeláři ve vzdušném provozu. Když chce někdo létat třeba s ULL, tak ať si ty papíry zařídí, tak jako řidič, když chce jezdit na silnici s automobilem. Samozřejmě že cyklista i modelář by měli vědět, jak se při své činnosti chovat, na to ale cyklista nepotřebuje žádný papíry a stejně tak by je neměl potřebovat ani modelář.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 169 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 12  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Kuta33 a 12 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz