Pravidla fóra


Pokud bude tlachání ve Smetišti zcela mimo téma modelářství, případně ohrožující pověst modelářství, bude příspěvek/téma odstraněno.
Životnost vláken bude 31dní. Pokud se neobjeví nový příspěvek tak bude vlákno likvidováno.



Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 6 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Kytarová škola
PříspěvekNapsal: stř 24.01.2018 10:10 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.4.2011
Příspěvky: 3159
Bydliště: Praha Letňany
Někdy na přelomu 70.-80. let vycházel na pokračování v tehdejším časopise Pionýr seriál-škola hry na kytaru, který napsal Pavel Vrba, jmenovalo se to "Na kytaru rychle i pomalu pro Álu". Tehdy se mi to jako děcku na prahu puberty líbilo-byl to příběh a do něj byly nenásilně vložené kytarové lekce. Jelikož jsem ale nikdy na kytaru nehrál, tak jsem to věnoval kamarádovi, začínajícímu kytaristovi. No a teď se moje dcera začala učit na kytaru coby samouk a mne napadlo, že podle téhle školy-příběhu, by jí to mohlo ještě víc bavit, takže jsem se začal pídit na internetu, po antikvariátech a tak, jestli na to dílko Pavla Vrby někde nenarazím. Nikde nic a tak mi napadlo, že se zeptám tady, protože občas se někdo zmíní, že na kytaru hraje. Takže-nemáte náhodou někdo tuhle Vrbovu kytarovou školu ve svém archivu a byl by jste případně ochotný jí okopírovat nebo zapůjčit k okopírování? Náklady bych samozřejmě uhradil.

_________________
Wind Dragon slow 2,4 GHz byl první...


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Kytarová škola
PříspěvekNapsal: stř 24.01.2018 19:10 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 1.5.2008
Příspěvky: 12832
Bydliště: praha 5
možná by jsi uspěl v každé prodejně hudebnin, já hrával jako dítě na zobcovou flétnu--před 40 ceti lety a i dnes když jdu do hudebnin, tak tam mají tu samou brožuru podle který jsem hrával já.

jinak dnes jsou i jiné možnosti,
https://www.muziker.cz/zivix-jamstik-plus-smart-guitar

osobně bych ale doporučil spíš výuku v hudebce , alespon nějakou dobu a přijmout už vymyšlené základy, třeba jak držet ruku a hlavně nauku--povědomí o notách, to se opravdu hodí, když není potřeba si vše pamatovat, ale stačí umět číst z notového sešitu, navíc dnes když se bavíš o nějakém hraní s nějakým muzikantem, už se opravdu dožaduje alespon základu v notovém partu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kytarová škola
PříspěvekNapsal: stř 24.01.2018 19:19 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.4.2011
Příspěvky: 3159
Bydliště: Praha Letňany
Já mám pocit, že to vůbec jako ucelená kniha nevyšlo, jen jako ten seriál v časopisu, ale díky za tip, příležitostně se v nějakých hudebninách stavím. Hudebka by určitě byla nejlepší cesta, ale v tuhle chvíli asi nereálná-dcera je prvním rokem na gymplu, chodí na tancování a už takhle toho má tolik, že ještě pravidelně jezdit do hudebky... To by asi nedala. Pokud by "pocítila" potřebu hudební nauky, tak to bychom asi zajistili z "domácích zdrojů", žena je profesionální muzikantka

_________________
Wind Dragon slow 2,4 GHz byl první...


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kytarová škola
PříspěvekNapsal: ned 11.03.2018 22:39 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 1.5.2008
Příspěvky: 12832
Bydliště: praha 5
kope píše:
Hudebka by určitě byla nejlepší cesta, ale v tuhle chvíli asi nereálná-dcera je prvním rokem na gymplu, chodí na tancování a už takhle toho má tolik, že ještě pravidelně jezdit do hudebky... To by asi nedala.


sice je to určené pro elektrické kytary, ale princip obsluhy hmatníku je stejný i u akustické kytary.

https://www.youtube.com/watch?v=ukltTzsrnL0&t=40s


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kytarová škola
PříspěvekNapsal: ned 11.03.2018 22:48 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.4.2011
Příspěvky: 3159
Bydliště: Praha Letňany
Je, to je dobrý, to holce přepošlu, díky.

_________________
Wind Dragon slow 2,4 GHz byl první...


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kytarová škola
PříspěvekNapsal: úte 13.03.2018 5:02 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 1.5.2008
Příspěvky: 12832
Bydliště: praha 5
kope píše:
Je, to je dobrý, to holce přepošlu, díky.


joo, má ty videa alespon podle mého udělané velice dobře .

co ještě holce porad, at si koupí---pokud ji nemá klipsovou ladičku ---já mám tady tu a jsem s ní spokojený

https://www.muziker.cz/cherub-wst-630c

tu at má pořád na kytaře---aktivuje se automaticky a pokud přestane hrát, po nějaké chvíli se vypne

je to dobrý z toho duvodu, že vidí---když brnkne na nějakou samostatnou strunu na nějakém pražci--jaký je tam ton, což jí jednou---až si zapamatuje alespon někde poruznu na hmatníku kde je na kterých strunách určitý ton hodně usnadní řešit problém, když se při hraní omylem ztratí---často se to stává, když omylem zmáčkneš falešnej ton, čímž se pak uplně rozsype nějaká naučená fráze---pokud pak neví, že fráze této skladby je třeba C__D__G těžko pak hledá, kde po chybě plynule pokračovat.

v jednom díle těch videonávodu to taky zminuje, že mu to jednou poradil nějaký basák.

jinak ještě jedna moje rada ohledně ladění, netvrdím, že jinak to být nemuže, nic méně za mě--zvlášt vuči foukacím harmonikám mi to vychází být nepatrně podladěný---aby na střed 440hz ukázala ladička pouze v kmitu struny--nikdy nesmí překmitnout do plusu.

během hraní se struny po čase trošku rozladí a je třeba je znovu doladit--hodně pomáhá trošku máznout první pražec--klidně krémem na ruce--prostě něčím máznout, aby na strunách při manipulaci s kolíky ladění nejdřív nevzniklo napětí mezi kolíkem a prvním pražcem a teprve po větším napnutí to naopak nepřeskočilo kuli tření nad ladění.
pokud je kytara naladěná a během hraní se trošku nějaký struny rozjedou---je třeba je opět doladit, stačí u strun, který jsou trošku nad---nepatrně otočit kolík dolu, u strun, který jsou pod--nepatrně kolík přitáhnout--ono se na ladičce žádná změna neukáže, ale při dalšim hraní to přeladění automaticky přeskočí v tom rozdílném napětí na prvním pražci mezi --kolíky--první pražec---první pražec--kobylka--bud za přitaženým, nebo povoleným knoflíkem.
nepatrně znamená, že to v převodu mechaniky jen trochu cvakne, bud nahoru, nebo dolu, podle potřeby.

ještě něco ke koupi a výběru akustické kytary, kde kobylka neumožnuje doladění oktáv jako u elektrické kytary--opět stačí ladička a zkusit si spodní struny--e--h--g--po naladění by měly hrát
přijatelně--zásadně neujetě naladěně i na oktávě--12 tý pražec, uplně přesně to sedět určitě nebude, ale nemělo by to být opravdu zásadně mimo---při samostatném hraní je to pokud to opravdu není extrém zkousnutelný, ale pokud by proti té odchylce hrál jiný nástroj , tak je to opravdu slyšitelné, že je to uplně mimo ladění---klasický extrémní příklad, když občas někdo někde u ohníčku donekonečna ladí nějakou starou kytaru, která z principu naladit prostě vubec nejde a nikdy nešla, bo je to takový šunt, že ladění se změní, ledva zmáčkne jakoukoli strunu i dole na hmatníku.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 6 ] 

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 27 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz