Pravidla fóra


Pokud bude tlachání ve Smetišti zcela mimo téma modelářství, případně ohrožující pověst modelářství, bude příspěvek/téma odstraněno.
Životnost vláken bude 31dní. Pokud se neobjeví nový příspěvek tak bude vlákno likvidováno.



Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 453 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Fotoaparát
PříspěvekNapsal: pát 19.10.2018 11:53 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 26.5.2013
Příspěvky: 1538
Bydliště: Brno
To je pravda.Btw, jak vlastně test s metrem dopadl?

_________________
MC-20HOTT,DS-16,X10S,14SG,S-trino MkII,SpeedFire, Extra 102",MiniCorado,LOGO550SE,Goblin570


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Fotoaparát
PříspěvekNapsal: pát 19.10.2018 17:38 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.4.2008
Příspěvky: 12765
Bydliště: praha 5
BoŠ píše:
To je pravda.Btw, jak vlastně test s metrem dopadl?


zkoušel jsem ho ze stativu a přez minutku, nejlíp je zaostřeno tam kam ostřím, ale i tak je ten bod mázlej.

co ale vubec nechápu--náhled i v hledáčku mám přez obrazovku--čip, když ostřím--náhled je ostrý, když ale vyfotím, tak je ten snímek vždy mázlej, takže tam podle mého musí být nějaký problém, když se ta fotka ukládá v jpg na sd kartu.

zkusím ještě co z toho vypadne když bych fotil do rav--musím ale nejdřív stáhnout nějaký doplněk, který má ten rav zviditelnit pro zooner.

Prostě čip a optika asi v pohodě, jak to ale cvaknu, hned na náhledu v hledáčku je okamžitě vidět rozdíl--po vyfocení je to rozmlžený.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Fotoaparát
PříspěvekNapsal: pát 19.10.2018 19:40 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.4.2008
Příspěvky: 12765
Bydliště: praha 5
Tak asi vyřešeno přez aktualizaci firmware--nejdřív nafotit 2 fotky na sd kartu, ty poslat přez počítač do upravy firmware pro G1 a následně přez tu sd kartu nechat ve fotáku přeinstalovat firmware.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Fotoaparát
PříspěvekNapsal: pát 19.10.2018 20:35 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
O tom Adobe DNG converter pro zpracování RAW v Zoneru máš popis i odkaz tady:
https://www.milujemefotografii.cz/propojeni-dng-konvertoru-se-zoner-photo-studiem


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Fotoaparát
PříspěvekNapsal: pát 19.10.2018 21:09 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.4.2008
Příspěvky: 12765
Bydliště: praha 5
Lark píše:
O tom Adobe DNG converter pro zpracování RAW v Zoneru máš popis i odkaz tady:
https://www.milujemefotografii.cz/propojeni-dng-konvertoru-se-zoner-photo-studiem



joo. už to mám stažený, v rawu fotky zpracovávat nechci, jen jsem chtěl zkusit, jestli nemám problém ohledně toho rozostřování po vyfocení s fotákem při tom zpracování do obyč JPG.

ted se mi ale opravdu zdá, že po tom stažení nového firmwave se to ostření opravdu výrazně zlepšilo--né, že bych byl z výsledné fotky opravdu nadšený, ale už to zdá se mi funguje tak, že co vidím--jak vidím ostrost při náhledu--vidím pak stejnou ostrost i na výsledném odcvaknutém snímku a né jako doposud, že odcvaklá fotka byla po vyfocení v hledáčku finálně mázlá.

ale stejně se mi to pořád nezdá--když na něco začnu zaostřovat, přejede to ostření fází, kdy je to zaostření opravdu perfektní--ale pak si to sedne někam--jako do změkčeného ostření--neumím to správně nazvat--ale i když přepnu na manuální ostření, nejde to lépe doladit než na automat.

on ale muže klamat právě i ten elektronický hledáček--on se samozřejmě nechová, jako hledáček na klasické zrcadlovce.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Fotoaparát
PříspěvekNapsal: pát 19.10.2018 21:27 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
Ono zaostřovat na elektronickém hledáčku 800×600 pixelů asi moc přesné být nemůže, a s tím asi nic nenaděláš. Možná by pomohla nějaká elektronická lupa, která ti v ostřicí oblasti zvětší obraz, ale jestli to umí ta G1 nevím. Novější foťáky to už mívají, a taky hledáček s větším rozlišením.

Edit: Teď koukám do recenze, že G1 má MF LUPA která ti zvětší obraz asi 6x.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Fotoaparát
PříspěvekNapsal: pát 19.10.2018 21:44 
Mazák
Mazák

Registrován: 28.4.2017
Příspěvky: 1030
Bydliště: Napajedla
pepin píše:

já si uplně nemyslím, že jsem tady vubec chtěl řešit kompozici jak mám fotit--spíš to nějak tak vyplynulo a byl jsem do toho byl vtažen.

..............

řešit tady jak jsem měl oříznout okno----aby se to líbilo všem na RC mánii--takže na přání každého zdejšího, kdo by si to představoval oříznout trochu jinak--to po pravdě uplně moc nemám potřebu řešit a nějak zásadně si s tím lámat hlavu.

.


Samozřejmě, řešit zlatý řez není nutné.
Nicméně jsem názoru, že to není špatné zkusit, nebo ještě lépe umět.
Ne každý komu to ukážeš v tom bude vidět stejný záměr či cíl.
A aby se to líbilo všem tady na fóru - o tom to ale vůbec není ;-)
Tady se ptáš, tady se to řeší ;-)
Ořez, zlatý řez, kompozice.... to jsou celkem podstatné věci, může to většinou dát fotce daleko víc než technicky perfektní fotka ;-)
Není to nutné řešit, ale............ doporučuju ;-)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Fotoaparát
PříspěvekNapsal: pát 19.10.2018 21:57 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.4.2008
Příspěvky: 12765
Bydliště: praha 5
Lark píše:
Ono zaostřovat na elektronickém hledáčku 800×600 pixelů asi moc přesné být nemůže, a s tím asi nic nenaděláš. Možná by pomohla nějaká elektronická lupa, která ti v ostřicí oblasti zvětší obraz, ale jestli to umí ta G1 nevím. Novější foťáky to už mívají, a taky hledáček s větším rozlišením.

Edit: Teď koukám do recenze, že G1 má MF LUPA která ti zvětší obraz asi 6x.


to rozlišení hledáčku u té G1 je uplně v pohodě-
---------------------------------------------------------------------------------

Není to zrcadlovka v tom smyslu, že zde není žádný zrcadlový systém. Hledáček je elektronický, všem je to hledáček specifických vlastností. Je to systém LCOS (Liquid Crystals On Silicon) se 1,4 milióny zobrazovacích bodů. Podle prvních informací virtuální obraz hledáčku je větší než mají hledáčky zrcadlovek. Myslím, že právě zde je základní problém. Pokud se podaří opravdu vytvořit vysoce kvalitní elektronický hledáček, budou dny autentických zrcadlovek v podstatě sečteny. Hledáček má 100% krytí zobrazovacího pole a korekci oční vady +-4 dioptrie, tedy neobvykle velký rozsah. LCD displej má úhlopříčku 3 palce a je sklápěcí a natáčecí. Obraz lze sledovat buď v elektronickém hledáčku anebo na tomto displeji.
-------------------------------------------------------------------------------------------------


-já neřešil, že by byl v hledáčku nekvalitní obraz, ale že při náhledu zaostřeno mám a po vyfocení je výsledná fotka mázlá.

ta elektronická lupa mi nepřijde jako uplná výhra --že jí tam mám vím, ale po vyzkoušení jsem ji zase vypnul

ten muj starší ultrazoom canon powershot má hledáček ještě s opravdu špatnym rozlišením, ale ono je to v podstatě jedno--stejně se spoléháš na to, že foták umí zaostřit sám a i ve špatném rozlišení vidíš i při manuálním ostření kdy je to lepší a kdy horší--jen se musíš oprostit od toho, že ten starý elektronický hledáček ještě zrní--jde ale opravdu jen o zvyk.


Naposledy upravil pepin dne pát 19.10.2018 22:22, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Fotoaparát
PříspěvekNapsal: pát 19.10.2018 22:16 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.4.2008
Příspěvky: 12765
Bydliště: praha 5
Steve píše:

Samozřejmě, řešit zlatý řez není nutné.
Nicméně jsem názoru, že to není špatné zkusit, nebo ještě lépe umět.
Ne každý komu to ukážeš v tom bude vidět stejný záměr či cíl.
A aby se to líbilo všem tady na fóru - o tom to ale vůbec není ;-)
Tady se ptáš, tady se to řeší ;-)
Ořez, zlatý řez, kompozice.... to jsou celkem podstatné věci, může to většinou dát fotce daleko víc než technicky perfektní fotka ;-)
Není to nutné řešit, ale............ doporučuju ;-)


--------------------------------------------------------------------------------------------------

Při vší uctě, opravdu tady nechci řešit kompozici focení

jak jsem už psal, pár knížek jsem ohledně techniky focení přečetl už před lety.

jedna věc je znát techniku focení a její základy, druhá věc je mít ten dar vidět, předvídat a hlavně--mít ten tvurčí umělecký dar---UMĚT---FOTIT--MALOVAT--HRÁT NA NĚJAKÝ HUDEBNÍ NÁSTROJ----------když to v sobě nemáš, nepomuže žádná literatura .

navíc já opravdu nemám ani žádné ambice a potřebu fotit cosi, co bude považované za uměleckou fotografii---měj jen prdí, že muj foták za 25K fotí z mého pohledu tak na urovni ultrazoomu pod 10K a netuším uplně přesně, kde je problém a chyba.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Fotoaparát
PříspěvekNapsal: pát 19.10.2018 23:15 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
To rozlišení hledáčku 1440000 (800x600) žádný zázrak není (800x600x3=1440000bodů) a u displeje je to ještě větší bída. 460000 (480x320) bodů. Ten uváděný počet bodů musíš dělit 3 (3 barvy).


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Fotoaparát
PříspěvekNapsal: sob 20.10.2018 20:43 
Mazák
Mazák

Registrován: 28.4.2017
Příspěvky: 1030
Bydliště: Napajedla
pepin píše:

--------------------------------------------------------------------------------------------------

Při vší uctě, opravdu tady nechci řešit kompozici focení

jak jsem už psal, pár knížek jsem ohledně techniky focení přečetl už před lety.

jedna věc je znát techniku focení a její základy, druhá věc je mít ten dar vidět, předvídat a hlavně--mít ten tvurčí umělecký dar---UMĚT---FOTIT--MALOVAT--HRÁT NA NĚJAKÝ HUDEBNÍ NÁSTROJ----------když to v sobě nemáš, nepomuže žádná literatura .

navíc já opravdu nemám ani žádné ambice a potřebu fotit cosi, co bude považované za uměleckou fotografii---měj jen prdí, že muj foták za 25K fotí z mého pohledu tak na urovni ultrazoomu pod 10K a netuším uplně přesně, kde je problém a chyba
.


V pořádku.
Já jen tvrdím, že to není na škodu a věci to jen pomůže ;-)
O tom talentu - už předtím jsem psal, že někomu to "jde samo" a neví proč a jiní se to nenabiflují ani při nejvyšší snaze ;-)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Fotoaparát
PříspěvekNapsal: úte 23.10.2018 23:06 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.4.2008
Příspěvky: 12765
Bydliště: praha 5
Steve píše:

V pořádku.
Já jen tvrdím, že to není na škodu a věci to jen pomůže ;-)
O tom talentu - už předtím jsem psal, že někomu to "jde samo" a neví proč a jiní se to nenabiflují ani při nejvyšší snaze ;-)


zkusím ti to vysvětlit ještě takto---poslechni si nějakou vážnou hudbu, pokus se odhadnout v nějaké pasáži na kolik kusu houslí tam někdo hraje.

pak třeba přijde v nějaké pasáži pouze jeden akord na klavír--rozeber ten akord, z kolika samostatných tonu se skládá--dvě zdravé ruce umí 10 tonu---někdo je opravdu slyší odděleně, někdo ---většina z nás ---opravdu ne, je to pro nás jenom akord, jestli z deseti, nedo dvou tonu vubec nejsme schopni rozeznat.

ten, kdo tu skladbu skládal, měl naprosto jasno v tom, že 5 tonu--zmáčknutí 5 ti kláves by bylo málo, ale 7 už mnoho a ani na ten nástroj ten akord nemusel zkušebně zahrát.

Kolik si myslíš, že si článku o teorii přečetl třeba slepý Stevie Wonder, nebo Ray Charles.

trochu zjednoduším--v čem je suprová síla rifu jimi hendrix along the watchtower ?

akord je zahraný od mraky revival kapel správně, jenže zásadní chyba, nesmí být zahrán zezhora dolu, ale zespoda nahoru,--od vyššího tonu-- pak to má teprve ty správný ostrý grády .

v podstatě nepodstatný detail, ve výsledku duvod, proč to pak nikdy nezní, jak Henrixovi.

Ale ten, kdo to vysvětlil, v čem to je, to prostě slyše--od jakých z 6 ti strun na kytaře ty zvuky toho akordu postupně jdou a kam postupujou.

Tím testem rozebrat na počet tonu akord na klavíru jsem si prošel asi ve 20 ti letech, když jsem se ještě chtěl trochu seriozněji věnovat muzice , po té, co mi doporučili porotci na jedné přehlídce amatérských kapel jít studovat zpěv na konzervatoři.

PS: já ale asi spíš řeším opravdu ten problém, že mám pocit, než že problém v moji kompozici vidím v tom, jestli ten muj foták nemá nějakou vadu---ted je ovšem otázkou, zda to vubec řešit, kámoš koupil foták za 150K---se obávám, že i kdyby mi ten muj foták opravili, stejně mi nakonec řekne---stejně to fotí na hovno---proto jsem dal právě 150K---boi ted mám ty era na letišti Václava Havla jak z praku--no, jenže o tom si zase já myslím své----dobrý fotky letadel se dají stáhnout levněji, než za 150k :oops:

je to těžký, je to těžký :lol:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Fotoaparát
PříspěvekNapsal: stř 24.10.2018 0:22 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.4.2008
Příspěvky: 12765
Bydliště: praha 5
Lark píše:
To rozlišení hledáčku 1440000 (800x600) žádný zázrak není (800x600x3=1440000bodů) a u displeje je to ještě větší bída. 460000 (480x320) bodů. Ten uváděný počet bodů musíš dělit 3 (3 barvy).


Larku, mě to přijde v poho---po pravdě třeba v sekvenčnim snímání akčních snímku za sekundu mi uplně mozek nebere co bych měl potřebovat za vyšší rozlišení než jen vidět, kam vubec mířím.

joo, trochu zmatečný je, že i v manuálu večer vidím nasvícené co fotím, i když zavírám clonu a musím se hlídat na měřácích--né intuitivně--přivřu clonu--nevidim--já pořád vidim a obraz mií netmavne---to je trochu matoucí---když ten foták nepoužívám často----klasickou zrcadlovku už bych ale nechtěl ani náhodou---možnost vidět i v hledáčku menu fotáku a v něm měnit parametry mi opravdu vyhovuje.

Možná ale už nejsem lovec superlativ, jako první z party jsem měl svuj byt, jako první z party jsem měl hifi na mejdany, jako první z party jsem měl video beta, jako prví z party jsem měl pak video vhs--pak domácí kino--A co jako? byt samozřejmě super--ostatní--jen píčoviny.

nechci se do toho zavrtat--pokud řeším sekvenční snímání--fakt je nesmysl řešit jestli mi manuální ostření přejde do X násobného zvětšení v hledáčku a já budu díky tomu v pikosekundách schopný manuálně přeostřovat pouze za předpokladu, pokud bude mít hledáček vysoké rozlišení---to už musí dnes umět moderní foták sám, mě by mělo stačit jen vidět, kam mířím--si teda myslím.

samo, jsou fotáky za 10k

jsou fotáky za 100k

bylo by asi blbý, kdyby ty za 10k uměli to samé, jako ty za 100k.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Fotoaparát
PříspěvekNapsal: stř 24.10.2018 11:19 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
Motáš to páté přes deváté. Pro sekvenční focení samozřejmě nehraje rozlišení displeje roli, ale jen sleduješ focený objek aby si ho měl v záběru. To rozlišení hledáčku hraje roli hlavně při focení statických scén, kdy máš dost času na ostření, a třeba i s lupou.
Úroveň zaclonění se nedělá podle obrazu v hledáčku, protože ten může být přisvětlený, ale podle vyvážení histogramu. A jestli se v tom nechceš vrtat, tak foť na automat, maximálně si vyber předvolené scény. :D Používat manuální ostření při sekvenčním focení je asi nesmysl, protože to nemůžeš zvládnout.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Fotoaparát
PříspěvekNapsal: stř 24.10.2018 19:53 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.4.2008
Příspěvky: 12765
Bydliště: praha 5
Lark píše:
To rozlišení hledáčku hraje roli hlavně při focení statických scén, kdy máš dost času na ostření, a třeba i s lupou.
Úroveň zaclonění se nedělá podle obrazu v hledáčku, protože ten může být přisvětlený, ale podle vyvážení histogramu. .


Mě je právě divný, co se ti na tom rozlišení hledáčku nezdá a nestačí, mě osobně přijde opravdu v poho a recenze ho taky nehaní.
-----------------------------------------------------------------------------------
citace-----


Teď přijde asi část, na kterou všichni čekáte, LVF hledáček. Panasonic slibuje rozlišení 1.440.000 bodů, což znamená 800×600 pixelů. Rozhodně se navíc nejedná o žádného drobečka, takže asi spoustu majitelů zrcadlovek nepotěším, když prohlásím, že obraz v něm je opravdu výborný a je důstojnou alternativou klasickému optickému hledáčku. Ano, je to o něco horší, protože klasickou optiku ani dokonalý displej nenahradí, ale opravdu se to dá výborně používat, obraz je skutečně krásný.

Co se týče manuálního zaostřování, pak při zapnutí funkce MF LUPA můžeme hovořit nejen o důstojné, ale snad i o něco lepší alternativě. Fígl je totiž v tom, že při zapnutí této funkce se obraz v hledáčku zhruba 6× zvětší (můj odhad při přibližném měření), takže při rozlišení 800×600 pixelů vlastně dostáváte výřez lepší než na pixelové úrovni snímače. 800 pixelů šířky LCD displeje totiž ukazuje zhruba 500 pixelů skutečné fotografie získané z čipu, takže vidíte naprosto přesně, jak moc ostrá fotografie skutečně je.

Kdyby vám ani tato úroveň nestačila, pootočení předního voliče náhled ještě skoro 2× zvětší. Lépe to už skutečně nejde. Manuální ostření s Lumixem G1 je prostě jednoduché a opravdu s ním nebudete mít nejmenší problém správně ostřit.

--------------------------------------------------------------------------


To nastavování podle histogramu mi nějak nesedlo, teorie mi jasná asi je--kopeček by měl být uprostřed, pokud je vlevo, mám podexponováno, pokud vpravo, mám přeexponováno, v reálu mi ale histogram většinou ukazuje pro mě zmatečný křivky z leva do prava a podle toho se já pak zorientovat neumím.

když to ale podle svého nastavím jak si myslím, že by to mělo--nebo chci mít exponované, všiml jsem si, že plus mínus v tomto rozmezí nastavení mi histogram změní barvu ze žluté na bílou.

v návodu o tom není žádná zmínka----možná je to indikace správného nastavení ---po nahrání nového softu.

edit: tak už jsem to v tom návodu našel--bílý histogram je podle fotáku správně exponováno, když začnu upravovat expozici, histogram změní barvu na žlutou.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 453 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: mati a 15 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz