Switch to full style
Pokud máte chuť jen tak tlachat, tak tady je to správné místo... také sem budou admini přesouvat věci, které podle jejich názoru jinam nepatří.
Životnost vláken bude 31dní. Pokud se neobjeví nový příspěvek tak bude vlákno likvidováno.

Pravidla fóra

Pokud bude tlachání ve Smetišti zcela mimo téma modelářství, případně ohrožující pověst modelářství, bude příspěvek/téma odstraněno.
Životnost vláken bude 31dní. Pokud se neobjeví nový příspěvek tak bude vlákno likvidováno.
Odeslat odpověď

Vyvrtat na soustruhu prosím

pon 24.06.2019 20:56

002.JPG

Zdravim, prosím o pomoc s vyvrtáním otvoru do mosazného čepu. Problém je v tom, že se mi to nepodaří vyvrtat přesně v ose a vždy mi to o pár desetin ujede, i když si udělám přípravek. Chce to jedině svrtat v soustruhu, hezky si to navrtávákem navrtat - a pak jen projet, ani né skrz. Jen asi 8 mm v té silnější části. To je všechno. Je to na výrobu spojek mezi el.motorem a lodní hřídelí. Nasazenou pružinu pak zaletuji a je to ok spojka na menší motory.
Pokud by byl někdo ochotný v Praze, tak dovezu, jinak není problém to poslat v bublině. Jednalo by se asi o deset až patnáct kousků,
vrták 2,3 a 3,2 a 4 mm. Klidně koupím nové.
Moc děkuji, samozřejmě to nechci zadarmo :wink:
Prosím SZ nebo sms 602462615 Praha 4 - Modřany
Naposledy upravil rakos dne pon 24.06.2019 23:40, celkově upraveno 1

Re: Vyvrtat na soustruhu prosím

pon 24.06.2019 23:21

A už jsi to zkoušel obráceně? Tu tyčku dát do sklíčidla a vrták upnout do svěráčku?

Re: Vyvrtat na soustruhu prosím

pon 24.06.2019 23:44

... tak to jsem ani nezkoušel. Udělal jsem si přípravek, vyvrtal díru 5 mm a do toho ten element vsadil, a i když jsem naťuknul střed (od oka) tak se to stejně vždy trochu uhnulo ze středu. ... Pak to samozřejmě na motoru hází a není to ono. Vždyť by stačil jen malej soustruh...... :(
V tom svěráčku nazajistim kolmost vrtáku (i kdybych se snažil samozřejmě)

Re: Vyvrtat na soustruhu prosím

úte 25.06.2019 5:43

Ty čepy - to jsou nábytkové kolíčky na poličky?
Pokud ano, pošli mi v SZ rozměry, já si jich pár koupím a zkusím to, pak pošlu na ukázku jak se to povedlo.
Myslím že mám i vrták 3,175 (1/8 inch).

Re: Vyvrtat na soustruhu prosím

úte 25.06.2019 9:09

Předpokládám, že Jyrrymu se to podaří. Jen mě napadlo, píšeš, že sis udělal forychtung. Změř průměr čepu, tyčku téhož průměru upni do forychtungu (ten bude předpokládám ve svěráku), celek do vrtačky s tím, že tyčku upnutím do sklíčidla vystředíš, pak uchytit svěrák s forychtungem k vrtačce. Pak vyměň tyčku za vrták příslušného průměru.

Re: Vyvrtat na soustruhu prosím

úte 25.06.2019 10:20

On vrták rád uhne, to chce fakt nejdřív navrtávákem - ten neuhne (nebo se zlomí :-D )
Pokud rovnou vrtákem, tak s vodícím pouzdrem které jde těsně nad vrtaný povrch.

Provizorní vrtací přípravek by vlastně mohl být váleček z jedné strany s dírou na ten kolík a z druhé přesně na vrták, vrtaný kolík upnout za spodní vyčnívající průměr.

Re: Vyvrtat na soustruhu prosím

úte 25.06.2019 10:27

rakos píše:Je to na výrobu spojek mezi el.motorem a lodní hřídelí. Nasazenou pružinu pak zaletuji a je to ok spojka na menší motory.

Osobně bych dal palivovou hadičku. Pokud by bylo potřeba, dávám u hřídelí dvojitě.

Re: Vyvrtat na soustruhu prosím

úte 25.06.2019 11:04

jyrry píše:On vrták rád uhne, to chce fakt nejdřív navrtávákem - ten neuhne (nebo se zlomí :-D )...

Já vím, hlavně u menších a malých průměrů. Také s tím mám zkušenosti. Naštěstí nejde o kritické přesnosti, např otvory pro přichycení příruby motoru, tam se nějaká desetinka většinou ztratí (nesmí se ale chyby načíst ve špatném směru, aby z několika desetinek nebyl milimetr na rozteči).

Re: Vyvrtat na soustruhu prosím

úte 25.06.2019 13:30

... přátelé, děkuji za nápady. Samozřejmě hadička je dobrá, ale tak do malých lodiček, i ta dvojitá - myslím, že "550" nebo "600" by to spolehlivě ukroutila. Taky to vypadá ta moje spojka trochu řemeslně... samozřejmě mám i kardanové spojky, ale tohle je za málo peněz docela dost muziky.
Jinak jyrry posílám SZ a děkuji za ochotu. :)

Re: Vyvrtat na soustruhu prosím

úte 25.06.2019 18:39

Pošli nákres, udělám to na soustruhu.

Re: Vyvrtat na soustruhu prosím

úte 25.06.2019 18:49

rrmichalbarna - díky, posílám SZ

Re: Vyvrtat na soustruhu prosím

úte 25.06.2019 19:02

Ok čekám. Není problém.

Re: Vyvrtat na soustruhu prosím

stř 26.06.2019 0:26

Já jsem podobný věcičky dělal opačně, nejdřív nakrátit, vyvrtat a pak v hrotech povrch. Kámoš mi na podobný blbinky vybrousil trojhranej M2 kužel do vřetene. U takovýhle drobotiny je vždy problém jak zajistit aby se to v hrotech neprotočilo. :)

Re: Vyvrtat na soustruhu prosím

stř 26.06.2019 8:45

to Celeron - no a jsme u toho. V hrotech.... tedy na soustruhu - a o tom to celé je. Pokud bude soustruh je už jedno, který postup se použije.
Kdyby byla potřeba častěji, tak bych snad zakoupil i ten čínskej malej soustruh, ale na futýrky jednou za rok ... :wink:

Re: Vyvrtat na soustruhu prosím

čtv 27.06.2019 9:43

Celkem brnkacka, jeste najdu ten 1/8" vrtacek.
Zleva 2,0 2,3 3,2 a 4,0
Přílohy
20190627_094112.jpg
Odeslat odpověď