Pravidla fóra


Pokud bude tlachání ve Smetišti zcela mimo téma modelářství, případně ohrožující pověst modelářství, bude příspěvek/téma odstraněno.
Životnost vláken bude 31dní. Pokud se neobjeví nový příspěvek tak bude vlákno likvidováno.



Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 260 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Digitální serva
PříspěvekNapsal: čtv 20.12.2018 10:54 
Mazák
Mazák

Registrován: 21.9.2015
Příspěvky: 991
jyrry píše:
Co se z toho dá vyčíst? Nebo tam vidíte (ještě) něco jiného?


Příloha:
p1.png
p1.png
[ 468.46 KiB | Zobrazeno 1326 krát ]



ked sa na to clovek pozrie v klude, da sa vidiet ze sirka impulzov sa nemeni, avsak jeden impulz chyba
proporcionalny regulator by pravdepodobne menil sirku impulzov podla potreby regulacie, ako pises je zatazeny ale asi nie tak rovnomerne aby boli vsetky pulzy prudu identicke
cize tam kde nie je pulz regulator vydal po analyze stavu na jeho vystupe nulu z plneho (?) vystupu
mne to napoveda ze tam moze byt "primitivny" bang-bang regulator ktory pozna len "vypnute", "zapnute" a mozno v tomto pripade aj nejake medzi kroky ktore sa tu nevidia
velmi jednoducho moze na vystup davat hodnoty 0, 25, 75, 100%, na to by mu stacil potom aj 2 bitovy citac na generovanie PWM pre motor, vyberat ich moze
podla velkosti odchylky
ak by sa "pomaly" (relativne pomaly) odchadzalo z ustaleneho stavu mohli by sa uvidiet vsetky stavy ktore je regulator schopny vydat na svojom vystupe
(to je moj umysel s tym lacnym cinanom)


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Digitální serva
PříspěvekNapsal: čtv 20.12.2018 11:19 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20843
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
Bylo to zatěžované provizorně až primitivně - drže servo v dlani tlačil jsem nekalibrovaným palcem na páku a druhou rukou ovládal myš abych zmrazil obraz na osciloskopu.
Pokud by se z toho měly dělat nějaké hlubší analýzy, chtělo by to zatížit klidnou konstantní silou a použít i lepší osciloskop než tu moji hračku.
Pro mě to takhle stačí, vidím co se kolem serv asi tak děje, řídit tím letadlo mi jde. Jako ukázka že není servo jako servo to taky myslím ujde.

edit: Jo a vidíme časový úsek cca 120ms, v něm se nějaká změna šířky PWM do motoru asi neuvidí pokud se to nestihne zachytit v okamžiku změny - tedy náběh síly by musel trvat těch cca 0,12 sec a při tom to stihnout zachytit... Do toho už nejdu.

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Digitální serva
PříspěvekNapsal: čtv 20.12.2018 11:22 
Mazák
Mazák

Registrován: 21.9.2015
Příspěvky: 991
jyrry píše:
Bylo to zatěžované provizorně až primitivně - drže servo v dlani tlačil jsem nekalibrovaným palcem na páku a druhou rukou ovládal myš abych zmrazil obraz na osciloskopu.
Pokud by se z toho měly dělat nějaké hlubší analýzy, chtělo by to zatížit klidnou konstantní silou a použít i lepší osciloskop něž tu moji hračku.
Pro mě to takhle stačí, vidím co se kolem serv asi tak děje, řídit tím letadlo mi jde. Jako ukázka že není servo jako servo to taky myslím ujde.


to urcite ujde

a aj ked vacsinu nezaujima vobec co sa deje v servach, mna to zaujima a snazim sa najst nejaku suvislost medzi vlastnostami, prevedenim a cenou

a prave preto, ze to nebolo zatazovane konstantne a impulzy su identicke u mna vzbudzuje "podozrenie", moze to byt podobny princim ako ta klima-servo co tu ktosi
spomenul len v rychlejsom prevedeni ( a uz je to digital :)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Digitální serva
PříspěvekNapsal: čtv 20.12.2018 13:41 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 26.5.2013
Příspěvky: 1538
Bydliště: Brno
sky59 píše:

Příloha:
p1.png


ked sa na to clovek pozrie v klude, da sa vidiet ze sirka impulzov sa nemeni, avsak jeden impulz chyba
proporcionalny regulator by pravdepodobne menil sirku impulzov podla potreby regulacie, ako pises je zatazeny ale asi nie tak rovnomerne aby boli vsetky pulzy prudu identicke
cize tam kde nie je pulz regulator vydal po analyze stavu na jeho vystupe nulu z plneho (?) vystupu
mne to napoveda ze tam moze byt "primitivny" bang-bang regulator ktory pozna len "vypnute", "zapnute" a mozno v tomto pripade aj nejake medzi kroky ktore sa tu nevidia
velmi jednoducho moze na vystup davat hodnoty 0, 25, 75, 100%, na to by mu stacil potom aj 2 bitovy citac na generovanie PWM pre motor, vyberat ich moze
podla velkosti odchylky
ak by sa "pomaly" (relativne pomaly) odchadzalo z ustaleneho stavu mohli by sa uvidiet vsetky stavy ktore je regulator schopny vydat na svojom vystupe
(to je moj umysel s tym lacnym cinanom)


Jestli dobře vidím, tak délka záznamu je desetina sekundy. Za tu dobu by bylo naopak uměním udělat v zatěžování serva nějakou změnu. Jinak to opravdu odpovídá momentové servosmyčce, kdy šířka pulsů odpovídá zátěžovému momentu při konstantní poloze.
Btw, v servosmyčce bude i něco I složky, přece jenom nechceme mít při zátěži trvalou odchylku polohy.

_________________
MC-20HOTT,DS-16,X10S,14SG,S-trino MkII,SpeedFire, Extra 102",MiniCorado,LOGO550SE,Goblin570


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Digitální serva
PříspěvekNapsal: čtv 20.12.2018 13:57 
Mazák
Mazák

Registrován: 21.9.2015
Příspěvky: 991
BoŠ píše:

Jestli dobře vidím, tak délka záznamu je desetina sekundy. Za tu dobu by bylo naopak uměním udělat v zatěžování serva nějakou změnu. Jinak to opravdu odpovídá momentové servosmyčce, kdy šířka pulsů odpovídá zátěžovému momentu při konstantní poloze.
Btw, v servosmyčce bude i něco I složky, přece jenom nechceme mít při zátěži trvalou odchylku polohy.


suhlas, avsak aby boli impulzy 'identicke' (tak sa javia) je to dost malo pravdepodobne, namiesto zmeny sirky jeden chyba
I zlozka tam moze byt, moze vsak sposobit kmitanie, dost vysoke P dokaze urobit odchylku "neviditelnu"
ak tam to I je (a nema ziaden limit) tak by ten prud mal vyjst az na plne otvorenie do jednej strany (pretoze tam je trvala odchylka sposobena tlakom na rameno, teoreticky nemusi byt ak sa netriasol prst)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Digitální serva
PříspěvekNapsal: čtv 20.12.2018 14:10 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20843
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
Zkusil jsem to udržet palcem, ale je to 10kgcm servo a už ho mám otlačený :-D


Návod jak vložit video do příspěvku na RCMANIA.cz

Palec to neudrží stabilně, navíc je tam nějaké pulzování, které připisuji na vrub měkkým přijímačovkám se kterými to zkouším.
Z toho že jeden pulz chybí bych asi nic nevyvozoval, on ten osciloskop není žádný zázrak a občas obraz poskočí, vynechá apod.

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Digitální serva
PříspěvekNapsal: čtv 20.12.2018 14:28 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 26.5.2013
Příspěvky: 1538
Bydliště: Brno
sky59 píše:

suhlas, avsak aby boli impulzy 'identicke' (tak sa javia) je to dost malo pravdepodobne, namiesto zmeny sirky jeden chyba
I zlozka tam moze byt, moze vsak sposobit kmitanie, dost vysoke P dokaze urobit odchylku "neviditelnu"
ak tam to I je (a nema ziaden limit) tak by ten prud mal vyjst az na plne otvorenie do jednej strany (pretoze tam je trvala odchylka sposobena tlakom na rameno, teoreticky nemusi byt ak sa netriasol prst)


Osobně si myslím, že půjde o klasický PID třístavový pulsní regulátor. Tlak prstu způsobí v rovnovážném stavu odchylku, která přes i a P složku vytvoří puls o délce takové, aby odchylku odregulovala, po dobu, kdy puls na motor nepůsobí se opět projeví tlak prstu, a opět se vyšle další puls. Vzhledem k rychlosti opakování regulačních zasahů se zdá, že servo zůstává ve stejné poloze, a proti prstu tlačí. Prostě servosmyčka, jako se používá dnes a denně v mnoha aplikacích.

_________________
MC-20HOTT,DS-16,X10S,14SG,S-trino MkII,SpeedFire, Extra 102",MiniCorado,LOGO550SE,Goblin570


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Digitální serva
PříspěvekNapsal: čtv 20.12.2018 14:32 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 12.2.2016
Příspěvky: 1986
Bydliště: Vysočina, ČR
jyrry píše:
Palec to neudrží stabilně,.....
Tohle je dost dobrý zjištění. Nevím kolik to servo stálo ale od levnýho digi serva bych ani neočekával, že se bude snažit udržet něco jako "konstantní úhlovou rychlost" (pro přesnost dojezdu mně to nepřijde důležitý, stačí před koncem zpomalovat). S analogem jsi to taky zkoušel?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Digitální serva
PříspěvekNapsal: čtv 20.12.2018 15:41 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
Z toho videa to vypadá, že ten oscík má jen pár měření za sekundu. Jinak do toho průběhu může kecat ještě i nadproudová ochrana, takže k trvalému sepnutí ani nedojde.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Digitální serva
PříspěvekNapsal: čtv 20.12.2018 15:43 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 26.5.2013
Příspěvky: 1538
Bydliště: Brno
jyrry píše:
Zkusil jsem to udržet palcem, ale je to 10kgcm servo a už ho mám otlačený :-D


Návod jak vložit video do příspěvku na RCMANIA.cz

Palec to neudrží stabilně, navíc je tam nějaké pulzování, které připisuji na vrub měkkým přijímačovkám se kterými to zkouším.
Z toho že jeden pulz chybí bych asi nic nevyvozoval, on ten osciloskop není žádný zázrak a občas obraz poskočí, vynechá apod.



To přesně odpovídá mému předchozímu příspěvku větší tlak - delší impuls a vice versa. Dík za video.

_________________
MC-20HOTT,DS-16,X10S,14SG,S-trino MkII,SpeedFire, Extra 102",MiniCorado,LOGO550SE,Goblin570


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Digitální serva
PříspěvekNapsal: čtv 20.12.2018 17:02 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7456
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
@jyrry Dík. S-BUS: Z uvedeného odkazu soudím, že s opakovací frekvencí 1000/14 nebo 1000/7 Hz
posílá 25x8B = 200 bit dlouhé číslo, pro 16 kanálů(ch), každé s 2048 hodnotami (0 až 2047)
Budu si to ještě muset projít. Oproti IT počítají "One Byte = 1 startbit + 8 databit + 1 paritybit + 2 stopbit (8E2)"
Dekodér zde bude mezi S-BUS a servem. Není tedy součástí uP v servu.
Nějaké pokusy v tomto směru (u RX) jsou asi realizovány např. na platformě Arduino. Trochu jinak tomu možná
bude u "Micro Quads" s jednoúčelovou řídící deskou, kde je na desce integrována logika(uP) a výkonové prvky.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Digitální serva
PříspěvekNapsal: čtv 20.12.2018 17:19 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 5.1.2007
Příspěvky: 9185
Bydliště: Trenčianska Turná
Obrázky: 0
guchar píše:
Dekodér zde bude mezi S-BUS a servem. Není tedy součástí uP v servu.

U Futaby je dekodér v každom S-Bus serve. Pri použití serv iných značiek treba dekodér.
S-BUS servá

_________________
Nie som zlý.... iba rýpem
www.elektromodely.sk


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Digitální serva
PříspěvekNapsal: čtv 20.12.2018 17:56 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7456
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
@LV Ď Přes přehled serv jsem se dohrabal i k Futaba FASST Receivers
https://www.futabarc.com/receivers/fasst.html
Ještě mi zbývá cesta k protokolům R7003SB vs R7008SB, vlastně R70xxSB (xx = 03, 08. 08, 14, 18)
https://www.futabarc.com/receivers/fhss-s-fhss-compat.html


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Digitální serva
PříspěvekNapsal: čtv 20.12.2018 18:38 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 25.5.2003
Příspěvky: 2327
Bydliště: Košice, SK
LV píše:
U Futaby je dekodér v každom S-Bus serve.

To je tak nejak pochopiteľné, že? Inak by to nebolo S-Bus servo.

LV píše:
Pri použití serv iných značiek treba dekodér.

A čo Futaba nie S-Bus servo? Značka sedí. Alebo nie Futaba S-Bus servo? :roll:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Digitální serva
PříspěvekNapsal: čtv 20.12.2018 20:56 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 5.1.2007
Příspěvky: 9185
Bydliště: Trenčianska Turná
Obrázky: 0
guchar píše:
@LV Ď Přes přehled serv jsem se dohrabal i k Futaba FASST Receivers
https://www.futabarc.com/receivers/fasst.html
Ještě mi zbývá cesta k protokolům R7003SB vs R7008SB, vlastně R70xxSB (xx = 03, 08. 08, 14, 18)
https://www.futabarc.com/receivers/fhss-s-fhss-compat.html

Prijímače 7003, 7006, 7008 sú v "podstate" rovnaké 18k S-BUS prijímače len s iným počtom PWM výstupov (3,6,8).

_________________
Nie som zlý.... iba rýpem
www.elektromodely.sk


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 260 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 21 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz