Pravidla fóra


Pokud bude tlachání ve Smetišti zcela mimo téma modelářství, případně ohrožující pověst modelářství, bude příspěvek/téma odstraněno.
Životnost vláken bude 31dní. Pokud se neobjeví nový příspěvek tak bude vlákno likvidováno.



Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 453 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27 ... 31  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Fotoaparát
PříspěvekNapsal: úte 09.10.2018 17:49 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
U tý fotky objektivů musíš prostě víc zaclonit, aby ti ta hloubka ostrosti pokryla ty rozdíly vzdáleností na objektivech nahoře i dole. Chce to míň spěchat a víc koukat. To neni želva, která by ti utekla. :lol:


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Fotoaparát
PříspěvekNapsal: úte 09.10.2018 18:10 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 1.5.2008
Příspěvky: 12832
Bydliště: praha 5
Lark píše:
Taky to na mě dělá dojem že si přesně nezaostřil, protože ty fotky metru jsou ostré. Porovnával jsem i originály z úschovny při velkém zvětšení.


jako že všechny tři ze všech tří objektivu?

ohledně těch mázlých fotek ze zoo mě teda v tom případě už napadá jediné, v čem jsem udělal chybu--já abych prvotně zaostřil, musím plně otevřít clonu--zaostřit a teprve potom zaclonit víc, než 2,8--jenže mezi 2,8/4 je docela dlouhý krok--a i těch clona 4 je prostě málo na to, aby nebalo zaostřeno ve výsledku třeba pouze jen na oko, nebo ucho.

ty fotky objektivu--já fakt neumím přepnout na to, aby mi na takové fotce vubec záleželo--jako abych se donutil k tomu, takovou fotku nějak řešit--pečlivě ostřit , volit správnou clonu--mít vubec snahu se ty objektivy snažit vyfotit dobře--asi je to špatně, ale já neumím přecvaknout na to, že kdyby byli ty objektivy vyfocené líp, že by to mělo nějaký přínos.

něco, jako když jedu umejt večer auto do ruční myčky a tam je předemnou--pro mě idiot, co to auto pulíruje hodinu kapesníkem--i když má v noci a další dny pršet.

ono je i možné, jak opravdu vidím blbě na krátko--i když má hledáček korekci, já fakt vidím asi v detailu v tom hledáčku huř, než někdo, kdo vidí opravdu dobře, takže to, že mám máznuto --třeba jen někde vidím až pak na notasu---a to se mi už nechce znovu přefocovat a znovu vidět co jsem vyfotil až opět na větším monitoru--notasu---na fotáku je to pro mě prostě dobrý.

ono i s tím manuálním fotákem--já moc nevidím zaostření, já jen vidím, že na jednu, nebo druhou stranu víc rozostřuji--takže zaostřeno je pro mě cosi, mezi těmi dvěma krajními polohami viditelného rozostřování.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Fotoaparát
PříspěvekNapsal: úte 09.10.2018 18:22 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel

Registrován: 27.2.2018
Příspěvky: 120
Bydliště: Praha
Docela by mě zajímalo, na jakém monitoru prohlížíš výsledky svého snažení. Nemusí to být tvůj případ, ale dost lidí si myslí, že mají krásné ostré fotky, a přitom je neviděli jinak, než na displeji mobilu. A taky si myslím, že ruční ostření málokdy přinese lepší výsledek než dobře použitá automatika. Ty objektivy jsou jednoznačně málo zacloněné. Stejná chyba se často dělá i u portrétů, protože obličej taky není placka.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Fotoaparát
PříspěvekNapsal: úte 09.10.2018 18:30 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
To ostření bez clony je právě problém, že tu hloubku ostrosti nevidíš, takže musíš ostřit někam do střední vzdálenosti co chceš mít ostré, a pak teprve zaclonit. Na Praktice byl objektiv odcloněný a byl na něm čudlík, kterým se dalo ručně zaclonit pro kontrolu hloubky ostrosti. Na digitálu to bohužel nefunguje. To s tou fotkou objektivů ber spíš jako takové dloubnutí pod žebírko. :lol:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Fotoaparát
PříspěvekNapsal: úte 09.10.2018 18:34 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 1.5.2008
Příspěvky: 12832
Bydliště: praha 5
no tak teda joo, ještě jednou fotky těch objektivu---je ale pravda, že v tom elektronickém hledáčku i když mám nastavenou korekci dioptrií--zaostřeno vidím pouze uprostřed, kraje mám po obvodu toho hledáčku mázlý a pokud chci kontrolovat zaostření i na obvodu té fotky, musím jezdit okem po obvodu toho elektronického hledáčku--jedním pohledem vidím pouze jestli je zaostřený střed.

Příloha:
P1190239.JPG
P1190239.JPG
[ 82.44 KiB | Zobrazeno 583 krát ]



ale mě šlo prioritně o to, jestli z těch 3 testu focení toho metru s drobnejma vám přišla nějaká z těch 3 fotek výrazně lepší a pokud ano, tak která.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Fotoaparát
PříspěvekNapsal: úte 09.10.2018 18:46 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel

Registrován: 27.2.2018
Příspěvky: 120
Bydliště: Praha
Lark píše:
Na Praktice byl objektiv odcloněný a byl na něm čudlík, kterým se dalo ručně zaclonit pro kontrolu hloubky ostrosti. Na digitálu to bohužel nefunguje.

Proč by to na digitálu nefungovalo? :? Ten čudlík má snad každá zrcadlovka.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Fotoaparát
PříspěvekNapsal: úte 09.10.2018 18:52 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 1.5.2008
Příspěvky: 12832
Bydliště: praha 5
karval píše:
Docela by mě zajímalo, na jakém monitoru prohlížíš výsledky svého snažení. Nemusí to být tvůj případ, ale dost lidí si myslí, že mají krásné ostré fotky, a přitom je neviděli jinak, než na displeji mobilu. A taky si myslím, že ruční ostření málokdy přinese lepší výsledek než dobře použitá automatika. Ty objektivy jsou jednoznačně málo zacloněné. Stejná chyba se často dělá i u portrétů, protože obličej taky není placka.


je to muj případ, už jsem to tady psal, mám pouze netbuk--uhlopříčka 28cm, před lety jsem měl ještě menší netbuk a ještě horší obrazovku--zobrazení--velký monitor ale nechci--jenom kuli fotkám, na nic jiného bych ho nevyužil.

asi máš ale pravdu, že pořád cloním málo--fotky ze zoo si myslím, že byli tak na clonu 4 a to bylo pořád asi málo na rozsah clony u toho pentaconu--2,8/22

sice lepší, než když jsem zarputile clonil 2,8, ale i těch 4 pořád málo----samozřejmě mě k tomu nutí ten fakt, že na clonu 11 už musím abych měl ještě rozumný čas volit vyšší iso i na slunci---nad 400--tady v tom se fakt plácám a logicky mě to nutí fotit na co nejnižší iso zase kuli zrnité fotce.

prostě budu rád, když mi tady poradíte co dělám v základu blbě, já vím, je to modelářské forum, ale mraky z vás fotí, fotit umí, ví co to chce a jak to nepujde a já nechci ty svoje hovadiny řešit někde na stránkách opravdu lidí, co žijí jen pro fotografii.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Fotoaparát
PříspěvekNapsal: úte 09.10.2018 19:01 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 1.5.2008
Příspěvky: 12832
Bydliště: praha 5
karval píše:
Proč by to na digitálu nefungovalo? :? Ten čudlík má snad každá zrcadlovka.


hloubku ostrosti vidím po zaclonění-když fotím, koukám přez clonu nastavenou tak, jak kjsem se rozhodl fotit-pokud zvolím i pro pevný nekompatiblní objektiv prioritu času, foták si čas sám upraví podle zaclonění i na tom manuálním objektivu.

ale na zacloněný objektiv se mi blbě ostří--málo světla--takže já nejdřív---podle světla zaostřím na plně otevřenou clonu a teprve po zaostření nastavím clonu jak chci--jak si myslím---i vidím reálně tu hloubku ostrosti--v této fázi fotím--třeba i sekvenčně a jemně při tom sekvenčním snímání přeostřuji na jednu a druhou stranu--pak třeba z deseti snímku vyberu jeden--tak jsem to zkoušel ted v té zoo---ale clona opravdu asi max 4.

znovu ale poprosím--vyberte jeden z těch 3 snímku toho metru s mincema--jako že ten jeden je z těch 3 nejlepší.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Fotoaparát
PříspěvekNapsal: úte 09.10.2018 19:06 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
No vidíš že to jde když se chce. :lol: Jinak to porovnání nejde úplně přesně, protože nejsou všechny zaostřené přesně do stejného místa, a taky je u každé trošku jiná hloubka ostrosti. Nepatrně lepší a brilantnější se mi zdá ta 16. Nakonec si to můžeš v ZPS porovnat sám. Ve Správci si v záložce Organizovat dole vyber Porovnat obrázky... a vyber si dva snímky které chceš porovnávat. Kolečkem si nastav potřebné zvětšení a levým tlačítkem myši si posouvej oba obrazy současně.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Fotoaparát
PříspěvekNapsal: úte 09.10.2018 19:33 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 1.5.2008
Příspěvky: 12832
Bydliště: praha 5
karval píše:
Proč by to na digitálu nefungovalo? :? Ten čudlík má snad každá zrcadlovka.



těch typu praktik--těl bylo víc, zrovna tak objektivu

pokud se nepletu praktika MTL 3 měla právě objektiv 1,8--50 s tím tlačítkem, bo uměla ostřit jen a pouze na oko--takže přez plně otevřenou clonu--proto to tlačítko--na fotce objektiv v levo

MTL 5 už měla pro kontrolu ostření cosi, jako kostičkování v hledáčku--pokud byli viditelné kostičky, nebylo zaostřeno--neostřilo se viditelně na to, co se fotí, jen se na to, --střed toho co chci zaostřit mířit středem objektivu a v hledáčku se jen zbavit rozkostičkovaného obrazu---pak bylo zaostřeno---tyto objektivy--ten v pravo už nemá to tlačítko, místo něj je tam jen přepnutí možnosti na foták typu automat--MTL 5, nebo manuál, starší typ MTL3--tam byl seták právě s tím tlačítkem, bo hledáček ještě kostičkovat nezaostřený objekt neuměl.

Příloha:
P1190241.JPG
P1190241.JPG
[ 56.94 KiB | Zobrazeno 575 krát ]



co se týče toho snímku 16--tak to byl ten pevný pentacon 135 15 lamel, co jsem s ním fotil v té zoo--nejspíš jsem ale přez clonu 4 opravdu nešel.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Fotoaparát
PříspěvekNapsal: úte 09.10.2018 19:43 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 1.5.2008
Příspěvky: 12832
Bydliště: praha 5
tak teda jeeeštěě jednou :lol:

Příloha:
P1190248.JPG
P1190248.JPG
[ 69.82 KiB | Zobrazeno 565 krát ]



Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Fotoaparát
PříspěvekNapsal: úte 09.10.2018 20:39 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 22.3.2007
Příspěvky: 4785
Bydliště: SK Bratislava
pepin píše:
no tak teda joo, ještě jednou fotky těch objektivu---je ale pravda, že v tom elektronickém hledáčku i když mám nastavenou korekci dioptrií--zaostřeno vidím pouze uprostřed, kraje mám po obvodu toho hledáčku mázlý a pokud chci kontrolovat zaostření i na obvodu té fotky, musím jezdit okem po obvodu toho elektronického hledáčku--jedním pohledem vidím pouze jestli je zaostřený střed.

Příloha:
P1190239.JPG



Proste mas problem zaostrit, tuto fotku mas zaostrenu sice lepsie, ale stale niekde v osi toho vzdialenejsieho objektivu, takze ten blizsi je neostry, ten vzdialenejsi je lepsi, pismena hore skoro dobre, ale stale nie ostre. Ja rozumiem ze to nie je co sa snazis ukazat, ale dobre to ukazuje kde je pes zakopany. Ked toto nevies v hladaciku urobit, tak maualne sklo je naprd volba.

Nema tvoj fotak fazove ostrenie? mal by mat, a ak ma, mal by mat aj zobrazovanie ostrych casti, alebo nejaku inu barlicku na ostrenie. Aj stare fotaky ju mali, prizmaticke sosovice alebo podobne veci prave preto ze to v hladaciku dobre urobit nejde. Digitalny fotak na to proste vecsinou nie je pripraveny. Pokial s manualnym sklom vypne ostriace ficurie a nepomaha pri ostreni, tak si s kludom zoberiem 8mm sklo, ale nie 20x dlhsi a na zaostrenie citivejsi tele.

A co sa tyka clony starych zrkadloviek, boli tam aj podobne ficurie ako na digitanych zrkadlovkach, bol tam cudlik "auto" ktory drzal clonu otvorenu a zaclonil pri namacknuti (aj v pripade totoho somenuteho Heliosu), ale to slo vsetko mechanicky, to na novom fotaku nemas, preto to musis robit rucne = dalsi problem. Jo a na starych fotakoch po zacloneni vecsinou nebolo vidiet hlbku ostrosti, lebo vecsinou po zacloneni v hladaciku nebolo vidiet vobec nic :mrgreen: (cest vynimkam so svetelnymi hladacikmi)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Fotoaparát
PříspěvekNapsal: úte 09.10.2018 20:42 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 22.3.2007
Příspěvky: 4785
Bydliště: SK Bratislava
karval píše:
Proč by to na digitálu nefungovalo? :? Ten čudlík má snad každá zrcadlovka.


mam 2 ... ani jedna taky cudlik nema :D


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Fotoaparát
PříspěvekNapsal: úte 09.10.2018 20:59 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 1.5.2008
Příspěvky: 12832
Bydliště: praha 5
igorb píše:

Proste mas problem zaostrit, tuto fotku mas zaostrenu sice lepsie, ale stale niekde v osi toho vzdialenejsieho objektivu, takze ten blizsi je neostry, ten vzdialenejsi je lepsi, pismena hore skoro dobre, ale stale nie ostre. Ja rozumiem ze to nie je co sa snazis ukazat, ale dobre to ukazuje kde je pes zakopany. Ked toto nevies v hladaciku urobit, tak maualne sklo je naprd volba.


zkusím ještě jednou--předtím jsem ostřil na bod, ted na celoplošné ostření--nefotil jsem pevným objektivem, obě fotky originál setovým zoomem k té G1--ostření na automat--
Příloha:
P1190253.JPG
P1190253.JPG
[ 83.33 KiB | Zobrazeno 543 krát ]



Naposledy upravil pepin dne úte 09.10.2018 21:29, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Fotoaparát
PříspěvekNapsal: úte 09.10.2018 21:16 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 1.5.2008
Příspěvky: 12832
Bydliště: praha 5
karval píše:
Proč by to na digitálu nefungovalo? :? Ten čudlík má snad každá zrcadlovka.


zkoušel jsem, nefunguje to, jak to našroubuješ na redukci pro digi foták, tak se automaticky zamáčkne ten čep z objektivu pro nastavení clony z fotáku a tím nastaví clonu na hodnotu, kterou mám nastavenou na manuálním prstenci--né, jako u origo praktiky kde ten čudlík pak zmáčkla až spoušt když fotku cvakneš---máš nastavenou clonu, ale ostříš na plně otevřenou clonu, až cvaknutím to tu clonu stáhne na přednastavené zaclonění--tím čudlíkem si mužeš zmáčknutím jen zkouknout reálně nastavenou velikost clony, která bude aktivovaná při focení.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 453 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27 ... 31  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 26 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz