Pravidla fóra


Pokud bude tlachání ve Smetišti zcela mimo téma modelářství, případně ohrožující pověst modelářství, bude příspěvek/téma odstraněno.
Životnost vláken bude 31dní. Pokud se neobjeví nový příspěvek tak bude vlákno likvidováno.



Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 51 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: topení peletami
PříspěvekNapsal: čtv 25.01.2018 18:37 
Mazák
Mazák

Registrován: 23.1.2012
Příspěvky: 730
Není tu někdo kdo má praktickou zkušenost s topení peletkami. Zajímala by mě spotřeba za rok , skladování pelet , údržba kotle . Zatím topím zateplený barák cca 130m uhelným Dakonem 20kw / předimenzovaný/ . Manželka si ale sama zatopí pouze v krbovkách , spotřebu uhlí mám cca 35q za rok a 4m dřeva takže cca 17000kč .
Plyn u nás není a nebude a už bych chtěl přijít domů a mít teplo hned.
Děkuji za Váš čas.
Martin


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: topení peletami
PříspěvekNapsal: čtv 25.01.2018 19:55 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 18.10.2014
Příspěvky: 131
Bydliště: Brno-venkov
Obrázky: 4
Ahoj, odkud jsi, je to na delší povídání. Máme Kadriu, 3 sezónu, před tím 25 let Slokov na uhlí. Nesrovnatelný

_________________
Graupner MC-20, Filip 600 V, EDGE 540 Great Planes, Z-37 Čmelák, Z-50


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: topení peletami
PříspěvekNapsal: čtv 25.01.2018 20:01 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 6.12.2003
Příspěvky: 910
Bydliště: stud. zbys.
měli jsme to na firmě a spotreba strasna a to tam byla rekuperace
kamarad z prace presel z peletek na uhli
zeptam se na rozdil zitra

Jamam barak 120m a mam tepelne cerpadlo a asi 10- 12Tkc za topeni/elektrina 1,8kc/
v krbu jsem netopil jeto otrava a bordel


Naposledy upravil SKAY dne čtv 25.01.2018 20:10, celkově upraveno 2

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: topení peletami
PříspěvekNapsal: čtv 25.01.2018 20:05 
Mazák
Mazák

Registrován: 23.1.2012
Příspěvky: 730
Jsem z Liberce , t j topení cca 1/2 roku aspon v krbovkách.
O tepelnýn čerpadle ani neuvažuju , soused manažer už má 2 a pořád vozí dřevo do krbu.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: topení peletami
PříspěvekNapsal: čtv 25.01.2018 20:21 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.7.2009
Příspěvky: 1340
Bydliště: Sviadnov (Frýdek-Místek)
Topím v rodinném domku (řádovka, 2 obytná patra po cca 100m2 + 1 sklep/garáž cca 100m2) od roku 2006.
Kotel Licotherm AM24. Loni protopeno 4170 kg, topím do ústředního topení a v zimě na vodu.

Za ty roky si nemohu moc stěžovat, nicméně záleží proti čemu bych měl porovnávat. Kdybych měl předtím plyn/elektřinu, tak je to nehorázně obtěžující, musím jít dvakrát za týden do sklepa přiložit, jednou za rok přivézt peletky a navíc 3-4 za sezónu kotel vyčistit a vynést popel. Kdybych měl předtím uhlí, je to neskutečně bezpracné - musím jen dvakrát za týden do sklepa přiložit, jednou za rok mi stačí přivézt peletky a kotel stačí vyčistit 3-4 za sezónu.

V každém případě konstrukce (aspoň) mého kotle je celkem jednoduchá, je to tiché. Donedávna to oficiálně nevyžadovalo revize. Jde topit i něčím jiným než peletkami (např. rozbitým letadlem :( ), je to nouzovka, ale jde to.

Nejdůležitější je peletky skladovat někde, kde je sucho - pokud se tohle nedá splnit

Tepelné čerpadlo se mi principem líbí, ale nejsem si jistý návratností investice (několik příběhů z okolí, kdy čerpadlo ani 10 let nevydrželo), je relativně hlučné a je to bivalentní zdroj = vyžaduje náhradní topení v záloze např. krb.

_________________
-


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: topení peletami
PříspěvekNapsal: čtv 25.01.2018 20:26 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 18.10.2014
Příspěvky: 131
Bydliště: Brno-venkov
Obrázky: 4
Tak já to rozvedu dle mé zkušenosti.
Máme dvou-generační, dvou-patrovej rod. domek, kde topíme i v suterénu (garáž, dílna, posilka a dva "sklady), obytná plocha nějakých 160 m2, čtyři dospělí, 3 letej prcek. Domek je cca 28 let starý, klasická voština cihla, kvalitní okna a dveře. Před peletkama ú.t. uhlí, teplá užitková voda elektřina bojler 125 l, roční náklady cca 35-40 tis. korun a mraky práce s topením.
S peletkama kotel Kadria na dotace Zelená úsporám jsme zrušily i ten el. bojler a daly jsme výměník napojenej na ten kotel o obsahu 185 litrů. Náklady vychází o cca 15% levněji za rok. Dvakrát za rok dvě palety kvalitních pelet po 64 15kg pytlech, dvakrát za týden v topné sezoně, mimo jednou za týden nasypu 50 litrovej zásobník a jednou za cca 3-4 týdny vyberu půl kybla popela. To je vše. Zkušenost moje osobní je fantastická, žádnej bordel z uhlí, strach z plynu, atd. a přes kotelnu můžu projít i v civilu beze strachu, že se zamažu.

_________________
Graupner MC-20, Filip 600 V, EDGE 540 Great Planes, Z-37 Čmelák, Z-50


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: topení peletami
PříspěvekNapsal: čtv 25.01.2018 20:53 
Mazák
Mazák

Registrován: 23.1.2012
Příspěvky: 730
Na skladování pelet ve u mě sklepě je asi vlhko, barák z 30 let. Uhlí to nevadí ale pelety by asi brali vlhkost i když už jsem viděl skladovat pelety v pytlích venku přikryté jen plachtou.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: topení peletami
PříspěvekNapsal: čtv 25.01.2018 21:54 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 3.7.2010
Příspěvky: 106
Bydliště: Náchod
Ještě taky napište to nejdůležitější, kolik stupňů máte doma. Někomu stačí "topit" na 19, a někomu je zima při 23. A to je sakra rozdíl ve spotřebě jakékoli energie.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: topení peletami
PříspěvekNapsal: čtv 25.01.2018 22:28 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 6.12.2003
Příspěvky: 910
Bydliště: stud. zbys.
22 C
navratnost u domku do 150 m je nula jen tedka clovek nemusi skoro nic platit

peletky je nutne skladovat v suchu
kamarad mel obrovsky zasobnik aten to podaval do zasobniku u kotle takze jen vynasel popel


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: topení peletami
PříspěvekNapsal: čtv 25.01.2018 23:39 
Mazák
Mazák

Registrován: 22.1.2016
Příspěvky: 758
Bydliště: Brno-Maloměřice
Je dobré porovnat výhřevnost peletek a výhřevnost palivového dřeva a porovnat cenu za tunu dřeva a peletek.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: topení peletami
PříspěvekNapsal: čtv 25.01.2018 23:55 
Mazák
Mazák

Registrován: 11.9.2011
Příspěvky: 1732
Bydliště: ČR ,Slapy nad Vltavou
3+1, podsklepené, neizolované staré zdi. Spotřeba cca 4 t peletek, pytle po 15 kg.
O trochu dražší než hnědé uhlí, ale jsem spokojený, čisto a pohodlné skládání po pytlích.
Spokojenost


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: topení peletami
PříspěvekNapsal: pát 26.01.2018 0:51 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10498
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
pilot škaloud píše:
Ještě taky napište to nejdůležitější, kolik stupňů máte doma. Někomu stačí "topit" na 19, a někomu je zima při 23. A to je sakra rozdíl ve spotřebě jakékoli energie.

Ty 4 stupně rozdílu je cca 24% energie.

K tý životnosti tepelnejch čerpadel. Mám PZP vzduch-voda z roku 1994. Topí až do -24 st. C. Za poslední 4 roky jsem bivalenci nemusel zapnout ani jednou. Za topnou sezónu natočím kompresorem cca 850 - 950 motohodin. Příkon je 4,2KW, takže roční spotřeba cca 4000 KWh. Topnej faktor 3,2 při 0 st. venkovní. Doufám, že pojede ještě hóódně dlouho. Pochybuju, že něco vyráběnýho v součastnosti vydrží v chodu skoro čtvrt století. :wink:


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: topení peletami
PříspěvekNapsal: pát 26.01.2018 6:04 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.7.2009
Příspěvky: 1340
Bydliště: Sviadnov (Frýdek-Místek)
Topíme na cca 22 stupňů, nicméně jsme opustili klasický termostat a přešli k ekvitermní regulaci plus hlavice na radiátorech. Takže nemáme ultrapřesnou teplotu v jedné místnosti, ale přibližně nastavenou teplotu ve všech místnostech a voda proudí celý den. Nicméně tohle už s peletami až tak nesouvisí - čím více bude stavba domu a využívání pokojů heterogenní (např. žena s dětma většinu dne v obývákokuchyni, kde je čidlo termostatu), tím hůř na tom bude klasická regulace termostatem.

U mého kotle (běží pořád, jen přechází do útlumu) to nedává smysl, ale pokud by byl kotel se samozapalováním a místo na akumulačku, bylo by to zajímavé propojit - kotel by vždy pak jel na maximum výkonu v optimálním režimu.

_________________
-


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: topení peletami
PříspěvekNapsal: pát 26.01.2018 6:18 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.7.2009
Příspěvky: 1340
Bydliště: Sviadnov (Frýdek-Místek)
Celeron píše:
K tý životnosti tepelnejch čerpadel. Mám PZP vzduch-voda z roku 1994. Topí až do -24 st. C. Za poslední 4 roky jsem bivalenci nemusel zapnout ani jednou. Za topnou sezónu natočím kompresorem cca 850 - 950 motohodin. Příkon je 4,2KW, takže roční spotřeba cca 4000 KWh. Topnej faktor 3,2 při 0 st. venkovní. Doufám, že pojede ještě hóódně dlouho. Pochybuju, že něco vyráběnýho v součastnosti vydrží v chodu skoro čtvrt století. :wink:


No to je právě ten problém - nevydrží. :( A odstraňování závad, při sázce na špatného koně, je problematické.
Jeden případ byl kolega s trošku exotičtějším čerpadlem vzduch-vzduch (myšlen právě topení vzduchem, čerpadlo byla nějaká, v té době dostupná značka). Spokojenost, po několika letech (5-6 ?) problém s unikáním chladiva z výměníku, náhradní díl v desítkách tisíc, pár firem v ČR opravovalo, ale jen bez záruky. Po několika opravách, kdy více zaplatil za cesty firmám koupil nové, ale opět investice přes 100 tisíc.
Druhý případ byl s "klasickým" čerpadlem vzduch-voda. Spokojenost pár let, pak odcházela elektronika a firma měnila stylem pokus-omyl s tím, že zákazník si díl musí v zahraničí objednat sám. Díky cenám komponent v desítkách tisíc a přetrvávajícím problémům je dnes čerpadlo odstaveno.
Tím chci říct, že technologie je to pěkná, jen je potřeba mít trošku štěstí nebo dlouhou záruku. A když jede, je to bezpracné a bezúdržbové.

_________________
-


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: topení peletami
PříspěvekNapsal: pát 26.01.2018 6:23 
Mazák
Mazák

Registrován: 23.1.2012
Příspěvky: 730
Původně jsem chtěl vyměnit kotel za automat na uhlí . Ale kotlíková dotace toto už jednoduše neumožnuje a jsem přesvědčován přejít rovnou na pelety . Topíme na cca 20 stupnů .
Trochu se bojím aby mi pelety ve sklepě nevlhly /původně na brambory/.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 51 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 19 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz