Pravidla fóra


Pokud bude tlachání ve Smetišti zcela mimo téma modelářství, případně ohrožující pověst modelářství, bude příspěvek/téma odstraněno.
Životnost vláken bude 31dní. Pokud se neobjeví nový příspěvek tak bude vlákno likvidováno.



Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 43 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Pomoc s výběrem elektromotoru
PříspěvekNapsal: stř 21.11.2018 15:07 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4515
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
Petr Budai píše:

Co použít horní frézku s integrovanou regulací. Výkony jsou nad 1kW a otáčky 30000rpm.


ono to vypadá, že vřetena maj sílu. Není tomu tak. A převod 1/2 ji ještě zmenší. Opravdu to chce výkonnej motor cca 3 Kw a bez převodu do rychla. Navíc na každým převodu budou ztráty a už vidím řemenovej převod, kterej točí kolečkem 50 000 otáček.

Nevím, kolik z Vás tady s něčím točilo 50 000 otáček , ale je to cvrkot :D . Sebemenší rozvážení je na rozebrání ložisek a celého pohonu. A pokud se bavíme o 2 kg setrvačníku, tak jeho energie bude značná :lol:


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Pomoc s výběrem elektromotoru
PříspěvekNapsal: stř 21.11.2018 15:45 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
Ještě mě napadlo jedno řešení. Co použít dva motory? Třeba ten startér, který by to prvotně roztočil na nějakých 3 až 5 tisíc ot/min, klidně přes nějaký převod, připojený přes magnetickou spojku, a po vypnutí spojky teprve spustit ten druhý, který už by to měl zvládnout. To perfektní vyvážení mě taky napadlo a ještě by asi bylo dobré, kdyby to běhalo ve vákuu, kvůli tření vzduchu, které by při té rychlosti bylo asi taky značné.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pomoc s výběrem elektromotoru
PříspěvekNapsal: stř 21.11.2018 16:22 
Mazák
Mazák

Registrován: 4.7.2012
Příspěvky: 2651
Bydliště: Havířov
Obrázky: 0
Petr Budai píše:
Na netu jsem našel otáčky startéru pro ŠKODA FAVORIT a FELICIA. Byly 1500rpm. Jak hodně se zvednou při běhu bez zátěže nevím.

Co použít horní frézku s integrovanou regulací. Výkony jsou nad 1kW a otáčky 30000rpm. Potom stačí převod 2:1 a ten by také mohl realizovat spojku. Posunem kola na frézce by se soukolí dostalo ze záběru.


To mají ty velké mrchy s náhonem napřímo nemo převodované, ale to až za převodem na pastorku. Samotnÿ elektromotor má zhruba 5000ot./min.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pomoc s výběrem elektromotoru
PříspěvekNapsal: stř 21.11.2018 18:54 
Mazák
Mazák

Registrován: 4.7.2012
Příspěvky: 2651
Bydliště: Havířov
Obrázky: 0
Já bych to s tím výkonem motoru na setrvačník neviděl až tak tragicky. Podívejte se na nějaké velké mašiny, třeba staré lisy, ohraňovací lisy apod. Tam jsou obrovské setrvačníky vážící možná i 100kg, ne-li více. I kdyby to tahal motor 10kW, tak na 10kg setrvačník by měl stačit i motor 1kW. Na 2kg setrvačník by měl tedy stačit i motor asi 200W.
Ve starších magneťákách na kotouče byly taky docela velké setrvačníky, jeden typ mám možná ještě doma. Váha možná i půl kila a tahal to motor pár W, odhaduji max. 30W.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pomoc s výběrem elektromotoru
PříspěvekNapsal: stř 21.11.2018 19:20 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4515
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
Lark píše:
Ještě mě napadlo jedno řešení. Co použít dva motory?


Taky mě napadlo, ale pořád neznáme účel.

Další možností by bylo roztáčet tlakovým vzduchem z kompresoru a po roztočení připojit motor a ten by už jen udržoval otáčky. Těch technickejch možností je asi víc. Ale jde o účel setrvačníku. Přece jenom to bude dost těžká mrcha na cokoli.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pomoc s výběrem elektromotoru
PříspěvekNapsal: stř 21.11.2018 19:20 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4515
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
varok píše:
Já bych to s tím výkonem motoru na setrvačník neviděl až tak tragicky. Podívejte se na nějaké velké mašiny, třeba staré lisy, ohraňovací lisy apod. Tam jsou obrovské setrvačníky vážící možná i 100kg, ne-li více. I kdyby to tahal motor 10kW, tak na 10kg setrvačník by měl stačit i motor 1kW. Na 2kg setrvačník by měl tedy stačit i motor asi 200W.
Ve starších magneťákách na kotouče byly taky docela velké setrvačníky, jeden typ mám možná ještě doma. Váha možná i půl kila a tahal to motor pár W, odhaduji max. 30W.



Ale jaký otáčky :) . 50000 asi ne .


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pomoc s výběrem elektromotoru
PříspěvekNapsal: stř 21.11.2018 19:45 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
varok píše:
... třeba staré lisy, ohraňovací lisy apod. Tam jsou obrovské setrvačníky vážící možná i 100kg, ne-li více. ....

Ale mělo to často frikční náhon a o několik řádů jiné otáčky. 50.000 na několik kilo to je docela brutus, to by prošlo cihlovou zdí, kdyby se tomu zachtělo... A ono vyvážit ten setrvačník, opravdu dobře a samozřejmě dynamicky... na tom to možná ztroskotá víc než na tom motůrku...

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pomoc s výběrem elektromotoru
PříspěvekNapsal: stř 21.11.2018 20:30 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.8.2011
Příspěvky: 713
Bydliště: Ružindol,SK
Obrázky: 9
čo tak to roztočiť s kľukou ako na ME -109 :D na pohon sa to nedá použiť, a určite nebude robiť https://cs.wikipedia.org/wiki/Gyrokompas
na vojenčine keď som bol použivali mechanicky gyrokompas, sranda bola keď sa to dotáčalo a zdvihlo zo zeme :lol:

_________________
Futaba FC-16, Frsky Taranis +, Fun Cub, Easy star, Easy glider4, Filip600T, kopia Tourist elektro,


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pomoc s výběrem elektromotoru
PříspěvekNapsal: stř 21.11.2018 21:17 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 31.12.2016
Příspěvky: 300
Bydliště: Liberec
Měl jsem učebnici fyziky, ale synové mi ji ztratili. Tak jsem použil wikipedii.

Energie v setrvačníku je:

Ek=1/2*J*(2PI*f)2 ,kde J je moment setrvačnosti, PI je 3.14... a F je frekvence otáčení - pro nás 50000/60=833.33 Hz

Moment setrvačnosti je pro tenkou obruč o poloměru r a hmotnosti m:
J=m*r*r , pro nás 2*0.1*0.1=0.02 kgm2

Energie v setrvačníku bude při roztočení na 50.000 rpm tato:

1/2*0.02*(2*3.14*833.33)2=274 153J

Výkon dodáme pomocí elektrické energie motorem o příkonu 1kW a účinnosti 80%. Výkon bude 800W.

Energie se dá vyjádřit jako spotřebovaný výkon za čas. E=P*t, potom na roztočení setrvačníku potřebujeme čas 342.7s což je něco pod 6 minut.

Zkuste někdo, prosím, zkontrolovat moji energetickou úvahu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pomoc s výběrem elektromotoru
PříspěvekNapsal: stř 21.11.2018 23:05 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
Nejsem žádný matematik, ale možná bude problém i s pevností materiálu, protože ta odstředivá síla bude extrémní, tak jestli je to vůbec reálné. Taky únosnost hřídele a ložisek. I nepatrný pohyb vyvolá extrémní síly na ložiska a hřídel. Zkuste to někdo vypočítat.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pomoc s výběrem elektromotoru
PříspěvekNapsal: stř 21.11.2018 23:35 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
http://fyzika.jreichl.com/main.article/ ... isova-sila

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pomoc s výběrem elektromotoru
PříspěvekNapsal: čtv 22.11.2018 9:03 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4515
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
Petr Budai píše:

Energie se dá vyjádřit jako spotřebovaný výkon za čas. E=P*t, potom na roztočení setrvačníku potřebujeme čas 342.7s což je něco pod 6 minut.

Zkuste někdo, prosím, zkontrolovat moji energetickou úvahu.


Věřím ti. Šest minut je docela dlouhá doba . Teoreticky můj odhad 3 kW by to tedy roztočil za dvě minuty. Plus nějaká rezerva . I tak by to chtělo elektroniku, která to roztočí sama a ohlídá max. proudy. Navíc motor se musí intenzívně chladit.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pomoc s výběrem elektromotoru
PříspěvekNapsal: čtv 22.11.2018 11:03 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 20.11.2018
Příspěvky: 10
Díky za všechny odpovědi i varování co se týká bezpečnosti :-).

Mohu všechny ubezpečit, že setrvačník je vyvážený, ložiska používám taková, která jsou na 50 000 ot./min. konstruována. Odstředivá síla (roztrhání setrvačníku jejím vlivem) i další bezpečnostní připomínky jsem vzal v potaz. Jen Coriolisovu sílu si budu muset dostudovat, díky jyrry. Ve vakuu to provozovat nebudu, takže velikost tření ve vzduchu budu muset ověřit experimentálně.

Ověřoval jsem výpočet času, za který by se setrvačník roztočil na deklarované otáčky 50 000 ot./min. [viz. příspěvek Petra Budaie]. A je správný. Tzn. pro rozumné časy roztočení - v rámci minut, je třeba použít výkon motoru větší než 1 KW, ideálně 2 - 3 KW, jak správně navrhl dudaj. Pak by, dle mého názoru, odpadl i problém s roztočením. Tak silný motor už musí setrvačník s vysokootáčkovými ložisky rozhýbat sám bez potřeby startéru nebo dalších převodů [viz. příspěvek varoka]. Jen se musí dostat na limitní otáčky - 50 000.


Naposledy upravil Motor12 dne čtv 22.11.2018 13:29, celkově upraveno 2

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pomoc s výběrem elektromotoru
PříspěvekNapsal: čtv 22.11.2018 13:19 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 20.11.2018
Příspěvky: 10
Nejdřív to zkusím regulovat ručně - proudy ohlídám na ampérmetru. S chlazením nemám žádné zkušenosti. Stačil by pasiv s nějkým větrákem nebo je třeba něco silnějšího?

dudaj píše:

Věřím ti. Šest minut je docela dlouhá doba . Teoreticky můj odhad 3 kW by to tedy roztočil za dvě minuty. Plus nějaká rezerva . I tak by to chtělo elektroniku, která to roztočí sama a ohlídá max. proudy. Navíc motor se musí intenzívně chladit.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pomoc s výběrem elektromotoru
PříspěvekNapsal: čtv 22.11.2018 13:54 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9109
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Trochu úkrok stranou, sice jsi už popsal co a jak chceš dělat, ale přesto by mě zajímalo, k čemu to celé bude? Otáčky jsou dost vysoké, obvodová rychlost setrváku bude, v případě skutečného dosažení požadovaných otáček, zhruba na jeden a půl násobku rychlosti zvuku. A co dál? Jestli jsem něco přehlédl, tak se omlouvám.

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 43 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 27 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz