Pravidla fóra


Pokud bude tlachání ve Smetišti zcela mimo téma modelářství, případně ohrožující pověst modelářství, bude příspěvek/téma odstraněno.
Životnost vláken bude 31dní. Pokud se neobjeví nový příspěvek tak bude vlákno likvidováno.



Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 38 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Oprava rozklížené židle
PříspěvekNapsal: stř 18.12.2019 21:47 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.1.2017
Příspěvky: 1339
Bydliště: Brno
TL;DR: čím byste opravovali rozklíženou dřevěnou židli?

Zjistil jsem, že se mi tímto způsobem rozpadá dvacetileté křeslo Poang (IKEA), a při té příležitosti jsem prověřil ostatní dřevěné židle doma, a našel pár dalších rozklížených spojů. Před lety bych to zalil nějakou disperzí co by mi přišla pod ruku (Herkules, Duvilax), sepnul stužidlem nebo zatížil, a den dva počkal. Co se používá teď? Mám na mysli hlavně lepení, dostatek materiálu na prošroubování silným vrutem tam povětšinou není.

Mám třeba 5-minutový epoxy R+G, ale nevím jestli spíš neshánět nějaký déle zpracovatelný. Povrch těch už jednou lepených čepů ale není nijak extra porézní, a pokud tomu dobře rozumím, tak epoxid funguje z větší části na bázi proniknutí do materiálu. A taky lepit čtyři čepy na jedné straně Poangu pětiminutovým lepidlem - to bych možná nemusel stihnout.

Pak mám Titebond 3, což je nějaká moderní náhrada disperzí (alifatické lepidlo?). Tam zase píšou, že by lepené části měly na sebe těsně doléhat. Což možná u některých těch čepů je, ale některé jsou rozviklané už fest, žádný spoj na těsno to není. A teda nemám teď tak dlouhé stužidlo, musel bych to jen něčím zatížit, což určitě udělá menší sílu.

Co byste použili?

_________________
Sky Surfer; HK Paraglide; DYI: samokřídlo Ita, elektrovětroň Kaze, delta Quasar3D; FlySky i6


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Oprava rozklížené židle
PříspěvekNapsal: stř 18.12.2019 21:57 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2011
Příspěvky: 1577
Bydliště: Meziměstí ČR
Já to řešil Soudalem 66 (Purex) . Kde to bylo volný, snažil jsem se to rozevřít co nejvíc, aby se dostalo lepidlo na co největší plochu a stáhnul (svěrky, gumové lano, provázek). 80 let staré židle fungují dál už nejméně 4 roky bez vůlí. Co vyteče ven setřít a to co vypění pak buď hlídat a před konečných vytvrzením setřít, nebo to nechat a pak jemně skalpelem.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Oprava rozklížené židle
PříspěvekNapsal: stř 18.12.2019 22:14 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
YenyaKas píše:
... se mi tímto způsobem rozpadá dvacetileté křeslo Poang ...

Ve kterých místech? Máme druhou várku (změna barvy, ne opotřebení) a jsou OK, teda zatím...

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Oprava rozklížené židle
PříspěvekNapsal: stř 18.12.2019 22:27 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.1.2017
Příspěvky: 1339
Bydliště: Brno
jyrry píše:
Ve kterých místech? Máme druhou várku (změna barvy, ne opotřebení) a jsou OK, teda zatím...

Druhá várka je trochu jiná. Nám se rozpadly všechny spoje mezi příčnými šprušlemi opěradla a těmi svislými ohýbanými deskami, co jsou uprostřed dělené a navazují na ně područky. Zajímavé je, že se rozpadly spoje jen v horním dílu, ten spodní se sedákem drží dobře.

@jag42: hmm, s polyuretanovými lepidly jsem ještě nepracoval. No ale tak můžu vyzkoušet. Tomu nevadí, když spoj nenavazuje přesně, a je tam mezera? Z tohoto hlediska by mohl být dobrý ten epoxid, tam někde píšou že vyplní mezeru až do 6 mm. Ale teda na tento materiál nebude moc vsakovat. Nebo to můžu zkusit aspoň upravit rašplí, aspoň tu jednu stranu čepu.

_________________
Sky Surfer; HK Paraglide; DYI: samokřídlo Ita, elektrovětroň Kaze, delta Quasar3D; FlySky i6


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Oprava rozklížené židle
PříspěvekNapsal: stř 18.12.2019 22:32 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2011
Příspěvky: 1577
Bydliště: Meziměstí ČR
Ten polyuretan krásně vyplní skoro vše. Když lepená místa ještě trochu "poškrábeš" příčně i podélně, aby měl kam vypěnit, tak to drží opravdu dobře.
Mimochodem dávám ho i do otvoru pro hmoždinky v cihlovém domě, kde se skoro vždy v místě, kde má být trefíš do malty mezi cihlama. Drží to pak skoro jako v cihle, jen je problém dostat ho do té díry (furt vytéká). Řeší to injekční stříkačka. :?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Oprava rozklížené židle
PříspěvekNapsal: čtv 19.12.2019 6:12 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9109
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
A čím vlastně modely lepíš, že doposud neznáš polyuretanová lepidla :lol: ? Ale vážně a od počátku, pokud epoxy, tak určitě ne pětiminutový, něco s delší dobou zpracovatelnosti. PU lepidlo používám třeba toto od Soudalu, viz foto. Nepění tolik, jako modelářský Purex (a je v přepočtu levnější), ale případné mezery mezi lepenými díky vyplní dost dobře (nesmí to ale být fuka, jak do ...). Není třeba ho, díky schopnosti pěnit, dávat nějak moc. Protože reaguje na vzdušnou vlhkost, můžeš tomu pomoct lehkým orosením druhé lepené plochy. Při dobrém skladování ti vydrží celkem dlouho a použiješ ho klidně i na modely.


Přílohy:
IMG_20191219_055636.jpg
IMG_20191219_055636.jpg
[ 62.02 KiB | Zobrazeno 2075 krát ]


_________________
Hitec Aurora 9X
Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Oprava rozklížené židle
PříspěvekNapsal: čtv 19.12.2019 9:32 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.1.2017
Příspěvky: 1339
Bydliště: Brno
No jako já vím že PU lepidla existují, ale s žádným jsem zatím neměl příležitost pracovat. A vždycky když někde čtu že někdo lepí model PU lepidlem, tak tam zároveň někdo jiný píše, že taky lze použít něco jiného.

Konkrétně pěnové modely lepím UHU-Porem a CA.

OK, zkusím příležitostně i nějaké PU lepidlo.

_________________
Sky Surfer; HK Paraglide; DYI: samokřídlo Ita, elektrovětroň Kaze, delta Quasar3D; FlySky i6


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Oprava rozklížené židle
PříspěvekNapsal: čtv 19.12.2019 10:01 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9109
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Bublinkáče moc nedělám, ale tohle lepidlo je na jejich stavbu podle mě dost vhodné. Lepil jsem jím Flop II, který máme jako školní na kroužku. Jde lepit jak různé PS, tak i EPP. Kdybys dělal křídlo s PS jádrem, potah se lepil buď epoxidem (stalo se mi ale, že i přes celkem velký přítlak se to stejně nechytlo na celé ploše), nebo právě těmito pěnivými lepidly. A samozřejmě zkoušel jsem modely lepit i tím Uhu Porem.

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Oprava rozklížené židle
PříspěvekNapsal: čtv 19.12.2019 12:17 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 29.4.2011
Příspěvky: 3156
Bydliště: Praha Letňany
Zkus Soudal 60A. Je to PU lepidlo jako Purex, jen je tužší, takže nestéká. Nepění tolik jako Purex, pro napěnění musíš lepenou část trochu navlhčit. Ale drží jako čert. Zrovna včera jsme se o tom bavili při posezení v modelářské hospodě. Kamarád tím zajišťuje třeba i hmoždinky a prý při pokusu o jejich vytržení to jde i s kusem zdi. Jediná nevýhoda je, že se prodává jen v kartuších jako třeba silikon.

_________________
Wind Dragon slow 2,4 GHz byl první...


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Oprava rozklížené židle
PříspěvekNapsal: čtv 19.12.2019 13:03 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9109
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
To lepidlo 60a vypadá zajímavě - http://www.soudal.cz/produkt/konstrukcni-lepidlo-60a. Teď nemám na čem, ale při vhodné příležitosti ho rád vyzkouším.

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Oprava rozklížené židle
PříspěvekNapsal: čtv 19.12.2019 14:06 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 24.4.2007
Příspěvky: 718
Bydliště: Hradec Králové
Obrázky: 10
Koukal jsem na POANG. To je to křeslo z ohýbaného dřeva. Trochu jsem restaurovali nábytek. To PUR lepidlo nemá moc dobré vlastnosti v tlaku. Vytlačená místa to sice vyplní ale pěnou. Já bych volil buď PVA (Herkules nebo lépe nějaký Pattex) a doplnil chybějící materiál např. párátky. Ideálně nějaký 30 minutový epoxid. Mám doma 30 minutový Slow-Cure BSI (https://www.jino.cz/epoxy-30minutove-bs ... 128-g_3743).


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Oprava rozklížené židle
PříspěvekNapsal: čtv 19.12.2019 16:09 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.1.2017
Příspěvky: 1339
Bydliště: Brno
Tak asi bude vědecký výzkum: rozeberu horní část toho Poangu, do jedné strany přilepím žebra 5-minutovým Epoxy (postupně), a do druhé zkusím ten Titebond - to by měla být náhrada těch klasických stolařských PVA lepidel. A pak uvidím, jak se to bude chovat, a podle toho zalepím i ostatní židle.

_________________
Sky Surfer; HK Paraglide; DYI: samokřídlo Ita, elektrovětroň Kaze, delta Quasar3D; FlySky i6


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Oprava rozklížené židle
PříspěvekNapsal: pát 20.12.2019 3:09 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7416
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
_ Opravy dřevěného rozvrzaného nábytku tu někde byly. Na ten způsob namáhání, kterému je tam
lepený spoj vystaven, je zapotřebí aby použitá disperzní lepidla měla vysoký obsah jisté složky.
Ukázalo se, že vysoký obsah potřebné složky mají dispersní lepidla VODĚ ODOLNÁ v řadě D2, D3 poslední D4
Disperzní lepidlo je nepostradatelný pomocník
https://www.ceskykutil.cz/lepeni-disperznim-lepidlem
"D4 – tato lepidla jsou odolná vodě trvale, ale lze je použít i v exteriéru. Tento druh ale už patří do skupiny
reaktivních lepidel, kdy se při vytvrzování rozpouštědlo neodpařuje, ale dochází k němu působením
vzdušné vlhkosti a vlhkosti dřeva. Lepidla při kontaktu s vodou zvýší svůj objem
a vytvrdí se do pevné hmoty. Jsou vhodná nejen na spoje vystavené povětrnostním vlivům,
ale je nutné je použít i v případě oprav spojů vystaveným extrémní námaze, kde u ostatních typů
dochází k jejich znehodnocení seschnutím, rozvrzáním či vymačkáním."

_ Nakonec jsem pořídil (D3) Ponal Super 750g a Ponal D4 tužidlo 250g (je na 5kg ale levnější jak Klebit 303.5)
(Původně zamýšlený KLEBIT 303,0, jsem vzdal z důvodů velkého - drahého tužidla Klebit 303.5 tužidlo 0,5kg)
https://www.prumex.cz/ponal-super-3-d3-750-g/

https://www.prumex.cz/ponal-d4-tuzidlo-250-g/
Technický list - ke stažení
http://www.ponal.cz/ponal-d4-tuzidlo/

_ Ponalem D4 opravené 3 židle slouží přes 2 roky Letitou 250g lahvičku Herkulesu používám častěji Nostalgie

_ Disperse D4 a ROZVRZÁNÍM SESCHNUTÍM poškozené dřevěné ... byly zde (trochu nad původní rámec)
Pokus o test lepidel na balzu
http://www.rcmania.cz/viewtopic.php?f=18&t=86749&p=1461159&hilit=%C5%BEidle+d4#p1461159


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Oprava rozklížené židle
PříspěvekNapsal: pát 20.12.2019 19:30 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.1.2017
Příspěvky: 1339
Bydliště: Brno
Jo, vlákno o testu lepidel jsem četl (i vlákno o Kiwi čtu, jsou tam další moudra ohledně lepidel). Akorát zrovna balza je docela porézní ve srovnání s již jednou lepeným čepem.

Titebond III Ultimate je lepidlo odolnosti D4.

Udělal jsem to teda tak jak jsem psal, jednu stranu 5min epoxid, druhou Titebond. Před lepením jsem pilníkem z vnější části čepu strhnul zbytky původního lepidla. Za 5 minut včetně rozmíchání epoxidu se dají slepit 3 ze 4 žeber, možná by šly všechny 4, pokud bych byl šikovnější, a možná měl nějakou lepší špachtličku na nabírání/nanášení. Pak je teda otázka, jak to rozmíchávat, aby to bylo efektivní. Já jsem to rozmíchával na plastovém víčku od starší Solviny, což má uprostřed takovou trochu miskovitou prohlubeň. Výhoda je, že je to docela široké, takže jdou navážit obě složky vedle sebe, a teprve pak promíchávat. Nevýhoda je, že je to docela široké, takže se to hůř míchá a hůř nabírá (je toho jen tenká vrstva). Míchal jsem tak 45 sekund.

Uvidíme, jak to bude držet.

_________________
Sky Surfer; HK Paraglide; DYI: samokřídlo Ita, elektrovětroň Kaze, delta Quasar3D; FlySky i6


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Oprava rozklížené židle
PříspěvekNapsal: pát 20.12.2019 20:26 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
Podobná lepidla míchám na starých CD, špejlí si pak z té hladké plochy setřu lepidlo beze zbytku.

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 38 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 20 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz