Pravidla fóra


Pokud bude tlachání ve Smetišti zcela mimo téma modelářství, případně ohrožující pověst modelářství, bude příspěvek/téma odstraněno.
Životnost vláken bude 31dní. Pokud se neobjeví nový příspěvek tak bude vlákno likvidováno.



Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 22 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Odprásknutí zdroje, páječkou?
PříspěvekNapsal: pon 15.10.2018 15:32 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 21.10.2012
Příspěvky: 227
Bydliště: Nenalezeno!
Ahoj, včera jsem nabíjel lipolky- nějakých 18a to jelo, při tom jsem si na stejnou zásuvku připojil transformátorovou páječku a chtěl pájet, v tu ranu tma. Ve zdroji prdla pojistka, vyměnil jsem ju a prd, když zapnu zdroj vždy pojistka prdne. Ve zdroji nic nesmrdí ani kondíky nejsou nafouklé, netuším co se mohlo stát. Mohl by mě někdo říct proč se to páječkou takhle odpravilo?
Dík


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Odprásknutí zdroje, páječkou?
PříspěvekNapsal: pon 15.10.2018 15:48 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
To jako že na společnou dvojzásuvku 230V jsi měl připojenou nabíječku a po připojení trafopáječky odešel zdroj? Jestli to má souvislost, tak jedině, že v přívodech zásuvky jsou nejspíš velké přechodové odpory (povolené, vypálené svorky), a při cvaknutí trafopáječky došlo vlivem proudové špičky k poklesu síťového napětí a zdroj se dostal do nějakého neurčitého stavu. Dobře ošetřený zdroj by se měl restartovat, nebo vypnout, ale taky nemusel a to jištění asi není moc účinné a něco odešlo. Bez schématu je ale těžké něco posuzovat.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Odprásknutí zdroje, páječkou?
PříspěvekNapsal: pon 15.10.2018 16:03 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 21.10.2012
Příspěvky: 227
Bydliště: Nenalezeno!
Jojo taková ta roztrojka v jedné byl zdroj, v druhé páječka, a jak jsem zmáčkl páječku konec. Zdroj je to Power x-40, páječka stará 75w.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Odprásknutí zdroje, páječkou?
PříspěvekNapsal: pon 15.10.2018 16:46 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 23.4.2010
Příspěvky: 10507
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
Ty X40 zdroje je docela veledílo. Je to v podstatě starej PC zdroj ATX s TL794, jen tam je jedno napětí. Zrovna mám jeden na stole, taky v něm nic nesmrdí ani není nafouknutý, ani pojistka nepraská. Tohle se v podstatě opravuje tak, že se vytahaj všechny výkonový polovodiče a změří se zda jsou OK. Zkontroluje se, zda jede pomocnej zdroj 12-18V. Pak se to připojí na 230V přes ochrannou žárovku 60-100W. Pokud svítí, tak je stále něco špatně. Pokud blikne a jen žhne, je to nadějný. No ale ani to občas nepomůže, třeba u toho co mám na stole a musí se zkoumat dál.
Ovšem důrazně nedoporučuju aby se v tom zdroji hrabal někdo bez elektrotechnický kvalifikace, už jen šáhnutí do některých míst může být fatálka.
Larku, tam byl spíš problém s jehlou, která vznikla rozpojením spínače pájky. Typuju to na fety v primáru, možná i gréc.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Odprásknutí zdroje, páječkou?
PříspěvekNapsal: pon 15.10.2018 17:17 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 21.10.2012
Příspěvky: 227
Bydliště: Nenalezeno!
Hmhm bylo mu pět let. Teď jen jakej pořídit, Servrovej a předělat? :-D Potřebuji nabíjet 2x 6s16ah, 1c mě stačí :-)
ty 800+ sou pěkný pálky.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Odprásknutí zdroje, páječkou?
PříspěvekNapsal: pon 15.10.2018 18:49 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 2.5.2003
Příspěvky: 1696
Bydliště: Jaroměř, ČR
Obrázky: 0
Zenderat píše:
Hmhm bylo mu pět let. Teď jen jakej pořídit, Servrovej a předělat? :-D Potřebuji nabíjet 2x 6s16ah, 1c mě stačí :-)
ty 800+ sou pěkný pálky.

Mám několikaleté a velmi dobré zkušenosti se zdroji Avair. Mám jich víc a mají naběháno desetitisíce hodin. Nebojím se je doporučit. https://www.eshop-rychle.cz/satria/eshop/11-1-Zdroje Náhodný odkaz, dělají jich víc.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Odprásknutí zdroje, páječkou?
PříspěvekNapsal: pon 15.10.2018 19:03 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
Celerone máš asi pravdu a ta špička může vniknout i při tom přechoďáku na přívodu, dokonce možná ještě větší.
P.S. Mám X-40 taky už několik let. Ty máš na něj schéma?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Odprásknutí zdroje, páječkou?
PříspěvekNapsal: pon 15.10.2018 21:35 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 15.2.2009
Příspěvky: 1124
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora
Tenhle zdroj jsem už opravoval 2x. Pokaždé odešly výkonové diody na výstupním usměrňovači, jednou to sebou vzalo i výkonové tranzistory v budící části :( Stačilo je vyměnit a zdroj opět šlapal.

_________________
EPP samokřídla
fotky: https://mapy.cz/fotografie?fotomapy&x=15&y=49&z=8&aid=861


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Odprásknutí zdroje, páječkou?
PříspěvekNapsal: pon 15.10.2018 22:44 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 23.4.2010
Příspěvky: 10507
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
A víš, proč odešly? Kvůli tomu příčníku z 1 mm plechu, co je drží na chladiči. Čínský soudruh nebo dítě utáhne šroub mezi dvěma diodama na chladiči, příčník se prohne a diody se na opačný straně než je šroub odchlípnou od chladiče. Pak stačí pár ampér nabíjecího proudu a diody se uvaří. Buď to chce příčník udělat z cca 3 mm pásoviny, nebo ho vůbec nedávat a do chladičů vyvrtat díry pro uchycení všech diod samostatně. Všechny 4 diody mají na chladiči stejnej potenciál, akorát chce zkontrolovat zda šrouby co drží chladiče na plošáku nejsou s něčím ve šlusu.
To Lark: Schéma jsem kdysi vykresloval ale někam jsem ho zabordelil. Koukni na PC zdroje na Danyk.cz v podstatě jsou stejný jako ATX zdroje, jen tam jsou místo bipolárů fety a není tam ten čtyřnásobnej komparátor na hlídání všech napětí.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Odprásknutí zdroje, páječkou?
PříspěvekNapsal: úte 16.10.2018 0:46 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
Jó mrknu se na ten ATX. To přitažení diod jsem už kdysi kontroloval a opravoval. Možná bych ho moh za ty roky otevřít a vyfoukat bordel, kvůli lepšímu chlazení.
Ten problém co má Zenderat bych ale tipoval spíš na vstrupní část (tranzistor, nebo diody můstku).


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Odprásknutí zdroje, páječkou?
PříspěvekNapsal: úte 16.10.2018 7:59 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 15.2.2009
Příspěvky: 1124
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora
Zajímavé bylo, že se v tom výstupním usměrňovači diody vždy vyzkratovaly. Výsledkem byla pak ta "vypálená" pojistka na vstupu protože to pracovalo do zkratu, případně i ty zničené spínací tranzistory.

_________________
EPP samokřídla
fotky: https://mapy.cz/fotografie?fotomapy&x=15&y=49&z=8&aid=861


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Odprásknutí zdroje, páječkou?
PříspěvekNapsal: úte 16.10.2018 11:14 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
Tím že ty diody pořádně nesedí na chladiči, tak se i při malém proudu přehřejí a tím přehřátím vyzkratují. Pak záleží jestli včas stačí vypadnout pojistka, nebo to vypálí i vstup.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Odprásknutí zdroje, páječkou?
PříspěvekNapsal: úte 16.10.2018 13:35 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 17.8.2008
Příspěvky: 6902
Bydliště: Moravský kras ČR
Drtivá většina výkonových prvků (diody, FET) se při poruše zkratuje. Aby se přerušil tak velký kus polovodiče, to už chce sakra velkou energii a to už by tam kromě toho přechodu pravděpodobně nebyl ani pořádnej kus pouzdra ;)

_________________
OK2WY


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Odprásknutí zdroje, páječkou?
PříspěvekNapsal: stř 17.10.2018 16:22 
Mazák
Mazák

Registrován: 30.8.2011
Příspěvky: 5331
Bydliště: Plzeň, CZ
Obrázky: 0
a ta roztrojka byla ta co na jednom vyvodu obraci fazi ? Pokud ano tak bych rozhodne nevylucoval vliv toho

_________________
coptery@FrSky X9E, 3.4m Go-3,EPP Spartan,SkySurfX8,SE.5,MPX Extra 300s@Jeti DC-16


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Odprásknutí zdroje, páječkou?
PříspěvekNapsal: stř 17.10.2018 16:37 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 23.4.2010
Příspěvky: 10507
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
To by chtělo Ampére vysvětlit, ještě jsem neviděl trafačku, co by nebyla třídy 2, tedy dvojtá izolace bez nulování. Tam je zapojení zástrčky zcela vuřt a dokonce by se nemělo nic stát pokud by se trafačkou šťoural v živejch částech toho bouchlýho zdroje. :)
Jó, třeba taková mikropájka ERS50, to je jiná, to by se děly věci. :mrgreen:


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 22 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google Adsense [Bot], hrábě, OK2BUH, pepin a 25 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz