Pravidla fóra


Pokud bude tlachání ve Smetišti zcela mimo téma modelářství, případně ohrožující pověst modelářství, bude příspěvek/téma odstraněno.
Životnost vláken bude 31dní. Pokud se neobjeví nový příspěvek tak bude vlákno likvidováno.



Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 184 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 13  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Vliv výšky profilu na jeho vlastnosti
PříspěvekNapsal: pát 03.08.2018 15:26 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.1.2017
Příspěvky: 1339
Bydliště: Brno
Krátce: co všechno se změní pokud vezmu nějaký profil a zvětším/zmenším jeho tloušťku (vertikálně ho natáhnu nebo zkrátím)?

Podrobněji: na Airfoil database je spousta všelijakých profilů, a z odkazovaných stránek jednotlivých autorů získávám pocit, že tohle jsou ty jejich nejvíc vyladěné profily, které jim stálo za to publikovat. Ale pak se občas dočtete prohlášení typu "moje letadlo má profil XY, akorát místo 8.3% výšky jsem profil roztáhl na 12% výšku, abych zvýšil pevnost křídla". Což ve mě vzbuzuje pochybnosti, jestli tohle lze tak jednoduše udělat, aniž by se člověk musel obávat toho, že se kompletně a možná v nečekaných aspektech změní chování toho profilu - že už to bude prostě úplně jiný profil s úplně jinými vlastnostmi. Mám pravdu?

Dovedu si představit, že zvětšením profilu podél svislé osy asi poroste Cd, v rozumných mezích nejspíš lineárně. Potud žádné záludné chování netřeba čekat. Ale taky možná se začnou dřív trhat proudnice na horní straně křídla (pokud mluvím o úhlu náběhu, ve kterém ten profil generuje aspoň nějaký vztlak), protože přece sklon té zadní části bude teď větší a možná už vzduch nebude tak dobře stíhat se do toho prostoru dostat. A to nemluvím o chování při různých úhlech náběhu, kde už pak vlastně nejde o vertikální zvětšení, ale o zvětšení v nějakém trochu jiném směru.

Jak to je? Je mírně vertikálně zvětšený profil víceméně podobný vlastnostmi původnímu, anebo je to prostě úplně jiné zvíře?

_________________
Sky Surfer; HK Paraglide; DYI: samokřídlo Ita, elektrovětroň Kaze, delta Quasar3D; FlySky i6


Nahoru
 Profil  
 
 
PříspěvekNapsal: pát 03.08.2018 15:37 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 18.5.2017
Příspěvky: 348
Bydliště: Nymburk, ČR
Tak to by mě taky zajímalo...
ale z pohledu téměř laika mě napadá následující- dle mě by měl být pevnější (víc materiálu), pomalejší, s větším vztlakem... s těma proudnicema by jsi mohl mít pravdu... ale zase si myslím, že se jedná o minimální změny na to, aby to udělalo radikálnější změny v chování...

no ale třeba to říkám úplně blbě :mrgreen:

_________________
Když už, tak už...
Sky Surfer X8, Tomahawk II, EPP Piper, Airboati, Čejka,S800, Swish, Flysky FS-i6X


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 03.08.2018 16:18 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 18.8.2011
Příspěvky: 450
Blog: Zobrazit blog (1)
Mohlo by to být také tím vedrem.
Chtělo by to asi nějakou vědomostní vláhu z nenáviděné aerodynamiky.
J.Lněnička


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 03.08.2018 17:05 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Registrován: 15.12.2013
Příspěvky: 71
Bydliště: ROSICE , čR
Jak praví klasik "trocha teorie nikoho nezabije" - na stránkách p. Lněničky je materiálu ke studiu dost. Máto pěkně vysvětleno i s obrázky :D . Např. Akademie letectví - tenké profily nosných ploch, ale je toho materiálu tam více.https://www.airspace.cz/akademie_letect ... ych-ploch/
Pro nás nevědomé modeláře jsou důležitá ta " nenápadná upozornění"
S pozdravem, Robil.

_________________
Taranis , Stinger,Phoenix 2000, Marabu XL,Hotwing ,Algol , Phantom 300, Twinstar


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 03.08.2018 17:19 
Mazák
Mazák

Registrován: 8.7.2015
Příspěvky: 1795
Bydliště: Orlova v noci , Karviná ve dne
To je pravda, ale pres to vsechno by mohl takovy odbornik svlazit tazatele jednoduchym vysvetlenim a neznalym poradit.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 03.08.2018 17:57 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Registrován: 15.12.2013
Příspěvky: 71
Bydliště: ROSICE , čR
No ono většinou takový odborníci právě nabádají ke studiu a pochopení funkcí. Mě z toho plyne - něž upravovat výšku profilu , a obávat se nepředvídaných vlastností, tak použít profil s větší výškou která mi umožní větší pevnost křídla. Ale experimentům se meze nekladou.

R.

_________________
Taranis , Stinger,Phoenix 2000, Marabu XL,Hotwing ,Algol , Phantom 300, Twinstar


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 03.08.2018 18:02 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4518
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
HONZIK 22 píše:
To je pravda, ale pres to vsechno by mohl takovy odbornik svlazit tazatele jednoduchym vysvetlenim a neznalym poradit.


Ale on to dělá - celej život :D .
To jako si před úvahou a psaní dotazů do diskuzí tazatel nemůže na netu napřed zkusit najít informace ?
Určitě by při vyhledávání na něj texty pana Lněničky vyskočily poměrně rychle .


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: pát 03.08.2018 18:22 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.1.2017
Příspěvky: 1339
Bydliště: Brno
Tak přiznám se, že jsem něco takového čekal, že se tady vyrojí spousta rádoby vtipných rad, jak je to přece všechno popsané na hentom Internetu, není třeba se tady ptát. Asi jsem měl rovnou do úvodního příspěvku napsat, že pokud k tomu nemáte co říct tady a jen se chcete vytahovat (pane Lněnička, od Vás to zamrzí nejvíc), nepište raději nic. Děkuji za pochopení.

No a výše odkazovaný článek https://www.airspace.cz/akademie_letect ... ych-ploch/ na otázku neodpovídá. Vyčetl jsem z něho, že profily s podobným prohnutím se chovají v některých aspektech podobně (jaké překvapení, jsou aspekty které závisí hlavně na prohnutí), ale k původnímu dotazu - tentýž profil vertikálně škálovaný - nula nic. Popisují se tam tři profily každý úplně jiný.

dudaj píše:
Určitě by při vyhledávání na něj texty pana Lněničky vyskočily poměrně rychle .


Ano, vyskočily. Taky jsem z toho hodně přečetl (i jsem to tady několikrát psal). Přesto jsem odpověď na tuhle konkrétní věc nenašel, takže se ptám tady. Pokud by pan Lněnička chtěl poradit, mohl ztratit větu ve smyslu "je to tak a tak" nebo aspoň odkázat "odpověď je přesně v tom a tom mém článku". Pokud nemá čas, nemusí odpovídat (a číst to tady) vůbec. Ale takto nemůžu brát jeho odpověď jinak, než že si honí ego. #sorryjako

Tak si napište do záhlaví tohoto fóra "neptejte se tady na nic ohledně aerodynamiky, vše je popsáno v článcích pana Lněničky". Sice to nebude pravda, ale aspoň byste lidem ušetřili čas strávený psaním dotazu, na který stejně nikdo neodpoví.

Přeji pěkný víkend.

_________________
Sky Surfer; HK Paraglide; DYI: samokřídlo Ita, elektrovětroň Kaze, delta Quasar3D; FlySky i6


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 03.08.2018 18:55 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.1.2015
Příspěvky: 966
Bydliště: Brno - Venkov (severo-západ)
Taky jsem čekal, že se tu něco dozvím. Nic si z toho nedělej, to je všude stejný. Já se na jiným foru ptal, jak zavařit maso na dovču do kempu a všichni mi psali proč chci zavařovat, proč si nekoupím konzervu :lol:
Asi sbíraj příspěvky, aby měli v podpisu Mazák.

_________________
ASW-17, Sea Beaver, Piper PA-18 Super Cub
JETI DS-16


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 03.08.2018 19:25 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 4.5.2003
Příspěvky: 11191
Bydliště: Břeclav, ČR
YenyaKas píše:
Ano, vyskočily. Taky jsem z toho hodně přečetl (i jsem to tady několikrát psal). Přesto jsem odpověď na tuhle konkrétní věc nenašel, takže se ptám tady. Pokud by pan Lněnička chtěl poradit, mohl ztratit větu ve smyslu "je to tak a tak" nebo aspoň odkázat "odpověď je přesně v tom a tom mém článku". Pokud nemá čas, nemusí odpovídat (a číst to tady) vůbec. Ale takto nemůžu brát jeho odpověď jinak, než že si honí ego.


On se tím zabývá celý život a snaží se to vysvětlit co nejjednodušeji.

A dobře ví, že:

Na každou otázku existuje jednoduchá, snadno pochopitelná, zcela nesprávná odpověď.

Pokud chceš takovou, tak se nejprve omluv jemu a pak se zeptej někoho jiného.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 03.08.2018 19:46 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4518
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
YenyaKas píše:
Tak přiznám se, že jsem něco takového čekal, že se tady vyrojí spousta rádoby vtipných rad

Přeji pěkný víkend.


Nemusíš přát pěknej víkend.

Stačí použít hlavu. Kdybys napsal konkrétní profil, a konkrétní úpravu a napsal dotaz panu Lněničkovi, asi by ti odpověděl a poradil .
Jelikož se ptáš naprosto nekonkrétně a v podstatě hloupě jako v předešlých několika příspěvcích co čekáš ?
Pokud něco chci vědět , zeptám se -" stavím větroně na svah , rád bych použil tento profil . Očekávám tyto vlastnosti , můžete mi ......."


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: pát 03.08.2018 20:32 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.1.2017
Příspěvky: 1339
Bydliště: Brno
dudaj píše:
Jelikož se ptáš naprosto nekonkrétně a v podstatě hloupě jako v předešlých několika příspěvcích co čekáš ?
Pokud něco chci vědět , zeptám se -" stavím větroně na svah , rád bych použil tento profil . Očekávám tyto vlastnosti , můžete mi ......."


Ano, ptám se nekonkrétně, obecně. Protože mě to prostě zajímá obecně. Já sám žádný konkrétní problém v tomto směru neřeším, žádné vlastnosti neočekávám. Jen jsem na tu změnu výšky profilu už narazil víckrát, tak jsem si v tom chtěl udělat jasno.

Co tě vedlo k dojmu, že se ptám na něco úplně jiného, než jsem napsal?

_________________
Sky Surfer; HK Paraglide; DYI: samokřídlo Ita, elektrovětroň Kaze, delta Quasar3D; FlySky i6


Naposledy upravil YenyaKas dne pát 03.08.2018 21:30, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 03.08.2018 20:37 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.1.2017
Příspěvky: 1339
Bydliště: Brno
zdzd píše:
On se tím zabývá celý život a snaží se to vysvětlit co nejjednodušeji.

Já vím, že se snaží. Ale taky vím, že mu to ne vždy jde. Jeho články jsou rozvláčné, odbíhají od tématu, někdy zabřednou do hlubokých podrobností které už x-krát byly řečeny, jindy zase použije pojem který řečený nebyl a nijak ho nevysvětlí, někdy hodí číslo a začne to na něm ilustrovat, aniž by řekl jestli si to číslo vycucal z prstu a bude to fungovat podobně i pro libovolné jiné, anebo teda jak došel k tomu, že to bude ilustrovat zrovna na tomto konkrétním případě, atd.

Proto jsem položil konkrétní dotaz, na který myslím šlo konkrétně odpovědět (třeba i jen "ano, zvýšený profil je úplně jiné zvíře, může se chovat úplně jinak" nebo i podrobněji "zvýšení o pár procent toho moc nezmění", whatever). Ale ne, je příliš horko, nastudujte si nenáviděnou aerodynamiku (to si beru osobně, kdybych nenáviděl aerodynamiku, tak se neptám, no né?).

_________________
Sky Surfer; HK Paraglide; DYI: samokřídlo Ita, elektrovětroň Kaze, delta Quasar3D; FlySky i6


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 03.08.2018 20:43 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 18.5.2017
Příspěvky: 348
Bydliště: Nymburk, ČR
A já se přiznám, že jsem nečetl nic a stejně jsem se tu chtěl něco dozvědět... myslím, že od toho to fórum je :wink:
ale to je samozřejmě každého věc jak moc chce komu radit (a to nemyslím nijak osobně na nikoho :D)

_________________
Když už, tak už...
Sky Surfer X8, Tomahawk II, EPP Piper, Airboati, Čejka,S800, Swish, Flysky FS-i6X


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 03.08.2018 22:41 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 4.1.2017
Příspěvky: 299
Bydliště: Březnice (ZL)
Jednoduchý a zajímavý článek.
Není od věci zaplatit si program profili můžeš tam porovnat alespoň teoretické poláry profilů při tvém předpokládaném použití.
Funkci se snažím pochopit, pomáhá mi dělat éra co létají jak jsem si představoval při návrhu...

_________________
Taranis+ T2-2008, E-REVO, Diablotin,Ariane V6 slow flyer ve výstavbě.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 184 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 13  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz